تحلیل بنیادی

خرید صندوق پالایشی یکم : آری یا خیر

صندوق ETF چیست و ساز و کار معامله با آن چگونه است.

خرید صندوق پالایش یکم با نماد پالایش توسط دولت قرار است عرضه شود و سرمایه گذاران نیز قادر به خرید واحدهای این صندوق می باشند. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط این صندوق ها توضیحاتی ارائه کنیم و به سوالات احتمالی که ممکن است در ذهنتان در خصوص پذیره نویسی صندوق پالایش ایجاد می شود پاسخ دهیم. به همین دلیل در ابتدا در خصوص ماهیت صندوق های ETF توضیحاتی ارائه میکنم تا با ساز و کار این صندوق های معاملاتی آشنا شوید و سپس در خصوص خرید و فروش صندوق ETF دولتی که قرار است در سال جاری باشد تصمیم گیری کنید. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

صندوق های قابل معامله در بورس صندوق هایی هستند که دارایی های سرمایه گذاران را تجمیع کرده و با استفاده از دارایی های آن اقدام به معامله می کنند. حال ممکن است دارایی های این صندوق ها در سهام، مختلط و یا درآمد ثابت باشد که سرمایه گذار می تواند با توجه به میزان ریسک گریزی و یا ریسک پذیری خود یکی از این صندوق ها را انتخاب کنید. اگر قصد دارید در خصوص صندوق های قابل معامله در بورس به طور کامل بدانید پیشنهاد می کنم مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” را به طور کامل معامله کنید چرا که تنوع سرمایه گذاری در این صندوق ها آنقدر زیاد است که می تواند پاسخگوی نیاز بسیاری از سرمایه گذاران باشد. این صندوق ها به ۳ دسته صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی می شوند.

 

صندوق ETF دولتی چیست

یکی از اتفاقاتی که در سال ۹۹ شاهد آن بودیم عرضه اوراق ETF دولتی بوده است. در حال حاضر اولین صندوق ETF دولتی با نام دارا یکم عرضه شده است که برای دریافت اطلاعات آن کافی است مقاله “پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق ETF را مطالعه کنید. در حال حاضر قرار است دومین صندوق دولتی با نماد ” پالایش ” عرضه شود که قرار است در خصوص آن توضیح دهیم. شکل زیر اطلاعات مربوط به صندوق های ETF دولتی را نشان میدهد.

خرید صندوق پالایشی یکم

 

دارایی های صندوق پالایشی یکم شامل چیست

شکل زیر سهم دولت از صندوق پالایشی و مبنای قیمت گذاری آن به تاریخ ۴ شهریور ماه و قیمت پایانی این روز می باشد. طبق محاسبات  ۵۰۰ واحد از صندوق پالایشی یکم شامل ۴۶۰ سهم شتران، ۳۱۵ سهم شبندر، ۱۰۷ سهم شبریز و ۴۶۳ سهم شپنا خواهد بود. مجموع کل ارزش این صندوق حدود ۷۵۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که دولت قرار است با تخفیف ۲۰ درصد آن را عرضه کند. با این وجود عایدی دولت از محل فروش این صندوق حدود ۶۰،۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

نمادسهم دولت (میلیون سهم)مبنای محاسبه قیمتارزش با تخفیف ۲۰ درصدی
شتران۶۹۷۳۴۷۵۰۱۹۳،۹۶۰،۶۰۰
شبندر۴۷۸۴۰۲۸۰۱۶۰،۰۷۲،۶۴۰
شبریز۱۶۱۴۳۱۶۰۵۵،۷۶۲،۷۲۰
شپنا۷۰۱۳۵۰۴۰۱۹۶،۹۸۸،۴۱۶

 

نحوه خرید صندوق پالایشی یکم چگونه است؟

 پذیره‌نویسی صندوق پالایش به صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی و بدون محدودیت سنی امکان پذیر است. داشتن حساب به ازای هر کد ملی ( مثلا برای فرزند خردسال خانواده) الزامی نیست، اما شماره شبای پرداخت‌کننده می‌بایست برای بازگرداندن وجوه مازاد بر واحد‌های تخصیص یافته پس از اتمام پذیره‌نویسی، در اطلاعات متقاضیان درج شود.

اگر دارای کد بورسی هستید برای خرید صندوق پالایش یکم کافی است که ابتدا نماد پالایش را در دیده بان بازار خود وارد کنید و در نهایت در ساعت ۱۴ الی ۱۶ سفارش خود را وارد کنید. قیمت این واحد سرمایه گذاری برای سفارش گذاری ۱۰۰۰۰۰ ریال و تعداد آن حداکثر ۵۰۰ واحد می باشد. حال هر فردی می تواند هر تعدادی را که تمایل دارد سفارش گذاری کند که حداقل آن ۱ واحد و حداکثر آن ۵۰۰ واحد می باشد. یعنی سرمایه گذار قادر است حتی ۱ یونت ۱۰۰۰۰ تومانی هم خریداری کند. البته سرمایه گذارانی که قبلا در صندوق دارا یکم سرمایه کذاری کرده اند به تعداد واحدی که خریداری کرده اند قادر به خرید صندوق پالایشی با تخفیف ۲۰ درصدی نمی باشند. حداکثر تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی،  ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است.

شروع این پذیره نویسی از تاریخ چهارشنبه ۵ شهریور بوده و تا ساعت ۱۲ شب ۱۹ شهریور ادامه دارد. از انجایی که خرید این صندوق ها تا روز آخر امکان پذیر می باشد و هیچ تقدم و تاخری از بابت خرید این صندوق ها بین افراد وجود ندارد؛ پیشنهاد می کنم در یک الی دو روز اخر برای خرید صبر کنید چرا که ارزش این صندوف ها به ارزش روز سهام موجود در این گروه بستگی دارد.

 

سقف خرید واحدهای پالایشی یکم

سقف خرید واحدهای پالایشی یکم در حال حاضر پنج میلیون تومان است. البته باید توجه داشت که پنج میلیون تومان مذکور، مجموع سرمایه‌گذاری در دو صندوق دارا یکم و پالایشی یکم است. بر این اساس افرادی که قبلاً واحدهای دارا یکم که تا سقف دو میلیون تومان ارائه شد را خریداری کرده‌اند تنها قادر به خرید سه میلیون تومان از پالایشی یکم با تخفیف خواهند بود. به عنوان مثال اگر در عرضه قبلی ۲۰۰ واحد دارا یکم را خریداری کرده بودید در عرضه فعلی قادر به خرید ۳۰۰ واحد از ۵۰۰ واحد این صندوق با تخفیف می باشید یا اگر ان صندوق را ۱۵۰ واحد خریداری کرده باشید؛ قادر به خرید ۳۵۰ واحد از صندوق با تخفیف ۲۰ درصدی خواهید بود.

 

بازار گردانی صندوق پالایش یکم چگونه است؟

پنج درصد (۵%) از مبلغ جمع آوری شده در دوره پذیره نویسی به بازارگردانی واحد‌های سرمایه­ گذاری در همان صندوق تخصیص خواهد یافت و جزء دارایی­‌های صندوق محاسبه می ­شود. از انجایی که با فرض فروش کامل این صندوق توسط دولت، درامد حاصل از این طرح ۶۰/۰۰۰ میلیارد تومان می باشد حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان از ان به عنوان بازارگردانی این صندوق در نظر گرفته می شود.

 

هر سرمایه گذار قادر به خرید چه تعداد واحد می باشد؟

در بخش قبل گفتیم که هر سرمایه گذاری قادر است حداقل ۱ واحد و حداکثر ۵۰۰ واحد برای خرید صندوق پالایشی یکم سرمایه گذاری کند. حال اگر مشارکت افراد زیاد باشد و تعداد واحد های درخواست شده بیشتر از تعداد واحد های تعیین شده توسط دولت باشد از قائده تسهیم به نسبت استفاده می شود. یعنی ممکن است به هر کد ۴۱۰ واحد سرمایه گذاری برسد. یعنی ممکن است شما درخواست خرید ۵۰۰ واحد سرمایه گذاری را داشته باشید ولی در پایان دوره پذیره نویسی به شما ۴۱۰ واحد برسد و این نشان میدهد مشارکت در این صندوق برای خرید بالا بوده است. حال اگر سرمایه گذاری ۵۰۰ واحد سفارش گذاشته و این پول از حساب او کسر شده باشد در صورت تخصیص ۴۱۰ سهم، ما به تفاوت مبلغ به حساب بورسی شخص و یا افرادی که از شعب بانک ها یا اپ های موبایلی اقدام کرده اند به شماره شبای معرفی شده بازگردانده می شود.

 

 

چه زمانی قادر به فروش صندوق ETF دولتی پالایش یکم می باشیم؟

خرید و فروش صندوق های قابل معامله و یک نمونه از آن یعنی صندوق دارا یکم ۱ ماه پس از اتمام پذیره نویسی و ثبت صندوق در بازار سرمایه می باشد. دارندگان این صندوق ها پس از دریافت کد بورسی قادر به انجام معامله در این صندوق ها می باشند. حال برای دریافت کد بورسی از لینک زیر اقدام کنید. حال اگر به هر دلیلی بعد از مهلت یک ماهه قصد فروش صندوق را نداشته باشید دیگر نیازی به دریافت کد بورسی برای معاملات ثانویه ندارید. دریافت کد بورسی صرفا برای فروش صندوق می باشد.

 

آیا صندوق پالایش یکم را بخریم؟

برای بررسی خرید صندوق پالایش یکم باید به سراغ تجربه صندوق اول برویم. پذیره نویسی صندوق دارا یکم در تاریخ ۱۴ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت و با قیمت ۱۰۰۰۰ تومان انجام شد. در این پذیره نویسی ۳/۴۸۱/۰۰۰ نفر با سرمایه گذاری ۵۸۸۶ میلیارد تومان مشارکت کردند. در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۹ این صندوق با قیمت ۲۳۴۰۰ تومان و با رشد ۱۳۴ درصدی بازگشایی شد و خریداران این صندوق بازدهی ۱۳۴ درصدی را کسب کردند و در روزهای بعد از آن نیز شاهد رشد صندوق بودیم. برای صندوق پالایش یکم نیز انتظار بازدهی مناسبی وجود دارد اما بعید است که بازدهی این صندوق به اندازه بازدهی دارا یکم باشد چرا که بخشی از رشد دارا یکم به دلیل شرایط خوب بازار سرمایه در ان برهه زمانی بوده است. در نهایت برای خرید این صندوق پیشنهاد میکنم با توجه به جو بازار و سپس وضعیت گروه پالایشی اقدام به معامله کنید. پیشنهاد میکنم که در روزهای پایانی و با توجه به وضعیت بازدهی سهام این گروه نسبت به روزی که اطلاعیه عرضه این صندوق منتشر شده است ( قیمت پایانی ۴ شهریور ) تصمیم به خرید آن بگیرید.

 

هر گونه سوال در این خصوص را ذیل همین متن قرار دهید تا در زمان مناسب به آن پاسخ داده شود.

 

اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید ولی اطلاعاتی از معامله کردن ندارید پیشنهاد میکنم کتاب ” به بورس را خوش آمدید ” را مطالعه کنید.

نوشته های مرتبط

38 نظر در “خرید صندوق پالایشی یکم : آری یا خیر

 1. شریعتی گفت:

  سلام بر جناب افضلیان.
  یک مشکلی که در دارایکم وجود داشته و دارد این است که غیر از چند روز اول، در تمام این مدت، این صندوق با قیمت ۲۰ الی ۳۰ درصد زیر ناو معامله میشد و از این لحاظ کمی ناراضی هستم. آیا این مشکل برای این صندوق پالایش نیز پیش نخواهد آمد؟ با این حساب اگر سهام خود پالایشی ها را خریداری کنیم، ریسک کمتری ندارد؟ چرا که ۲۰ درصدی که دولت تخفیف میدهد، با این ۲۰ درصدی که الان زیر ناو میفروشیم، با هم یر به یر میشوند و در این صورت ریسک خریدن صندوق بر ریسک خود سهام پالایشی نیز افزوده میشود. با وجود این مسائل چه پیشنهادی دارید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این مشکل به دلیل بازارگردان بود که در این صندوق هم فعلا توجه زیادی به آن نشده است.

 2. وحید گفت:

  باسلام
  ۱)آیا در زمان قابل معامله شدن صندوق، نمادهای موجود در صندوق ممکنه به علت عرضه زیاد نمادها توسط این صندوق افت قیمت داشته باشه؟؟؟یاربطی نداره؟؟؟
  ۲)انتظار ۷۰درصدی سود میشه داشت از دارا دوم پالایش لااقل؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قیمت بازگشایی به شرایط بازار و قیمت روز سهام شرکت های موجود در این صنمدوق بستگی دارد

 3. صادق گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون

 4. MehD گفت:

  سلام دو سوال داشتم که ممنون میشم اگر پاسخ دهید
  اول اینکه اگر امکان خرید سهام این چهار نماد را داشته باشیم چه مزیتی در خرید صندوق هست به خصوص که تجربه دارا یکم نشون داد قیمت معامله واحدهای دارا یکم اکثرا ۲۰ تا ۳۰ درصد زیر Nav صندوق بوده..آیا بهتر نیست حداقل نیمی از ۵ میلیون تومان ظرفیت خرید را از سهام ۴ پالایشگاه بخریم و نیم دیگر را صندوق..با این کار حداقل ظرفیت برای صندوق سوم هم باقی می ماند.
  دوم اینکه اگر کد بورسی و حساب کارگزاری داشته باشیم فقط باید از طریق کارگزاری خرید کنیم یا از درگاههای بانکی نیز امکان خرید هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دیگر تخفیف ندارید اگر خودتان خریداری کنید.

 5. حسین گفت:

  سلام جناب افضلیان. ممنون بابت این همه وقت و مطالب ارزنده ای که توی کانال تلگرام و وبسایتتون میذارید. خدا خیرتون بده.

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنون

   لطف دارید

 6. محمود جهاندیده گفت:

  باسلام
  استاد گرامی
  تجربه تلخ دارا یکم باعث شده در خرید پالایش یکم مرداد باشم .من با اینکه یک در صد زیر ناو حدود ۲۶۵۰۰این صندوق را خریدم هنوز در ضرر هستم.
  دلیل آن رفتار هیجانی و نا آگاهی دوستان تازه وارد به بورس که آتش به مال خود می‌زدند و البته نبود بازگردان برای صندوق بود.
  آیا این صندوق بازار گردان دارد؟
  ناگفته نماند که جناب افضلیان با تمام توان به فروشندگان دارا یکم در آن مقطع هشدار میدادند که با توجه به ناو خرید و فروش کنند ولی کو گوش شنوا.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بازارگردان دارد ولی تغییر آنچنانی نداشته

 7. محسن معظمي گفت:

  خیلی عالی توضیح دادین
  سوال من اینه که چه جوری این فروش به خصوصی سازی کمک می کند ایا این روش همان افزایش شناوری سهام این شرکتها نیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بیشتر در جهت تامین مالی دولت است.

   سهام شرکت های در اختیار دولت در اختیار مردم قرار می گیرد

 8. فاطمه موسوی گفت:

  ممنون از توضیحات جامع شما و امید دادن برای سرمایه گذاری. پویا وسلامت باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 9. M.A گفت:

  جناب افضلیان ممنون از راهنمایی مفیدتون
  اما سوال من این است که صندوق دارایکم در چند روز گذشته خیلی کمتر از قیمت واقعی آن خرید و فروش می شد و در بازار سرمایه هنوز ثباتی بوجود نیامده چه تضمینی وجود دارد که سهام این صندوق مجدد افت نکند؟ و دیگه اینکه در حقیقت اگر ۵ درصد را از ۲۰ درصد تخفیف کم کنیم ۱۵ درصد فعلا با قیمت روز بنفع سرمایه گذار است
  پس در کل انتظار سود زیاد نباید داشت

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید با توجه به قیمت روز سهام شرکت های پالایشی در ۱۹ شهریور تصمیم گرفت که خریداری کرد یا خیر.

   در خصوص بازگشایی هم بستگی به جو کلی بازار دارد

 10. محمدصادق گفت:

  سلام وقت بخیر
  استاد زمان بازگشایی دارا ۲ مثل قبل یک ماهه باز میشه یا بیشتر طول میکشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   زمان یک ماه پس از پذیره نویسی عنوان شده

 11. مینا گفت:

  خیلی ممنون، واقعا استفاده کردیم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 12. فرشاد گفت:

  سلام به نظر شما با فرض سود ده بودن صندوق آیا در آن قیمت ها خریدار دارد و با توجه به تجربه دارایکم این صندوق در روز بازگشایی با صف فروش سنگین و منفی های پی در پی و معامله زیر ناو مواجه نمیشود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید دید قیمت سهام شرکت های پالایشی تا آن تاریخ چگونه می شود.

   پس از آن می شود نظر قطعی تری داد

 13. مصطفی گفت:

  یکی از مشکلات دارایکم نبود یک بازارگردان مناسب بود، به نظرتون این مورد در پالایشی تغییری نحواهد کرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر تغییری نکرده فعلا

 14. مهدیه گفت:

  سلام آقای افضلیان. خیلی بابت مطالب مفیدتون و کانال تلگرام تون ممنونم. خیر ببینید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس فراوان

 15. محسن محسنی گفت:

  عالی بود استاد عزیز

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 16. عادل گفت:

  بازار را تا پایان پاییز چگونه پیشبینی میکنید
  سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا باید در انتظار کاهشس جو هیجانی بازار باشیم. پس از آن بهتر میتوان تصمیم گرفت

   ولی ریزش زیادی در بازار نمی بینم

 17. ابوالفضل گفت:

  پیش بینی شما از قیمت بازگشایی پس از دوره پذیره نویسی روی چه قیمتی است؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا صبر کنید تا پذیره نویسی انجام شود و قیمت تعیین شود.

   پس از آن با توجه به رشد شرکت های پالایشی گروه در بازه زمانی ذکر شده میتوان پیش بینی کرد.

 18. سهند گفت:

  پیش بینی شما از رشد صندوق پالایشی یکم تا آخر سال ۹۹ به چه صورتی می باشد؟ با توجه به رشد مناسب قیمت های نمادهای پالایشی در سه ماه ابتدای سال ۹۹ آیا هنوز هم به عنوان گزینه پربازده برای سرمایه گذاران مطرح هستش؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همه چیزر بستگی به قیمت سهام شرکت های پالایشگاهی دارد. با توجه به رشد و یا ریزش قیمت این صندوق ها باید تصمیم گرفت.

   بعید میدانم که رشد نکنند.

 19. سعید گفت:

  با این شرایطی که الان بازار داره خریدش ریسک زیادی داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا بله مگر اینکه قیمت شرکت های پالایشی رشد خوبی داشته باشند.

 20. مهدي گفت:

  سلام
  من نمیتونم رابطه ی قیمت صندوق رو با قیمت سهامهای آ صندوق درک کنم.
  با توجه به اینکه هر کدام توسط عرضه و تقاضای مستقل به خودشون تعیین قیمت میشن؛ چطوری میشه گفت در صورت رشد قیمت سهام ها ؛ قیمت صندوق هم رشد میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *