معامله گران موفق

بنیامین گراهام اسطوره وال استریت

بنیامین گراهام : مربی و معامله گر بازار

این سرمایه گذار و نظریه پرداز بازارهای مالی آنقدر پر آوازه می باشد که وارن بافت تمام آموزه های خود را از او میداند. او را پدر سرمایه گذاری ارزشی می دانند و در کنار نظریه هایی که در بازارهای مالی ارائه کرده است توانسته به عنوان یک بروکر موفق هم در بازارها عمل کند.

کتاب های او به عنوان کتاب های مقدس در زمینه اقتصاد و بازارهای مالی به شمار می رود.

بنیامین گراهام در ‌سال 1894 در انگلستان متولد شد. در یک سالگی همراه با خانواده به آمریکا مهاجرت کرد و در کودکی به دلیل فوت پدر فقر را تجربه کرد و از همان کودکی علاوه بر تحصیل به کار هم می‌پرداخت.

بعد از جنگ جهانی دوم از او به عنوان یکی از امید‌دهندگان اقتصادی به آمریکاییان یاد می شود و بسیاری از سرمایه گذاران از جمله وارن بافت از روش او در سرمایه گذاری استفاده میکنند.

جان ترین در مورد بنیامین گراهام میگوید” او متفکر سرمایه گذاری در تشکیل پرتفو به صورت کاربردی می باشد. او هنر معامله را میداند و قابلیت توانایی یک پرتفوی خوب و مناسب را دارد.

 

تفکر گراهام در سرمایه گذاری این است که ارزش سرمایه گذاری باید بیشتر از چیزی باشد که سرمایه گذار برای آن پرداخت میکند. او اعتقاد داشت باید به دنبال شرکت هایی بود که دارای ترازنامه قوی، بدهی کم و حاشیه سود بالا بود.

او در همه سرمایه گذاری های خود یک نکته را یادآور میشد که فاصله ارزش دفتری با ارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه‌گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربه خواهد خورد.

او اعتقاد داشت که تحلیل سرمایه گذاران از قیمت سهام اغلب اشتباه می باشد. فلسفه گراهام این بود که اشتباه برخی سرمایه گذاران در ارزش گذاری درست سهم به سرمایه گذاران هوشمند فرصتی را برای خرید یا فروش هوشمندانه می‌دهد تا با افزایش قیمت سهام به آسانی در بازار سود کنند.

بنیامین گراهام همواره یاد اور می شد که خیلی خنده دار است  که فکر کنیم عموم مردم می‌توانند با پیش‌بینی درست بازار به سودآوری برسند.

او در خصوص نوع نگاه به سرمایه گذاری گفته است که رسیدن به نتایج رضایت‌بخش در سرمایه گذاری آسانتر از چیزی است که بیشتر مردم فکر می‌کنند؛ اما رسیدن به آن بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد.

 

در این بخش حتی الامکان سعی شده است که نکات کلیدی فعالیت های بنیامین گراهام یادآوری شود. پیشنهاد میکنم کتاب سرمایه گذار هوشمند به ترجمه آقای سعید سعادتیان منتشر شده است را مطالعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *