آشنایی با بورس

انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک

كدام صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب کنیم

صندوق سرمایه گذاری مشترک به سه دسته صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام و صندوق سرمایه گذاری مختلط تقسیم بندی می شود. ماهیت هر یک از این صندوق ها متفاوت می باشد و به همین دلیل سرمایه گذار باید با توجه به میزان ریسک و انتظار بازدهی خود یکی از صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب کند. يعني اگر سرمايه گذاري تمايل به رييك داشته باشد ميتواند در صندوق سهامي و اگر تمايل به ريسك كمتر داشته باشد در صندوق مختلط و اگر سرمايه گذاري ريسك گريز باشد بهتر است در صندوق با درآمد ثابت سرمايه گذاري كند و ماهانه بازدهي ثابتي را كسب كند. البته براي افرادي كه تمايل به سرمايه گذاري در صندوق هاي درآمد ثابت دارند پيشنهاد ميكنم كه در صندوق قابل معامله در بورس كه بازدهي ثابتي دارند سرمايه گذاري كنند كه در مقاله اي جداگانه در خصوص اين صندوق توضيحاتي داده شده كه از طريق لينك صندوق قابل معامله در بورس قادر به مطالعه آن مي باشيد.

 

انواع صندوق سرمايه گذاري مشترك در بورس : كدام صندوق را براي سرمايه گذاري انتخاب كنيم

۱- بهترين صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

نوعی از صندوق سرمایه گذاری مشترک می باشد که حداقل بازده تضمین شده ( كه تقريبا برابر با نرخ سود بانكي باشد ) را نصیب سرمایه گذاران می‌کند بنابراین کسانی که واحدهای این صندوق ها را خریداری می‌کنند تمایل به پذیرش ریسک بالایی ندارند. مدیران این صندوق ها برای تضمین این بازدهی منابع صندوق را به خرید اوراق بهادار کم ریسک مانند اوراق مشارکت و اوراق اجاره و …. صرف می کنند. این صندوق ها معموما دارای ضامن نقدشوندگی هستند و سرمایه گذاری در این صندوق ها ریسکی را متوجه سرمایه گذار نمی‌کند و عموما افرادی که به دنبال سرمایه گذاری کم ریسک هستند می‌توانند این صندوق ها را انتخاب کنند و بازدهی ثابتی داشته باشند. در متن بالا گفتيم كه به جای انتخاب صندوق های با درآمد ثابت، بهتر است که سرمایه گذار در اوراق دیگری که به همین منظور در بازار سرمایه وجود دارد و جز صندوق های قابل معامله می باشد مانند امین یکم، پارند و .. سرمایه گذاری کند.

 

صندوق سرمایه گذاری مشترک

 

چگونه در صندوق سرمایه گذاری در سهام سرمايه گذاري كنيم 

نوع ديگري از صندوق هاي سرمايه گذاري مشترك كه داراي ريسك بالاتري مي باشد صندوق هاي در سهام مي باشند. عمده سرمایه گذاری این صندوق ها در سهام می باشد و به همین دلیل دارای ریسک می باشد و ریسک آن به مراتب از صندوق های با درآمد ثابت بالاتر است و برای کسانی که اهل ریسک هستند ولی بنا به دلایلی مانند نداشتن فرصت در یادگیری تحلیل و … امکان خرید و فروش مستقیم در بازار سرمایه را ندارند بسیار مناسب است. این صندوق ها طبق مصوباتی که برایشان تعیین می‌شود مجاز به داشتن   حداقل ٩٠ درصد از سهام و ١٠ درصدی از اوراق مشارکت و سپرده می باشد.

مبلغ پایه هر واحد سرمایه گذاری صندوق در ابتدا تاسيس  ۱۰۰ هزار تومان است که هرچقدر عملکرد صندوق بهتر و سوآوری آن بیشتر باشد ارزش صندوق ها به مرور افزایش پیدا کرده و برعکس اگر عملکرد صندوق ها ضعیف باشد ارزش سرمایه گذاری صندوق کاهش پیدا می‌کند. پس برای ارزیابی صندوق ها با توجه به قیمت آن سرمایه گذار باید زمان تاسیس صندوق را نیز در نظر بگیرد. به عنوان مثال اگر قیمت هر واحد صندوقی ۲۵۰ هزار تومان باشد و حدود ۲ سال از فعالیت صندوق می‌گذرد، به این نتیجه می‌توان رسید که بازدهی صندوق در طول دو سال گذشته ۱۵۰% بوده است. قيمت صندوق هاس سرمايه گذاري مشترك بر اساس Nav يا خالص ارزش دارايي هاي آن تعيين مي شود. يعني ممكن است صندوقي قيمت آن ٤ ميليون تومان باشد و قيمت صندوق ديگر ١٤٠٠٠٠ تومان؛ پس قيمت صندوقي كه كمتر است به معني ارزش كمتر آن نمي باشد بلكه قيمت صندوق بر اساس ارزش دارايي هاي ان و سرمايه و تعداد واحد هاي سرمايه گذاري آن تعيين مي شود. 

مدیران صندوق سرمايه گذاري در سهام منابع مالی این صندوق ها را به خرید سهام اختصاص می‌دهند. بازده صندوق های سهام مستقیما به بازدهی بازار ارتباط دارد. بنابراین هر چقدر وضعیت بازار سرمایه مناسب و رو به بالا باشد، وضعیت سودآوری این صندوق ها هم مناسب تر است. به عنوان مثال فرض كنيد كه دارايي صندوقي فولاد مباركه و سهام فملي و … باشد. زماني كه قبمت سهام اين شركت ها افزايش مي يابد به تبع آن قيمت صندوق نيز افزايش مي يابد و بالعكس زماني كه قبمت سهام اين شركت ها كاهش مي يابد ارزش هر واحد سرمايه گذاري صندوق نيز كاهش مي يابد؛ بنابراين سرمايه گذار با سرمايه گذاري در اين صندوق ها نبايد انتظار بازدهي ثابتي ( مانند سرمايه گذاري در بانك ) را داشته باشد. البته این نکته را باید یاداور شد که انتخاب سهام مناسب و پیشرو بازار می‌تواند در افزایش سودآوری صندوق موثر باشد که این هم نیازمند تخصص مدیریت صندوق در انتخاب سهام مناسب و پیشتاز بازار است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک

3- صندوق سرمایه گذاری مختلط:

يكي ديگر از انواع صندوق سرمايه گذاري مسترك، صندوق سرمايه گذاري مختلط مي باشد. صندوق سرمایه گذاری مختلط نوع دیگری از صندوق سرمایه گذاری مشترک می باشد که منابع اش را به سرمایه گذاری در سهام و یا اوراق بهادار با درآمد ثابت و اوراق مشارکت اختصاص می دهند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط ترکیبی از سهام و اوراق با درآمد ثابت می باشد. میزان ریسک این صندوقها در مقایسه با صندوق های در سهام کمتر می باشد چرا که برخی از منابع صندوق صرف خرید اوراق با درآمد ثابت و يا سرمايه گذاري  در بانك و يا ديگر اوراق با بازدهي ثابت می شود. البته در حال حاضر برخی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک در انواع مختلف در بازار وجود دارد که تحت عنوان صندوق های قابل معامله در بورس نام گذاری شده اند که سرمایه گذار می تواند به صورت آنلاین این صندوق ها را معامله و خرید و فروش کند.

با توجه به موارد گفته شده سرمایه گذار باید با توجه به انتظارات خود از بازدهی و میزان ریسکی که می‌تواند متحمل شود یکی از صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب کند. بالطبع برای سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی ثابتی هستند صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و برای سرمایه گذارانی که به دنبال ریسک و بازدهی بالا می باشد انتخاب صندوق سرمایه گذارای در سهام اولویت دارد.

 

حال برای شروع یک سرمایه گذاری موفق و مطمئن در بازار سرمایه پیشنهاد میکنم که علاوه بر محتوای این سایت به طور کامل، کتاب به بورس خوش آمدید با تالیف اینجانب را به صورت کامل مطالعه کنید تا اولا با ابزارهای سرمایه گذاری مانند خرید و فروش طلا و سکه، صندوق های بدون ریسک با بازدهی ثابت بهتر از بانک و … که در بورس وجود دارد به طور کامل آشنا شوید و ثانیا بتوانید با یادگیری تحلیل بنیادی کاربردی، معاملات موفقی را در این بازار داشته باشید و بتوانید به سرمایه گذاری در بورس به عنوان شغل دوم خود نگاه کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

ترفند های معامله گری در خرید و فروش سهام

چگونه در بورس سکه و طلا خرید و فروش کنیم

چگونه در اوراق با بازدهی ثابت سرمایه گذاری کنیم

نوشته های مرتبط

10 نظر در “انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک

 1. محمد مهدي غياثي گفت:

  با سلام
  سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون از شما

 2. رضا شریف گفت:

  ممنون از شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 3. masoudbasafarjani گفت:

  سلام خسته نباشید
  با توجه به سابقه صندوق سرمایه گذاری امین یکم حدودا در ماه 1.25 سود داده و در اول ماه به قیمت اولیه برگشته.
  یعنی ما از این صندوق که خرید می کنیم اخر ماه باید سهام رو بفروشیم و دوباره اول ماه خرید کنیم یا اون درصدی که در ماه سود کردیم به حساب ما واریز میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا 1.6 درصد در ماه سود دهی دارد که می شود 20 درصد در سال . با توجه به اینکه در حال حاضر سود بانک ها ماه شمار شده است سرمایه گذاری در این صندوق ها هم جذابیت بالایی دارد.

   شما نیاز به خرید و فروش چند باره ندارید. اگر قصد دارید سود را ماهانه در یافت کنید کافی است یک بار خرید و سپس سود را ماهانه دریافت کنید.

 4. ایمان گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  سوالی که برام پیش امده این هست که در صندوقهای با درامد ثابت مثل امین یکم که ۱.۶ درصد در ماه سود دهی دارد(1.6 تا1.7) همانطور که از اسمش پیداس ثابته ینی تقریبا همیشه این عدد ثابته. ولی ما صندوقهای ثابتی داریم که مثل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک صنعت و معدن سوددهی ماهانه آن 4.6 هست که باز هم ثابته پس بهتر نیست در این صندوق سرمایه گذاری کنیم؟؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   بررسی ندالشتم این صندوق رو.
   ولی جزییات این صندوق رو حتما استعلام کنید. این بازدهی انهم در یک صندوف با درامد ثابت بعید هست

 5. حمیدرضا گفت:

  سلام
  در خصوص صندوق های درآمد ثابت، سوالم این هست که آیا صندوق ها حداقل درصد رو به مشتریان اعلام می‌کنند؟ و اگر بیشتر شود کنند، آنرا هم بین مشتریان تقسیم میکنند؟

  سوال بعدی آنکه برخی از این صندوق ها در بورس هم قابل خرید هستند. ولی بین قیمت آنچه در بورس هست یا آنچه در سایتشان نوشته تفاوت وجود دارد. مثلا قیمت صدور در سایت نوشته شده ۱۹۰۰۰ تومان ولی در بورس ۱۹۲۰۰ تومان میتوان خرید. چرا در این حالت افراد از طریق سایت صندوق خریداری نمیکنند تا به صرفه باشد؟

  سوال بعدی خصوص قیمت ابطال هست. وقتی سهام را در بورس خرید و فروش میکنیم قیمت ابطال چه کاربردی دارد؟

  سوال آخر هم آنکه آیا صندوق های درامد ثابت مانند فیروزه، به کسانی که از طریق بورس خرید میکنند هم سود واریز میکنند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چند مقاله در سایت در خصوصو صندوق های قابل معامله در بورس موجود است. آنها را بخوانید چرا که توضیحات فراوان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *