تابلو خوانی حرفه ای

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس : چرا حمایت های تکنیکالی درست عمل نمیکند

چرا نیاز به آموزش تحلیل تکنیکال در بورس وجود دارد

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس تهران به همراه تحلیل بنیادی و آموزش تابلو خوانی در بورس معمولا یکی از انواع تحلیل هایی هست که سرمایه گذاران برای خرید و فروش سهام استفاده می کنند و اینگونه بگوییم که بهتر است سرمایه گذاران بدون یادگیری تحلیل ها اصلا شروع به معامله در بازار سرمایه نکنند چرا که بعد اصلی سرمایه گذاری اصولی در بازارهای مالی ابتدا آموزش و سپس معامله کردن می باشد. به همین دلیل معمولا در کلاس های اموزش بورس به همه دانش پذیران پیشنهاد میکنم که در ابتدا آموزش ببینید و سپس معامله کنند. ترتیب شرکت در دوره های اموزشی را در لینک میتوانید مشاهده کنید.

 

تحلیل تکنیکال : حمایت تکنیکالی و نحوه تشخیص درست آن در نمودارها

در خصوص تحلیل تکنیکال و استفاده از آن در تحلیل سهم، حمایت و مقاومت یکی از پرکاربرد ترین روش های تحلیل می باشد و استفاده از آن به عنوان یکی از رایج ترین روش ها در خرید سهام به حساب می آید. اما با این وجود در هنگام خرید سهام بسیاری از سرمایه گذاران این نکته را اعلام می کنند که حمایت های تکنیکالی به درستی عمل نمی کند و با خرید سهم در محدوده حمایت تکنیکالی متضرر می شوند. در این نوشتار قصد داریم توضیح دهیم که در بررسی محدوده های حمایتی چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشیم که بتوانیم آن را به درستی تشخیص دهیم و سهم خوب را در یک موقعیت مناسب تکنیکالی خریداری کنیم.

 

چرا باید آموزش کامل تحلیل تکنیکال را در اولویت قرار داد

در بازار سرمایه ایران چگونگی آموزش تحلیل تکنیکال به صورت کامل توسط سرمایه گذاران شاید اولین موضوع پیش رو باشد و شاید این به دو دلیل زیر خلاصه شود: اول اینکه سرمایه گذاران فکر میکنند یادگیری تحلیل تکنیکال ساده تر از تحلیل بنیادی می باشد و سرمایه گذار صرفا با چند جلسه می تواند علم تکنیکال را به سادگی بیاموزد و آن را در تمامی تحلیل هایش استفاده کند و دوم اینکه تحلیل تکنیکال کاربردی تر است و سرمایه گذار می تواند با صرف چند دقیقه وقت و رسم چند خط بر روی نمودار سهم را تحلیل کند و سوم اینکه خواندن صورت های مالی برای سرمایه گذاران به مراتب سخت تر بوده و به دلیل زمانبر بودن تحلیل بنیادی شاید فرصت کافی برای سرمایه گذاران برای بررسی سهم وجود نداشته باشد و به همین دلیل استقبال برای تحلیل تکنیکال بیشتر است. به همین دلیل در این سایت آموزش کامل تحلیل تکنیکال به صورت رایگان قرار داده شده است که سرمایه گذاران از لینک زیر قادر به مشاهده و یادگیری آن به صورت کاربردی و روان می باشند.

شاید بارها در بین سرمایه گذاران شنیده باشیم که چرا انواع حمایت ها در تحلیل تکنیکال درست عمل نمیکند و منطقه ای که باید در سهم به عنوان حمایت عمل میکرد؛ به آسانی شکسته شد و سهم ریزش قیمتی را تجربه کرد. پس سوال اینجاست چرا هر سرمایه گذاری با طی کردن چند کلاس آموزشی فکر میکند باید تحلیلگر خوبی باشد و چرا از این موضوع شاکی هستند که تحلیلشان به خوبی جواب نمیدهد. شاید بسیاری از مشکلاتی که چارتیست ها درگیر آن می باشند عدم توجه به نکات زیر می باشد که قصد داریم در این مقاله در خصوص آن صحبت کنیم.

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

 

چه نکاتی را باید در حمایت تکنیکال مورد بررسی قرار داد.

 

نکته اول : بررسی قدرت خریدار به فروشنده در سهم

در بخش قدرت خریدار به فروشنده گفتیم که هرگاه این نسبت به سمت صفر میل کند نشان دهنده قدرت خرید قوی در سهم است. به بیان دیگر این نسبت نشان می‌دهد که فروشنده ها با تعداد زیاد ولی با حجم کم فروشنده ولی خریدارها با تعداد کم ولی با حجم زیاد خریدار سهم هستند. در نمودارهای قیمتی و هنگامی که سهم در محدوده حمایتی قرار دارد باید خریدار موجود در بازار قوی عمل کند. یعنی نسبت خریدار به فروشنده در سهم مناسب باشد به گونه ای که نتوان گفت فشار فروش در سهم ایجاد شده است. پس باید این نکته را مورد توجه قرار داد که در سهمی که فشار فروش داریم و نسبت خریدار به فروشنده آن مناسب نمی باشد احتمال برگشت قیمتی از محدوده حمایتی پایین می باشد.

 

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

 

نکته دوم : ارتباط بین حجم معاملات سهم ( پول هوشمند ) و تغییرات قیمت

در آموزش تحلیل تکنیکال در بورس یکی از موضوعات مهم در هنگام خرید سهم حجم معاملات در تحلیل تکنیکال می باشد. به طور کل انتظار این است که در محدوده های حمایتی همگام با قدرت خریدار در سهم، حجم معاملات سهم نیز بالا باشد. مثال میزنم. فرض کنید میانگین معاملات روزانه سهمی 700 هزار سهم هست ولی زمانی که سهم در محدوده حمایتی قرار گرفته است حجم معاملات سهم به 400 هزار کاهش می یابد. حال سوال اینجاست که آیا به نظر شما این میتواند سیگنال حمایت سهم درنمودار باشد؟؟ در پاسخ باید گفت خیر چرا که معمولا فشار خرید در محدوده های حمایتی افزایش می یابد و انتظار این است که حجم معاملات سهم حداقل به اندازه میانگین معاملات روزانه آن و حتی بیشتر باشد. این نشان میدهد که احتمال حمایت نموداری در سهم وجود دارد. البته این موضوع را برخی ابزارهای تکنیکالی که ورود نقدینگی به سهم را نشان میدهد هم میتوان تعیین کرد.

در خصوص اهمیت حجم معاملات سهم و ارتباط آن با تغییرات قیمت سهام فرض کنید میانگین حجم معاملات سهم در یک هفته گذشته یک میلیون برگ سهم باشد و زمانی که سهم در محدوده حمایت تکنیکالی قرار می‌گیرد حجم معاملات به 500 هزار سهم کاهش می یابد. این نشان می‌دهد که با احتمال زیاد نمی توان به محدوده مورد نظر اکتفا کرد و احتمال شکست حمایت بالا می باشد. بنابراین زمانی می توان گفت که حمایت تکنیکالی دارای اعتبار است که حجم معاملات از میانگین یک هفته گذشته ( 1 میلیون) بالاتر باشد.

 آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

 

نکته سوم : گام های حرکتی نمودار در محدوده نزدیک به حمایت

در بخش قبل در خصوص گام های حرکتی در نمودار قیمت توضیح دادیم. بهتر است در رسم خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال گام های حرکتی نمودار را مورد توجه قرار داد و به این نکته توجه کرد که نمودار چند روز توانسته صعود کند و در چند روز، آن صعود تبدیل به ریزش قیمتی شده است.  به عنوان مثال قیمت در مدت 10 روز 15 درصد رشد داشته است ولی در هنگام ریزش در 5 روز قیمت 15 درصد کاهش داشته است. این نشان میدهد که احتمال شکست حمایت بسیار بالا می باشد و نباید به آن محدوده به عنوان محدوده حمایتی نگریست. پس یک سرمایه گذار در هنگام بررسی نمودار ها در منطقه حمایتی صرفا نباید به یک خط بسنده کند و بگوید سهم به محدوده حمایتی رسیده است بلکه در کنار آن باید سایر مولفه های رفتاری اثر گذار بر روی سهم را در نظر بگیرد. لازم به ذکر است که دوره آموزشی مربوط به تابلوخوانی در حال حاضر در کارگزاری اگاه برگزار می شود که سرمایه گذاران قادرند با مراجعه به سایت باشگاه مشتریان کارگزاری اگاه در دوره آموزشی تابلوخوانی و بازارخوانی بورس تهران ثبت نام کنند.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

فیلتر ورود پول هوشمند در سهم

چه سهمی مناسب نوسان گیری است

 

 

42 نظر در “آموزش تحلیل تکنیکال در بورس : چرا حمایت های تکنیکالی درست عمل نمیکند

 1. محمد گفت:

  سلام
  فرمولی برای بدست آوردن میانگین معاملات روزانه یک سهم وجود داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   نیاز به فرمول نداره

   معمولا مانگین حجم معاملات یک هفته گذشته رو در نظر بگیرید

 2. سعید ملک حسینی گفت:

  ممنون از مطالب خوب و مفیدتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خواهش میکنم

   امیدوارم مفید باشه

 3. رضا هاشمی گفت:

  با سلام مثل سایر مطالبتان رسا، شیوا، و بسیار عالی و قابل فهم برای اکثریت

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   والا هدف این سایت همینه چرا که خیلی از سایت ها در حال حاضر آموزش های بورسی رو ارائه میکنند ولی اصلا به صورت مدون نیست

 4. بسیار عالی و شیوا و مفید مثل بقیه مطالب سایتتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و ارادت

 5. Pasargad گفت:

  درود بر شما جناب افضلیان و بسیار سپاسگزارم که وقت قایل میشید جهت جامعه تریدری ممنون میشم ابزارهایی که ورود نقدینگی به سهم را در تکنیکال نشان میدهند معرفی کنید و جسارتا نسبت خریدار به فروشنده وقتی به سمت صفر میل میکند و قیمت در اون لحظه در حال بالا رفتن باشد حکایت از حمایت داره والا نسبت تنها کافی نیست درسته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   در یک مقاله ای به صورت کامل در مورد نسبت خریدار به فروشنده توضیح دادم. میتونید عنوان تابلوخوانی رو در سایت سرچ کنید تا به مقاله برسید.

   قدرت خریدار به فروشنده در واقع خرید حجم های خوب توسط خریداران خاص رو در بازار نشون میده و هر چه این نسبت کم تر باشه مناسب تر هست. این روش هم یه تکنیک هست که در کنار ابزارهای دیگه درست عمل میکنه

  2. عباس گفت:

   سلام وادب استاد بزرگوار برای شخصی که تازه وارد بورس شده چه پیشنهادی وراهنمایی دارید برای ورود به بورس وریسک پذیر هم هستم سرمایه من در بانک است ومشکل سرمایه اولیه را ندارم و وقتم آزاد است

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام
    اموزش ببينيد و سپس تريد رو با يك سرمايه كم شروع كنيد و مرحله به مرحله سرمايتون رو افزايش بديد

 6. رضا کلانتری گفت:

  درود آقای افضلیان – سپاس برای نوشتارهای سودمند و کاربردی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مخلص

 7. محسن موسویان گفت:

  سلام وقت بخیر
  امکانی وجود داره که قدرت خریدار به فروشنده را در قالب یه نمودار بررسی کنیم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   قدرت خریدار به فروشنده معمولا بر حسب یک نسبت تعیین می شود. در نمودارها هم میتوانید در محدودهی مقاومت و یا حمایت این موضوع را خودتان بررسی کنید.

 8. علی ابدام گفت:

  سلام ممنون از زحمات جنابعالی
  استادلطفا در خصوص گام های ساخت یک استراتژی معاملاتی توضیح دهید سپاس

 9. مصطفی گفت:

  سلام خداوند به شما خیر دهد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 10. پیروز دره شوری گفت:

  سلامممنون از مطلب مفیدتون پایدار باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 11. مجتبی گفت:

  سلام و سپاس از مطالبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 12. مهدی گفت:

  سلام
  تو بعضی از سهم ها حجم بالایی میخوره رو حمایت ولی نسبت خریدار به فروشنده خیلی ضعیفه ایا در اون حالت هم حجم رو مد نظر قرار بدیم فقط

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خب کی از عوامل هم قدرت خریدار هست. در صورتی که خرید قوی با حجم بالا نباشه نمیشه خیلی اعتماد کرد

 13. مهدي گفت:

  با سلام
  در مورد موضوعي صحبت كرديد كه من اصلا در تحليل ها بهش توجهي نداشتم
  عالي بود اين نكته ها

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 14. مهران گفت:

  با سلام

  به تنها چيزي كه تكنيكاليست ها توجه نمي كنند بحث هاي گفته شده ايت
  دست مريزاد استاد افضليان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 15. ali گفت:

  سلام

  حالا معلوم شد چرا افراد صرفا با معامله با دانش تكنيكال زيان ميكنن

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   بله یک سری تکنیک های معاملاتی هستند که هر سرمایه گذاری به همراه بررسی چارت ها باید مد نظر قرار دهد.

 16. مظاهر هادی گفت:

  جناب افضلیان از وقتی که به صورت رایگان جهت یادگیری بازار سرمایه در اختیار ما قرار میدید سپاسگذاریم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   زکات علمه

 17. با سلام ممنون از مقاله بسیار کاربردیتان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 18. عسکری گفت:

  سلام وادب استاد من تازه وارد بورس شدم ومبتدی هستم(صفر کیلومتر) قبلاً در سکه ثامن خرید و فروش سکه کردم و موفق بودم که ثامن ورشکست شد ومن ضرر کردم در حل حاضر دارای کد بورس می باشم من ۶۲ ساله هستم و دیپلم قدیم سال۱۳۵۴رادارم من در کارگری آگاه عضو شدم ولی چند تا از تحلیل های شما را دیدم و گوش دادم خیلی عالی بود از شما خواهش می کنم من را کمک و یاری فرمایید (کارگزاری به آن صورت راهنمایی نمی کنه میگه الان قیمت ها بالاست و صبر کنید)من مشکل سرمایه اولیه را ندارم شماره من در اهواز هستم ۰۹۱۶۳۱۳۷۱۳۰ در واتساب و تلگرام از شما کمک می خواهم خدا به شما و خانواده محترمتان سلامتی و طول عمر با عزت بدهد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   هر موردي براي سرمايه گذاري باشه در كانال عنوان ميكنم

 19. مجید گفت:

  سلام و درود بر آقای افضلیان.فرض کنید ساعت ۱۱ هس و حجم معاملات در سطح حمایت یک میلیون سهم هسش ولی میانگین سهم یک هفته ی گذشته یک ونیم میلیون سهم هسش؟آیا به نظرتون حمایت میشکنه ؟شاید تا ساعت ۱۲حجم معاملات ۳ میلیون شود شایدم نشود.آیا بهتر نیس معاملات خود را برای ساعت ۱۲ تا۱۲:۳۰بگذاریم تا این مشکل پیش نیاد؟

 20. Nel گفت:

  عالي بود مرسي بابت زحماتتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مخلص

 21. پیمان گفت:

  احسنت استاد عالی واقعا کاربردی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *