پیش بینی بازار

بررسی وضعبت بازار سرمایه – ۲۶ تیر

پیش بینی بازار بورس در روزهای پیش رو

بازار چند صباحی است که بر مدار بی قراری می چرخد و شاید اگر عرضه اولیه فارس و مثبت شدن شاخص از طریق معاملا فارس نبود باید انتظار دیگری را برای شاخص کل داشتیم اما فعلا معاملات پتروشیمی پارس ناجی بازار می باشد و باید دید که معاملات این شرکت پتروشیمی برای روز سه شنبه و چهارشنبه به کجا ختم می شود. به همین دلیل سعی میکنم در این گزارش شرایط پتروشیمی پارس را به لحاظ رفتن در مجمع و اتفاقات پیش روی آن بررسی کنم.

پتروشیمی پارس 

در خصوص پتروشیمی پارس که تا به امروز ۲۰ درصد سود به سرمایه گذار رسانده است حرف و حدیث بسیار می باشد که بهتر است اندکی در خصوص آن در این بخش توضیح دهم. این شرکت امروز اگر در سقف معاملات بازگشایی شود و یا تا محدوده +۵% درصد معامله شود برای نوسان ۲۰ درصدی متوقف می شود و دوباره در روز ۴شنبه همراه با نامه عدم تغییر در صورت های مالی بازگشایی می شود.

اما این سهم در پایان معاملات روز چهارشنبه به مجمع می رود و قرار است در مجمع ۸۰ درصد سود سال مالی ۹۶ را پرداخت کند و نکته جالب اینکه قرار است سود نقدی را هم از ۱۵ مرداد از طریق بانک تجارت پرداخت کند. این یعنی اینکه سهم قرار است ۴۰۰ تومان را تقسیم کند.

 

سناریو ۱

حال فرض کنیم که سهم با قیمت ۲۹۰۰ تومان برای روز چهارشنبه به مجمع برود و ۴۰۰ تومان نیز تقسیم کند.در هنگام بازگشایی قیمت تئوریک سهم باید ۲۵۰۰ تومان باشد که با فرض سود ۵۵۰ تومانی برای سال ۹۷ p/e تحلیلی سهم چیزی حدود ۴.۴ میشود که به نظرم شرایط مناسبی دارد.

 

سناریو ۲

فعلا که نماد برای نوسان ۲۰ درصدی متوقف شده است. سهم میتواند فردا تا ۱۰ درصد نوسان کند. اگر بازار به استقبال سهم برود و تا محدوده ۱۰ درصد نوسان کند با احتمال زیاد فروشنده در سهم زیاد می شود چرا که بسیاری از کدهای اجاره ای (متعلق به افراد دیگر) فروشنده خواهند بود و به مجمع نخواهند رفت و به نظر میرسد با نوسان ۱۰ درصد بهتر است در نماد فروشنده باشید

اما از طرفی باید گفت که این شرکت جذابیت دارد چون به تازگی عرضه اولیه شده است. عده بسیاری سود تحلیلی این شرکت را با شرایط موجود با پتروشیمی زاگرس و … مقایسه میکنند که هر دو شرکت با همین p/e تحلیلی معامله می شوند و چرا سرمایه گذار زاگرس نخرد و به دنبال پارس باشد. در این خصوص علاوه بر پتانسیل سهم برای رشد سوداوری باید به زمان عرضه شدن آن نیز توجه کرد که برای بازار تازگی دارد و به دنبال خرید آن است و ممکن است در آینده شرایط مشابهی همانند دیگر سهم های بازار داشته باشد.

 

پس با توجه به شرایط فوق باید به این نتیجه رسید که شرکت در مجمع پارس  در سناریو ۱ می تواند شرایط مناسبی را برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد.

این گزارش آپدیت می شود

سوالات خود را برای پاسخگویی در کامنت قرار دهید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *