تحلیل بنیادی

آموزش تحلیل بنیادی : تغییرات قیمت با گزارشات شرکت ها

تحلیل بنیادی : تحلیل گزارشات شرکت ها

یکی از ابزارهایی که سرمایه گذاران برای بررسی قیمت سهام شرکت ها از آن استفاده میکنند تحلیل بنیادی است. تحلیل بنیادی در واقع تاثیر متغیرهای مالی مانند تغییرات فروش، بهای تمام شده و … بر صورت های مالی شرکت ها می باشد.در این بخش قصد داریم بررسی کنیم که آیا تغییرات در برخی اقلام صورت های سود و زیان مانند فروش تاثیری بر قیمت شرکت در بازار دارد یا خیر.

زمانی که گزارش های شرکت ها را بررس می کنید شاید به این موضوع برخورد کرده باشید که گاهی فروش شرکت رشد خوبی را نشان میدهد اما اگر به سود هر سهم شرکت نگاه کنید به این نتیجه می رسید که علی رغم فروش خوب شرکت اما تغییرات سود آنچنان که باید رشد نکرده است. حال باید در بین گزارشات شرکت به دنبال علت آن باشید که رشد eps در سهم وجود نداشته است و تغییر زیادی را در سود شرکت شاهد نبودیم.

 

 

به عنوان مثال شرکت در گزارش خود اعلام میکند که فروش سه ماه تابستان 20 میلیارد تومان بوده است که نسبت به فروش فصل گذشته رشد 20درصدی داشته است. شما به عنوان سهامدار شرکت از این خبر خوشحال می شوید و پیش خود میگویید که مالک شرکت خوبی هستید. حال به سود شرکت نگاه میکنید که به عنوان مثال از 17 تومان به 19 تومان رسیده است که در مقابل رشد 20 درصدی فروش شرکت پایین تر است. در این حالت باید بررسی کرد که آیا حاشیه سود شرکت تغییر کرده است یا خیر. ممکن است افزایش بهای تمام شده شرکت در مقابل رشد فروش آن بیشتر بوده باشد و به همین دلیل شاهد تغییر زیادی در حاشیه سود ناخالص شرکت نیوده ایم.

در این حالت نمی توان انتظار تغییرات زیادی را به واسطه افزایش فروش در شرکت مد نظر داشت چرا که سرمایه گذار بر مبنای سود هر سهم شرکت را ارزش گذاری می کند. این که فروش شرکت افزایش یافته است نکته کلیدی و مهمی می باشد و نشان میدهد که شرکت در زمینه فروش محصولات خود در این دوره  موفق تر عمل کرده است. البته در بررسی میزان فروش شرکت ها حتما باید شرکت های فصلی مد نظر قرار گیرند. به عنوان مثال شرکت های دارویی عملکرد پاییز و زمستانشان بسیار مناسب تر از 6 ماهه اول سال می باشد. اگر قصد داشته باشیم عملکرد این دسته از شرکت ها را بررسی کنیم باید مقادیر آنها را به مدت زمان مشابه سال قبلشان سنجید.

 

تحلیل بنیادی

بررسی گزارش های فصل به فصل در تحلیل بنیادی

در خصوص گزارش های دوره ای شرکت ها همواره به خاطر داشته باشید که عملکرد شرکت را فصل به فصل بررسی کنید. به عنوان مثال اگر شرکتی گزارش شش ماهه دوم خود را منتشر کرده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل و یا دوره قبلی بهتر بوده است صرفا به آن اتکا نکنید. بررسی کنید که عملکرد سه ماه سوم (فصل پاییز) نسبت به مدت قبل چگونه بوده است. به عنوان مثال شرکت در عملکرد 9 ماهه خود 100 میلیارد تومان فروش داشته است و نسبت به مدت مشابه قبل خود رشد خوبی داشته است. اما آیا فروش پاییز نیز نسبت به مدت مشابه بهتر بوده است یا خیر.پس بهتر است درصد تغییرات فروش را دوره به دوره با هم مقایسه کنید.

در کل باید گفت اگر در بررس گزارشات فصلی شرکت به این نتیجه رسیدید که عملکرد شرکت نسبت به مدت مشابه قبل آن در حال کاهش می باشد باید به این فکر کنید که شرکت در آینده عملکرد بدی از خود نشان میدهد.

 

مختصری از کتاب ” به بورس خوش آمدید “

تالیف” مهدی افضلیان

اطلاعات بیشتر در مورد کتاب در لینک

خرید کتاب به صورت آنلاین خرید آنلاین کتاب 

 

این وب سایت بهترین مجموعه  از آموزش‌های بازار سرمایه را دارا می‌باشد:

سفته بازی در سهم

خرید کتاب های بورسی با تخفیف مناسب

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *