آشنایی با بورس

آیا فرد مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس هستید

سرمایه گذاری در بورس : آری یا خیر

در بحث سرمایه گذاری در بورس همیشه این سوال در بین عموم وجود دارد که آیا بازار سرمایه مکان مناسبی برای سرمایه گذاری است یا خیر. در خصوص خوب و یا بد بودن سرمایه گذاری در بورس ابتدا فرد باید شرایط خود را به لحاظ ریسک پذیری و ریسک گریزی بررسی کند و ببیند آیا فردی است که قدرت ریسک لازم را داشته باشد یا خیر؛ یعنی فکر کند اگر با سرمایه گذاری در بورس بخشی از سرمایه خود را از دست دهد؛ قرار است این زیان تاثیری در زندگی فردی و خانوادگی شخص داشته باشد یا خیر. برخی از افراد هم ریسک گریز هستند یعنی توانایی پذیرش ریسک را ندارند و دوست دارند که همواره سرمایه شان حفظ باشد و ماهانه هم بازدهی کمی از سرمایه گذاری خود دریافت کنند. این افراد بهتر است در اوراق مشارکت و یا بانک و یا اوراق قابل معامله در بورس مانند امین یکم که دارای بازدهی مناسب تری نسبت به بانک می باشد سرمایه گذاری کنند ولی سرمایه گذاران ریسک گریز باید این موضوع را به خاطر داشته باشند که در کشورهای که با ریسک افزایش قیمت دلار مواجه هستند عملا شاهد کاهش ارزش دارایی ها هستند و نیاز است که با سرمایه گذاری، کاهش ارزش دارایی خود را جبران کنند. بنابراین نیاز به سرمایه گذاری در بازارها وجود دارد و یکی از سرمایه گذاری ها، سرمایه گذاری در بورس می باشد. البته این نکته را هم باید مورد توجه داشته باشید که آیا به لحاظ ریسک فرد مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس هستید که در این مقاله ویژگی های آن را توضیح دادیم.

سرمایه گذاری در بورس

 

آیا سرمایه گذاری در بورس مناسب است

حال سوال اینجاست که آیا در بورس سرمایه گذاری کنیم یا خیر. برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم ابتدا باید بررسی کنیم که قرار است به چه صورت در بازار سرمایه معامله کنیم. دو دسته سرمایه گذار در بورس وجود دارد. دسته اول سرمایه گذارانی هستند که وارد بازار سرمایه می شوند و بدون هیچگونه آموزشی شروع به معامله در بازار سرمایه میکنند و بعد از چند معامله و ضرر کردن از بازار سرمایه خارج می شوند و عطای ان را به لقای آن می بخشند. عده ای دیگر به محض ورود به بازار سرمایه و سرمایه گذاری در بورس، آموزش بازار سرمایه را شروع کرده و رفته رفته با آموزش دانش خود را در حوزه بورس افزایش میدهند. جهت ورود به بازار سرمایه و ترتیب گذراندن دوره های اموزشی فیلم را مشاهده کنید. بنابراین اگر قصد دارید وارد بازار سرمایه شوید حتما ابتدا آموزش ببینید و با سرمایه کم شروع به فعالیت در بازار سرمایه کنید. از طرفی حداقل سرمایه گذاری برای فعالیت در بازار بورس صد هزار تومان می باشد و هر سرمایه گذاری قادر است با مقدار کم سرمایه گذاری خود را شروع کند و در صورتی که توانایی پذیریش ریسک را دارد کار خود را در اینده گسترش دهد.

 

برای سرمایه گذاری در بورس به کجا مراجعه کنم

برای سرمایه گذاری در بورس باید ابتدا کد بورسی دریافت کنید. برای دریافت کد بورسی باید به کارگزاری ها مراجعه کنید. کارگزاری ها شرکتهای خدماتی فعال در بازار سرمایه هستند که خرید و فروش اوراق بهادار قابل معامله در بورس صرفاً به واسطه آنان صورت می‌گیرد و هر فرد متقاضی خرید و فروش سهام باید به آنها مراجعه کند و خود راسا بدون واسطه یک کارگزار قادر به معامله اوراق بهادار در بورس نخواهد بود.

برای انجام معامله در بورس هر شخصی نیاز به یک کارگزار رسمی برای دریافت کد بورسی دارد. همانطور که بانک به مشتریانش شماره حساب می‌دهد و این شماره هم به عنوان شناسه مشتری به حساب می آید؛ در بورس هم کد بورسی هر فرد شناسه آن فرد در بازار سهام است. کد سهامداری شناسه ۸ کاراکتری می باشد که از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفی ۵  رقمی تشکیل شده است. سرمایه گذار با داشتن این کد می تواند معاملات خود را در بازار سرمایه شروع کند.

سرمایه گذاری در بورس

 

سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است

یکی از سوالاتی که هر سرمایه گذار قبل از ورود به بازار سرمایه و سرمایه گذاری می پرسد این است که سود سرمایه گذاری در بورس به چه میزان می باشد و اگر ۲۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کنم؛ ماهانه به چه میزان بازدهی خواهد داشت. این جمله نشان میدهد که هر سرمایه گذاری قبل از ورود به بازار سرمایه میزان بازدهی خود را بازدهی سود بانکی میسنجد و بررسی میکند که آیا سرمایه گذاری در بورس بازدهی بیشتر از بانک خواهد داشت یا خیر و با همین تفکر نیز قصد دارد سرمایه گذاری در بورس را شروع کند.

برای فعالیت و سرمایه گذاری در بورس اصلا نمی توان یک بازدهی ثابت در نظر گرفت بلکه باید در کنار آموزش و فعالیت در بازار سرمایه به گونه ای فعالیت کرد که در میان مدت به یک بازدهی خوب رسید و این تنها از طریق صبر کردن و داشتن دیدگاه میان مدت به بازار سرمایه امکان پذیر خواهد بود. البته برخی از سرمایه گذاران می توانند با خرید صندوق سرمایه گذاری مشترک در ابتدای ورود به بازار سرمایه. ریسک معاملات خود را کاهش دهند تا پس از بدیت آوردن توانایی لازم، در بورس به خرید و فروش یهتم بپردازند.

 

آموزش پله اول سرمایه گذاری در بورس

اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید و به تازگی وارد بازار سرمایه شده اید و قصد فعالیت در این بازار پر ریسک را دارید ما به شما کلاس اموزش بورس را پیشنهاد می کنیم چرا که هر سرمایه گذاری می تواند با گذراندن  کلاس های آموزشی بورس و تمرین و تکرار مباحث، معامله کردن در بورس و پس از آن کسب تجربه، به یک معامله گر موفق در بورس تبدیل شود. اما در شرایط فعلی بسیاری از افرادی که وارد بازار سرمایه می شوند توجهی به آموزش ندارند و تنها با دانستن مقدمات بازار شروع به خرید و فروش میکنند در صورتی که این کار اصلا درست نیست و ممکن است در میان مدت به زیان سرمایه گذار منجر شود.

در خصوص کلاس های آموزشی بورس و شرکت در کلاس های آموزشی از صفر تا ۱۰۰ این روزها توجه به یک نکته اهمیت فراوان دارد و آن هم وعده سودهای سرشار در بازار سرمایه است در صورتی که حقیقت این نیست و قرار نیست که شما با شرکت در کلاس های آموزش بورس، سودهای زیادی را کسب کنید و همه اینها تنها یک شعار می باشد. برای شرکت در کلاس های آموزش بازار سرمایه نیاز است که ابتدا یک تحقیق کلی نسبت به موسسات آموزشی موجود داشته باشید. موسساتی که دارای اساتید باتجربه در حوزه بازار سرمایه می باشند و هزینه های مقرون به صرفه دارند و از طرفی دارای کامل ترین بسته آموزش بورس می باشند می تواند به صورت کامل نیاز شما را برطرف کند. اشتباهی که بیشتر عوام دارند این است که فکر میکنند هر چقدر هزینه های دوره های آموزشی بالاتر باشد، کیفیت کلاس ها بالاتر و از طرفی میزان سودشان در بازار نیز بیشتر است در صورتی که واقعیت غیر از این می باشد و هزینه های گزاف صرفا برای بزرگ جلوه دادن آموزش و به نوعی فریب عوام می باشد. پس بهتر است گول تبلیغات این چنینی با هدف کسب سود ۱۰ درصدی در بازار را نخورید و به دنبال یک موسسه آموزشی خوب باشید. در کل ابزارهای مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد و به همین دلیل پیشنهاد می کنم حتما مقاله مشخص شده را به صورت کامل مطالعه کنید.

 

جهت دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه با بهترین خدمات ممکن کلیک کنید.

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

آیا در سکه و طلا سرمایه گذاری کنیم؟

به جای بانک در کجا سرمایه گذاری کنیم؟

مطالب مشابه

6 thoughts on “آیا فرد مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس هستید

 1. پرویز گفت:

  سلام ممنون از مطالب جالبتون
  ببخشید
  شما کدام بسته آموزشی رو معرفی می کنید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شرکت در کلاس های اموزشی کارگزاری آگاه در تهران و شهرستان ها

   اگر هم علاقه به خواند کتاب دارید دو کتاب معرفی میکنم: کتاب دوئل با روند و کتاب سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار

 2. mohadese گفت:

  سلام

  برای تازه واردان به بورس خواندن این مقاله بسیار میتونه کمک کنه که ایا اصلا وارد بازار سرمایه شوند یا خیر

  سپاس از شما و مقالات خوب شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   مممنونم از شما

 3. مهرداد گفت:

  با سلام
  با تشکر از مقاله شما
  کاش در یک مقاله ای توضیح میدادید که ابزارهای سرمایه گذاری در بورس چه چیزی هستن

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   در مقاله ای جداگانه در بخش آشنایی با بورس توضیح داده شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *