آشنایی با بورس

تابلو خوانی و بازار خوانی : قیمت ها در بازار

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : درک قیمت ها در بازار

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس از مباحث مهم و کلیدی در بازار سرمایه شناخت و درک انواع قیمت ها می باشد. به طور کلی دو نوع سرمایه گذار در بازار داریم. سرمایه گذاری که قیمت ها را در تابلوخوانی فقط مشاهده می کند و دیگر سرمایه گذاری است که قیمت ها را درک  میکند و توانایی تابلو خوانی و بازار خوانی دارد به همین جهت تفسیر دو سرمایه گذار از قیمت ها در بازار فرق دارد و هر سرمایه گذار باید با توجه قیمت ها در مورد رفتار سرمایه گذار در بازار تصمیم بگیرد. در بخش زیر به معرفی انواع قیمت ها می پردازیم.

 

قیمت مجاز در تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس:

قیمت مجاز قیمتی می باشد که سهم می‌تواند روزانه در آن بازه نوسان داشته باشد. زمانی که دامنه نوسان 5 درصدی را برای قیمت پایانی روز گذشته (قیمت دیروز) محاسبه کنیم؛ قیمت مجاز روز جاری بدست می آید. به عنوان مثال در شکل زیر قیمت دیروز شرکت لعاب ایران 37849ریال می باشد که قیمت مجاز آن در محدوده 35957 تا 39741  تومان می باشد.

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

 

بازه روز و قیمت آخرین معامله در تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

همانطور که در شکل مشاهده کنید بازه روز قیمتی می باشد که سهم در آن روز در آن محدوده معامله شده است. به عنوان مثال بازه روز در نماد تکنو در محدوده 12390تا 11900می باشد و بدین معنی است که کف قیمت تکنو در آن روز معاملاتی 11900و سقف قیمت آن نیز 12390 باشد. آخرین معامله ای که در نماد انجام شده است را در این بخش نشان میدهد. به عنوان مثال در نماد تکنو در شکل آخرین معامله در قیمت 12275 ریال انجام شده است که بر اساس توافق بین خریدار و فروشنده می باشد.

 

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : اولین معامله در تابلو سهم

اولین معامله ای که در نماد در ابتدای روز معاملاتی انجام می شود. به عنوان مثال اولین معامله در نماد تکنو در قیمت 12190ریال انجام شده است که این می تواند راس ساعت 9:00 و یا هر ساعت دیگری باشد. البته گاهی اوقات نمادی بسته می باشد و ممکن است ساعت 11:00 بازگشایی شود. در این حالت اولیت معامله در ساعت 11:00 انجام می شود. یعنی الزامی نیست که اولین معامله حتما در ساعت 9:00 صبح انجام شود.

4

 

در خصوص تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس در ابتدای متن گفتیم که سرمایه گذار با استفاده از انواع قیمت ها در بازار می تواند درک روشنی از رفتار سرمایه گذار در ان سهم داشته باشد. به همین جهت تصمیم گرفتم که در مقاله ای تحت عنوان “ فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند ” در خصوص کاربرد تفسیر قیمت ها صحبت کنم که در لیتک قادر به مطالعه آن هستید. پس به خاطر داشته باشید که داده های موجود در این بخش صرفا برای اطلاع از قیمت سهم در بازار نمی باشد.

—————————————–

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم حتما مطالعه کنید.

چگونه در بورس صندوق طلا و سکه بخریم؟

صندوق قابل معامله : به جای بانک در این اوراق سرمایه گذاری کنیم

آمورش سایت tsetmc

 

نوشته های مرتبط

6 نظر در “تابلو خوانی و بازار خوانی : قیمت ها در بازار

 1. محمدعلی گفت:

  سلام.امکانش نیست از ساعت ۹:۰۰تا۱۴:۰۰ساعت معامله و خرید سهام و بورس بشود.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص زمان معاملات سازمان بورس تصمیم گیرنده است و ما هم اجرا کننده 🙂

 2. محمد مهدي غياثي گفت:

  با سلام
  سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنونم

 3. امراله صفرپور گفت:

  سلام سپاس استفاده کردم

  1. mehdi afzalian گفت:

   ارادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *