تحلیل بنیادی

ارزشگذاری با P/E : سهم با چه P/E خریداری کنیم

ارزش گذاری با P/E در تحلیل بنیادی سهام

ارزش گذاری با P/E یکی از روش های رایج ارزش گذاری در بورس اوراق بهادار می باشد. به طور کلی از روش های زیادی برای ارزش گذاری شرکت ها استفاده می شود و هر روشی هم با توجه به متغیرهای مورد استفاده در آن، برآورد خاصی را از شرکت ارائه می نماید اما آنچه از اهمیت فراوانی در بین سرمایه گذاران برخوردار است روشی می باشد که بر اساس آن بتوان با توجه به متغیرهای موجود و در دسترس حداقل ارزشی را از سهم برآورد کرد چرا که سرمایه گذار با برآورد ارزش سهم و سپس مقایسه آن با قیمت روز سهم به این نتیجه می رسد که سهم را بخرد و یا بفروشد. به عنوان مثال اگر سرمایه گذار با تحلیل به این نتیجه برسد که ارزش سهم ۸۰۰ تومان، ولی قیمت سهم در بازار ۶۰۰ تومان است پس این سهم گزینه مناسبی برای خرید می باشد ولی اگر برعکس، قیمت سهم در بازار ۸۰۰ تومان و ارزش ذاتی سهم ۶۰۰ تومان باشد سهم بالاتر از ارزش معامله می شود و گزینه مناسبی برای خرید نیست. در این بخش یکی از معیارهایی که سرمایه گذاران برای برآورد قیمت سهم در بازار سرمایه مورد استفاده قرار میدهند را بررسی میکنیم.

 

چگونه نسبت P/E را تفسیر کنیم

این نسبت یکی از ساده ترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ها برای نشان دادن عملکرد بازار بورس اوراق بهادار در قیاس با بازارهای منطقه و یا عملکرد یک شرکت در قیاس با دیگر شرکت ها در بازار می باشد. نسبت قیمت به درآمد از تقسیم آخرین قیمت بر آخرین سود پیش بینی شده سهم به دست می آید و سرمایه گذاران با توجه به این نسبت ارزیابی هایی را در خصوص ارزش ذاتی سهم بدست می اورند.

نسبت P/E بیانگر این است که قیمت سهم شرکت در حال حاضر چند برابر آخرین سود پیش بینی شده آن شرکت است یا به عبارت دیگر اگر شرکت هر سال تمام سود محقق شده خود را در مجمع تقسیم کند چند سال طول می کشد تا این رقم به قیمت فعلی سهام شرکت برسد. به عنوان مثال اگر p/e شرکتی برابر ۲۰ باشد یعنی سرمایه گذار حاضر است به ازای ۱ ریال سود شرکت ۲۰ ریال پرداخت کند. حال اگر این نسبت برابر ۴۰ باشد نشان دهنده این است که سرمایه گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال سود شرکت ۴۰ ریال پرداخت کند. به نظر شما ریسک سرمایه گذاری در کدامیک بیشتر است؟؟؟ در ادامه این موضوع را بررسی میکنم.

ارزشگذاری با P/E

 

چگونه از نسبت P/E در تحلیل سهام شرکت ها استفاده کنیم

در ارزش گذاری با P/E ، نسبت P/E هر سهم در واقع انتظار سرمایه گذار از چشم انداز آینده شرکت برای رشد و توسعه می باشد. به عنوان مثال اگر شرکتی چشم انداز مناسبی برای آینده داشته باشد سرمایه گذاران حاضر به خرید سهام شرکت می باشند. نسبت p/e معمولا نشان دهنده نظر سرمایه گذاران بازار درباره شرکت می باشد و عموما برای شرکت های خوب و رو به رشد مقدار بالاتر و نشان دهنده این است که بازار به این شرکت ها خوش بین است و بر این باور است که شرکت توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام را دارد. به همین طریق شرکت هایی که بازار دید مثبتی به آنها ندارد عموما نسبت P/E پایینی دارند زیرا بازار به رشد سود آوری این شرکت ها یا افزایش قیمت سهام آن ها در آینده بدبین است.

با توجه به موضوعات گفته شده p/e می تواند نشان دهنده سطح ریسک شرکت نیز باشد یعنی سرمایه گذاری که سهام با p/e بالا را صرفا به دلیل چشم انداز آینده و انتظار افزایش سود میخرد وارد یک معامله با ریسک بالا شده است چرا که از این معامله انتظار بازدهی بالا را نیز دارا می باشد. واژه ریسک از این بابت عنوان می شود که ممکن است که سود مورد نظر سرمایه گذار هیچ وقت محقق نشود و در نتیجه قیمت سهام شرکت نیز به شدت کاهش پیدا کند ولی این موضوع در خصوص شرکت هایی با p/e پایین، آنچنان تاثیری نخواهد داشت.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e  بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

 

p/e بازار سهام به طور میانگین چند است

در  ارزشگذاری شرکت ها با P/E یکی از مهم ترین موضوعاتی که مطرح می شود میانگین p/e بازار سهام می باشد. میانگین p/e بازار سهام به طور کل نشان میدهد که میانگین قیمت در بازار چند برابر سود آن می باشد و زمانی که بازار حالت صعودی داشته باشد و شاهد ورود نقدینگی در بازار باشیم میانگین p/e بازار افزایش می یابد و در حالت نزولی بازار هم این میانگین کاهش می یابد. پس این نسبت همبستگی مثبت با توجه به قیمت سهام شرکت ها و تغییرات میزان سود اوری شرکت ها دارد. در سایت tse.ir و در قسمت اطلاعات بازار ( انتشارات) گزارش عملکرد بازار منتشر شده است که شامل ماهانه و سالانه می باشد. در گزار عملکرد ماهانه ای که منتشر می شود میتوانید p/e بر حسب ttm ( نسبت قیمت به درامد بر اساس سود ١٢ ماه گذشته شرکت را مشاهده کنید. برای بررسی بیشتر مقاله ارزشگذاری شرکت ها را مطالعه کنید.

 

مختصری از کتاب ” به بورس خوش آمدید “

تالیف” مهدی افضلیان

اطلاعات بیشتر در مورد کتاب در لینک

خرید کتاب به صورت آنلاین خرید آنلاین کتاب 

 

این وب سایت بهترین مجموعه  از آموزش‌های بنیادی و تکنیکال بازار سرمایه را دارا می‌باشد:

آیا سهام با P/E منفی را خریداری کنیم؟

سفته بازی در سهم چگونه ایجاد می شود

 

 

نوشته های مرتبط

10 نظر در “ارزشگذاری با P/E : سهم با چه P/E خریداری کنیم

 1. محمدرضا گفت:

  سلام. مننون بابت مطالب مفیدتون .
  لطفا مطلبی در مورد تشخیص ارزش ذاتی سهم هر شرکت بگذارید …..

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ایشالا در آینده

 2. مسعود گفت:

  سلام استاد ممنون از سایت خوب و زحمت های شما….استاد تحلیل p/e با مقدار منفی چطوره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش گذاری شرکت هایی که دارای سود منفی هستند با توجه به مقدار p/e انجام نمیشه. روش های دیگه ای داره که خیلی تو بازار ما کاربرد نداره. معمولا این شرکت ها تکنیکالی معامله میشن. مثلا خیلی از سهم های گروه خودرو با وجود اینکه سود منفی دارند ولی باز هم در بازار معامله میشن ولو تکنیکالی

 3. مسعود گفت:

  سلام استاد خسته نباشید…. استاد نسبت منفی باشه تعبیر خاصی داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   زمانی که سود شرکت منفی باشه عملا نسبت P/E منفی خواهد شد. به عنوان مثال اگر سود شرکت -۱۰ تومان و قیمت آن ۲۰۰ تومان باشد P/E=-20 خواهد بود.
   برای شرکت هایی که دارای زیان هستند برای ارزش گذاری از روش P/E استفاده نمی شود.

 4. امین گفت:

  سلام …
  ممنون از سایت عالیتون
  واقعا حرف نداره ممنون از اقای افضلیان عزیز

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

 5. رضا ویسی تبار گفت:

  سلام استاد. یک ویدئو از شما دیدم که توضیح داده بودید چگونه از مطالب و مقاله های سایتتون بیشترین بهره رو ببریم ( مثلا با مراجعه به صفحه چهار تحلیل بنیادی از آخرین مقاله شروع کنیم بیایم رو به جلو) از این بابت از شما تشکر می کنم. موضوع بعدی برای موفقیت تو بورس باید شیوه و اصول یک استاد رو بکار برد و دقیقه به دقیقه دنبال عوض کردن استاد و منابع نبود. با توجه به اینکه بنده تصمیم دارم تو تمام مراحل از کمک شما به عنوان استاد استفاده کنم در مرحله اول خواندن کتاب رو بهم معرفی می کنید یا شرکت در کلاسهاتون؟ سه ماه در بورس هستم با سرمایه ۳.۵ تومن و سود بدست آمده نیز. ۴.۳. ممنون از راهنماییتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   کتاب سهام نخرید مگر
   کتاب دوئل با روند
   کتاب رکن سوم بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *