تابلو خوانی حرفه ای

پربیننده‌ترین نمادهای بازار را بشناسید

نمادهای پربیننده

نمادهای پربیننده

در بخش‌های قبل در خصوص تابلو خوانی سهام صحبت کردیم و گفتیم برخی از تکنیک های معاملاتی در سایت tsetmc وجود دارد که سرمایه گذار با دانستن آن و گذراندن کلاس آموزش تابلو خوانی در بورس قادر به درک این تکنیک ها و استفاده از آن در معاملات می باشد. تکنیک های تابلو خوانی در بورس در واقع یکی از بهترین تکنیک ها در هنگام خرید سهم در زمان مناسب و از طرفی تشخیص نوسان های کوتاه مدت می باشد. این تکنیک ها در واقع ماهیت تحلیلی ندارند و صرفا می توانند به عنوان یک آلارم برای سرمایه گذار به حساب آیند که سرمایه گذار در میانه بازار با استفاده از تکنیک هایی که در این سایت مطرح شده است به سادگی میتواند برخی از سهامی که شاید قرار است یک بازی بر روی آن تعریف شود را پیدا کرده و آن را رصد کند و در نهایت برای خرید آن اقدام کند.در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که چگونه با رصد کردن نمادهای پربیننده در بازار میتوانیم سهامی را بررسی کنیم که برای بازار مهم بوده است و چگونه باید تشخیص دهیم که در آن نماد سرمایه گذاران فروشنده بوده اند یا خریدار.

یکی از تکنیک هایی که می تواند به عنوان ابزار تابلو خوانی سهام باشد این است که در چه زمانی در صف فروش سهم بخریم و یا اینکه چگونه سهام با قدرت خریدار عالی را شناسایی کنیم و یا اینکه حجم معاملات در چه زمانی می تواند به عنوان یک سیگنال معاملاتی به حساب آید. همه موضوعات گفته شده از طریق تابلو خوانی مناسب در بازار حاصل می شود و هر چقدر سرمایه گذار درک بهتری از تابلو خوانی داشته باشد به نوبه خود بهتر می تواند موقعیت های مناسب در بازار را تشخیص دهد. به همین دلیل به همه سرمایه گذاران توصیه می شود که مطالب تابلو خوانی و بازار خوانی که در این سایت به صورت کامل در خصوص ان نوشته شده است را مطالعه کنند چرا که تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس به عنوان بعد سوم تحلیل در بازار به حساب می آید.

نمادهای پربیننده بازار در صفحه سایت مدیریت فناوری

سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس WWW.TSETMC.COM به صورت روزانه نمادهای پربیننده بازار قرار میگیرد که تصویر آن در بخش زیر قابل مشاهده است. به عنوان مثال در شکل زیر نمادهای بانک ملت، خساپا، شپنا و … جز نمادهای پر بیینده قرار گرفته اند. حال باید بررسی کنیم که آیا در این نمادها به عنوان خریدار عمل کنیم و یا اگر این نمادها را داریم آنها را بفروشیم.

تابلو خوانی سهام

نمادهای پربیننده در تابلو خوانی سهام

نمادهای پر بیننده بازار در تابلو خوانی سهام معمولا نمادهایی می باشند که سرمایه گذاران به صورت روزانه و در ساعت معاملات بازار آنها را رصد میکنند و از آنجا که با هر بار کلیک کردن بر روی نمادی، شمارنده سایت نماد را شناسایی میکند بنابراین آن را جز نمادهای پربیننده بازار قرار میدهد. حال هر چقدر میزان جستجوی سرمایه گذاران در نمادی بیشتر باشد به همان میزان نماد جز نمادهای پربیننده قرار میگیرد. پس نمادهای پربیننده بازار در تابلو خوانی سهام به معنی نمادهایی می باشد که بیشتر از سایر نمادها توسط سرمایه گذاران مورد بررسی قرار گرفته است.

حال سوال اصلی اینجاست که در تابلو خوانی سهام آیا نمادهای پربیننده بازار می تواند به عنوان یک سیگنال برای سرمایه گذار مد نظر قرار گیرد یا خیر. در این خصوص باید گفت در شرایطی که نماد جز نمادهای پربیننده بازار قرار میگیرد باید برای سرمایه گذار یک سیگنال باشد. بهتر است سیگنال را اینجا خرید در نظر نگیرید بلکه بهتر است سیگنال را هشدار در نظر بگیرید یعنی هشداری که باید سهم را بررسی کنید و به دنبال علت آن باشید که چرا نماد پر بیننده شده است. معمولا در بازار خوانی و تابلو خوانی سهام نمادهای پرببینده از اهمیت فراوانی برخوردارند و میتوانند سیگنال های کوتاه مدتی به سرمایه گذار دهند.

تابلو خوانی سهام

نکات قابل بررسی در نمادهای پر بیننده در تابلو خوانی و بازار خوانی

در بررسی نمادهای پربیننده بازار حتما باید عوامل زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید روند حرکتی سهم را تشخیص دهید.

حجم معاملات سهم در تابلو خوانی سهام: حجم معاملات نمادی را که جز نمادهای پر بیننده بازار شده است را رصد کنید. تغییر حجم معاملات می تواند یک سیگنال برای تغییر روند حرکتی سهم باشد. ( پیشنهاد می شود مقاله حجم معاملات سهم و اثرات ان بر قیمت را مطالعه کنید ) به عنوان مثال در شکل بالا بانک ملت با حجم معاملات 262 میلیون جز نمادهای پربیننده می باشد. حال فرض کنید که حجم معاملات روزانه بانک ملت در هفته گذشته در محدوده 100 میلیون بوده است. بنابراین افزایش دو برابری حجم معاملات به عنوان یک هشدار معاملاتی است که باید همراه با عوامل دیگر مانند تحلیل تکنیکال سهم و قدرت خریدار به فروشنده مورد بررسی قرار گیرد.

تحلیل تکنیکال سهم: بعد از اینکه نماد پربیننده بازار حجم خاص هم داشت بهتر است نمودار آن را بررسی کنید و ببینید در چه محدوده قیمتی قرار دارد. ممکن است گاهی اوقات سهم جز نمادهای پربیننده بازار باشد و حجم معاملات هم افزایش یابد ولی با نگاهی به نمودار به این نتیجه می رسیم که سهم در محدوده مقاومتی است و فروش در آن محدوده اتفاق افتاده است و بیشتر فشار فروش در سهم می باشد. گاهی اوقات هم ممکن است سهم به لحاظ تکنیکالی در محدوده حمایتی باشد و به همین دلیل شاهد افزایش حجم معاملات سهم و ظاهر شدن آن در صفحه نمادهای پر بیننده باشیم که میتواند نشان دهنده رشد قیمت سهم در اینده باشد.

قدرت خریدار بالا در تابلو خوانی و بازار خوانی : البته گاهی اوقات سهم جز نمادهای پر بیننده بازار قرار میگیرد و با نگاهی به سهم به این نتیجه می رسیم که سهم قدرت خریدار به فروشنده آن در محدوده مناسبی قرار دارد. افزایش قدرت خریدار به فروشنده در نماد نشان میدهد که آن نماد توسط عده ای باحجم های بالا در حال خریداری می باشد . بنابراین اگر در این حالت شاهد برتری فروشنده به خریدار باشیم؛ نشان میدهد که آن نماد پر بیننده معاملاتی از جنس فروش دارد و باید از خرید آن خودداری کرد. البته در بحث مربوط به قدرت خریدار به فروشنده گفتیم که با استفاده از فیلتر قدرت خریدار به فروشنده به سادگی میتوان سهامی که قوی توسط برخی از سرمایه گذاران خریداری شده است را رصد کرد و مورد بررسی بیشتر قرار داد.

بنابراین در نمادهای پر بیننده بازار بهتر است هر بار این 3 موضوع را چک کنید و در صورتی که سیگنال ورود در سهم داده شد وارد معاملات شوید و یا سهمی را که دارید بفروشید. یکی از بحث هایی که در کلاس آموزش تابلو خوانی در بورس بر روی آن تاکید دارم بررسی روزانه نمادها پر بیننده بازار با استفاده از مولفه های گفته شده می باشد که هر سرمایه گذاری به سادگی می تواند آن را در معاملات خود استفاده کرده و در جهت گرفتن سیگنال معاملاتی استفغاده کند.

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را حتما بخوانید

چگونه ورود نقدینگی به بورس را تشخیص دهیم

سفته بازی در سهم چگونه ایجاد می شود

چرا حمایت های تکنیکالی درست عمل نمیکند

نوشته های مشابه

43 دیدگاه در “پربیننده‌ترین نمادهای بازار را بشناسید

 1. رضا شریف گفت:

  عالی بود

 2. علیرضا علایی گفت:

  سلام استاد من تو کلاس تابلو خوانیتون شرکت کردم اما این نکته رو نگفته بودید راستش هنوز برام این نکته گنگ الان دوباره برای من و اونم اینه که تو نمادهای پربینده از کجا باید بفهمم که برای هر نماد چه حجمی داخلش معامله شده؟مثال میزنم شما گفتید برای نماد خساپا باید حداقل چیزی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون داخلش معامله بشه که بررسیش کنیم خوب برای نمادهای دیگه چطوری باید بفهمیم چقدر حجم معاملاتش باید باشه که بررسیش کنیم؟؟؟ممنون میشم پاسخ منو بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بر اساس تجربه بیشتر باید بررسی کنید و زمانی که قیمت سهم یک رشدی رو شروکرده حجم معاملات رو باید چک کنید. حال اگر این روند تکرار بشه میشه گفت که این عدد درسته

  2. رادمنش گفت:

   سلام خسته نباشید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    ممنونم

 3. علی دهقانی گفت:

  سلام براستاد گرانقدر .بسیار عالی وشیوا توضیح دادین مثل تمام مطالب کتاب سهام نخرید …دمتون گرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 4. جواد ضیایی گفت:

  سلام استاد
  شیوا و روان و عالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 5. میلاد گفت:

  دستت درد نکنه مفید بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 6. ابراهیمی گفت:

  سلام استاد
  وقتی تعداد خریدار بیشتر از فروشنده باشه
  این میشه قدرت فروش بیشتره؟!
  یکم گیج شدم همه دارن میخرن ولی شما فرمودید قدرت فروش بیشتره

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   یک مقاله در سایت کار شده به نام قدرت خریدار به فروشنده

   این مقاله رو بخونید مشکل شما برطرف میشه

 7. علی گفت:

  تو ویدیو استاد فرموده که که خریدار زیاد باشه نشان دهنده سیگنال فروشه؟؟؟یعنی چییی؟؟؟ممکنه حجم زیاده و خریدار زیاده صعود کنه خب یا اشتباهی اون برعکس گفته شده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مقاله هایی که مربوط هست در سایت رو بخونید

   قدرت خریدار به فروشنده رو بخونید مججدا

   1. اسفندیار گفت:

    خوب و مفید

    1. mehdi afzalian گفت:

     سپاس

  2. امیر گفت:

   سلام
   مقدار حجم معاملات بلوکی را از کجا میشه دید؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    با سلام

    یک مقاله در خصوص معاملات بلوکی نوشتم. در آن مقاله یک فیلتر معاملات بلوکی هم قرار دادم که با استفاده از ا.ن فیلتر میتونید حجم رو هم ببینید.

 8. داریوش گفت:

  سلام استاد
  لطفا در مورد الگوی ساعت در تابلوخوانی توضیح مختصری ارائه فرمایید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   منظورتون از الگوی ساعت چی هست؟

 9. مهیار گفت:

  سلام استاد ببخشید گاهی مواقع قدرت فروشنده به مراتب بیشتر از خریدار هست ولی سهم داره رشد می کنه اینو چجور میشه تفسیر کرد ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید بررسی کنید ایا رشد سهم 10 درصدی هست یا ادامه دارد. این اتفاق میتونه بیوفته ولی هدف از قدرت خریدار به فروشنده بیشتر پیدا کردن سهام مستعد برای رشد هست

 10. مهرنوش گفت:

  عالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سپاس

 11. رضا حسین زاده گفت:

  سلام
  خدا رو شاکرم چون شما سومین استاد من هستید که بسیار روان و قابل درک توضیح میدید
  البته با اساتید دیگر مربوط به سهام برخورد نداشتم تا قیاس کنم
  اما همینکه شما سه استاد ارجمند
  اولین دیدار آقای محسن رضایی
  دومین دیدار آقای ساسان امیری
  و سومین استاد گرانقدر جناب آقایان
  بسیار بسیار عالی تدریس میکنید ، بنظر نیاز به قیاس معنی ندارد
  سپاسگذارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنونم

 12. احسان گفت:

  سلام.
  نمیدونم با چه زبونی از شما باید تشکر کنم. فوق العاده اید.
  بدون چشم داشت مطالب رو اینجا و تو کانال نشر میدید در حالیکه همه میدونیم تو بازار بی رحمی هستیم.
  خدایا بر دارایی و خوبیهای مهدی افضلیان بیفزای… آمین.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

   زکات علمه

 13. محمد گفت:

  سلام
  سوالی داشتم…….در مقالات دیگر اشاره فرمودید که در روند صعودی خرید نزولی فروش و در شرایط خنثی نوسانگیری معمولا انجام می شه….در این جا هم تلویجا اشاره کردید در مناطق مقاومتی و جاهایی که قدرت فروشنده به خریدار می چربه خرید انچام ندیم…..از طرفی یه بجثی به نام خرید پلکانی وجود داره که می گه پله پله خرید کنید اون هم در روند نزولی…..آیا این دو موضوع همدیگر رو نقض نمی کنن و این که کی خرید پلکانی انجام بدیم؟
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   من موافق خرید پله ای در بازار در هنگام کاهش قیمت سهم نیستم مگر اینکه سهم دارای شرایط بنیادی مناسبی باشد و یا اینکه حمایت معتبری داشته باشد

 14. رضا حسن زاده گفت:

  بسیار عالی و کاربردی
  ممنون اقای افضلیان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   لطف دارید

 15. حمید گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید
  تشکر میکنم از مطالب خوب ومفیدی که همیشه تلاش کردین دانش سهامداران رو ارتقاء وبه روز کنید بدون هیچ چشم داشتی این کار وتلاش شما را تحسین میکنم وخدا قوت میگم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

 16. Azam گفت:

  اموزشتون بی نظیر بود
  خدا برکت بده مالتون …و سلامتی بده بهتون که بتونید برای امثال ما که تقریبا به بورس آگاهی نداریم اشنامون کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم از شما

 17. هادی گفت:

  درود بر شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون

 18. پیروز ردره شوری گفت:

  خوب بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 19. اسفندیار گفت:

  با سلام استاد چطور می توانیم کتاب ها را خودمان بگیریم بدون هزینه پیک اگه ممکن هست خودم جهت خرید کتاب حض چرا خدمت برسم .با سپاس خسروب

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از انتشارات تهیه کنید

   انتشارات دانش پژوهان جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *