تابلو خوانی حرفه ای

تابلو خوانی در بورس تهران : شرایط خرید سهم در صف فروش

تابلو خوانی در بورس : خرید سهم در صف فروش : آری یا خیر

تابلو خوانی در بورس تهران یکی از تکنیک های معاملاتی فعالیت در بازار سرمایه است که هر سرمایه گذاری فارغ از تحلیل بنیادی و تکنیکال میتواند از آن استفاده کند. خرید سهم در صف فروش یکی از سوالات اکثر فعالان بازار سرمایه است. در بحث های گذشته گفتیم که تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس یکی از تکنیک های معاملاتی در بازار فارغ از  بحث تکنیکال و بنیادی می باشد. گاهی اوقات شرایطی ایجاد می شود که  عرضه ها در سهم افزایش یافته و در نهایت سهم صف فروش می شود که از دلایل ان می توان به افزایش حبابی قیمت سهم و سپس کاهش قیمت آن، خروج بازیگران اصلی از سهم، تغییر روند عملیاتی در شرکت و پس از آن کاهش سود اوری آن و ….نام برد. در این هنگام بسیاری از سرمایه گذاران اقدام به فروش سهم می کنند و در نتیجه سهم مورد نظر صف فروش می شود.

وقتی حجم عرضه یک سهم در پایین ترین قیمت  مجاز روزانه باشد و تقاضایی نیز برای آن وجود نداشته باشد برای سهم مذکور صف فروش تشکیل می شود. صف فروش معمولا در پایین ترین قیمت روزانه تشکیل می شود. به عنوان مثال در شکل زیر 65 تقاضا با حجم تجمیعی 2520381 سهم در قیمت 4249 ریال در صف فروش قرار گرفته است که درخواست فروش سهم خود را دارند.

تابلو خوانی در بورس تهران

حال یکی از سوالات رایج همه سرمایه گذاران این است که آیا در صف فروش سهم را خریداری کنیم یا خیر و یا چه شرایطی باید در صف فروش سهم ایجاد شود که آن را خریداری کنیم.

 

برخی حالت های خرید سهم در صف فروش

یک جمله از وارن بافت وجود دارد که میگوید وقتی همه سهم خود را می‌فروشند من میخرم و زمانی که همه سهم را میخرند من سهم را می فروشم. این جمله به کرات توسط سرمایه گذاران در بازار بورس ایران مشاهده می شود که در صف فروش باید سهم را خرید اما این جمله اشتباه است و در هر قیمتی نباید سهم را خریداری کرد. فرض کنید سهمی از قیمت 100 تومان رشد خود را شروع کرده و به قیمت 198 تومان رسیده باشد. در این حالت و با رشد تقریبا 100 درصدی قیمت، برخی سرمایه گذاران اقدام به شناسایی سود کنند و سهم خود را بفروشند. همزمان فشار فروش در سهم زیاد شده و در نهایت سهم به محدوده های منفی رسیده و در نهایت نیز صف فروش می شود. در این حالت و همزمان با رشد 100 درصدی در قیمت؛ باید سهم را در صف فروش خریداری کرد؟؟

در خصوص شناخت تکنیک های تابلو خوانی در بورس تهران و آیا اینکه باید در صف فروش سهم خرید بحث زیاد است که در اینجا قصد داریم با مثال حالت های مختلف آن را توضیح دهیم. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است قیمت سهم در تاریخ 1396/05/18 در محدوده 331 تومان دارای صف فروش می باشد و حجم خریداری شذه نیز 3200000 برگ سهم می باشد. حال قیمت سهم را در روزهای بعد مشاهده کنید. همانطور که در شکل نشان داده شده است  4 روز بعد از تاریخ مذکور نیز سهم صف فروش می باشد و قیمت آن از 331 تومان تا 278 تومان کاهش یافته است و این نشان می‌دهد خریداران در قیمت 331 مرتکب اشتباه در خریداری سهم شده اند. 

 

تابلو خوانی در بورس تهران

 

البته این نکته را باید مورد توجه قرار داد که هیجانات سرمایه گذاران نیز یکی از عوامل خرید سهم در صف فروش می باشد. فرض کنید سهمی دارای صف فروش 5 میلیونی می باشد و سرمایه گذاران نیز در حال رصد سهم می باشند. ناگهان حجم صف فروش کاهش یافته و تقاضا برای خرید سهم افزایش می یابد. صف فروش کاهش یافته و شما هم به خیال اینکه صف فروش سهم به طور کامل جمع می شود و قادرید چند درصد بالاتر سهم را بفروشید اقدام به خرید سهم میکنید و سهم را میخرید ولی با کمال تعجب مشاهده میکنید که سهم باز هم صف فروش شد و برای دو روز این روند ادامه داشت و شما هم متضرر شدید. در واقع در این حالت هیجان موجب خرید سهم در صف فروش شد. پس بی دلیل نباید در صف فروش سهم را خریداری کرد و باید منتظر نشانه ای از رشد سهم بود. البته برخی از سرمایه گذاران نیز برای نوسان گیری در سهم صف های فروش را خریداری میکنند تا با رسیدن سهم به محدوده صفر تابلو قادر باشند چند درصد سودکسب کنند.

 

تابلو خوانی در بورس تهران

 

 

بازار خوانی در بورس : در چه شرایطی در صف فروش سهم بخریم

 

حالت اول خرید سهم در صف فروش

حالت اول خرید سهم در صف فروش زمانی است که سهم دارای صف فروش می باشد ولی ارزش ریالی موجود در صف فروش بالا باشد. به عنوان مثال اگر سهمی در قیمت 400 تومان دارای صف فروش 50 میلیونی باشد ارزش ریالی موجود در صف چیزی حدود 20 میلیارد تومان می باشد و این نشان میدهد که جمع شدن صف فروش های اینچنینی حتما باید با برنامه ای برای رشد قیمت در آینده همراه باشد به بیان دیگر جمع شدن صف فروش های اینچنینی یعنی سفته بازی در سهم برای رشد قیمت در آینده. پس بهتر است سهم هایی که ارزش ریالی موجود در صف فروش آنها زیاد می باشد مد نظر قرار گیرد.

 

حالت دوم خرید سهم در صف فروش

حالت دوم خرید سهم در صف فروش زمانی است که سهم در محدوده حمایت تکنیکالی باشد. فرض کنید سهمی در قیمت 120 تومان صف فروش شده و نزدیک ترین حمایت پیش روی سهم نیز محدوده 115 تومان باشد. از انجا که قیمت سهم 5 درصد تا محدوده حمایتی فاصله دارد می توان با رعایت حد ضرر 5 درصدی سهم را در صف فروش خریداری کرد و در انتظار برگشت قیمتی در سهم بود. در کل دو مورد گفته شده در متن بالا نمونه هایی از بحث تابلو خوانی در بورس تهران می باشد که بیشتر سعی میکنیم در کلاس آموزش تابلو خوانی در بورس تهران در خصوص این موارد صحبت کنیم.

البته یک نکته مهم در خصوص خرید سهم در صف فروش وضعیت کلی بازار می باشد . گاهی اوقات می بینیم که بازار به شدت هیجانی شده و قیمت ها هم در حال کاهش می باشد در این حالت نباید تاکید زیادی در خصوص خریدئ سهم در صف فروش داشت چرا که هیجان بازار موجب کاهش قیمت سهم می باشد حتی اگر ان سهم ارزندگی کافی را داشته باشد. بنابراین توجه به نکات ذکر شده می تواند راهنمای خوبی در خصوص خریداری سهم در حالت صف فروش باشد.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

تکنیک های معاملاتی با خط روند برای یک معامله موفق

آیا سهام شرکت ها را قبل از مجمع خریداری کنیم

چگونه سهام با قدرت خریدار بالا را شناسایی کنیم.

 

 

نوشته های مشابه

36 دیدگاه در “تابلو خوانی در بورس تهران : شرایط خرید سهم در صف فروش

 1. م. باقرزاده گفت:

  مثل هميشه عاااالي بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 2. محمد گفت:

  سلام…در مورد دلیل آول..خوب اگه سهم در اینده واقعا دارای پشرفت خوبی هست و قرار هست که رشد کنه خوب چرا همه می می خوان بفروشن؟؟ نگه دارن که از رشد منتفع بشن.
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص حالت اول این یک تکنیک معاملاتی هست و ارتباطی به خوب بودن و یا بد بودن سهم نداره. زمانی که ارزش ریالی موجود در صف بالا باشه و کسی اقدام به خرید کنه میتونه منفعت داشته باشه. یعنی کسی که اقدام به جمع کردن صف کرده با هماهنگی بوده

 3. سامان گفت:

  عرض ادب.مورد اول منطقی به نظر نمیرسه.سهمی که صف فروش سنگینی داره به این زودیا برنمیگرده چطور میشه ازش انتظار رشد داشت و در چه شرایطی باید خرید زد؟لطفا بیشتر توضیح بدید.با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در دو مورد که کامل توضیح دادم

  2. مجید گفت:

   با سلام و اجازه ی استاد.در مورد اول اگه ارزش صف فروش ۲۰ میلیارد باشه.آن سهم رو زیر نظر میگیرد و وقتی ارزش صف فروش مثلان ۱۰۰میلیون تومان شدش شما هم خرید میکنید.چون وقتی شخصی ۱۹ میلیارد خرید میکند یا رانت اطلاعاتی دارید یا انقدر نقدینگی دارد که به راحتی روند را معکوس کند.

   1. mehdi afzalian گفت:

    ممنون

 4. امیر محمدی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  یه سوال داشتم؟ من چندتا کتاب تکنیکال خوندم و تقریباً با مباحث تئوری آشنایی پیدا کردم و نحوه ی کار با نرم افزاری مثه داینامیک تریدر رو هم تقریباً یاد گرفتم. حالا چطوری میتونم به صورت عملی رو تحلیل تکنیکال سهام تسلط خودمو افزایش بدم؟ هر چند که تازه شروع کردم و تسلطی عملاً ندارم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با همان دانشی که یاد گرفتید شروع به معامله و خرید و فروش سهم کنید و هر بار هم معاملات خودتون رو ثبت کنید تا ببینید آنچه تحلیل کردید درست بوده یا خیر. اگر درست نبوده دوباتره بررسی کنید که به چه دلایلی تحلیل شما درست نبوده.

   تکرار و تمرین میتونه ضامن موفقیت شما در تحلیل تکنیکال باشه

 5. علی گفت:

  سلام ، بسیار عالی و مفید بود.
  یه بیان ساده برای صف فروش : ممکن بازار ساز عمدا صف فروش زده حالا یا با کد به کد کردن یا با رانت چند نفری یا شرکتی و… چون از آینده سهم خبر دارن عمدا صف فروش میزنند ک سهما رو جمع میکنند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله دقیقا

 6. rahgozar گفت:

  از کجا بفهمیم دارند صف فروش رو جمع میکنند ؟
  همیشه خرید از صف فروش منعت داره ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   در همین مقاله که مطالعه کردید توضیح داده شده است.

 7. rahgozar گفت:

  از کدام کارگزاری میشه کد گرفت برای خرید آفلاین عرضه اولیه که فرد رو برای خرید احضار نکنند به کارگزاری؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   از هر کارگزاری که کد بورسی دریافت کنید باید احراز هویت شوید و در سجام ثبت نام کنید.

 8. علیرضا همتی گفت:

  با سلام استاد گرامی من در کلاس تابلوخوانی شما شرکت کردم در هنگام تدریس قول ارائه فرمول فیلترها را دادید متاسفانه تا بحال موفق نشدم نه جزوه نه فرمولها و حتی مدرک حضور درکلاس را داشته باشم راهنمایی کنید چگونه اقدام کنم ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   فیلتر مربوط به کلاس تابلو خوانی در همان گروه کلاسی قرار داده شد

 9. sami گفت:

  خیلی خوب بود واقعا ممنون که برای ما زحمت میکشید اقای افضلیان..لطفا درخصوص عرض اولیه هم توضیح دهید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص عرضه اولیه یک مقاله ای در سایت هست که همه عوامل بررسی شده است.
   لینک:

   https://mehdiafzalian.com/initial-public-offering-in-stock-market/

 10. abc01804 گفت:

  عالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون

 11. مریم حسن زاده گفت:

  ممنون استاد عالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 12. قارونی گفت:

  سلام وقت بخیر
  در موارد 2و 3شباهت وجود داره.برام این سوال پیش اومده که
  وقتی بر اثر هیجانات بازار،افت قیمت نماد رو شاهد هستیم و سهامداران در پنج درصد بالای حمایت اقدام به فروش سهام خود می کنند ما نباید نسبت به خرید سهام اقدام بکنیم؟چون کاهش قیمت هیجانی بوده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   صرفا نمی توانیم این مورد رو بگیم

 13. قارونی گفت:

  در مورد 1 چطور ارزش فروش بالا رو با قدرت زیاد فروشنده اشتباه نگیریم؟چون در مقاله نمادهای پربیننده فرموده بودید نمادهایی که قدرت فروشنده بالا هست ورود نکنید.ولی اینجا می فرمایید وقتی ارزش فروش بالا بود خرید بکنید.
  این دو تا رو کنار هم میزارم متوجه نمیشم.لطف می کنید تفاوت این دو مورد رو بفرمایید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   وقتی سهم صف فروش باشد و از طرفی برای جمع کردن صف فروش پول زیادی نیاز باشد یعنی یک برنامه برای رشد قیمت سهم وجود دارد.

   یه سری اصطلاحات رو اشتباه متوحه شدید. یه بار مجددا مطالعه کنید.

 14. اسماعیل گفت:

  عالی بودمرسی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 15. مهدی مهرابی گفت:

  سلام استاد، تشکر از سایت خوبتون و اینکه به سوالات پاسخگو هستید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام. سپاس

 16. Milad461 گفت:

  سلام استاد
  ممنون بابت مقاله مفیدتون
  میخواستم بدونم در مورد اول, ارزش ریالی صف فروش رو با چه چیزی باید مقایسه کرد تا متوجه شد که صف فروش دارای ارزش ریالی بالایی ست ؟؟
  باتشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این بحث حدود یک ساعت است

   در کلاس تابلو خوانی اموزش داده می شود

 17. بهمن ولی پور ترکمانی گفت:

  سلام ارزش صف فروش رو چطور محاسبه کنیم؟ آیا فقط سطر اول صف فروش محاسبه می‌شود؟ لطفا مختصر توضیح بدین ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صف فروش یک سط دارد که در کمترین قیمت روزانه می باشد.

   از ربات رصد خونه در تلگزام استفاده کنید. ارزش معاملات خرد بازار و ارزش صف های خرید و فروش بازار را در اختیارتان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *