آشنایی با بورس

تعدیل سود سهام چیست؟

تعدیل سود سهام به این معنی می باشد که شرکتی با توجه به تغییر در آیتم های موجود در صورت مالی مانند فروش شرکت، بهای تمام شده محصول و درآمد حاصل از سرمایه گذاری، سود خود را افزایش یا کاهش میدهد. حال اگر EPS (سود هر سهم یا EARNING PER SHARE) شرکت در طول سال تغییر کند به آن تعدیل EPS می گویند. اگر سود شرکت در پیش بینی جدید افزایش داشته باشد اصطلاحا می گویند که شرکت تعدیل مثبت داشته و اگر هم EPS شرکت کاهش پیدا کند اصطلاحا می گویند که شرکت تعدیل منفی داشته است.


مثالی از تعدیل سود سهام :

به عنوان مثال پیش بینی سود شرکت 20 تومان بوده است و در پیش بینی جدید شرکت سودش را 30 تومان اعلام کرده. در این حال باید گفت که شرکت 50% تعدیل مثبت داشته است.

مقدار تعدیل سود سهام

همانطور که در فرمول بالا توضیح داده شده است میزان تعدیل معادل 50 درصد بوده است. حال اگر شرکت پیش بینی سود 60 تومانی داشته باشد و در پیش بینی جدید سود خود را 40 تومان اعلام کند در اینجا باید گفت که شرکت تعدیل منفی 33% داشته است.

مقدار تعدیل سود سهام

در خصوص تغییرات قیمت سهم بعد از تعدیل باید یک نکته را مورد توجه قرار داد. تعدیل های مثبت و یا منفی اثرات خود را بر قیمت سهم میگذارند و موجب افزایش و یا کاهش قیمت سهام می شودند

در مثال زیر سود شرکت دکیمی از 145 تومان به 160 تومان رسیده است. این بدین معنی است که شرکت تعدیل مثبت 10% داشته است.

تعدیل سود سهام


پیشخور شدن قیمت در تعدیل سود :

به صورت کلی زمانی که میزان تعدیل سود سهام بیشتر از 20 درصد باشد نماد متوقف می شود تا شرکت گزارش خود را اعلام کرده و سپس نماد بازگشایی شود. معمولا در بازگشایی نمادها، درصد تعدیل ها اثرش را بر قیمت سهم می گذارد و شاهد رشد و یا کاهش قیمت سهم هستیم اما گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد. به عنوان مثال زمانی که شرکتی 50 درصد تعدیل مثبت داشته باشد نمی توان انتظار داشت که در بازگشایی 50% به قیمت سهم افزوده شود.

معمولا بعد از تعدیل سود سهام، درصد تغییرات قیمت سهم را عرضه و تقاضا در روز بازگشایی مشخص می کند. نکته دیگر اینکه، ممکن است قبل از اینکه پیش بینی جدید شرکت منتشر شود عده ای از افزایش سود آن باخبر شوند و قبل از بسته شدن نماد برای تعدیل، رشد قیمتی را در سهم شاهد باشیم، در این صورت ممکن است بعد از بازگشایی قیمت سهم تغییرات رو به بالایی نداشته باشیم و دلیل آن هم رشد قیمتی می‌باشد که قبل از بسته شدن نماد داشتیم.


نوشته های مرتبط

8 نظر در “تعدیل سود سهام چیست؟

 1. محمد مهدي غياثي گفت:

  با سلام
  سپاس

 2. داود گفت:

  سلام استاد
  سوالی از خدمتتون داشتم
  چطور میتوان برای تعدیلات شرکت ها فیلتری نوشت
  به صورت واضح تر یعنی آیا فیلتری وجود داره که تعدیلات یک شرکت را به طور مثال در یک دوره سه ماهه به ما نشان دهد با میزان تعدیل

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فیلترها معمولا از سایت tse محتوا رو میخونن. برای بررسی تعدیلات از سایت کدال باید استفاده کنید . به همین دلیل فیلتری نمی توان نوشت

   1. داود گفت:

    ممنون از حسن توجه شما

 3. کاوه گفت:

  سلام , ایا تعدیل سود هر سهم در گزارشات شرکت ها که در کدال هست مشخص میشه و ایا با توجه به همین گزارشات هستش که اگر تعدیل سود سهم بالاتر از پنجاه درصد شود نماد متوقف می گردد ?

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   بله در گزارش سهای میان دوره ای منتشر میشود

   اون 50 درصد به دلیل بالا رفتن قیمت سهم هست

 4. رضا گفت:

  سلام ممنون از توجه شما
  آیا شرکت ها تاریخ دقیقی برای انتشار گزارشی دارند که در آن تعدیل سود بیان شده؟
  یعنی میشه قبل از انتشار گزارش تاریخ اون رو دانست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر امکانش نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *