تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی : اثرات تغییرات قیمت ارز بر شرکت های صادراتی

 تحلیل بنیادی و تغییرات قیمت ارز : چگونگی محاسبه تغییرات قیمت ارز بر سود و زیان شرکت ها

در تحلیل بنیادی تغییرات قیمت ارز و اثرات آن بر سود و زیان شرکت های بورسی یکی از مفاهیم مهم و کاربردی است که سرمایه گذاران باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند.

در بخش های قبل و در سرفصل تحلیل بنیادی در خصوص حاشیه سود خالص و ناخالص صحبت کردیم. در این بخش قصد داریم در خصوص شرکت های صادراتی و تاثیر تغییرات قیمت ارز بر صورت های مالیشان صحبت کنیم. برای شرکت هایی که بخشی از محصولات و یا همه محصولات خود را صادر می کنند تغییرات قیمت ارز جایگاه ویژه ای دارد و میتواند اثرات زیادی بر صورت های سود و زیان شرکت ها داشته باشد. یک تحلیل گر بنیادی باید بتواند این تغییرات را بررسی کند و در یک زمان مناسب و با توجه به چشم انداز های قیمتی دلار برای خرید سهام شرکت اقدام کند.

 

مثالی از تحلیل بنیادی و تغییرات قیمت ارز بر شرکت های صادراتی :

به عنوان مثال شرکتی در گزارش میان دوره ای 6 ماهه، فروش تقریبی 170 میلیارد تومانی داشته و در طی مدت یاد شده 12000 تن محصول خود را صادر کرده است. حال اگر میانگین قیمت صادراتی محصول صادر شده بر اساس نرخ جهانی در دوره زمانی مورد نظر به طور میانگین 3200 دلار باشد با یک حساب ساده می توان به این نتیجه رسید که شرکت دلار دریافتی را با نرخ 4450 تومانی در بازار تسعیر کرده است. حال هر تغییری در نرخ دلار می تواند فروش شرکت را دستخوش تغییر قرار دهد. به عنوان مثال اگر با فروش 12000 تنی نرخ دلار به 4800 تومان افزایش یابد بالطبع میزان فروش شرکت به 184 میلیارد تومان افزایش می یابد و به همین راحتی میتوان اثرات تغییر نرخ دلار را در شرکت محاسبه کرد. یعنی سرمایه گذار باید بر اساس میانگین قیمت های جهانی در گزرش های فصلی . از طرفی پیش بینی قیمت دلار قادر باشد مقدار فروش را پیش بینی کند.

 

تحلیل بنیادی

 

شرکت ها در گزارش های میان دوره ای خود اطلاعات مربوط به مقدار فروش، نرخ فروش و مبلغ فروش خود را تعیین می کنند. برای شرکت های صادرات محور باید دو عامل را بررسی کرد که شامل نرخ دلار در دوره مورد بررسی و از طرفی قیمت جهانی محصول می باشد.

 

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم بخوانید.

چگونه از حاشیه سود خالص در تحلیل بنیادی شرکت ها استفاده کنیم

چگونه با اندیکاتور rsi معاملات سود دهی داشته باشیم

 

تغییرات قیمت ارز

نوشته های مرتبط

1 نظر در “تحلیل بنیادی : اثرات تغییرات قیمت ارز بر شرکت های صادراتی

  1. علی گفت:

    با سلام خدمت استاد گرامی
    در مورد شرکت هایی که بخشی از تولیداتشون رو صادر می کنند، از کجا بفهمیم چند درصد صادرات دارند؟ چون به همون نسبت باید اثر بدیم.
    و اینکه من اصطلاح ارز مبادله ای رو زیاد می شنوم. منظور چیه؟ منظور شما از دلار همین مبادله ای هست؟ قیمت اون رو از کجا پیدا کنیم؟
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *