آشنایی با بورس

اوراق تسهیلات مسکن در بورس : نحوه خرید و فروش

تعریف اوراق تسهیلات مسکن برای دریافت وام مسکن

اوراق تسهیلات مسکن در بورس معامله می شود و افرادی که قصد خرید خانه دارند به دلیل نداشتن وجه کافی برای خرید خانه مجبور به استفاده از وام مسکن می باشند. حال برخی از افراد با سپرده گذاری در بانک مسکن در حسابی تحت عنوان تسهیلات صندوق پس انداز یکم به مدت یک سال آن هم با نصف وجه مورد نیاز خود میتوانند از این وام استفاده کنند اما برخی دیگر به دلیل نیاز ضروری به این وام مجبور به خرید اوراق تسهیلات مسکن در بازار سرمایه و اراده آن به بانک مسکن برای دریافت وام می باشند. در این مقاله قصد داریم در خصوص اوراق تسهیلات مسکن و نحوه معامله و خرید و فروش آن در بازار بورس صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

اوراق تسهیلات مسکن این روزها در فرابورس معامله می شود که ساعت معاملاتی آن نیز مانند سهام در ساعت ۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰ دقیقه می باشد. در واقع فرد با خرید این اوراق با هزینه هایی که بعدا در خصوص آن صحبت می شود نیاز به قرار دادن وجه خود در بانک به مدت یک سال ندارد و این هزینه را از طریق خرید گواهی مسکن پرداخت میکند. خب حال بهتر است وارد بحث عملیاتی آن شویم. برای بررسی اوراق گواهی تسهیلات مسکن کافی است وارد سایت tsetmc.com شوید و در قسمت سرچ این سایت کلید واژه ” تسه ” را وارد کنید و قادر به دیدن اوراق تسهیلات مسکن با سررسیدهای مختلف خواهید بود. شکل زیر اوراق تسهیلات مسکن در سایت مدیریت فناوری بورس را نشان میدهد که شامل انواع تسهیلات با سر رسیدهای مختلف می باشد که با کلیک بر روی هر یک از آنها قادر به مشاهده اطلاعات جزیی تر خواهید بود.

 

اوراق تسهیلات مسکن در بورس

 

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید در کنار تسه یک سری عدد و رقم نوشته شده است که نشان دهنده زمان انتشار این اوراق می باشد. به عنوان مثال در شکل بالا در کنار فلش قرمز رنگ ” تسه ۸۹۱۱ نوشته شده است که نشان میدهد این اوراق در بهمن ۱۳۸۹ منتشر شده و در بازار معامله و خرید و فروش شده است. زمان اعتبار این اوراق از تاریخ صدور به مدت دو سال است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است پس مدت زمان اعتبار گواهی می تواند حداکثر سه سال باشد. حال اگر سرمایه گذاری قصد خرید اوراق تسهیلات مسکن را داشته باشد باید به ازای هر ۵۰۰۰۰۰ تومان، یک برگه اوراق را خریداری کند.

 

چگونه اوراق تسهیلات مسکن در بورس را بخریم؟

قبل از خرید اوراق تسهیلات مسکن در بورس سرمایه گذار در مرحله اول باید کد بورسی دریافت کند. در حال حاضر کارگزاری اگاه این امکان را فراهم کرده که افراد مختلف امکان دریافت کد بورسی را به صورت انلاین داشته باشند. اما پس از طی کردن فرایند اولیه نیاز به احراز هویت دارید که یا از طریق دفاتر پیشخوان دولت و یا بانک ها و یا کارگزاری ها این امکان وجود دارد.

اوراق تسهیلات مسکن در بورس

دامنه نوسان و کارمزد اوراق تسهیلات مسکن در بورس

دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار، در محدوده  ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد. سرمایه‌گذار بایستی هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کند. هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰٫۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰٫۲۴ درصد) می باشد. پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده­‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می­‌شود که نشان می‌دهد فرد چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خرید کرده است. کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و مشتری با ارائه این گواهی به بانک میتواند فرایند دریافت وام خود را جلو ببرد.

 

قیمت گذاری اوراق تسهیلات مسکن در بورس چگونه است

معامله کردن اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس همانند دیگر سهام ها می باشد و قیمت ها هم بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود یعنی خریدار قیمت مناسب برای خرید را در سامانه وارد میکند و فروشنده نیز قیمت مورد نظر خود را وارد سامانه میکند. در این حالت زمانی که توافق بین خریدار و فروشنده صورت گیرد معامله انجام می شود. اما سوالی که وجود دارد این است که چرا قیمت برخی از اوراق نسبت به اوراق دیگر بالاتر می باشد. علت آن را باید در تاریخ آن جستجو کرد. معمولا اوراقی که جدیدا منتشر شوند قیمت آنها بالاتر است چرا که از مدت اعتبار آن زمان بیشتری باقی مانده است و به همین دلیل به قیمت بالاتر معامله می شود. گاهی اوقات مشاهده میکنید که اوراق قدیمی هم به قیمت های بالاتری معامله می شوند که علت آن بیشتر سفته بازی است و دلیل دیگری برای بالاتر بودن قیمت وجود ندارد. البته خریداران این اوراق باید توجه داشته باشند که از زمان خرید این اوراق تا زمان استفاده در بانک، مدت زمان صرف شده بیشتر از زمان انقضا اوراق نباشد و اوراق باید تا موعد انقضا تحویل بانک داده شود. یعنی اگر تاریخ اوراق برج ۱۱ سال ۹۷ باشد تاریخ انقضای اوراق برج ۱۱ سال ۹۹ می باشد. حال هر چقدر به این تاریخ نزدیک تر شود اعتبار معاملاتی آن کمتر است.

 

مثالی از اوراق تسهیلات مسکن در بورس

شکل زیر اوراق تسهیلات مسکن با تاریخ آذر ماه ۱۳۹۷ را نشان میدهد. همانطور که مشاهده میکنید قیمت این اوراق ۶۷۱۴۶۹ ریال به ازای هر هر برگه ۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد. یعنی اگر یک سرمایه گذار تمایل به دریافت یک وام ۱۲۰ میلیونی داشته باشد باید ۲۴۰ برگه اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کند. حال اگر قرار باشد هر برگه را به قیمت ۶۷۱۴۶۹ ریال خریداری کند باید حدودا ۱۶ میلیون تومان کارمزد پرداخت کند. سپس این اوراق را نزد بانک مسکن برده و مراحل دریافت سپرده خود را طی کند.

 

اوراق تسهیلات مسکن در بورس

 

یک نکته در خصوص اوراق معامله اوراق تسهیلات مسکن در بورس

برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری های قیمتی و جلوگیری از نوسانگیری‌­های احتمالی اوراق تسه، شرکت فرابورس تدابیری را اندیشیده است، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، شرکت فرابورس باقی می‌­ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است. پس از گذشت این مدت می‌­توان، با تغییر ناظر  این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

اطلاعات در مورد وام مسکن

قبل از اقدام به خرید اوراق مسکن به یک شعبه از بانک مسکن مراجعه کرده و شرایط استفاده از تسهیلات، شامل شرایط منزل مسکونی قابل خریداری با این اوراق را بپرسید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق

پرسش و پاسخ های آزاد سازی سهام عدالت

راهنمای کامل خرید و فروش سهام عدالت در بورس : سرمایه گذاری مستقیم یا غیرمستقیم

مطالب مشابه

16 thoughts on “اوراق تسهیلات مسکن در بورس : نحوه خرید و فروش

 1. مسیح گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون،
  من در دی ماه اوراق تسه رو به صورت آنلاین خریداری کردم ولی امکان استفاده جهت خرید مسکن مهیا نشد.
  الان که بیش از ۵ ماه از تاریخ خرید من میگذرد ولی من این اوراق را در پرتفوی خودم ندارم که بتونم بفروشم.
  همانطور که شما گفتید درخواست تغییر کارگزار ناظر را هم ارسال کردم ولی تغییری ایجاد نشده است.
  ممنون میشم اگر مرا راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس.
  مسیح نوری

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم از بانک پیگیری کنید.

   امکان ابطال هم هست

 2. مهرداد گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  من برای دریافت وام جعاله ۴۰ میلیون تومانی، تعداد مورد نیاز اوراق تسه خریداری کردم. الان یک ماه از دریافت وامم از بانک میگذره ولی همچنان اوراق تسه در پورتفو اینجانب نمایش داده میشود! امکان فروش این اوراق برای من وجود دارد؟ و آیا در صورت فروش این اوراق مشکلی برای پیش خواهد آمد ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این اوراق هزینه وام شماست. امکان فروش ندارید

 3. خیلی مقاله مفیدی بود. مرسی از راهنمایی هاتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 4. مسعود گفت:

  سلام ،من خودم سپرده ممتاز تو بانک مسکن دارم که بهش اوراق تعلق میگیره و برای فروشش مجبورم برم بانک آیا میشه اوراق تو پورتفوی خودم باشه و شخصا خرید و فروشش کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید حواله رو وارد بورس کنید تا امکان فروش داشته باشید.

 5. معصومه گفت:

  سلام
  من اوراق تسه تیر ماه رو خریدم ولی هنوز تشکیل پرونده برای وام انجام ندادم. به خونه ام وام تعمیرات تعلق میگیره از قبل پرسیدم از رئیس بانک شهرمون. به نظر شما مشکلی ایجاد میکنه این قضیه؟ با توجه به اینکه اوراق ماه مرداد اومده!!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   زمان سررسید دارند

   حتما با بانک چک کنید

 6. اديب گفت:

  سلام و وقت بخیر
  وقتی اوراق مسکن خریداری میشه و وام گرفته میشه ،
  نمیتونیم بعدش اوراقمونو بفروشیم!؟
  اگه امکانش هست چقدر زمان میخواد؟
  اگر هم که نه دلیلش چیه!؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اوراق هزینه وام مسکن هست

 7. اذر گفت:

  با سلام‌من اوراق تسه رو خریدم ولی تو پرتفوی من نیست …چیکارکنم ؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   احتمالا با دو کارگزار خرید و فروش میکنید

 8. قلیزاده گفت:

  با سلام و احترام
  سقف خرید اوراق مسکن چقدره؟برای زوجین؟ من قبلا وام اولی استفاده کرده ام.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مصوب همان چیزی است که در تهران وشهرستان ها اعلام می شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *