آشنایی با بورس

انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک

کدام صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب کنیم

صندوق سرمایه گذاری مشترک به سه دسته صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام و صندوق سرمایه گذاری مختلط تقسیم بندی می شود. ماهیت هر یک از این صندوق ها متفاوت می باشد و به همین دلیل سرمایه گذار باید با توجه به میزان ریسک و انتظار بازدهی خود یکی از صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب کند. یعنی اگر سرمایه گذاری تمایل به رییک داشته باشد میتواند در صندوق سهامی و اگر تمایل به ریسک کمتر داشته باشد در صندوق مهتلط و اگر سرمایه گذاری ریسک گریز باشد بهتر است در صندوق با درامد ثابت سرمایه گذاری کند و ماهانه بازدهی ثابتی را کسب کند. البته برای افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت دارند پیشنهاد میکنم که در صندوق قابل معامله در بورس که بازدهی ثابتی دارند سرمایه گذاری کنند که در مقاله ای جداگانه در خصوص این صندوق توضیحاتی داده شده که از طریق لینک صندوق قابل معامله در بورس قادر به مطالعه آن می باشید.

 

انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک در بورس : کدام صندوق را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم

۱- بهترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

نوعی از صندوق سرمایه گذاری مشترک می باشد که حداقل بازده تضمین شده ( که تقریبا برابر با نرخ سود بانکی باشد ) را نصیب سرمایه گذاران می‌کند بنابراین کسانی که واحدهای این صندوق ها را خریداری می‌کنند تمایل به پذیرش ریسک بالایی ندارند. مدیران این صندوق ها برای تضمین این بازدهی منابع صندوق را به خرید اوراق بهادار کم ریسک مانند اوراق مشارکت و اوراق اجاره و …. صرف می کنند. این صندوق ها معموما دارای ضامن نقدشوندگی هستند و سرمایه گذاری در این صندوق ها ریسکی را متوجه سرمایه گذار نمی‌کند و عموما افرادی که به دنبال سرمایه گذاری کم ریسک هستند می‌توانند این صندوق ها را انتخاب کنند و بازدهی ثابتی داشته باشند. در متن بالا گفتیم که به جای انتخاب صندوق های با درآمد ثابت، بهتر است که سرمایه گذار در اوراق دیگری که به همین منظور در بازار سرمایه وجود دارد و جز صندوق های قابل معامله می باشد مانند امین یکم، پارند و .. سرمایه گذاری کند.

 

صندوق سرمایه گذاری مشترک

 

چگونه در صندوق سرمایه گذاری در سهام سرمایه گذاری کنیم 

نوع دیگری از صندوق های سرمایه گذاری مشترک که دارای ریسک بالاتری می باشد صندوق های در سهام می باشند. عمده سرمایه گذاری این صندوق ها در سهام می باشد و به همین دلیل دارای ریسک می باشد و ریسک آن به مراتب از صندوق های با درآمد ثابت بالاتر است و برای کسانی که اهل ریسک هستند ولی بنا به دلایلی مانند نداشتن فرصت در یادگیری تحلیل و … امکان خرید و فروش مستقیم در بازار سرمایه را ندارند بسیار مناسب است. این صندوق ها طبق مصوباتی که برایشان تعیین می‌شود مجاز به داشتن   حداقل ٩٠ درصد از سهام و ١٠ درصدی از اوراق مشارکت و سپرده می باشد.

مبلغ پایه هر واحد سرمایه گذاری صندوق در ابتدا تاسیس  ۱۰۰ هزار تومان است که هرچقدر عملکرد صندوق بهتر و سوآوری آن بیشتر باشد ارزش صندوق ها به مرور افزایش پیدا کرده و برعکس اگر عملکرد صندوق ها ضعیف باشد ارزش سرمایه گذاری صندوق کاهش پیدا می‌کند. پس برای ارزیابی صندوق ها با توجه به قیمت آن سرمایه گذار باید زمان تاسیس صندوق را نیز در نظر بگیرد. به عنوان مثال اگر قیمت هر واحد صندوقی ۲۵۰ هزار تومان باشد و حدود ۲ سال از فعالیت صندوق می‌گذرد، به این نتیجه می‌توان رسید که بازدهی صندوق در طول دو سال گذشته ۱۵۰% بوده است. قیمت صندوق هاس سرمایه گذاری مشترک بر اساس Nav یا خالص ارزش دارایی های آن تعیین می شود. یعنی ممکن است صندوقی قیمت آن ۴ میلیون تومان باشد و قیمت صندوق دیگر ١۴٠٠٠٠ تومان؛ پس قیمت صندوقی که کمتر است به معنی ارزش کمتر آن نمی باشد بلکه قیمت صندوق بر اساس ارزش دارایی های ان و سرمایه و تعداد واحد های سرمایه گذاری آن تعیین می شود. 

مدیران صندوق سرمایه گذاری در سهام منابع مالی این صندوق ها را به خرید سهام اختصاص می‌دهند. بازده صندوق های سهام مستقیما به بازدهی بازار ارتباط دارد. بنابراین هر چقدر وضعیت بازار سرمایه مناسب و رو به بالا باشد، وضعیت سودآوری این صندوق ها هم مناسب تر است. به عنوان مثال فرض کنید که دارایی صندوقی فولاد مبارکه و سهام فملی و … باشد. زمانی که قبمت سهام این شرکت ها افزایش می یابد به تبع آن قیمت صندوق نیز افزایش می یابد و بالعکس زمانی که قبمت سهام این شرکت ها کاهش می یابد ارزش هر واحد سرمایه گذاری صندوق نیز کاهش می یابد؛ بنابراین سرمایه گذار با سرمایه گذاری در این صندوق ها نباید انتظار بازدهی ثابتی ( مانند سرمایه گذاری در بانک ) را داشته باشد. البته این نکته را باید یاداور شد که انتخاب سهام مناسب و پیشرو بازار می‌تواند در افزایش سودآوری صندوق موثر باشد که این هم نیازمند تخصص مدیریت صندوق در انتخاب سهام مناسب و پیشتاز بازار است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک

۳- صندوق سرمایه گذاری مختلط:

یکی دیگر از انواع صندوق سرمایه گذاری مسترک، صندوق سرمایه گذاری مختلط می باشد. صندوق سرمایه گذاری مختلط نوع دیگری از صندوق سرمایه گذاری مشترک می باشد که منابع اش را به سرمایه گذاری در سهام و یا اوراق بهادار با درآمد ثابت و اوراق مشارکت اختصاص می دهند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط ترکیبی از سهام و اوراق با درآمد ثابت می باشد. میزان ریسک این صندوقها در مقایسه با صندوق های در سهام کمتر می باشد چرا که برخی از منابع صندوق صرف خرید اوراق با درآمد ثابت و یا سرمایه گذاری  در بانک و یا دیگر اوراق با بازدهی ثابت می شود. البته در حال حاضر برخی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک در انواع مختلف در بازار وجود دارد که تحت عنوان صندوق های قابل معامله در بورس نام گذاری شده اند که سرمایه گذار می تواند به صورت آنلاین این صندوق ها را معامله و خرید و فروش کند.

با توجه به موارد گفته شده سرمایه گذار باید با توجه به انتظارات خود از بازدهی و میزان ریسکی که می‌تواند متحمل شود یکی از صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب کند. بالطبع برای سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی ثابتی هستند صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و برای سرمایه گذارانی که به دنبال ریسک و بازدهی بالا می باشد انتخاب صندوق سرمایه گذارای در سهام اولویت دارد.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

ترفند های معامله گری در خرید و فروش سهام

چگونه در بورس سکه و طلا خرید و فروش کنیم

چگونه در اوراق با بازدهی ثابت سرمایه گذاری کنیم

مطالب مشابه

6 thoughts on “انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک

 1. محمد مهدي غياثي گفت:

  با سلام
  سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون از شما

 2. رضا شریف گفت:

  ممنون از شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 3. masoudbasafarjani گفت:

  سلام خسته نباشید
  با توجه به سابقه صندوق سرمایه گذاری امین یکم حدودا در ماه ۱.۲۵ سود داده و در اول ماه به قیمت اولیه برگشته.
  یعنی ما از این صندوق که خرید می کنیم اخر ماه باید سهام رو بفروشیم و دوباره اول ماه خرید کنیم یا اون درصدی که در ماه سود کردیم به حساب ما واریز میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا ۱.۶ درصد در ماه سود دهی دارد که می شود ۲۰ درصد در سال . با توجه به اینکه در حال حاضر سود بانک ها ماه شمار شده است سرمایه گذاری در این صندوق ها هم جذابیت بالایی دارد.

   شما نیاز به خرید و فروش چند باره ندارید. اگر قصد دارید سود را ماهانه در یافت کنید کافی است یک بار خرید و سپس سود را ماهانه دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *