روانشناسی بازار

حقوقی چگونه از سهم حمایت میکند

خرید و فروش حقوقی در سهم

حمایت حقوقی از سهم یکی از موضوعات مورد توجه سرمایه گذاران در خرید و فروش می باشد که دارای اهمیت ویژه ای در نزد سرمایه گذاران می باشد به گونه ای که اگر یک حقوقی در سهمی در حال خریداری باشد یعنی به نوعی در حال حمایت از سهم می باشد و سرمایه گذاران نیز برای خرید ان سهم بیشتر تامل می کنند چرا که اطمینان بیشتری نسبت به این دارند که سهم دارای ارزندگی می باشد. در مقالات قبلی در خصوص خرید و فروش حقوقی در سهم صحبت کردیم و گفتیم که این خرید و فروش ها با چه هدفی در سهم صورت می گیرد و از ان به عنوان رفتار شناسی حقوقی ها در بازار نام بردیم. در این مقاله آموزشی قصد داریم توضیح دهیم که حمایت حقوقی از سهم چگونه و با چه روش هایی صورت می گیرد.

حمایت حقوقی از سهم

 

حمایت حقوقی از سهم چکونه صورت می گیرد؟

یکی از روش هایی که سرمایه گذاران برای خرید و فروش سهم در بازار استفاده می کنند با استفاده از معاملات حقوقی ها در بازار می باشد. حقوقی ها معمولا با خرید فروش های خود موجب تغییر جریانات نقدینگی در سهم می شوند و به همین دلیل معاملات آنها اهمیت ویژه ای در بازار دارد. در ادامه برخی از روش هایی که حقوقی ها به حمایت از سهم می پردازند؛ توضیح داده می شود.

 

شماره 1 : حمایت حقوقی از سهم با خرید در کف های حمایتی

معمولا کف های حمایتی در سهم دارای اهمیت فراوانی در نزد سرمایه گذران می باشد و معمولا این کف ها در صورتی که دارای اعتبار معاملاتی باشند بیش از بیش مورد توجه هستند. کف های حمایتی در سهام شرکت ها می تواند از نوع داینامیک و یا استاتیک باشد که در آموزش تحلیل تکنیکال به آن پرداخته می شود. معمولا در کف های حمایتی تکنیکالی حقوقی ها وارد عمل می شوند و با خرید سهم سعی میکنند رغبت خرید را در دیگر سرمایه گزاران ایجاد کنند. اما خرید حقوقی در کف های حمایتی هم میتواند به صورت خرید های با حجم بالا باشد و این رفتار را نشان دهد که اجازه کاهش بیشتر قیمت را به سهم نخواهد داد ( معمولا شاهد رنج مثبت زدن در سهم هستیم ) و یا ممکن است با حجم محدود باشد و نشان میدهد که این خرید ها جهت ایجاد رغبت در دیگر سرمایه گذاران برای خرید سهم و حمایت بوده است و ممکن است که سهم کف خود را نیز بشکند. پس این دو نوع رفتار متفاوت حقوقی در خرید های حمایتی تکنیکالی بوده است.

 

شماره 2 : حمایت حقوقی از سهم با رنج زدن های پی در پی

روش دیگر حمایت حقوقی از سهم خریدهای با رنج مثبت و با قطعیت فراوان می باشد. گاهی در سهمی مشاهده میکنید که خریدهای حقوقی با رنح مثبت زدن اتفاق می افتد. با دیدن این شرایط دیگر سرمایه گذاران نیز به خرید سهم ترغیب می شوند و اقدام به خرید سهم می کنند که در این حالت افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید را شاهد می باشم. در این حالت بهتر است که اگر سهم را دارید اقدام به فروش نکنید چرا که این نوع حمایت توسط حقوقی ها معمولا جهت حفظ یک محدوده باثبات برای قیمت می باشد . اگر هم سهم را ندارید و با استفاده از فیلترهای معاملاتی متوجه این تیپ معامله شدید بهتر است به صورت خرید پله ای اقدام کنید. معمولا خریدهایی که در این حالت صورت می گیرد جنبه تحلیلی ندارد و به همین دلیل باید حدود 10 درصد از سبد را به خرید این نوع سهام اختصاص داد.

 

شماره 3: حمایت حقوقی از سهم در شرایط عادی

یکی دیگر از روش های حقوقی ها در خرید سهم به این صورت می باشد که در محدوده های قیمتی مناسب اقدام به خرید سهم می کنند و این کار را به صورت پیوسته ادامه میدهند. معمولا خریدهایی که در این حالت شاهد آن هستیم با رنج مثبت زدن و ایجاد صف خرید همراه نمی باشد و یک روند متعادلی را دنبال می کند. البته گاهی در این زمان ها حقوقی ها نوسان گیری هم میکنند یعنی خریدهایی که در منفی داشته اند را در مثبت ها می فروشند تا بتوانند در صورت کاهش قیمت مجددا اقدام به خرید کنند و کف حمایتی را حفظ کنند. ممکن است پیش خود بگویید این حرکت موجب عقب نشینی خریداران و کاهش تقاضا می شود. در پاسخ باید گفت که فروش در محدودهای مثبت کاملا کنترل شده می باشد و معمولا حجم های بالایی در مثبتها فروخته نمی شود و فروش در مثبت به جهت تامین نقدینگی برای خرید در صورت کاهش قیمت اینده می باشد.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

خرید کتاب ” به بورس خوش آمدید ” کتابی با محوریت تحلیل بنیادی کاربردی

آموزش تابلو خوانی پیشرفته در بورس

استفاده از گزارشات ماهانه شرکت ها در تحلیل بنیادی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *