تحلیل بنیادی

خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع

آیا سهام شرکت ها را قبل از مجامع خریداری کنیم

خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع همواره به عنوان یکی از سوالات سرمایه گذاران می باشد که آیا باید سهام شرکت ها را قبل از مجامع خرید و در مجامع شرکت کرد یا خیر. در این مقاله قصد داریم این نکته را توضیح دهیم که سهام چه شرکت هایی را قبل از مجمع خریداری کنیم و در چه مجامعی هم شرکت نکنیم و  در هنگام شرکت در مجامع ، چه نکاتی را حتما باید مد نظر قرار دهیم و آیا شرایط بازار سرمایه در هنگام برگزاری مجمع می تواند به عنوان یک عامل تعیین کننده برای حضور در مجمع باشد یا خیر. همانطور که در مقالات قبل توضیح دادیم سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در بورس به دو روش می توانند بازدهی کسب کنند که شامل سود سرمایه ای یا سود حاصل از خرید و فروش سهام در بورس و سود نقدی می باشد. با من در این مقاله همراه باشید تا همه سوالات احتمالی در خصوص مجمع عمومی عادی سالیانه سهام را پاسخ دهم.

 

سود نقدی چیست و چرا در مجامع بورسی سود نقدی تقسیم میکنند.

قبل از توضیح این موضوع که ایا قبل از مجامع سهام شرکت ها را خریداری کنیم یا خیر باید ایتدا به این سوال پاسخ دهیم که سود نقدی چیست و چرا در مجامع سود نقدی بین سرمایه گذاران تقسیم میکنند. همه شرکت ها در طول یک سال مالی که فعالیت دارند در کنار تولید و فروش محصولات خود، سود و یا زیان را شناسایی میکنند ( میزان تغییرات حاشیه سود ناخالص می تواند سوددهی شرکت را تحت تاثیر قرار دهد)  که در صورت سود ده بودن بخشی یا کل سود را بین سرمایه گذاران تقسیم میکنند. به این سودی که بین سرمایه گذارن تقسیم می شود سود نقدی می گویند. مقدار سود نقدی هم در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام که حداکثر ۴ ماه بعد از پایان سال مالی شرکت ها تشکیل می شود؛ توسط هیئت مدیره شرکت پیشنهاد و در مجمع به تصویب می رسد. طبق قانون تجارت شرکت ها موظف به پرداخت سود نقدی حداقل به میزان ۱۰ درصد می باشند و باز هم طبق قانون باید ۸ ماه بعد از مجمع سود نقدی تصویب شده را بین سهامداران توزیع کنند؛یعنی اگر سال مالی شرکتی ١٣٩٧/١٢/٢٩ باشد این شرکت موظف است حداکثر تا تیرماه مجمع خود را برگزار کند و حداکثر تا پایان اسفند سال ٩٨ سود نقدی را بین سهامداران توزیع کند. 

خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع

 

سود نقدی سهام به چه کسانی تعلق میگیرد.

سود نقدی سهام برای تقسیم در مجامع شرکت ها به سرمایه گذارانی تعلق میگیرد که در هنگام برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشند. بنابراین فرقی ندارد که شما یک روز سهام شرکت را خریداری کرده اید و یا از یک سال پیش سهام شرکت را داشته اید؛ در هر صورت سود نقدی تقسیم شده در مجمع به شما تعلق می گیرد چرا که در زمان تشکیل مجمع سهامدار شرکت بوده اید. به عنوان مثال فرض کنید که سال مالی شرکتی ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ باشد. طبق قانون این شرکت باید حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی مجمع خود را برگزار کرده و سود نقدی را بین سرمایه گذار تقسیم کند. شرکت اطلاعیه ای منتشر میکند و زمان برگزاری مجمع را ۲۵ اردیبهشت اعلام میکند. بنابراین تمامی سرمایه گذارانی که در تاریخ ۲۵ اردیبهشت سهامدار شرکت باشند مشمول دریافت سود نقدی می شوند.

 

دلایل خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع

حال سوال این است که دلیل خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع چه چیز می تواند باشد. به طور کلی شرکت ها به دو دسته رشدی و ارزشی در بازار سرمایه تقسیم می شوند. شرکت های رشدی به شرکت هایی گفته می شود که درآمدهای آن نسبت به گذشته با نرخ بالاتری در حال افزایش می باشد و لذا انتظار سودآوری آن در آینده بالا است. این شرکت ها معمولا سودهای سالیانه خود را تقسیم نمی کنند و در پروژه های جدید سرمایه گذاری میکنند. بنابراین خرید سهام شرکت هایی که سود آنها در حال افزایش می باشد ولی تقسیمی ندارند به لحاظ سرمایه گذاری جذابیت لازم را برای سرمایه گذار ندارد. از طرفی شرکت های ارزشی به شرکت هایی گفته می شود که سودآوری آنها مناسب بوده و در نتیجه درصد تقسیم سود نقدی آنها در مجامع نیز بالا می باشد. شرکت های ارزشی برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت هم بسیار مناسب می باشد.

خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع

 

آیا در مجامع شرکت های بورسی شرکت کنیم

همیشه در بین سرمایه گذاران بورسی این سوال وجود دارد که آیا در مجامع شرکت های بورسی شرکت کنیم یا خیر. البته شرکت در مجامع بورسی به استراتژی سرمایه گذار بستگی دارد. به عنوان مثال سرمایه گذارانی که به فکر خرید و فروش های کوتاه مدتی و یا نوسان گیری هستند عموما در مجامع شرکت نمی کنند اما سرمایه گذارانی که دیدگاه میان مدت و بلند مدت در سهم دارند یعنی کوتاه مدتی معامله نمی کنند در مجامع شرکت هاد حضور پیدا کرده و سود نقدی دریافت میکنند. اما یک سری از عوامل که هر سرمایه گذاری باید آن را برای شرکت در مجامع مد نظر قرار دهد شامل موارد زیر می باشد.

۱- نسبت سود نقدی به سود هر سهم : به طور کلی هر چقدر نسبت سود نقدی تقسیمی در مجمع نسبت به سود ساخته شده آن سال بیشتر باشد در مرحله اول سهم جذابیت بالایی را دارا می باشد. به عنوان مثال فرض کنید که سود ساخته شده هر سهم برای سال ۹۷ حدود ۱۰۰ تومان باشد و در مجمع تصمیم گرفته شود که بالای ۸۰ درصد از سود محقق شده را در مجمع بین سرمایه گذاران تقسیم کنند. این یعنی شرکت سود تقسیمی مناسبی را دارا می باشد

۲- نسبت p/e پایین بعد از تقسیم سود نقدی : قبل از خواندن این بخش ابتدا مطالعه کاملی در مورد ارزش گذاری شرکت با استفاده از p/e داشته باشید. هر چقدر P/E سهم بعد از تقسیم سود در مجمع مناسب تر باشد می تواند گپ قیمیت ایجاد شده ناشی از تقسیم سود را کمتر کند. به عنوان مثال فرض کنید سود تحلیلی سهام شرکت ۱۰۰ تومان و قیمت سهم نیز ۵۰۰ تومان است و سهم با P/E=5 در بازار معامله می شود. از طرفی شرکت قرار است مجمع خود را در چند روز آینده برگزار کند و شما قرار است تصمیم بگیرید که آیا در مجمع سهامدار باشید یا سهام خود را قبل از مجمع بفروشید. با فرض تقسیم سود ۱۰۰ تومانی، قیمت تئوریک سهم بعد از برگزاری مجمع ۴۰۰ تومان می شود که با فرض سود تحلیلی برای سال آینده P/E=4 می شود و میتوان گفت که انتظار رشد قیمت سهم بعد از مجمع تا P/E=5 در بازار در میان مدت وجود دارد.

۳- مدت زمان واریز سود بعد از مجمع : طبق قانون شرکت ها موظف هستند حداکثر ۸ ماه بعد از برگزاری مجمع سود نقدی را بین سرمایه گذاران توزیع کنند که هر چه مدت زمان ذکر شده کمتر باشد سهم جذابیت بالاتری برای شرکت در مجمع دارد. فرض کنید شما مالک ۱۰۰۰۰۰ سهم از شرکتی هستید و با فرض تصویب سود ۱۰۰ تومانی در مجمع، شرکت باید ۱۰ میلیون سود به حساب شما واریز کند. بنابراین تا زمانی که این سود به حساب شما واریز نشده ؛ این پول بلوکه است. بنابراین هر چقدر زمان واریز سود نقدی کمتر باشد سهم جذابیت بیشتری برای خرید دارد. بنابراین اگر قصد خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع را دارید حتما سه نکته ذکر شده در مطلب بالا را مد نظر قرار دهید و سپس اقدام به معامله کنید چرا که قادرید معاملات بهتری داشته باشید.

خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع

 

آیا شرایط کلی بازار را باید به هنگام شرکت در مجامع مد نظر قرار داد

از دیگر معیارهای خرید سهام شرکت ها قبل از مجمع  شرایط کلی بازار سرمایه می باشد به گونه ای که اگر بازار در هنگام برگزاری مجامع صعودی باشد انتظار افزایش قیمت سهام شرکت ها را در هنگام بازگشایی نماد داریم ولی اگر وضعیت بازار نزولی و راکد باشد باید با توجه به نسبت سود نقدی به سود هر سهم و از طرفی P/E سهم اقدام به تصمیم گیری در خصوص شرکت در مجامع کرد. پس شرط وجود نقدینگی در بورس در هنگام برگزاری مجامع میتواند به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری سرمایه گذار برای شرکت در مجمع باشد.

 

پیشنهاد می شود مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

تکنیک های معامله گری با خط روند در تحلیل تکنیکال

فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند 

خرید صندوق سرمایه گذاری مشترک : چه عواملی را در خرید صندوق ها مد نظر قرار دهیم

مطالب مشابه

77 thoughts on “خرید سهام شرکت ها قبل از مجامع

 1. امير حسني گفت:

  عالی جناب افظلیان
  مثل ریشمک و تیپیکو که dpsخوبی دادن

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله دقیقا

 2. سید حمزه نیاکان گفت:

  سلام واقعا این بحث شرکت در مجامع برام ابهام داشت ممنون، ولی یه سوال حالا از کجا بفهمیم کدوم شرکتا تقسیم سود خوبی دارن و در مدت زمان کوتاهی اونو پرداخت میکنن؟؟؟
  آیا مرجعی هست که بشه بهش مراجعه کرد و لیست یه همچین شرکتایی رو دید و بررسی کرد؟؟؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید???

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای هر شرکتی این اطلاعیه در کدال هست و باید تاریخ پرداخت سود و مقدار سود نقدی که در سال های گذشته پرداخت کردند را ببینید.

   این بیشتر نیاز به تجربه دارد

 3. Parisa گفت:

  سلام یه سوال واسم پیش اومده
  صندوق های سرمایه گذاری در سهام اگه توی مجمع شرکت کنن سود مجمع چی میشه؟؟
  این سود به افرادی که واحد دارند میرسه یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش گذاری این صندوق های بر اساس nav است. حال اگر سودی در مجمع تقسیم شود به nav صندوق اضافه می شود.

 4. احسان گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون
  برای شرکت هایی ک تقسیم سود را به پاییز موکول می کنند آیا ارزش شرکت در مجمع وجود دارد ؟
  سوال بعد اینکه بهترین زمان جهت تقسیم سود چند ماه بعد مجمع می باشد .
  سوال بعد اینکه آیا خرید سهام بعد از مجمع و در کف موقعیت مناسبی است؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای بحث شرکت در مجمع در مقاله توضیح دادیم. ارتباطی ندارد که شرکت در پاییز مجمع برود یا زمان دیگری

   1. ........ گفت:

    کلا سوالای این بنده خدا رو متوجه نشدید استاد جان !!!

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     متوجه منظور شما نشدم

 5. مینا گفت:

  سلام، ممنون از مقاله‌تون

  من سه سوال داشتم:

  ۱- آیا ضرورت داره حتما در مجامع شرکت کنیم( حضور فیزیکی) داشته باشیم یا همین که سهام‌دار باشیم کافیه؟
  ۲- شرایط و چگونگیِ دریافت سود رو از چه طریقی متوجه بشیم؟
  ۳- چرا بعد از عرضه اولیه جم‌پیلن همه درخواست دارن مجمع به تعویق بیفته؟ مجمعی که با فاصله‌ی نزدیکی از عرضه اولیه تشکیل بشه مشکلی ایحاد می‌کنه؟

  ممنون از وقت و توجه شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حضور فیزیکی اصلا نیاز نیست. اگر در زمان تشکیل مجمع سهامدار باشید سود نقدی به شما تعلق میگیره.
   در مورد دریافت سود و … اطلاعیه مربوط به شرکت در کدال منتشر میشه.

 6. علیرضاکریمی گفت:

  سلام ضمن تشکر از مقاله بسیار خوبتان. سوال من این است اگه بنده یک هفته قبل از برگزاری مجمع سهامی را خریداری کنم و پس از برگزاری مجنع قصد فروش داشته باشم. آیا فکر نمکنید سهام بلافاصله بعد از مجنع سیر نزولی پیدا کند؟با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   بستگی به شرایط بازار دارد. معمولا اگر بازار صعودی باشد انتظار رشد قیمت سهم را داریم و اگر نزولی و راکد باشد انتظار داریم که سهم در محدوده های تئوریک بازگشایی شود.

 7. رضا گفت:

  سلام
  با توجه به سود حسابرسی نشده نمیشه پیش بینی کرد که سهم در مجمع چه میزان قراره سود بده ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   با توجه به گزارش های سال قبل و توزیع سود نقدی که شرکت در سال های گذشته داشته می توانید درصد سود را پیش بینی کنید

 8. هادی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  ضمن تشکر بابت مطالب بسیار نابی که در اختیار عموم می گذارید بنده ۲ تا سوال داشتم:
  ۱- چطور می توانم لیست شرکت ها را بر اساس تاریخ مجمع مرتب شده به دست بیارم به طوری که سهام شرکت هایی که تاریخ مجمع آن ها نزدیک هست در ابتدای لیست و سهام شرکت هایی تاریخ برگزاری مجمع آن ها در زمان طولانی تری قرار دارد در انتهای لیست قرار بگیرد(آیا فیلتر خاصی و یا روش دیگری برای این امر وجود دارد؟
  ۲- از چه طریق میتوانم لیست شرکت ها رو براساس سودهای تقسیمی که در سال گذشته داشته اند لیست کنم؟
  با سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در سامانه کدال اگر سرچ کنید برای همه شرکت ها این تاریخ موجود هست. برای سود نقدی هم باید میانگین سود نقدی شرکت ها در سال گذشته را ببینید. معمولا شرکت ها در سال های مختلف درصد تقسیمی یکسان دارند.

  2. Nahal گفت:

   سلام،در سایت ره آورد مقدار سودهای تقسیمی و… رو میتونید مشاهده کنید

   1. mehdi afzalian گفت:

    بله درسته

 9. جواد گفت:

  با سلام

  جناب افضلیان من همیشه این مشکل رو داشتم که در مجامع شرکت کنم یا خیر. با این مقاله ای که نوشتید مشکلم کلملا برطرف شد

  خدا به شما خیر بدهد انشالله

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیلی لطف دارید.

   ممنونم

 10. آرمین نادری گفت:

  واقعا مفید بود ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 11. حمید ایزدی گفت:

  سلام با تشکر از مطالب مفید و عالی
  من در یک کارگزاری جدیدا عضو شدم مقداری سهام خریدم سود نقدی شرکت چگونه بحساب من واریز میشه شرکت که مشخصات حساب من رو نداره
  یا اینکه به حساب کارگزاری واریز میشه ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   نماد مورد نظر اطلاعیه ای در سایت کدال منتشر میکند که در خصوص جزییات دریافت سود نقدی توضیح میدهد که یا باید شماره حساب بدهید و یا اینکه به یک بانک مراجعه کنید.

   1. حمید ایزدی گفت:

    با تشکر از جواب شما اقای افضلیان

 12. آقای نام ور گفت:

  سلام ممنونم ازین که وقت میگذارید و همچنین بابت مطالب مفیدتون، سوالی داشتم
  اگر در روز مجمع شرکتی سهامدارش باشیم و پس ازین که نماد باز شد ب دلایلی بفروشیم سهم رو _قبل ازین ک سودی دریافت کنیم، بازهم اگه مراجعه کنیم سود سالانه رو میدن بهمون؟
  و اینکه بعد از مجمع، نماد با چند درصد ریزش یا افزایش باز میشه؟

  ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله سود به شما تعلق میگیره.

 13. حمید گفت:

  سلام استاد
  حالا اگه در مجمعی شرکت کنیم و اون شرکت هم سود نقدی و هم افزایش سرمایه تصویب کنه …واسه سود که مشکلی نیس …ولی واسه افزایش سرمایه .ایا حتما باید در مجمع فوق العاده سهام دار باشیم …..ینی..افزایش سرمایه مجمع عمومی در صورتی بهمون تعلق میگیره که حتما در مجمع فوق العاده سهام دار باشیم ..؟؟؟؟…..یا اگه حتی چند سهم از اون شرکت داشته باشیم افزایش مجمع عمومی بهمون تعلق میگیره ؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر در زمان تشکیل مجمع سهامدار باشید در افزایش سرمایه شرکت کرده اید.

 14. علیرضا گفت:

  با سلام
  اگر شرکتی مجمع گرفت و شرکت ضرر ده بوده و سودی تقسیم نکرده بعد از مجمع روند قیمت سهامش چطوری پیش بینی میشه؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صرفا بر اساس عرضه و تقاضا هست

   در خصوص مجمع دو مقاله در قسمت تحلیل بنیادی سایت هست. مطالعه کنید

 15. سلماز گفت:

  سلام استاد مقالتون خیلی مفید بود دستتون درد نکنه. اگه ممکنه یک مقاله ای هم در مورد انواع مجامع (عادی-فوق العاده- افزایش سرمایه و …) بگذارید یا اگه گذاشتید لینکشو معرفی کنید. خیلی ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به زودی منتشر میکنم

 16. حميد گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سهام نوری رو ٢۵ تیر خریدم و بعدش ۴/۳۱ رفت مجمع سالیانه،
  بعد از مجمع اعلام کردن کسانی که تا ۴/۳۱ سهامدار شرکت بودن بهشون ۵/۲۰ سود می دن
  آیا این سود شامل من می شه یا نه؟
  اگر سود شامل حال من می شه، اگه شنبه سهامم رو بفروشم، سود سهام مجمع برای خریدار جدید می شه یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلبام

   بله تعلق میگیره و مشکلی برای فروش سهم ندارید

 17. حمیدرضا گفت:

  سلام
  در زمان افزایش سرمایهٰ بهتره قبل از افزایش سرمایه سهامو بخریم یا بعدش؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   بهتر است در افزایش سرمایه هایی شرکت کنید که درصد آن بالاست و البته باید بررسی کنید که وضعیت سهم در هنگام خبر افزایش سرمایه به چه صورت می باشد. ممکن است برخی از شرکت ها خبر افزایش سرمایه ان در بازار باشد و سهم قبل از انتشار افزایش سرمایه رشد کرده باشد. پس خرید سهم به هنگام افزایش سرمایه جذاب نیست

 18. عظیمیان گفت:

  سلام
  در مورد پرداخت سود نقدی ابهامی دارم که ممنون میشم جواب بدید.
  فرض کنید سهام شرکتی رو خریداری می‌کنیم و قیمت آن هم تا مجمع تغییری نمی‌کند. شرکت طی یک سال کار به ازای هر سهم ۱۰۰ تومان سود می‌کند و تصمیم می‌گیرد ۲۰ تومان آن را برای توسعه نگه دارد و ۸۰ تومان آن را به سهامدار بدهد. حالا وقتی این ۸۰ تومن از قیمت سهام کسر شود در واقع هیچ سودی از فعالیت شرکت به سهامدار نرسیده است. در واقع سود را کسی برده که سهام را نگه نداشته و به شما ۸۰ تومان بالاتر از قیمت فعلی در یک سال قبل فروخته. حتی اگر فرض کنیم بعد از بازگشایی، قیمت سهم رشد کند این خریداران بعد از بازگشایی هستند که به شما پول پرداخت می‌کنند و سودی از فعالیت خود شرکت نمی‌برید.
  آیا این مفهوم سرمایه‌گذاری را نقض نمی‌کند؟ در واقع شما فقط وقتی سود می‌کنید که دیگران قانع شوند سهام شما ارزش دارد و آن را گرانتر از شما بخرند وگرنه نمی‌توانید هیچ سودی از فعالیت شرکت‌ها ببرید. در نهایت هم اگر شرکت‌از بورس خارج شود ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰ تومان است و بقیه بهایی که برای آن پرداخت کرده‌اید بی‌ارزش است.
  پیشاپیش ممنون بابت پاسخ‌تان.

 19. جلال گفت:

  سلام خسته نباشید
  اگر من ۱۱ ماه سهامدار شرکتی باشم و ۱ ماه قبل از مجمع سهامم رو بفروشم آیا سودی بابت این ۱۱ ماه که پولم خابیده بهم تعلق نمیگیره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   خیر. سودی تعلق نمی گیره

 20. امدادی گفت:

  باسلام براساس کدام ماده قانون تجارت مجمع عمومی عادی سالانه شرکتها حداکثر باید تا ۴ ماه پس از پایان سال مالی آنها برگزار شود؟ در صورتی که برگزاری مجمع پس از ۴ ماه برگزار شود عنوان” مجمع عمومی عادی سبطور فوق العاده خواهد بود”؟ با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دقیقا نمیدونم کدوم ماده قانون تجارت هست

 21. حامد محمدی گفت:

  سلام
  من سهام یک شرکتی برای چند سال داشته ام و شرکت هم هر ساله سود نقدی اعلام کرده و من اقدامی برای دریافت نکردم. برای سود نقدی سالهای گذشته چه اتفاقی می افتد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با دفتر امورز سهام شرکت تماس بگیرید.

 22. علی گفت:

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون یه چن تا سوال داشتم ۱.مثلا ۵ تا شرکت تا اخر سال مجمع سالانه دارن که مجمع یک شرکت با دیگری ۱ ماه فاصله دارد ایا من میتونم تو هر یک از این ۵ تا شرکت کنم و سودم رو بگیرم….۲.ایا سال مالی یا همون مجمع سالانه فقط در یه بازه زمانی خاص هست یا میتونه یکی برج ۵ باشه و شرکت دیگه برج ۱۰؟….۳.اگه زرنگ باشیم میتونیم از چند شرکت تو یه سال سود بگیریم یا نه ؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   اگر قبل از برگزاری مجمع سهامدار باشید سود به شما تعلق میگیرد.
   طبق قانون تجارت زمان برگزاری مجامع حداکثر ۴ ماه بعد از سال مالی است.

 23. مسعود گفت:

  ممنون میشم یک یا دو سهم ارزشی برتر در گروه فلزات و معدنی ها معرفی بفرمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فولاد، فخوز، فملی، ومعادن، کچاد

 24. مهراد گفت:

  با سلام و باتشکر از سایت و پشتیبانی خوبتون .موفق باشید ایشالا

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون از شما

 25. اسماعیل گفت:

  سلام
  ببخشید بنده نماد وحکمت را پس ازیرگزاری مجمع که منجر به کاهش سرمایه بوده را خریداری کرده ام آیا کاهش سرمایه شمامل من میشود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چون بعد از برگزاری مجمع خریداری کردید مشمول آن نمی شوید

 26. مجید گفت:

  در افزایش سرمایه تجدید ارزیابی تعداد سهام سهامدار افزایش پیدا میکنید و نسبت به قیمته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

 27. مینا گفت:

  سلام. من سهم دامین رو داشتم که بعد از چند روز بسته شد و رفت به مجمع. روزی که باز شد، با ۳۰ درصد منفی باز شد. من پرس و جو کردم گفتن علاوه بر اون سود نقدی، یه مقدار سهامی هم جلیزه میدن که این منفی جبران بشه.
  حالا سوالم اینه‌که این سهم رو چطور میدن؟ کی تقسیم بندی میکنن؟ اصلا این مطلب درست هست یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با احتمال زیاد افزایش سرمایه از سود انباشته داشته

   اگر افزایش سرمایه ازر این محل باشه به تعداد سهامی که دارید افزوده میشه

 28. کیاوش گفت:

  باتشکر از شما لطفا نظر شخصی خودتان رادر مورد نماد شیران وشبندر برای میان مدت وبلند مدت (یکساله ) بفرمائید باتشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   موافق

 29. محمد گفت:

  سلام ✋
  به هر سهم ۱۰۰تومن تعلق می‌گیرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام بستگی به سود شرکت و درصد تقسیم سود نقدی در مجمع دارد

 30. نریما گفت:

  انصافا متن خیلی خوبی بود.

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون از شما

 31. ابوذر گفت:

  سلام
  دیدم استاد به همه جواب دادن منم وسوسه شدم سوال بپرسم.
  من توریل خفناور و های وب خریدم.نظرتون در مورد اونا چیه فک میکنین نگه دارم یا بفروشم؟
  در ضمن خفناور مجمع داره تو این هفته

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   فعلا شرایط بازار گیج کننده هست چرا که آبستن قوانین مختلف هست.
   های وب سهامدارای خسته ای داره . بی اعتماد هستند نسبت به این شرکت

   1. ابوذر گفت:

    ممنون استاد

 32. آرزو گفت:

  استاد سهم غگل افزایش سرمایه خورده ؟؟الان به نظرتون خریدش خوبه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش بازار شرکت به شدت بالا رفته و سهم هم در یک دام سفته بازی هست. من پیشنهاد نمی کنم

 33. مهدی گفت:

  سلام استاد وقت بخیر و سال نو مبارک
  اولا بفرمایید تفاوت در انواع افزایش سرمایه مانند تجدید ارزیابی، سود انباشته و غیره تفاوتی داره؟ کدام یک از این انواع افزایش سرمایه بهتر است؟
  دیگر این که به طور کلی اگر کسی در بورس به دنبال توسان گیری باشده مشکلی داره؟
  و سوم این که نظرتون راجع به سهام وحافظ، پرداخت و کرمان برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و نوسان گیری چیه؟
  خیلی ممنون و پوزش از این که سوالهای جزئی پرسیدم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بحث افزایش سرمایه ها زیاد هست که در کتاب جدیدم کامل توضیح میدم.

   نوسان گیزری در صورتی که مسلط باشید بد نیست

 34. مهدی گفت:

  سلام استاد
  نظرتون در باره خرید سه نماد وحافظ، پرداخت و کرمان برای کوتاه مدت چیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کار نکردم

   ولساپا، های وب، شپاکسا، وسینا پیشنهاد من هست

 35. نکیسا گفت:

  با سلام و تبریک سال نو و همچنین مطالب مفید و ارزنده شما .
  سوالی دارم ؟ چرا کوتاه مدتی ها در مجامع شرکت نمی کنند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   شرکت در مجمع صرفا در شرایط صعودی بازار و زمانی که نقدینگی در بازار فراوان است مناسب است. در غیر این صورت مناسب سرمایه گذار خرد بازار نیست

 36. بولیوار گفت:

  سلام استاد
  سال نو مبارک

  خساپا یک ماه پیش ۵۰۰ سهم گرفتم قبل از اینکه متوقف بشه
  الان شده ۳۴۰۰ سهم و ۶۰۰هزار تومان هم سود.

  دلیل اعطای ۳۰۰۰ هزار سهم و ۶۰۰ هزار سود چیه؟

  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   افزایش سرمایه داشته

   در هنگام بازگشایی درست می شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *