تحلیل تکنیکال

الگوهای کلاسیک- الگوی سقف و کف دو قلو

الگوهای سقف و کف دو قلو

الگوی سقف و کف دو قلو از الگوهای کلاسیکی هستند که سرمایه گذار با کمک آنها میتواند به راحتی برگشت های سهم و بازار را تشخیص دهد. الگوها در تحلیل بازار سرمایه به ما کمک می کند تا نقاطی که قیمت در آن آماده جهش است را شناسایی کنیم و اینکه رشد و یا ریزش قیمتی سهم ممکن است تا کجا ادامه داشته باشد. به عبارتی با استفاده از الگوهای قیمتی می توانیم تشخیص دهیم که آیا قیمت تمایل به ادامه روند خود دارد و یا اینکه قصد دارد روند خود را تغییر دهد.

در خصوص الگوها یک نکته وجود دارد و این است که قبل از تشکیل هیچ الگویی آن را تمام شده فرض نکنید چرا که ممکن است سرمایه را در معرض خطر قرار دهد.

در بخش های قبل در خصوص دو نمونه رایج از الگوهای برگشتی در بازار سرمایه صحبت کردیم و مثال های مختلفی را در این زمینه ارائه کردم.

در این بخش نیز قصد داریم در راستای صحبت در خصوص الگوهای کلاسیک در موردالگوهای برگشتی صحبت کنیم. الگوهای برگشتی در واقع الگوهایی هستند که نشان از برگشت در نمودار های قیمتی دارند و انتظار بازار این است تا با شکل گیری این الگوها برگشت های قیمتی را شاهد باشد.

در این بخش برخی از الگوهای برگشتی رایج در بازار سرمایه را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

الگوی برگشتی سقف دوقلو:

الگوی بازگشتی که بسیار در نمودارهای قیمت تشکیل می شود. این الگو در انتهای روند صعودی موجود در نمودار شکل می گیرد (پس نکته اول این است که نمودار باید دارای روند صعودی باشد و در یک بازار رنج نمی توان گفت الگوی بازگشتی سقف دو قلو رخ داده است). در این الگو قله ها زمانی شکل میگیرد که قیمت بعد از برخورد به یک سقف کاهش یافته و دو بار موفق نشده از یک محدوده ای بالاتر رود. در این هنگام الگوی سقف دو قلو شکل می گیرد.

 الگوی سقف و کف دو قلو

 

همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود بعد از تشکیل یک روند صعودی قوی در نمودار قیمت دو بار موفق به شکست مقاومت خود نشده است. به لحاظ رفتاری این حرکت نشان میدهد که تقاضا برای رشد قیمتی و شکست سطح قبلی وجود ندارد و در نتیجه مجبور به عقب نشینی می شود. در این حالت با شکسته شدن خط گردن می توان به فروش سهم اقدام کرد. مقدار ریزش احتمالی نیز حداقل به اندازه فاصله بین خط گردن تا سقف می باشد.

 

الگوی کف دو قلو:

الگوی بازگشتی که بسیار در نمودارهای قیمت تشکیل می شود. این الگو در انتهای روند نزولی موجود در نمودار شکل می گیرد (پس نکته اول این است که نمودار باید دارای روند نزولی باشد و در یک بازار رنج نمی توان گفت الگوی بازگشتی کف دو قلو رخ داده است). در این الگو دره ها زمانی شکل می گیرد که قیمت بعد از برخورد به یک کف افزایش یافته و دو بار موفق نشده از یک محدوده ای پایین تر رود. در این هنگام الگوی کف دو قلو شکل می گیرد.

 

الگوی سقف و کف دو قلو

 

همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود بعد از تشکیل یک روند نزولی قوی در نمودار، قیمت دو بار موفق به شکست حمایت خود نشده است. به لحاظ رفتاری این حرکت نشان میدهد که فشار فروش بالا برای ریزش قیمتی و شکست سطح قبلی وجود ندارد و در نتیجه قیمت مجبور به عقب نشینی می شود. در این حالت با شکسته شدن خط گردن می توان به خرید سهم اقدام کرد. مقدار حداقل رشد به اندازه فاصله دره تا خط گردن می باشد.

نکته ای که بعد از شکست خط گردن در هر دو حالت سقفف و کف دوقلو وجود دارد این است که احتمال شکل گیری پول بک در نمودار بسیار بالا می باشد.

 

 

7 نظر در “الگوهای کلاسیک- الگوی سقف و کف دو قلو

 1. محمد گفت:

  سلام
  کلا یک عکس هست برای کف دو قلو عکسی وجود نداره.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   عکس بارگذاری نمیشد

   الان درست شده

 2. saeghe3000 گفت:

  حالا چطور بفهمیم ک مثلا در دو سقف ، واقعا داره ریزش میکنه یا پولبک میشه و برمیگرده بالا؟؟

 3. مهرداد گفت:

  سلام استاد وقت بخیر . اشتباهات تایپی وجود داره مثلا پایین تر از متن قرمز باید نوشته میشد : در دروس قبلی دو نمونه از الگوهای ادامه دهنده رو یاد گرفتیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   چون بداهه مينويسم ويرايش نميكنم

 4. Alisobhani گفت:

  سلام استاد وقت بخیر
  استاد روش تمیز دادن الگوی سقف و کف دوقلو با الگوی پرچم چیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خب باید در کلاس تکنیکال شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *