آشنایی با بورس

تابلو خوانی و بازار خوانی : قیمت ها در بازار

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : درک قیمت ها در بازار

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس از مباحث مهم و کلیدی در بازار سرمایه شناخت و درک انواع قیمت ها می باشد. به طور کلی دو نوع سرمایه گذار در بازار داریم. سرمایه گذاری که قیمت ها را در تابلوخوانی فقط مشاهده می کند و دیگر سرمایه گذاری است که قیمت ها را درک  میکند و توانایی تابلو خوانی و بازار خوانی دارد به همین جهت تفسیر دو سرمایه گذار از قیمت ها در بازار فرق دارد و هر سرمایه گذار باید با توجه قیمت ها در مورد رفتار سرمایه گذار در بازار تصمیم بگیرد. در بخش زیر به معرفی انواع قیمت ها می پردازیم.

 

قیمت مجاز در تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس:

قیمت مجاز قیمتی می باشد که سهم می‌تواند روزانه در آن بازه نوسان داشته باشد. زمانی که دامنه نوسان ۵ درصدی را برای قیمت پایانی روز گذشته (قیمت دیروز) محاسبه کنیم؛ قیمت مجاز روز جاری بدست می آید. به عنوان مثال در شکل زیر قیمت دیروز شرکت لعاب ایران ۳۷۸۴۹ریال می باشد که قیمت مجاز آن در محدوده ۳۵۹۵۷ تا ۳۹۷۴۱  تومان می باشد.

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

 

بازه روز و قیمت آخرین معامله در تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

همانطور که در شکل مشاهده کنید بازه روز قیمتی می باشد که سهم در آن روز در آن محدوده معامله شده است. به عنوان مثال بازه روز در نماد تکنو در محدوده ۱۲۳۹۰تا ۱۱۹۰۰می باشد و بدین معنی است که کف قیمت تکنو در آن روز معاملاتی ۱۱۹۰۰و سقف قیمت آن نیز ۱۲۳۹۰ باشد. آخرین معامله ای که در نماد انجام شده است را در این بخش نشان میدهد. به عنوان مثال در نماد تکنو در شکل آخرین معامله در قیمت ۱۲۲۷۵ ریال انجام شده است که بر اساس توافق بین خریدار و فروشنده می باشد.

 

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : اولین معامله در تابلو سهم

اولین معامله ای که در نماد در ابتدای روز معاملاتی انجام می شود. به عنوان مثال اولین معامله در نماد تکنو در قیمت ۱۲۱۹۰ریال انجام شده است که این می تواند راس ساعت ۹:۰۰ و یا هر ساعت دیگری باشد. البته گاهی اوقات نمادی بسته می باشد و ممکن است ساعت ۱۱:۰۰ بازگشایی شود. در این حالت اولیت معامله در ساعت ۱۱:۰۰ انجام می شود. یعنی الزامی نیست که اولین معامله حتما در ساعت ۹:۰۰ صبح انجام شود.

۴

 

در خصوص تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس در ابتدای متن گفتیم که سرمایه گذار با استفاده از انواع قیمت ها در بازار می تواند درک روشنی از رفتار سرمایه گذار در ان سهم داشته باشد. به همین جهت تصمیم گرفتم که در مقاله ای تحت عنوان “ فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند ” در خصوص کاربرد تفسیر قیمت ها صحبت کنم که در لیتک قادر به مطالعه آن هستید. پس به خاطر داشته باشید که داده های موجود در این بخش صرفا برای اطلاع از قیمت سهم در بازار نمی باشد.

—————————————–

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم حتما مطالعه کنید.

چگونه در بورس صندوق طلا و سکه بخریم؟

صندوق قابل معامله : به جای بانک در این اوراق سرمایه گذاری کنیم

آمورش سایت tsetmc

 

مطالب مشابه

6 thoughts on “تابلو خوانی و بازار خوانی : قیمت ها در بازار

 1. محمدعلی گفت:

  سلام.امکانش نیست از ساعت ۹:۰۰تا۱۴:۰۰ساعت معامله و خرید سهام و بورس بشود.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص زمان معاملات سازمان بورس تصمیم گیرنده است و ما هم اجرا کننده 🙂

 2. محمد مهدي غياثي گفت:

  با سلام
  سپاس

 3. امراله صفرپور گفت:

  سلام سپاس استفاده کردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *