تابلو خوانی حرفه ای

معرفی فاکتورهای مهم تابلوخوانی و بازارخوانی در بورس

فاکتورهای مهم تابلوخوانی

در بخش‌های قبل درباره تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس صحبت کردیم و گفتیم که تابلوخوانی و بازارخوانی یکی از ارکان مهم جهت تشخیص روند حرکتی سهم است یعنی با استفاده از مولفه های تابلو خوانی و با استفاده از تحلیل تکنیکال به سادگی می توان جهت حرکت سهم را تشخیص داد. در این بخش قصد داریم برخی از فاکتورهایی که سرمایه گذاران در این زمینه استفاده می کنند را بررسی کنیم و برخی تکنیک های معاملاتی در خرید و فروش سهام که میتواند برای سرمایه گذار موثر واقع شود را مرور کنیم. پس به دقت به آیتم های ذکر شده در بخش های بعدی توجه کنید تا در هنگام خرید سهام قادر باشید رفتارهای معاملاتی سرمایه گذاران را تشخیص دهید.

فاکتورهای تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

1) تعداد معاملات

در صفحه هر نماد تعداد معاملات آن نماد نوشته شده است که نشان دهنده تعداد دفعات انجام معامله در نماد است. این عدد به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای تابلوخوانی و بازارخوانی در بورس و نوسان گیری در بازار باشد چرا که هر شخصی ممکن است برای خرید 100000 سهم، چندین بار سفارش خود را وارد سامانه کند. به عنوان مثال سرمایه گذار می‌تواند برای خرید 5000 سهم 5 سفارش 1000 تایی و یا تعداد دفعات سفارش بالاتر همراه با حجم های کمتر در سامانه معاملاتی قرار دهد.

فاکتور تعداد معاملات در بورس 

به عنوان مثال شکل زیر مربوط به تعداد معاملات در صفحه هر نماد می باشد

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

2) حجم معاملات سهم 

در یکی از مقالات سایت در خصوص حجم معاملات و اثرات آن بر قیمت سهم در خرید و فروش سهام صحبت شد که یکی از روش های مفید تابلوخوانی و بازار خوانی در بورس و گرفتن سیگنال خرید و یا فروش با استفاده از آن می باشد ( پیشنهاد میکنم حتما مطالعه شود )

3) خرید و فروش حقوقی ها

از دیگر راه های تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس خرید و فروش حقوقی ها است. گاهی اوقات ممکن است حقوقی در جایگاه خریدار یا فروشنده باشد که با توجه به قرارگرفتن در جایگاه خریدار یا فروشنده هر کدام استراتژی خاص خود را می‌طلبد.

گاهی اوقات ممکن است یک حقوقی سهامدارعمده سهم باشد و در یک قیمتی که آن قیمت حمایت سهم می باشد شروع به خرید کند تا قیمت کاهش بیشتری نداشته باشد اما ممکن است دلیلی برای رشد سهم وجود نداشته باشد و زمانی که بازار وارد سهم شد و قیمت ها اندکی از قیمت حمایتی بالاتر رفت از خرید سهم صرف نظر کند و صرفا نظاره گر باشد. گاهی اوقات هم ممکن است با افزایش بی رویه قیمت سهم و رسیدن آن به پیک قیمتی حقوقی فروشنده سهم باشد و با عرضه خود موجب کاهش قیمت سهم شود. یعنی تابلوخوانی و بازار خوانی در سهم نشان دهد که با فروش حقوقی در بازار قیمت سهم کاهش می یابد. در این حالت اگر فکر میکنید قیمت سهم ارزنده است بهتر است صبر کنید تا فروش های حقوقی به پایان برسد و پس از آن اقدام به خرید سهم کنید. برای مطالعه کامل در خصوص خرید و فروش حقوقی بهتر است مقاله ” خرید و فروش حقوقی نشانه چیست ”  را مطالعه کنید.

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

در بحث تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس گاهی اوقات ممکن است حجم معاملات در سهم به یکباره افزایش داشته باشد و شما نیز با توجه به این سیگنال قصد ورود به سهم را داشته باشید. معاملات را چک می‌کنید و به این نتیجه میرسید که در چند روز گذشته یک حقوقی به شدت فروشنده سهم بوده است و حتی سهم نیز کاهش قیمت فراوانی داشته است. در این حالت بهتر است از خرید سهم صرف نظر کنید تا فشار فروش توسط حقوقی در بازار کاهش یابد و اگر باز هم سیگنال خرید سهم وجود داشت وارد سهم شوید. این یکی دیگر از تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس می باشد.

4) سفارش های حمایتی در سهم

گاهی اوقات بررسی و درک صفحه سفارشات سهم یکی از راه های مناسب تابلو خوانی و بازار خوانی خواهد بود. گاهی اوقات در صفحه سفارشات می بینیم که سفارش های چند صد هزار تایی و یا سفارش های میلیونی در نماد ایجاد شده است . به عنوان مثال شکل زیر اردر حمایتی را در صفحه نماد نشان میدهد.

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

به عنوان مثال شکل زیر اردر حمایتی فولاد به حجم 2119718 سهم را در قیمت 6327 ریال نشان میدهد.

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است؛ در سطر دوم 22 سفارش مجموعا درخواست خرید دو میلیون و صدو نوزده هزار  سهم در قیمت 6327 تومان را دارند. این حجم بالا نشان دهنده حمایتی است که سرمایه گذار حقیقی و یا حقوقی قصد دارد در سهم انجام دهد و این اطمینان را به سرمایه گذاران دیگری که قصد خرید سهم را دارند میدهد که سهم حمایت کننده دارد. این سیگنالها معمولا موجب می شود که خریدار برای سهم جلو بیاید و اطمینان نسبی در خریدار ایجاد شود. شناسایی و تشخیص این نوع سفارش ها  یک نوع تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس به حساب می آید.

گاهی اوقات در خرید سهمی می بینید که صفحه سفارشات نماد به شکل زیرمی باشد.

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است سفارش های فروش در سطر دوم و سوم حجم بالایی را به خود اختصاص داده است. در سط دوم 14 سفارش درخواست فروش هفتصد هزار سهم را در قیمت 426 تومان و در سطر سوم نیز 7 سفارش مجموعا چهارصد و پنجاه و دو هزار سهم را در قیمت 430 تومان برای فروش قرار داده اند. این دو سفارش در صفحه سفارشات برای سرمایه گذاری که قصد خرید سهم را دارد ترس ایجاد میکند و موجب می شود که از خرید سهم صرف نظر کند و ترجیح میدهد که صبر کند تا سفارش ها یا حذف شود و یا توسط سرمایه گذار دیگری خریداری شود تا سپس وارد معامله شود و تعداد سهم مورد نظر را خریداری کند.در خصوص اردر ترس در تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس در یک مقاله جداگانه ای به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

5) سهام شناور و ارتباط آن با سفته بازی

یکی از تکنیک هایی که سفته بازار برای خرید و فروش سهام از آن استفاده می کنند با لاستفاده از سهام شناور می باشد. سهام شناور تعداد سهامی است که در اختیار سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی بازار می باشد که با آن معامله میکنند و قصد مدیریت و کنترل شرکت را ندارند. حال سفته بازان با استفاده از شناوری سهم و مبللغ مورد نیاز برای سفته بازی اقدام به جمع کردن سهام شناور موجود در بازار میکنند و با استفداه از منابع مالی فراوانی که دارند موجب رشد شارپ سهم می شوند. در خصوص سهام شناور و سفته بازی مقاله را مطالعه کنید تا از چگونگی سفته بازی در سهم آگاه شوید.

6) نوسان گیری با یک ابزار تکنیکالی

یکی از علایق سرمایه گذاران بعد از ورود به بازار سرمایه این است که نوسلان گیری کنند و معاملات متعدد و سود های کوتاه مدت داشته باشند. در خصوص نوسان گیری و خوبی و بدی آن در مقالات بسیاری صحبت کردیم. اما یکی از ابزارهایی که برای نوسان گیری استفاده می شود استفاده از اندیکاتور ATR در نرم افزار داینامیک تریدر می باشد که در مقاله ای جداگانه در لینک میتوانید آن را مطالعه کنید. البته استفاده از یک سری فیلترهای کاربردی در بورس هم میتواند زمینه نوسان گیری در بازار را فراهم کند که در مقالات متعددی در خصوص آن در بخش تابلو خوانی و روانشناسی بازار صحبت کردیم.

7) شناسایی رفتار بازار با استفاده از کندل استیک

کندل استیک یکی از روش های قدیمی تحلیل بازارها می باشد که در کشور ژاپن رواج داشته و قبل از الگوهای غربی از الگوهای کندل استیک برای بازارها استفاده می شد. امروزه نیز از الگوهای کندل استیک برای شناسایی رفتار معاملاتی معامله گران استفاده می شود که سرمایه گذار با ترکیب ان با الگوهای غربی می تواند به یک تحلیل جامع و درست دست پیدا کند. در حال حاضر از الگوهای کندل استیک در بازار سرمایه ایران زیاد استفاده نمی شود چرا که در مورد آن شناخت کافی وجود ندارد. به همین دلیل سعی کردم در مقاله های روانشناسی بازار با کندل استیک و روانشناسی با کندل استیک : الگوی ستاره در خصوص این کندل ها و استفاده از آن در نمودارها صحبت کنم.

نوشته های مشابه

88 دیدگاه در “معرفی فاکتورهای مهم تابلوخوانی و بازارخوانی در بورس

 1. حمید گفت:

  سلام.عالی بود.استاد من به تازگی وارد بازار بورس شده ام.ممکنه نظرتون رو درباره آینده سهام فارس و بانک تجارت بفرمایید.ضمنا چطور میتونم از آموزشهای آنلاین شما استفاده کنم؟ممنون از محبت شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقت بخیر

   در مورد بانک تجارت به نظرم حدود 20 درصد در پرتفو داشته باشید.

   فارس هم به دید میان مدت مناسب هست ولی در کل سهام سنگینی هست

  2. طاهره پریشان گفت:

   با سلام و کمال تشکر از مطالب خیلی خوبتون من به تازگی وارد بورس شدم و چند وقت هست که دنبال مطالب آموزشی خوب و مفید بودم که با کانال شما آشنا شدم.مخواستم نطرتون رو راجع به نماد پارسان و فملی و ومعادن جویا باشم که تا چه مدت سهام رو نگه دارم خوبه؟با تشکر

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    سهام خوبی هستند

    نگهداری کنید

  3. اکبر گفت:

   سلام استاد،برای پول درشت مثلا 100 میلیون خرید یک یا دونماد ازنماد های سهام عدالت عاقلانه هست؟؟چون سهام عدالت که رشد میکنه این ننادها هم رشد میکته . مسلما خرید این نمادها مناسب باشه درسته یا خیر؟متشکرم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    کل بازار رو به بالاست. خیلی مهم نیست مربوط به چی باشه

 2. فرناز محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید. وقت بخیر. ممنون میشم نظرتونو درباره سهام زنجان که نماد صنایع کشاورزی وکود زنجان و نماد خاور و بفرماایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیلی موافق نیستم. پتروشیمی زنجان که هنوز افتتاح نشده. خاور هم صرفا باید تکنیکالی معامله کنید

 3. محمد گفت:

  با سلام

  مقالات تابلو خواني شما واقعا حرفه اي و از روي تجربه نوشته شده است و تابلو خواني پيشرفته به حساب مي ايد.
  برخي از اساتيد با همين محتواي رايگان شما دوره هاي اموزشي با هزينه گزاف برگزار مي كنند.

  واقعا سپاس از شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنونم. سعی میکنم که کلیه نکات تابلو خوانی در این بخش در سایت قرار داده شود.

 4. علي گفت:

  سلام

  سپاس

  مقاله خيلي خوبي هست

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنونم

 5. هادی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون اگر ممکنه راجع به سهم فروس و ثتران نظرتون رو بفرمائید ممنون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنونم

   در مورد ثتران بهتر هست صبر کنید تا مقاومت تاریخی شکسته شود.

 6. مصطفی سلامت گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب کاربردی سایت در مورد سهم ریشمک خواستم وقتتون رو بگیرم. نظر به اینکه شرکت کلا صادراتی هست و فروشش هر شش ماه یا‌ سه ماه هست میخاستم نظرتون رو در موارد زیر بدونم.
  ایا مقایسه سهم با سهم مشابه با نماد دشیری که محصول و نحوه فروشش با ریشمک یکسان هست درسته یا نه؟
  با تماسی که باشرکت داشتم اعلام داشتن که انتخاب ماه گزارش شش ماه اعلام میشه و نسبتا گزارش جذابی هست به نظر شما این فروش موفق چقدر میتونه معاملات سهم رو تحت تاثیر بزاره. سهم مدتیه در حال درجا زدن هست
  سهم نسبت بقیه سهام دارویی رشد نسبی نداشته و نتونسته سقف تاریخیشو بزنه با توجه به این مورد نگهداری به امید رسیدن به قیمت ۲۲۰۰ در میانمدت روچگونه ارزیابی می کنید
  نوسانات رو به پایین دلار چه تاثیری در روند حرکت سهم داره.
  واخر اینکه با توجه به شرایط شاخص و ترکیدن حباب سهم های با بنیاد ضعیف اینده سهم رو چی پیش بینی میکنید
  تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به ای دی بنده پیام بدید تا توضیح بدم براتون

 7. محمد گفت:

  نظر شما رو راجب سهم های،ذوب،چکاپا،دبالک وزمگسا می‌خواستم،ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقت بخیر. ذوب در صورتی که در محدوده های فعلی حمایت نشود انتظار رسیدن به محدوده 135 تا 140 تومان وجود دارد.
   چکاپا هم برای میان مدت گزینه مناسبی هست

 8. عظیم کرمی زاده گفت:

  با سلام و احترام
  نظر جنابعالی در مورد نماد کرمان چیست؟
  باتشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بر اساس رفتار معامله گران عمل کنید.

   حمایت در محدوده های 2900 تومان دارد.

 9. ساسان گفت:

  سلام استاد.ببخشید من تازه وارد بورس شدم و بلد نیستم چطوری از نمودار استفاده کنم و طراحی کنم ومثلا فیبونادچی به چه دردی میخوره…و چجوری پیش بینی کنم .ولی اصطلاحات بورسی رو بلدم…اگه شما بتونید منو راهنمایی کنید با معرفی سایتی چیزی..از شما ممنون میشم…

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   آموزش تحلیل تکنیکال در سایت رو به صورت کامل مطالعه کنید.

   یا در کلاس های اموزشی شرکت کنید

 10. جواد گفت:

  سلام استاد
  جسارتا کتاب سهام نخرید مگر با شناخت رفتار …………….در شیراز رو از کجا میتونم تهیه کنم.؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به شعبه شیراز مراجعه کنید

 11. محمد گفت:

  سلام
  میشه لطفا کنیدنظرتون درباره سهام شیشه همدان با نماد کهمدا

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   فعلا فضاي كلي بازار مهم هست

 12. حمید گفت:

  سلام و تشکر از مطالب بسیار مفید شما.جناب افضلیان با توجه به برگزاری مجمع عادی فارس در پایان این ماه،نظرتان در مورد خرید این سهم در حال حاضر جهت گرفتن سود مجمع چیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   در خصوص رفتن به مجمع دو تا مقاله در سایت هست.
   مطالعه کنید

 13. گودرزی گفت:

  سلام ، میشه لطفا نظرتون رو راجع به شپاس و دکپسول بگید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   کوتاه مدت نظری ندارم. فعلا جو بازار هیجانی هست

 14. رضا گفت:

  سلام استاد ، اگر امکان داره نظرتون رو درباره آینده سهام خساپا و خموتور و ورنا بفرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صبر کنید تا وضعیت بازار پایدار بشه. در زمان هیجان در خصوص بازار نمیتوان نظر قطعی داد.

 15. firoozrahmatrad گفت:

  سلام اقای افضلیان بزرگ نظرتون در مورد پلاسک چی هست با گزارشی که اومد روی کدال

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   گزارش شرکت رو هنوز ندیدم

 16. کاوه گفت:

  سلام ,تشکر از مطالب ارزنده در بازاربورس
  ی سوال داشتم ایا در بازار بورس حال حاضر یعنی تاریخ ٥ ابان ٩٨ بازهم بازه بین ٥۰۰-٧۰۰ میلیارد تومن ارزش معاملات خالص نشانه ورود نقدینگی هست ? نمی توان تشخیص داد این نقدینگی در چه سهام هایی ورود کرده ?

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   خیر
   ارزش معاملات در حال حاضر بین 1000 تا 1500 میلیارد تومان است. پس عدد های فعلی نمیتواند نشان از ورود نقدینگی باشد

 17. jj2006 گفت:

  عالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون

 18. یزدان گفت:

  با سلام و احترام
  در جایی از آموزش فرمودید که آدرس یه وبسایت را می دهید
  ممکنه آدرس را لطف کنید.
  و سوال بعدی اینکه در کتاب تابلو خوانی این مطالب با همین کیفیت ذکر شده است؟
  من کتاب سهام نخرید شما را به سختی پیدا کردم و خواندم و عالی بود
  بینهایت از جنابعالی متشکرم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 19. حسینی گفت:

  عرض سلام در مورد سهام هپکو راهنمایی بفرمایید سهام را به تعداد زیاد خریدم و سود خوبی هم تا حالا داشتم به نظر شما چه زمانی برای فروش اقدام کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص این نماد بررسی نداشتم. ولی به تابلو سهم حتما توجه کنید

 20. مهدی گفت:

  سلام استاد ممنون از توضیحات شما
  در خصوص سهام اخابر که امروز با قیمت ۶۱۶ تومان بسته شد نظرتون چیه؟بالاتر میره یا کاهشی میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صرفتا بستگی به شرایط بازار در روز بازگشایی داره

 21. Hamidzand گفت:

  سلام استاد جان .ممنون از توضیحاتتون .من میخوام خرید بزنن ممنون میشم راهنماییم کنید ‌.ذوب اهن ،فولاد مبارکه،شتران ،شپنا . کدوم رو بهتر میبینید ؟ مرسی از مطالب مفیدتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شرکت های بدی نیستند ولی میان مدتی هستند

 22. Mreza گفت:

  سلام استاد ممنون از توضیحات مفیدتون ممنون میشم اگه نظرتون رو در مورد سهام شبندر و شپنا هم بگین ?

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   موافق نیستم

 23. Arash hashemian گفت:

  سلام استاد
  واقعا دستتون درد نکنه
  کلا تمام مقاله هاتون بی نظیرن
  یه سوال داشتم خدمتتون
  اینکه سابقه معاملات تپکو رو گذاشتید و نوشید پایان ماجرا؟؟ منظورتون چیه؟؟ یعنی به عقیده شما تپکو دیگه تو کوتاه مدت برنمیگرده؟؟
  ویه سوال دیگه. اینه یه گیف ناامید کننده برا بازار سال۹۹ گذاشتید!! منظورتون از اون چیه؟؟؟ یعنی بازار میریزه؟؟ یا میره تو رکود؟؟؟

  ممنون میشم این دوتا سوال رو پاسخ بدین
  چون واقعا برام خیلی مهمن
  مرسی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تپکو به نظرم اصلاح دارد مگر اینکه پول سنگینی برای جمع شدن صف خرید وارد شود.

   در خصوص سال 99 هم بیشتر شوخی بود

 24. امین گفت:

  سلام جناب افضلیان وقت بخیر
  خواستم بپرسم با توجه به اینکه در بورس ایران قابلیتی به نام حجم نمایشی وجود داره و افراد مخصوصا بازگردانان سهم می توانند تا ۷۰ درصد حجم موردنظرشون رو مخفی کنن
  آیا بازهم ملاک قرار دادن حجم معماملات میتونه مفید واقع بشه ؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حجم نمایشی صرفا نمایش در دیده شدن هست

   حجم معاملات واقعی هست

   1. امین گفت:

    درست متوجه نشدم
    خوب ما هم برا اساس چیزی که میبینیم باید تصمیم بگیریم
    منظورتون از حجم نمایشی صرفا برای نمایش دیده شدن هست چیه ؟؟

 25. نیکنام گفت:

  سلام جناب افضلیان
  اندیکاتور ATR در آساتریدر هم وجود داره.اگر لطف کنید لینک نحوه استفاده از اون رو بذارید.
  سپاسگزار از مقالات عالی شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

   در داینامیک موجود هست

 26. mehdi afzalian گفت:

  حجم نمایشی صرفا چیزی هست که در بخش سفارشات میبینید.

  ملاک بررسی شما حجم معاملات هست

 27. محمد گفت:

  سلام جناب افضلیان.
  بنده سهام تجارت و صادرات را دارم و میخوام با بانک ملت عوض کنم. ممنون میشم نظرتان را بشنوم.
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نوع صنعت یکسان هست. تفاوتی ندارد

 28. آرین گفت:

  سلام استاد باتوجه به شیوع کرونا و تعطیلی تمام مراکز گردشگری خرید#سمگا را به صلاح میدونید ؟ همچنین گزارشی خوندم درمورد خروج نقدینگی هوشمند از زیرمجموعه های #وکادو مثل کپرور و کطبس. بنظرتون تاثیر این خروج تو #وکادو خیلی اثرگذاره؟ درصورتیکه همین #وکادو خیلی از #واحیا عقبه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بازار اگر بترسد واکنش نشان میدهد.

 29. محمد گفت:

  سلام استاد قصد خرید سهام قثابت رو دارم خواست نظرتون بدونم . با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   بررسی نداشتم اخیرا

 30. مریم گفت:

  سلام استاد علامت Bدر تابلو خوانی .‌و kدر خرید چی ؟ من تازه وارد بورس شدم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   علامت B همان میلیارد ریال می باشد.

   حرف دوم را متوجه نشدم

 31. محمد گفت:

  سلام.
  لطفا نظرتان را در مورد خرید سمگا بفرمایید.
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بررسی جدید نداشتم

 32. علی گفت:

  سلام. وقت بخیر.
  هدف وبملت و ونوین را می فرمایید؟
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   میان مدت موافق هستم

 33. اردلان گفت:

  سلام استاد
  امکان داره دوره تابلوخوانی سطح مبتدی هم برگزار نمایید؛

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همبن سطح مناسب هست

 34. بهروز گفت:

  استاد گرامی لطفا در خصوص شستا هم نظرتون را بفرمایید نگهداشتن اون را تا چه زمان توصیه می فرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا نگهداری کنید

 35. titrerooz گفت:

  سلام
  من تازه وارد بورس شدم
  میخوام تابلو خوانی و اینکه چجوری تشخیص بدم این سهمو الان بخرم یانه رو یاد بگیرم و اینکه کی زمان ورود و خروج از سهمه ؟
  کتاب یا مقاله ای اگر هست معرفی بفرمایید ممنون میشم

  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   در کلاس های تکنیکال شرکت کنید.

   یا پکیج بورسی در بخش فروشگاه سایت را تهیه کنید

 36. محمود گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون میشم نظرتون رو در مورد ولیز وشلعاب بگید توصیه به نگهداری دارید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تحلیل جدید در خصوص این سهام ندارم

 37. باقر گفت:

  سلام استاد کوتاه مدت ومیان مدت وتجارت رو چطور میبینید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نگهداری کنید

 38. یاس گفت:

  سلام وقت بخیر
  استاد کلاس حضوری از کی شروع میشه؟؟!!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   برای برخی از کلاس ها شروع کردیم

 39. مهدی گفت:

  سلام
  کلاس اموزش جریان نقدینگی اقای شرفی تکمیل ظرفیت شده
  ثبت نام مجدد کی انجام میشه؟
  جایی برای اطلاع رسانی هست که ما هر روز سایت رو چک نکنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید برای دوره جدید منتظر بمانید

 40. ساسان توکلی گفت:

  استاد سلام، شما فرمودین برای تشخیص ورود نقدینگی به بازار باید خالص ارزش معاملات 500 تا 700 میلیارد باشه. خوب این رقم بر چه اساسی تعریف شده و الان با توجه به افزایش کد های بورسی و اینکه ارزش معاملات به حدودا 20 هزار میلیارد رسیده چطور باید فهمید ورود پول داریم یا خیر؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این مقاله قدیمی هست.

   الان دیتاها نیاز به آپدیت دارد.

   این هم با توجه به میانگین روزهای گذشته می باشد

 41. yasin گفت:

  سلام استاد من ۱۶سالم و یکمی پول دارم به نظرتون چیکار کنم پولم ۴میلیون که پس انداز خودم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   آموزش رو شروع کنید

   اصلا هم عجله برای خرید سهم نداشته باشید

 42. علی محمدی گفت:

  سلام استاد شستا کی باز مشود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   زمان مشخصی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *