تحلیل تکنیکال

تکنیک های معامله گری با خط روند در تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل تکنیکال : تکنیک های معامله گری با خط روند

تکنیک های معامله گری با خط روند در تحلیل تکنیکال و استفاده از آن یکی از موضوعاتی می باشد که سرمایه گذاران با استفاده از آن در معاملات استفاده میکنند و یکی از کاراترین ابزارها در تحلیل می باشد که سرمایه گذار با درک بازار و استفاده از خط روندها می تواند معاملات موفقی در بورس می باشد.

به طور کلی قبل از توضیح در خصوص خط روند و تکنیک های معامله گری با خط روند در تحلیل تکنیکال، اجازه دهید موضوعی را اندکی توضیح بدهم. آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که در رودخانه یا دریا شنا کنید؟ در هنگام شنا معمولا باید در جهت حرکت آب شنا کنید چرا که شنا کردن در خلاف جهت حرکت آب، فشار زیادی به عضلات وارد می‌کند. در بازار سرمایه هم گفته می‌شود در جهت روند در بازار معامله کنید چرا که معامله در خلاف جهت روند ممکن است زیان فراوانی را به سرمایه گذار وارد کند. همه سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه، با این جمله آشنا هستند اما نکته اینجاست که آیا قادر به درک و اهمیت موضوع هستند و آیا به عنوان یک اصل پایه ای به مفهوم خط روند توجه دارند یا خیر. در این بخش سعی می‌کنیم ابتدا تعریفی از روند ارائه کنیم و سپس موارد استفاده از روند را اندکی توضیح دهیم.

 

انواع خط روند در تحلیل تکنیکال : استراتژی معاملاتی با خط روند

در بحث آموزش تحلیل تکنیکال گفته می شود زمانی که قیمت ها در یک جهت حرکت می‌کنند اصطلاحا روند شکل می‌گیرد. از آنجا که روند قدرت معامله گران را در نوسانات قیمت نشان می‌دهد، می‌توان انتظار داشت تا زمانی که نیرویی بیشتر از نیروی فعلی بازار و در جهت عکس به بازار وارد نشود، روند ادامه دارد. به طور کلی روند‌ها به سه دسته صعودی، نزولی و خنثی تقسیم می شوند که در ادامه توضیح مختصری در خصوص هر یک از روند ها داده می‌شود.

هر گاه در نموداری شاهد سقف های بالاتر و کف های بالاتر باشیم روند را صعودی تعریف می‌کنیم. در روند صعودی، قیمت بیشتر از آنچه که تمایل به تضعیف داشته باشد تمایل به تقویت و بالارفتن دارد. استراتژی معاملاتی در روند صعودی خریدن و نگهداری سهم تا تشخیص انتهای روند صعودی هست.

تکنیک های معامله گری با خط روند

شکل زیر روند صعودی نمودار را نشان میدهد.

 

تکنیک های معامله گری با خط روند

 

بنابراین هر گاه در نموداری شاهد سقف های پایین تر و کف های پایین تر باشیم روند را نزولی تعریف می‌کنیم. در روند نزولی قیمت بیشتر از آنچه که تمایل به تقویت و رشد داشته باشد تمایل به تضعیف و پایین آمدن دارد. استراتژی معاملاتی در روند نزولی، نگاه کردن به بازار و عدم انجام معامله تا تشخیص انتهای روند نزولی هست اما برخی از سرمایه گذارانی که به دنبال نوسان گیری در بورس هستند در روند نزولی هم معامله میکنند اما معمولا خرید و فروش سهام در روند های نزولی ممکن است موجب زیان سرمایه گذار شود و احتمال آن نسبت به روند های دیگر بسیار بالاست.

 

تکنیک های معامله گری با خط روند

شکل زیر روند نزولی در نمودار را نشان می‌دهد.

 

تکنیک های معامله گری با خط روند

همانطور که در شکل بالا مشاده می شود نمودار هر بار سقف های پایین تر و کف های پایین تری می سازد و به همین دلیل می توان گفت خط روند نزولی تایید شده می باشد و تا زمانی که خط روند نزولی شکسته و تایید نشود نمی توان انتظار یک رشد مجدد در سهم را داشت. البته این حالت در شاخص کل هم میتواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید که شاخص کل دارای یک روند نزولی است و به محض شکسته شدن روند نزولی و تایید آن، حجم و ارزش معاملات بازار افزایش می یابد که میتواند نشانه از ورود نقدینگی به بازار باشد که باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد.

 

معیار اعتبار خط روند در تحلیل تکنیکال

در خصوص هر یک از روندهای ذکر شده؛ هر معامله گری به سبک خاصی از فرصت های معاملاتی ممکن استفاده می‌کند اما نکته مهم، ورود به یک فرصت معاملاتی جذاب به قصد کسب سود است. اصطلاح رایج در بازارهای مالی این است که با روند دوست باشید و خلاف روند معامله نکنید یعنی زمانی که روند میان مدت سهم نزولی است در جهت خرید وارد معامله نشده و انجام معامله را منوط به تغییر روند نزولی و شروع روند جدید در سهم قرار دهید. ( البته در بسیاری از روندهای نزولی میان مدت و بلند مدت، نوسانات قیمتی رو به بالا داریم یعنی ممکن است شاهد روند صعودی کوتاه مدت در نمودار باشیم و معامله گر هم قادر به استفاده از این فرصت در بازار باشد). در خصوص اعتبار روند هم باید گفت که هر چقدر نموداری دارای روند طولانی تری باشد؛ دارای اعتبار تحلیل بیشتری است. به عنوان مثال؛ تحلیل روند یک ساله در مقابل روند یک ماهه دارای اعتبار معاملاتی بالاتری است و قابلبیت اتکای بیشتری دارد.

به نظرم در انتخاب یک موقعیت معاملاتی مناسب برای خرید و یا فروش، حتما روند حرکتی سهم را دنبال کنید و بر اساس نوع روند بهترین تصمیم را بگیرید. ممکن است گاهی اوقات برای تغییر روند زمانی زیادی لازم باشد پس بهتر است که صبر کنید چون معامله در جهت روند فرصت های معاملاتی خوب و مناسبی را در بازار ایجاد می‌کند و سرمایه گذار صبور هم قادر است به بهترین شکل از فرصت های ایجاد شده استفاده کند.

 

روش های معامله گری در استفاده از خط روند

به طور کلی در استفاده از تکنیک های معامله گری با خط روند باید به چند نکته توجه کرد و این که با تشکیل خط روند در چه محدوده ای اقدام به خرید و فروش کنیم. به طور کلی تکنیک های معامله گری با خط روند شامل دو مورد زیر است

۱- معامله گری روی خط روند

۲- معامله گری پس از شکست خط روند

در تکنیک های معامله گری با خط روند سرمایه گذار زمانی که نمودار به خط روند نزدیک میشود تحت شرایطی میتواند اقدام به خرید سهم کند اما باید در کنار آن سایر شرایط را نیز در نظر بگیرد و صرفا با نزدیک شدن به خط روند و یا شکست آن اقدام به خرید سهم نکند. چرا که ممکن است نمودار با نزدیک شدن به خط روند و نبودن شرایط مناسب به راحتی خط روند خود را رو به پایین بشکند و روند حرکت سهم عوض شود.

 

 

به عنوان مثال در شکل بالا احتمال شکستن مقاومت بالا می باشد چرا که گام حرکتی نمودار در ریزش مرحله آخر نرم و ملایم می باشد به همین جهت با برخورد به خط روند اقدام به خرید میکنیم.

 

 

در مستطیل نشان داده شده مدل حرکتی بازار به شدت کند می باشد و فروشنده ها نیز ضعیف می باشند و موقعیت خوبی با نزدیک شدن به خط روند صعودی ایجاد می شود به همین دلیل در محدوده انتهای مستطیل اقدام به خرید سهم می کنیم.

 

پیشنهاد می شود مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

خرید صندوق های سرمایه گذاری مشترک : کدام صندوق را انتخاب کنیم

سفته بازی در سهم چگونه ایجاد می شود

 

مطالب مشابه

19 thoughts on “تکنیک های معامله گری با خط روند در تحلیل تکنیکال

 1. Charge گفت:

  نیاز به توضیح بیشتر داره

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در چه مواردی؟ اعلام کنید که من توضیحات بیشتر رو لحاظ کنم

 2. عادل گفت:

  سپاس
  درصد موفقیت در هنگام استفاده از این روش هنگام معاملات چقدر است

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا اگر تکنیک های استفاده از خط روند به همراه رفتار معامله گران در قیمت ها را تشخیص دهیم درصد موفقیت بالاست

 3. مجتبی گفت:

  مثه همیشه عالییییییییییییی

 4. اقاوردی گفت:

  سلام
  در هر دو الگو میتوانیم از هدف نزدیک و دور الگو برای تشخیص انتهای هدف استفاده کنیم مثلا در مستطیل از ab=cd برای پیدا کردن هدف دور استفاده کرد
  با سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با تشکر از اطهار نظر جنابعالی

 5. جواد ضیایی گفت:

  سلام
  عالی بود
  شرط قبولی شکست خط روند ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

   متوجه سوال شما نشدم

 6. edi_jahan گفت:

  سلام . با تشکر از مطالب مفیدتان .
  سوالی که دارم اینه که در تحلیلها از نمودارهای تعدیل شده استفاده کنیم یا از نمودار های بدون تعدیل . چون بعد از افزایش سرمایه و تقسیم سود شکل نمودار ها تغییر پیدا میکنن ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معمولا از نمودار های تعدیل شده استفاده می شود. ولی بهتر است نگاهی به تعدیل نشده هم بیتدازید

 7. سید حمزه نیاکان گفت:

  اقای افضلیان عزیز و دوست داشتنی چقدر قشنگ توضیح میدید مطالب تماما گویا و کاربردیه و وب سایت بسیار حرفه ای و شیکی دارید
  خیلی خوشحالم که عزیزانی مانند شما در بازار سرمایه وجود دارند که صادقانه و در نهایت امانت داری و مهربانی دانش خودشونو در اختیار علاقه مندان قرار میدن صمیمانه از شما سپاسگزارم
  امیدوارم زندگیتون سرشار از خیر وبرکت باشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

   سپاس

 8. علی گفت:

  با سلام
  منظور از نمودار تعدیل شده و تعدبل نشده ونمودار عملکردی یک سهم چیست؟

 9. نوشین گفت:

  سلام و خسته نباشید من تازه وارد کار بورس شدم نمودارها رو متوجه نمیشم یا اینکه صف خرید و فروش و حجمها و کلا میخوام از پایه شروع کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   ابتدا بخش آشنایی با بورس در سایت رو مطالعه کنید.
   پس از ان اندکی معامله کنید.
   سپس بخش تکنیکال سایت را مطالعه کنید

 10. meraj.et گفت:

  آقای افضلیان سلام پرانرژی باشید
  در معامله گری روی خط روند میتونم سیستم معاملاتیم طوری طراحی کنم که مثل مثل بالا ،
  ۱. بهمراه شکست روند منفی
  ۲.واگرایی مثبت
  ۳.اندیکاتور حجم و macd و ADX
  ۴.نسبت قدرت خریدار
  ۵.میزان حجم
  ۶.نسبت کندل ها در ۳۰ روز قبل
  باشد؟؟ یا اینکه این شرایط برای یک فرد ریسک پذیر خیلی ایده آل و سخت گیرانه است؟؟
  شاد باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با این شرط امکان دادن سیگنال معاملاتی کم هست

   باید هر بار بهینه کنید که به یک سیستم معاملاتی مناسب برسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *