تحلیل تکنیکال

آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال : RD در کجای نمودار اتفاق می افتد.

آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال : راه موفقیت در بازار سرمایه

آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال یکی از آموزش هایی می باشد که سرمایه گذاران قبل از ورود به بازار سرمایه باید آن را فراگرفته و در معاملات خود از آن استفاده کنند. در بخش های قبل که در خصوص نحوه ورود به بازار سرمایه و رویه گذراندن دوره های آموزشی پس از ورود به بازار سرمایه صحبت کردیم گفتیم که یک سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه و قبل از شروع معاملات اصلی خود باید حتما تحلیل تکنیکال را فراگرفته و همراه با تحلیل بنیادی بتواند معاملات منطقی و منظمی را داشته باشد و این واقعا نادرست است که یک سرمایه گذار بورسی بدون آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بازار سرمایه معامله کند و انتظار معاملات موفقی را داشته باشد. در بخش قبل در خصوص واگرایی ها با استفاده از RD و HD صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم که بگوییم که RD در کجای نمودار اتفاق می افتد و اعتبار معاملاتی آن به چه میزان می باشد.

در بخش قبل در این خصوص صحبت کردیم که چگونه با RD وارد معامله شویم و در این بخش قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم که تحلیل با استفاده از واگرایی ها از نوع RD در کجا میتواند به صورت موثرتر عمل کند.

 

واگرایی از نوع RD در کجا اتفاق می افتد

حال سوال اینجاست که RD در کجا اتفاق می افتد و در چه قیمت و زمانی اتفاق بیفتد احتمال آن بالاتر می باشد. به همین دلیل در چند مثال پیش رو در مورد آن کاملا توضیح میدهیم. به عنوان مثال در شکل زیر در یک ساختار روند دار نزولی هستیم . در اصلاح های قیمتی (BC) هر چقدر قیمت بیشتر اصلاح کند این به نفع فروشندگان است چرا که فروشندگان با یک حد ضرر کوچکتر میتواندد اقدام به فروش سهم کنند.از طرفی وقتی گام های روند را بررسی میکنیم به این نتیجه میرسیم که در حرک (AB) فروش پرشتاب بوده است ولی در (BC) خریدها ضعیف بوده است و در انتهای روند شاهد شکل گیری واگرایی می باشیم که قیمت افزایش یاتفته است ولی اندیکاتور کاهش را نشان میدهد ( C بالاتر از سقف قبل می باشد ولی اندیکاتور پایین تر از سقف قبل خود می باشد) به همین جهت میتوان گفت که میل به چرخش در بازار وجود دارد و مقدار ریزش آن نیز همانند گام قبل می باشد.

آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال

 

مثالی دیگر از آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال و بحث واگرایی ها

به عنوان مثال در شکل زیر در یک ساختار روند دار صعودی هستیم. روی خط روند هستیم و مقاومتی که به حمایت تبدیل شده است. بنابراین در روی خط روند صعودی و ایجاد RD مثبت شاهد قدرت خریداران هستیم و سهم برای خرید جذابیت مناسب را دارا می باشد.

آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال

 

به عنوان مثال در شکل زیر در یک ساختار روند دار نزولی هستیم و خریداران در موضع ضعف می باشند. چرا که در یک ساختار رونذد دار نزولی زمانی که قیمت به خط روند نزدیک می شود فروشنده ها وارد فروش شده و قدرت بیشتری از خود نشان میدهند. در نقطه C زمانی که قیمت به خط روند نزولی نزدیک شد شاهد RD منفی هستیم و خریداران در موضع ضعف رفته و فروشندگان نیز AB را از CD مدل می کنند.

 

آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال

 

بنابراین بهتر است هنگام معامله با استفاده از تحلیل تکنیکال و بحث واگرایی ها در RD حتما نکات گفته شده در این دو بخش را مد نظر قرار دهید تا معاملات منطقی و بر اساس درک کامل داشته باشید.

 

 

پیشنهاد می شود  این مقالات را نیز مطالعه کنید

چگونه نوسان گیری کنیم

میانگین متحرک : ابزار معامله در بازه های زمانی متفاوت

نوشته های مرتبط

4 نظر در “آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال : RD در کجای نمودار اتفاق می افتد.

 1. سجاد گفت:

  گاها واگرایی فقط در حد یه پولبک ظاهر میشه و سهم بعد از پولبک به سقف قبلی به مسیر خودش ادامه میده…

  1. mehdi afzalian گفت:

   بله

   میتونه اینطوری که شما میگید هم باشه

 2. سلام
  استاد استفاده بردم خیلی ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *