روانشناسی بازار

تکنیک الگوی تیک ساعت در تابلو خوانی

الگوی تیک ساعت و کارکردهای آن

تکنیک الگوی تیک ساعت در تابلو خوانی یکی از الگوهایی می باشد که سرمایه گذاران در تحلیل رفتار سهم از آن بسیار استفاده میکنند. استفاده از این الگو برخلاف محتواهایی که در سایت ها و وبلاگ های مختلف در خصوص آن نوشته شده است دارای اصولی می باشد که در این مقاله قصد داریم در خصوص الگوی تیک ساعت و روش های استفاده از ان در معاملات صحبت کنیم. معمولا الگوی تیک ساعت در دقایق پایانی بازار دارای بیشترین اهمیت است چرا که رفتار سرمایه گذاران در انتهای روز معاملاتی سهم، جهت معاملاتی فردای ان را تعیین میکند. پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.

 

تعریف قیمت پایانی و قیمت اخرین معامله

قبل از توضیح در خصوص تکنیک الگوی تیک ساعت در تابلو خوانی بهتر است ابتدا در مورد قیمت پایانی و قیمت اخرین معامله اطلاعاتی کسب کنید. قیمت پایانی در واقع میانگین موزون قیمت های معامله شده در روز می باشد. نحوه محاسبه قیمت پایانی به شرطی که حجم معاملات سهم از حجم مبنا بیشتر باشد بر اساس محاسبه میانگین و یا معدل به دست می آید یعنی در محاسبه قیمت پایانی حجم نیز بسیار مهم می باشد. قیمت آخرین معاملاه هم در واقع آخرین معامله ای است که در نماد شرکت انجام می شود. در الگوی تیک ساعت ما با این دو قیمت سر و کار داریم که در ادامه در خصوص آن توضیح می دهیم. به عنوان مثال شکل زیر قیمت پایانی و اخرین معامله را در نماد شرکتی نشان می دهد.

همانطور که در شکل نشان داده شده است قیمت اخرین معامله 1368 تومان ولی قیمت پایانی 1339 تومان می باشد. قیمت پایانی سهم کمتر از قیمت اخرین معامله می باشد و این نشان میدهد که این سهم در قیمت های پایین بسیار معامله شده است و به همین دلیل قیمت پایانی ان که میانگین معاملات روزانه می باشد پایین تر است.

تکنیک الگوی تیک ساعت در تابلو خوانی

 

الگوی تیک ساعت چیست

الکوی تیک ساعت و یا همان الگوی تیک صعودی زمانی اتفاق می افتد که قیمت اخرین معامله بالاتر از قیمت پایانی باشد. حداقل اختلافی که باید بین این دو قیمت در نظر گرفت 2 درصد می باشد و این اتفاق در نیم ساعت پایانی بازار از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این حالت الگوی تیک ساعت تشکیل می شود. در خصوص این الگو حتما توجه داشته باشید که سهم باید حجم معاملات مناسبی هم داشته باشد. این حجم معاملات بهتر است در محدوده حجم معاملات ماهانه سهم باشد. در این صورت معامله حجم کم و تشکیل الگوی تیک ساعت نمی تواند معیار مناسبی باشد حتی زمانی که اختلاف بین قیمت اخرین معامله و قیمت پایانی بالا باشد و از اعتبار بالایی هم برخوردار باشد.

 

استفاده از تکنیک الگوی تیک ساعت در تابلو خوانی سهم

حال که الگوی تیک ساعت را در مطالب قبل توضیح دادیم و با کارکرد آن آشنا شده اید در ادامه باید استفاده از آن را در تابلو خوانی و نوسانگیری توضیح دهیم. برای شناسایی این سهم ها نیازی نیست که کلیه نمادهای بازار را رصد کنید تا به هدف خود برسید بلکه قادرید با استفاده از یک فیلتر معاملاتی کاربردی نمادهایی که اختلاف بین قیمت پایانی و اخرین معامله بیشتر از 2 درصد باشد را پیدا کنید.

برای نوشتن فیلترسهامی که با توجه به نکات گذشته میتوانند برای روز آینده مورد بررسی قرار گیرند کافی است کافی است دستور زیر را کپی کرده و در بخش فیلتر سایت tse تایپ کنید. در صورتی که تمایل دارید اختلاف بین آخرین معامله و قیمت پایانی افزایش یابد میتوانید عدد ۳ در تصویر که به معنای اختلاف ۳ درصدی بین قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله می باشد را تغییر دهید. کافی است دستور زیرا در بخش فیلتر سایت tsetmc وارد کنید تا پس از آن شاهد معاملات نمادهایی از این دست باشید.

(plp)-(pcp)>3 && (pd1)< (tmax)

 

 

نکات مهم در استفاده از الگوی تیک ساعت

یکی از نکات مهم در استفاده از الگوی ساعت این است که حجم معاملات سهم در بازه زمانی که قیمت اخرین معامله در حال پر کردن گپ قیمتی با قیمت پایانی می باشد باید حداقل 20 درصد حجم معاملات سهم باشد . اگر این اتفاق را شاهد باشیم میتوان گفت که الگوی ساعت از اعتبار معاملاتی بالایی برخوردا می باشد. البته برخی از سرمایه گذارانی که سهام شرکت را دارند تمایل دارند که معاملات سهم را در انتهای بازار خوب جلوه دهند تا نظر دیگران را به سهم جلب کنند و به همین دلیل با حجم کمی سهم را رو به بالا معامله می کنند در صورتی که صرفا جنبه فریب معاملاتی دارد.

 

یکی از نکات مهم در الگوی تیک ساعت تغییرات قیمت منفی و مثبت می باشد. به عنوان مثال فرض کنید که قیمت پایانی سهمی -4 درصد و قیمت اخرین معامله -1 درصد باشد. خب در اینجا اختلاف بین قیمت پایانی و اخرین معامله 3 درصد می باشد و همین میتواند یک الگوی تیک ساعت تشکیل دهد. تفاوت اینجاست که همین اختلاف میتواند در حالت های مثبت ( اخرین معامله 4 درصد مثبت و قیمت پایانی 1 درصد مثبت ) و یا مثبت و منفی ( اخرین معامله 2 درصد مثبیت و قیمت پایانی -1 درصد ) اتفاق بیفتد. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که هر چقدر اختلاف به سمت عدد های مثبت رود شرایط بهتر می باشد.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید.

خرید و فروش پله ای : استراتژی کاهش ریسک و افزایش سود

تعیین حد سود در معاملات

نکات کلیدی روانشناسی بازار سرمایه

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *