تابلو خوانی حرفه ای

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : سهام زیر 100 تومان را بخریم??

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس تهران : سهام زیر 100 تومان برای خرید مناسب است

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس به عنوان یکی از ابزارهای شناسایی رفتارهای خریداران و فروشندگان در بازار می باشد و همانطور که در مقالات قبلی در مورد آن صحبت شد تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس به عنوان بعد سوم تحلیل در بین سرمایه گذاران به حساب می آید چرا که اهمیت آن در بازار کمتر از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال نیست و همه سرمایه گذاران باید تابلو خوانی در بورس را به در هنگام معامله به کار گرفته و از آن استفاده کنند. برای درک و اهمیت بیشتر تابلو خوانی پیشنهاد میکنم دو مقاله تابلو خوانی و بازار خوانی و تکنیک های معاملاتی در بورس و مقاله تکنیک تابلو خوانی سهام و نماد پربیننده را مطالعه کنید.  همیشه در بین فعالان بازار سرمایه این سوال وجود دارد که آیا سهام زیر 100 تومان دارای پتانسیل رشد قیمتی هستند و باید آنها را خرید یا خیر؟؟ برخی از سرمایه گذاران نیز عموما تصور می کنند که چون ارزش اسمی هر سهم در ایران 1000 ریال می باشد؛ پس باید شرکت هایی که قیمت سهامشان زیر 100 تومان می باشد را باید خرید و از خرید آن می توان سود برد. به همین دلیل سرمایه گذاران دوست دارند سهام شرکت هایی که زیر 100 تومان است را خریداری کنند و هر چقدر هم قیمت آن کمتر باشد جذابیت آن برایشان بیشتر است ولی سوال اصلی اینجاست که آیا این رویه درست است و باید سهام زیر 100 تومان را خریداری کرد؟؟

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس: نمونه های از سهام زیر 100 تومان

در بازار سرمایه ایران نیز این موضوع به وفور یافت می شود. شرکت های زیادی بوده اند که قیمت آنها زیر 100 تومان بوده و با اقبال فراوانی مواجه شده اند که نمونه از انها شرکت تپکو می باشد. شرکت فایرا که بعد از توقف طولانی مدت و بعد از افزایش سرمایه در قیمت 84 تومان بازگشایی شد به راحتی تا قیمت 200 تومان رشد کرد. سهام شرکت ذوب آهن اصفهان نیز از قیمت 55 تومان تا 90 تومان رشد کرد. در خصوص این شرکت ها باید یک نکته را مد نظر داشت و این است که معمولا افزایش قیمت برای این شرکت ها دائمی نمی باشد و بعد از یک رشد خوب شاهد اصلاح و حتی ریزش قیمتی نیز در آنها می باشیم.

اما سوال اینجاست که رشد سهام این شرکت ها دلیل بنیادی و عملیاتی دارد یا باید در تابلو خوانی و بازار خوانی به دنبال یافتن این شرکت ها بود. به نظر من این قضیه را بیشتر باید در رفتار سرمایه گذاران جستجو کرد. سرمایه گذاران به لحاظ رفتاری تمایل دارند سهم های با قیمت ارزان را با تعداد زیاد خریداری کنند و از آنجا که این تفکر در ذهنشان وجود دارد که سهم کمتر از ارزش اسمی خود معامله می شود به سراغ این سهم ها می روند در صورتی که این نوع تفکر اشتباه می باشد. برای خرید سهام زیر 100 تومان نیز حتما باید وضعیت عملیاتی و بنیادی سهم را مورد بررسی قرار داد و در صورت مناسب بودن آن را خریداری کرد. گاهی اوقات شرکت هایی که به افزایش سرمایه می دهند قیمت سهامشان به زیر 100 تومان کاهش می یابد.

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

 

به عنوان مثال فرض کنید قیمت سهام شرکتی 200 تومان باشد و این شرکت برنامه افزایش سرمایه 300 درصدی از انباشته و یا تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار خود دارد. بعد از شرکت در مجمع و اعمال افزایش سرمایه قیمت تئوریک سهم در بازار به 50 تومان می رسد. در این حالت سرمایه گذار باید پیش خود فکر کند که چون قیمت سهم زیر ارزش اسمی می باشد باید افزایش یابد تا به ارزش اسمی خود معادل 100 تومان برسد. این تفکر رایج در بین سرمایه گذاران اشتباه می باشد و باید اصلاح شود. البته این موضوع را هم باید در نظر داشت که سفته بازی در شرکت هایی که قیمت سهام آنها زیر 100 تومان می باشد بالاست بدین صورت که با انتشار یک خبر جعلی در بازار به راحتی قیمت سهم افزایش می یابد و بعد از خروج بازیگران اصلی، قیمت سهم در بازار کاهش می یابد و سهم دچار ریزش قیمتی می شود.

 

ارتباط سهام زیر 100 تومان و ورود نقدینگی به بازار

در بخش مربوط به تابلو خوانی در بورس گفتیم که زمانی که نقدینگی به بازار سهام وارد می‌شود و ارزش معاملات بازار به یکباره افزایش می یابد؛ یکی از رویدادهایی که اتفاق می افتد توجه بازار به سهام زیر 100 تومان می باشد. البته در این شرایط استقبال سفته بازان به نمادهای زیر 100 تومان افزایش می یابد به گونه ای که با شانتاژ خبری و ارائه خبرهای مثبت و شایعات فراوان به همراه وارد کردن نقدینگی سنگین، باعث رشد قیمت سهام و رسیدن قیمت به محدوده های 100 تومان و بالای 100 تومان می شوند ولی همین که روند بازار برگشت این سهام زودتر از سهام دیگر به جو بازار واکنش نشان داده و به شدت قیمت آنها کاهش می یابد.

در خصوص سهام زیر 100 تومان و استفاده از تابلو خوانی و بازار خوانی یکی از گروه هایی که به شدت دستخوش تغییرات اینچنینی می باشد گروه خودرو است. در گروه خودورسازی بسیاری از شرکت ها در قیمت های زیر 100 تومان معامله می شوند و زمانی که قیمت ها به محدوه های حمایت های تاریخی می رسد به یکباره شاهد ورود نقدینگی در سهام این گروه و رشد قیمت آنها هستیم به گونه ای که قیمت به محدوده های 100 تومان می رسد و پس از آن با خروج بازیگران اصلی سهم، شاهد صف فروش شدن آنها می باشیم و قیمت تا جایی کاهش می یابد که به محدوده های قبل از رشد برسد. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است خکاوه هر بار به محدوده های 70 تومان واکنش داده است.

 

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

 

به نظر من بیشتر شرکت هایی که سهام آنها زیر 100 تومان معامله می شود یا عملکرد بدی به لحاظ عملیاتی در شرکت دارند و یا مشکلی دارند که در آینده مشخص خواهد شد و بازار در حال حاضر ارزش آن را در قیمت لحاظ کرده است. جهت شرکت در کلاس آموزش تابلو خوانی در بورس از طریق لینک مشخص شده اقدام کنید.

 

همیشه به خاطر داشته باشید که کیفیت خوب را با قیمت ارزان نمی توان خرید.

 

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

در چه شرایطی در صف فروش، سهم بخریم

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس : چرا حمایت های تکنیکالی درست عمل نمیکند

نوشته های مشابه

22 دیدگاه در “تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : سهام زیر 100 تومان را بخریم??

 1. آرش گفت:

  ممنون بابت مطلبتون
  این قسمت رو متوجه نشدم چرا 50 میشه ارزش تئوریک:
  “فرض کنید قیمت سهام شرکتی ۲۰۰ تومان باشد و این شرکت برنامه افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی از انباشته و یا تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار خود دارد. بعد از شرکت در مجمع و اعمال افزایش سرمایه قیمت تئوریک سهم در بازار به ۵۰ تومان می رسد. “.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش تئوریک یعنی بعد از اعمال افزایش سرمایه باید بر اساس سود تقسیم شده و یا افزایش سرمایه لحاظ شده قیمت بخورد و این میشود ارزش تئوری سهم. اما در نهایت عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت سهم می باشد

 2. علیرضارحمانی گفت:

  منم نفهمیدم مگه وقتی افزایش سرمایه میده برای برگه های جدید هم یکی صد تومن نمیگیره؟خوب باید بشه ۱۵۰حالا از محل سود انباشته هم باشه یعنی برای هرسهمش یکی صد تومن از رو سودش حساب میکنن دیگه سودی که تو شرکت هست پس وقتی۵۰باز میشه یعنی شرکت خیلی خوبیه که اینقدر سود انباشته داشته اشتباهه؟!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در صورتی که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد باید به ازای هر حق تقدم 100 تومان واریز کنید. در صورتی که افزایش سرمایه از محل سود انباشته و یا تجدید ارزیابی دارایی ها باشد هیچ واریزی نباید داشته باشید

 3. احسان گفت:

  سلام.
  ممنون استاد افضلیان.
  متشکرم از اینکه بدون چشمداشتی دانسته های خود را در این فضا و در کانال ارائه میدید.
  کم نظیرید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خواهش میکنم. امیدوارم مورد توجه سرمایه گذاران محترم قرار بگیره

 4. محمد هادی کاتبی گفت:

  سلام تشکر از زحمات خالصانه شما انشاءالله خدا اموات شما را رحمت کند و به شما سلامتی و طول عمر بدهد
  مطالبتون بسیار مفید است .

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

 5. علی قاسمی گفت:

  با سلام ممنون از زحمات شما.من تازه به دنیای بورس وارد شده ام در حال مطالعات اولیه هستم.سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ادامه بدید

   موفق باشید

 6. sab1344 گفت:

  با سلام و احترام از آموزه های بسیار ارزشمند و کاربردی شما صمیمانه سپاسگزارم و برای شما و همکاران محترمتان سلامتی و موفقیت بیشتر آرزومندم

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون از شما

 7. مهدي گفت:

  سلام

  سهام زير ١٠٠ رو بخريم يا خير،؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در متن به صورت کامل توضیح داده شده است

 8. ارما گفت:

  سلام

  ايا صرفا بحث رفتاري موجب افزايش قيمت سهم در حالت هاي گفته شده مي شود؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله بیشتر بحث روانی و رفتاری است چرا که سرمایه گذار پیش خود فکر میکند که سهم زیر 100 تومان که در واقع زیر ارزش اسمی است نباید وجود داشته باشد و. به همین دلیل خریدار برای این سهام زیاد است

 9. رسول یان گفت:

  سلام
  به نظرم بهتره مطالب سایت را متناسب با تورم و افزایش قیمت‌های جهانی فلزات و دلار داخلی آپدیت کنید و مثالهایی که در مقالات خود نگاشته آید را تغییر دهید هر شرکتی اگر سهام زیر 100تومن باشه دلیلی ندارد تدوام داشته باشه
  فایرا
  ذوب و. همه زیر 100به تاریخ پیوستن
  موفق باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله نیاز هست که آپدیت شود

 10. روسایی گفت:

  سلام
  به نظرم بهتره مطالب سایت را متناسب با تورم و افزایش قیمت‌های جهانی فلزات و دلار داخلی آپدیت کنید و مثالهایی که در مقالات خود نگاشته آید را تغییر دهید هر شرکتی اگر سهام زیر 100تومن باشه دلیلی ندارد تدوام داشته باشه
  فایرا
  ذوب و. همه زیر 100به تاریخ پیوستن
  موفق باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله باید آپدیت شود. ولی در نهایت به بالای 100 تومان رسیدند.

   اینطور هم نیست که همه شرکت ها بر اساس وضعیت بنیادی از زیر 100 تومان به بالای 100 تومان برسند.

 11. امید غلامی گفت:

  دلیل این که سهام برخی از شرکت ها بعد از افزایش سرمایه قیمتش کاهش میابد چیست ؟ (گفته شده در متن بالا)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چون تعداد سهام شما افزایش می یابد و از قیمت سهم کسر می شود.
   در این خصوص کتاب به بورس خوش آمدید بخش افزایش سرمایه را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *