آشنایی با بورس

چگونه در سایت tsetmc تابلوخوانی کنیم؟

چگونه در سایت tsetmc تابلوخوانی کنیم؟

تابلوخوانی در سایت tsetmc امروزه به عنوان یکی از نیازهای هر سرمایه گذار برای ورود به بازار سرمایه به حساب می آید و داشتن اطلاعات کامل از این سایت برای هر سرمایه گذاری لازم و ضروری به حساب می آید. از طرفی یکی از سایت های پرکاربرد برای بررسی و خرید و فروش سهام، سایت مدیریت فناوری بورس تهران www.tsetmc.com می باشد که اطلاعات جامعی از معاملات روزانه سهام در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد و سرمایه گذار نیز بر اساس متغیرهای موجود در این سایت تصمیماتی را در خصوص خرید و یا فروش سهم اتخاذ میکند که همه این موارد مشمول تابلو خوانی و بازار خوانی می باشد.

از طرفی در مقالات قبل در بخش آشنایی با بورس هر یک از ایتم های موجود در سایت مدیریت فناوری بورس تهران را کامل توضیح دادیم و در این مقاله قصد داریم آموزش ویدئویی سایت tsetmc را آموزش دهیم. این ویدئوی اموزش به همت شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس تهیه شده است.

آشنایی با تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

یکی از جذاب ترین بخش ها در سایت TSETMC شناسایی رفتار معامله گران در خرید و فروش سهام می باشد که آن را در قالب تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس می شناسیم که در خصوص موضوعات مربوط به این بخش در مقالات بسیاری توضیح دادم و ویدئوهای زیادی را منتشر کردیم که با مراجه به مقاله ویدئو آموزش تابلو خوانی در بورس تهران قادر به آموزش رایگان تابلو خوانی در بورس هستید. ویدئوی زیر یک فایل 30 دقیقه ای از آموزش سایت مدیریت فناوری بورس تهران می باشد.

تابلو خوانی و بازار خوانی در TSE

 تابلو خوانی و بازار خوانی در سایت TSE یکی از مهم ترین موضوعات برای خرید و فروش سهام به حساب می اید. چرا که یک سرمایه گذار با استفاده از دیتاهای موجود در این سایت میتواند جهت حرکت سهم و بازار را تشخیص دهد. در بخش قبل در خصوص بخش اول تابلو خوانی و بازار خوانی در TSE در بورس تهران صحبت کردیم. یکی از نیازهای یک سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه این است که به تابلو خوانی و بازار خوانی به اندازه کافی مسلط باشد تا بتواند اتفاقاتی را که در تابلو معاملاتی بورس مشاهده میکند، تجزیه و تحلیل کرده تا با استفاده از اطلاعات به دست آمده به خرید و فروش سهام بپردازد. 

شناخت اصطلاحات رایجی که در حوزه بازار سرمایه وجود دارد یکی از نیازهای اساسی هر سرمایه گذاری برای ورود به  این بازار است و هر سرمایه گذاری در بدو ورود به بورس باید با این اصطلاحات آشنا شود. از طرفی یکی از سایت های پرکاربرد برای بررسی و خرید و فروش سهام، سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس www.tsetmc.com می باشد که اطلاعات جامعی از معاملات روزانه سهام در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد و سرمایه گذار نیز بر اساس متغیرهای موجود در این سایت تصمیماتی را در خصوص خرید و یا فروش سهم اتخاذ میکند که همه این موارد مشمول تابلو خوانی و بازار خوانی می باشد. در این بخش قصد داریم ضمن صحبت در خصوص اصطلاحات رایج در بازار سرمایه بررسی کاملی نیز از این سایت به همراه تصاویر مربوطه داشته باشیم.

مفهوم اصطلاح “بازه روز”

حداقل و حداکثر قیمتی که سهم در طی یک روز معامله میشود را بازه روز سهم می‌گویند. به عنوان مثال در ساعت 9:05 دقیقه اولین معامله سهم در قیمت 202 تومان انجام شده و بعد از آن با افزایش تقاضا همراه و قیمت تا محدوده 210 تومان رشد می‌کند و تا پایان معاملات نیز در همین محدوده معامله می‌شود. پس بازه روز سهم [202-210] تومان است. به عنوان مثال در شکل زیر بازه روز [25318-24310] ریال می باشد. یعنی پایین ترین قیمتی که سهم داشته در محدوده 24310و بالا ترین قیمت روز نیز در محدوده 25318ریال بوده است.

تابلو خوانی و بازار خوانی در TSE

بررسی صفحه سفارشات در خرید و فروش سهم

قبل از اینکه در خصوص اصطلاح صف خرید و صف فروش توضیح دهیم ابتدا بهتر است در خصوص صفحه سفارشات در خرید و فروش سهام صحبت کنیم. خرید و فروش اوراق بهادار در بورس بر اساس سازوکار حراج انجام می‌شود. در این حراج اولویت اول قیمت مناسب و اولویت دوم زمان است. برای درک بهتر مفهوم را در قالب یک مثال توضیح می‌دهیم.

تابلو خوانی و بازار خوانی در TSE

در سطر اول و قسمت تقاضا، یک نفر درخواست خرید 10000 سهم را در 16450 ریال دارد و در سطر دوم نیز 3 نفر درخواست خرید 8846 سهم در قیمت 16400 ریال و در سطر سوم 1 نفر درخواست خرید 3500 سهم در قیمت 16350 ریال را دارد. اگر به قیمت های خرید توجه کنید می بینید که در هر مرحله قیمت کاهش پیدا کرده است . پس در قسمت تقاضا کسی که بالاترین قیمت را پیشنهاد بدهد سفارشش در ردیف اول قرار میگیرد. به این ترتیب درخواست های خرید از بالاترین قیمت به پایین ترین قیمت اولویت بندی میشود. حال اگر شخصی درخواست خرید در قیمت 16450 ریال را داشته باشدو همزمان هم شخص دیگری همین قیمت را پیشنهاد بدهد، سامانه معاملات به صورت خودکار اولویت خرید را به شخص اول می‌دهد و ابتدا خرید توسط شخص اول انجام می شود.

در نقطه مقابل و در قسمت عرضه، 2 نفر درخواست فروش 11000 سهم را در قیمت 16500 ریال دارند و در سطر دوم سه نفر درخواست فروش 9000 سهم را با قیمت 16530 ریال و در سطر بعدی نیز یک نفر درخواست فروش 500 سهم را با قیمت 16550 ریال دارد.

چه زمانی معامله انجام می‌شود؟

زمانی که قیمت پیشنهادی برای خرید سهم با قیمت پیشنهادی برای فروش سهم برابر باشد معامله انجام می شود. در این حالت سامانه معاملاتی به صورت خودکار خرید و فروش را در کسری از ثانیه انجام می‌دهد و بلافاصله سفارش های انجام شده از سامانه معاملاتی حذف می شوند.

حال سوال اینجاست زمانی که چند خریدار سفارش خود را در یک قیمت یکسان وارد سامانه معاملاتی کنند چه اتفاقی می افتد؟؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در صورت برابر بودن قیمت ها در صفحه سفارشات، اولویت بعدی زمان است. به عنوان مثال اگر شخصی برای خرید سهم در ساعت 10:10 دقیقه 1000 سهم را با قیمت 305 تومان و شخص دیگری درست در ساعت 10:11 دقیقه  2000 سهم را با همین قیمت وارد سامانه معاملاتی کند در مرحله اول سفارش شخصی که زودتر یعنی در ساعت 10:10 دقیقه سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کرده انجام شده و سپس سفارش نفر دوم اجرا می شود.

در تابلو خوانی و بازار خوانی در TSE اصل بر است که سرمایه گذاران زمانی که قصد خرید و. فروش سهام یک شرکت را دارند اولا سفارش هایی که در سامانه معاملاتی برای خرید و فروش سهام قرار دارد را بررسی کرده و بر اساس تکنیک های تابلو خوانی و رفتار شناسی در بورس بررسی کنند که آیا سهم مورد نظر دارای شرایط مناسب برای خرید اشست یا خیر و بر همین اساس اقدام به معامله کنند.

تابلو خوانی و بازار خوانی در TSE

ویدئوی آموزش رایگان بورس در 6 ساعت

البته در نظر داشته باشید که برای شروع سرمایه گذاری در بورس صرفا نیاز به یادگیری سایت TSETMC ندارید بلکه در کنار آن باید مبانی و اصطلاحات بازار سرمایه را کامل یاد بگیرید تا بهتر قادر به درک بازار باشید و توانایی شناخت همه ابزارهای سرمایه گذاری در بورس مانند خرید و فروش سکه و صندوق طلا، صندوق های قابل معامله در بورس و … را داشته باشید. به همین دلیل از شما دعوت می کنم که ویدئوی 6 ساعته آموزشی ورود به بازار سرمایه را با نام  کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه را در لینک داده شده کاملا مشاهده کنید تا با ساز و کار آموزش و معامله کردن در بازار سرمایه آشنا شوید.

کتاب آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

خب تا به اینجای کار با مشاهده ویدئوهای رایگان که در لینک های بالا به آن اشاره شد بازار سرمایه را به طور کامل شناخته و درک کرده اید. اما از این مرحله به بعد نیاز دارید که یک سری تکنیک های معاملاتی در بورس را به همراه تحلیل بنیادی کاربردی و تحلیل تکنیکال آموزش ببینید که من کتاب های به بورس خوش آمدید ، سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار و کتاب دوئل با روند را به شما پیشنهاد میکنم و این تضمین را میدهم که با مطلالعه این کتاب ها نیاز به مطالعه کتاب دیگری برای آموزش مقدماتی بورس ندارید.

دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه از طریق لینک زیر:

چنانچه در خصوص هر یک از آموزش های داده شده سوالی دارید ذیل همین مقاله ثبت کنید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

21 دیدگاه در “چگونه در سایت tsetmc تابلوخوانی کنیم؟

 1. مینا گفت:

  سلام کتاب دومتان کی جهت خرید اماده میشود.با تشکر از شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   فروردین

 2. میرحس اصغری گفت:

  جالب بود تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون

 3. amir.tooghian گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب افضلیان .ممنون از شما بابت وقتی که گذاشتید برای تهیه این فیلم و اهمیتی که به آموزش میدید. خواستم بپرسم که این روند ادامه دار هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   در بخش های مختلف سایت و با توجه به موضوعاتی که وجود داره ویدئوهایی قرار گرفته

   1. amir.tooghian گفت:

    بسیارعالی ممنون از شما

 4. حمید گفت:

  سلام ممنون استاد خیلی از آموزشتون استفاده بردیم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 5. majid v گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم فیلم کامل آشنایی با تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس (6 ساعته) در سایتون موجود می باشد ؟ چون بنده با توجه به ساعت کاری به کلاس های انلاین یا حضوری نمیرسم با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   در کلاس های انلاین اگاه شرکت کنید. فیلم رو میتونید در سامانه امورش محازی مشاهده کنید

 6. حسین گفت:

  سلام کتاب هایی ک معرفی کردید از چه انتشاراتی هستند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دانش پژوهان جوان

 7. حسن گفت:

  من خواستم کلاس های غیر حضوری شرکت کنم اما ظرفیت پر بود میشه بگید از کجا مطلع بشیم زمان ثبت نام کلاس جدید کی هست

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقت بخیر

   باید باشگاه رو چک کنید. ظرفیت ها زود پر می شوند

 8. علی گفت:

  سلام در سایت همفکران که عضو هستم آیا قسمتی هست که به افراد مبتدی پاسخ دهد که مثلا امروز خرید کدام سهم بهتر است ؟
  ویا آیا خود شما در این زمینه پیشنهاد خاصی ارائه می دهید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

 9. هلنا گفت:

  خیلی عالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 10. مصطفی گفت:

  سلام کتاب بنیادی خودتون کی آماده میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز معلوم نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *