تحلیل بنیادی

آموزش تحلیل بنیادی و دام پیشخور شدن قیمت ها

چگونه تحلیل بنیادی را یاد بگیریم

آموزش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی و روانشناسی بازار از جمله تحلیل هایی می باشد که هر سرمایه گذاری باید در هنگام خرید و فروش سهام به آن توجه کرده و در هنگام خرید سهم و سرمایه گذاری در بورس آن را مد نظر قرار دهد. در این بین برخی از سرمایه گذاران از تحلیل بنیادی و برخی از سرمایه گذاران از تحلیل تکنیکال استفاده میکنند که این بستگی به ماهیت سرمایه گذاری هر فرد دارد. اما من همیشه تاکید دارم که با هر نوع تحلیلی که در بازار معامله میکنید در هنگام خرید و یا فروش نهایی در نهایت تابلو خوانی و بازار خوانی سهام را در خرید مد نظر قرار دهید چرا که ممکن است از نظر شما و به لحاظ تحلیلی سهمی در قیمت 250 تومان در موقعیت مناسبی به لحاظ تکنیکال باشد ولی رفتارخریدار و فروشنده نشان میدهد که امکان کاهش قیمت بیشتر در سهم وجود دارد و بتوانید در قیمت مناسب سهم را خریداری کنید.

آموزش تحلیل بنیادی

در بخش های مربوط به تحلیل بنیادی سایت گفتیم که شرکت ها موظف هستند اطلاعات و صورت های مالی خود را در بازه های زمانی یک ماهه منتشر کنند و از طرفی موظف به ارائه گزارش های میان دوره ای در بازه های زمانی 3 ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه و 12 ماهه می باشند. در گزارش های میان دوره ای که شرکت ها منتشر میکنند گزارشی از تولید و فروش خود منتشر کرده و ضعیت سود و زیان خود را در آن دوره زمانی نشان میدهند و از طرفی یک گزارش مقایسه ای نیز نسبت به مدت زمان مشابه گذشته ارائه میکنند.

 

نمونه ای از بررسی صورت مالی در آموزش تحلیل بنیادی

به عنوان مثال در شکل زیر گزارش میان دوره ای منتهی به 9 ماهه سال 97 شرکت شبصیر مشاهده می شود که قبل از پرداختن به اصل موضوع اندکی صورت مالی شرکت را تفسیر کنیم.

آموزش تحلیل بنیادی

آموزش تحلیل بنیادی و یادگیری آن در واقعا از تحلیل صورت های مالی آغاز می شود و مرحله اول این است که چگونه یک شرکت را به لحاظ آیتم های مختلف آن بررسی کنیم و پس از آن تحلیل کنیم. تحلیلگران تحلیل بنیادی از صورت های مالی استفاده کرده و پس از ان شروع به تحلیل بنیادی شرکت ها می کنند.به عنوان مثال در شکل بالا فروش شرکت در دوره منتهی به 1397/9/30 حدود 333 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه گذشته که 239 میلیارد تومان بوده، رشد 39 درصدی ( درصد تغییرات در جدول ) داشته است و نشان میدهد سود محقق شده شرکت نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. از طرفی بهای تمام شده کالای فروش رفته در 9 ماهه 97 حدود 2987 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره گذشته رشد 47 درصدی داشته است و نشان میدهد که بهای تمام شده شرکت افزایش داشته است. البته در خصوص درصدهای رشد و یا ریزش مربوط به فروش و بهای تمام شده کالای فروش رفته این نکته را باید به خاطر داشت که درصد تغییرات معمولا با توجه به مبلغ ریالی تعیین میشود. به عنوان مثال در شکل بالا درست است که درصد افزایش بهای تمام شده نسبت به فروش بالاتر بوده است ولی به این معنی نیست که عملکرد شرکت بدتر شده است چرا که مبلغ ریالی فروش بالاتر از بهای تمام شده می باشد. در  تفسیر صورت مالی و بررسی عملکرد آن در گذشته باید حاشیه سود ناخالص ( پیشنهاد میکنم مطالعه کنید ) آن را مورد بررسی قرار داد که آیا تغییری نسبت به قبل داشته است یا خیر. چرا که هر تغییری در حاشیه سود ناخالص شرکت ها نشان از بهبود و یا عملکرد ضعیف نسبت به دوره های گذشته خواهد داست و این موضوع حتما باید مد نظر سرمایه گذار قرار گیرد.

 

تحلیل بنیادی شرکت ها : آیا پیش خور شدن قیمت ها را باید جدی گرفت

یکی از موضوعاتی که تحلیل گران بنیادی در بررسی صورت های مالی بسیار به آن اهمیت می‌دهند این است که آیا شرکتی را که تحلیل میکنند پتانسیل افزایش قیمت در آینده دارد یا خیر یا قیمت آن به اصطلاح پیشخور شده است؛ یعنی قیمت قبلا افزایش داشته و در حال حاضر خرید آن سهم اصلا مناسب نیست. گاهی اوقات در بازار مشاهده میکنید که قیمت سهمی در طول 5 روز کاری 20 درصد رشد داشته است و پس از آن گزارشی از شرکت منتشر می شود که نشان از یک اتفاق دارد حال آن اتفاق می تواند رونمایی از یک قراداد جدید و یا اتفاق مثبت در گزارش های میان دوره ای و یا حتی فروش دارایی و …. باشد. خب بعد از ارائه گزارش نمیتوان انتظار رشد قیمت را در سهم داشت چرا که رشد قیمت سهم قبل از ارائه گزارش در سایت کدال اتفاق افتاده است و این نشان میدهد که نشت اطلاعاتی سهم موجب رشد قیمتی آن شده است. بنابراین سرمایه گذار بهتر است بعد از ارائه گزارش در سایت کدال از خرید سهم مورد نظر صرف نظر کند و اگر سهم را قبل از آن خریده است در مثبت ها اقدام به فروش کند.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

در چه شرایطی میتوان شرکت های زیانده را خریداری کرد

خرید کتاب های مورد تایید در حوزه بنیادی و تکنیکال

خرید و فروش حقوقی در بازار نشانه چیست

نوشته های مرتبط

4 نظر در “آموزش تحلیل بنیادی و دام پیشخور شدن قیمت ها

 1. علی صلاحی گفت:

  بسیار استفاده کردم
  با قلم بسیار خوب و بصورت مختصر اما کافی توضیح داده شده است
  تک تک سرفصلهای انتخابی با دقت و بر اساس بینش عمیق گزیده شده اند
  حتما ان را پیگیری خواهم کرد و به دوستان نیز توصیه میکنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون از شما

 2. رضا خیام گفت:

  سلام و عرض ادب مطالب بسیار پر بار و عالی نوشته شده بود و مفید واقع شد

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *