تابلو خوانی حرفه ای

حمایت حقوقی چیست و چگونه از سهم حمایت می‌کند؟

حمایت حقوقی چیست و چگونه از سهم حمایت می‌کند؟

حمایت حقوقی از سهم یکی از موضوعات مورد توجه سرمایه گذاران در خرید و فروش است که اهمیت ویژه‌ای نزد سرمایه گذاران دارد به گونه‌ای که اگر یک حقوقی در سهمی در حال خرید باشد یعنی به نوعی در حال حمایت از سهم است و سرمایه‌گذاران نیز برای خرید آن سهم بیشتر تامل می‌کنند چرا که اطمینان بیشتری نسبت به این دارند که سهم ارزنده است. در مقالات قبلی در خصوص خرید و فروش حقوقی در سهم صحبت کردیم و گفتیم که این خرید و فروش‌ها با چه هدفی در سهم صورت می‌گیرد و از آن به عنوان رفتار شناسی حقوقی‌ها در بازار نام بردیم. در این مقاله آموزشی قصد داریم توضیح دهیم که حمایت حقوقی از سهم چگونه و با چه روش‌هایی صورت می‌گیرد.

حمایت حقوقی از سهم

حمایت حقوقی از سهم چگونه صورت می‌گیرد؟

یکی از روش‌هایی که سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش سهم در بازار استفاده می‌کنند با استفاده از معاملات حقوقی‌ها در بازار است. حقوقی‌ها معمولا با خرید و فروش‌های خود موجب تغییر جریانات نقدینگی در سهم می‌شوند و به همین دلیل معاملات آن‌ها اهمیت ویژه‌ای در بازار دارد. در ادامه برخی از روش‌هایی که حقوقی‌ها به حمایت از سهم می‌پردازند؛ توضیح داده می‌شود.

1) حمایت حقوقی از سهم با خرید در کف‌های حمایتی

معمولا کف‌های حمایتی در سهم دارای اهمیت فراوانی نزد سرمایه‌گذران هستند. معمولا این کف‌ها در صورتی که اعتبار معاملاتی داشته باشند، بیش از بیش مورد توجه قرار می‌گیرند. کف‌های حمایتی در سهام شرکت‌ها می‌تواند از نوع داینامیک یا استاتیک باشد که در آموزش تحلیل تکنیکال به آن پرداخته می‌شود. معمولا در کف‌های حمایتی تکنیکالی حقوقی‌ها وارد عمل می‌شوند و با خرید سهم سعی می‌کنند رغبت خرید را در دیگر سرمایه‌گذاران ایجاد کنند. اما خرید حقوقی در کف‌های حمایتی هم می‌تواند به صورت خریدهای با حجم بالا باشد و این رفتار را نشان دهد که اجازه کاهش بیشتر قیمت را به سهم نخواهد داد (معمولا شاهد رنج مثبت زدن در سهم هستیم) یا ممکن است با حجم محدود باشد و نشان می‌دهد که این خریدها جهت ایجاد رغبت در دیگر سرمایه‌گذاران برای خرید سهم و حمایت بوده و ممکن است که سهم کف خود را نیز بشکند. پس این دو نوع رفتار متفاوت حقوقی در خریدهای حمایتی تکنیکالی بوده است.

2) حمایت حقوقی از سهم با رنج زدن‌های پی در پی

روش دیگر حمایت حقوقی از سهم خریدهای با رنج مثبت و با قطعیت فراوان است. گاهی در سهمی مشاهده می‌کنید که خریدهای حقوقی با رنج مثبت زدن اتفاق می‌افتد. با دیدن این شرایط دیگر سرمایه‌گذاران نیز به خرید سهم ترغیب می‌شوند و اقدام به خرید سهم می‌کنند که در این حالت افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید را شاهد می‌باشیم. در این حالت بهتر است که اگر سهم را دارید اقدام به فروش نکنید چرا که این نوع حمایت توسط حقوقی‌ها معمولا جهت حفظ یک محدوده باثبات برای قیمت است. اگر هم سهم را ندارید و با استفاده از فیلترهای معاملاتی متوجه این تیپ معامله شدید بهتر است به صورت خرید پله ای اقدام کنید. معمولا خریدهایی که در این حالت صورت می‌گیرد جنبه تحلیلی ندارد و به همین دلیل باید حدود 10 درصد از سبد را به خرید این نوع سهام اختصاص داد.

3) حمایت حقوقی از سهم در شرایط عادی

یکی دیگر از روش‌های حقوقی‌ها در خرید سهم به این صورت است که در محدوده‌های قیمتی مناسب اقدام به خرید سهم می‌کنند و این کار را به صورت پیوسته ادامه می‌دهند. معمولا خریدهایی که در این حالت شاهد آن هستیم با رنج مثبت زدن و ایجاد صف خرید همراه نیستند و یک روند متعادلی را دنبال می‌کند. البته گاهی در این زمان‌ها حقوقی‌ها نوسان گیری هم می‌کنند یعنی خریدهایی که در منفی داشته‌اند را در مثبت‌ها می‌فروشند تا بتوانند در صورت کاهش قیمت مجددا اقدام به خرید کنند و کف حمایتی را حفظ کنند. ممکن است پیش خود بگویید این حرکت موجب عقب نشینی خریداران و کاهش تقاضا می‌شود. در پاسخ باید گفت که فروش در محدوده‌های مثبت کاملا کنترل شده است و معمولا حجم‌های بالایی در مثبت‌ها فروخته نمی‌شود و فروش در مثبت به جهت تامین نقدینگی برای خرید در صورت کاهش قیمت آینده است.

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “حمایت حقوقی چیست و چگونه از سهم حمایت می‌کند؟

  1. سجاد گفت:

    سلام استاد ببخشید در مورد سهامی که حجم زیاد میخورند و در محدوده حمایتی قوی هستند ولی حقوقی بدون کد به کد در صف های خرید 70 یا 80 درصد عرضه میکنه این عرضه حقوقی برا ما بده یا خوبه ممنون میشم جواب بدید؟؟؟؟

    1. mehdi afzalian گفت:

      سلام. متوجه سوال شما نشدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *