روانشناسی بازار

خرید و فروش پله ای : استراتژی کاهش ریسک و افزایش سود

خرید و فروش پله ای در بازار سهام

خرید و فروش پله ای و استراتژی سود و زیان در آن به عنوان اصول اولیه در خرید و فروش سهام به حساب میآد و سرمایه گذاران موفق و فعال بازار از این روش برای زیان کمتر و سود بیشتر استفاده می کنند. یکی از ابهاماتی که در خصوص چگونگی خرید و فروش سهام وجود داره اینه که سرمایه گذاران یکباره خریدشون رو انجام دهند و یا اینکه اون رو در چند مرحله تکمیل کنن  و به اصطلاح خرید پله ای انجام بدهند. یعنی استراتژی معاملاتی هر سرمایه گذار در هنگام خرید سهم به خودش بستگی داره که ایا خرید سهم رو یکباره انجام بده و یا از استراتژی خرید پله ای در بورس استفاده کنه.

در خرید سهام معمولا در بین سرمایه گذاران رویه ثابتی وجود نداره و اگر از کسی بپرسید که قراره از سهمی که مد نظرتونه چه حجمی بخرید عموما به جواب درستی نمیرسید. یعنی واقعا شخص نمیدونه چه استراتژی باید در خصوص میزان حجم خرید داشته باشه. به همین دلیل وقتی سهمی رو میخرن و قیمت سهم کاهش پیدا میکنه نمیدونن باید سهم رو بفروشن و یا اینکه تعدادش رو افزایش بدن و میانگین قیمت سهم رو کم کنن. پس همه سرمایه گذارا با این چالش مواجهن که سهم مورد نظرشون رو در چه قیمتی و با چه حجمی بخرن و سوال اصلی اینه که آیا باید حجم مورد نظرشون رو در یک مرحله بخرن و خریدشون رو تکمیل یا مرحله به مرحله خرید کنن.

 

در چه زمان هایی از خرید پله ای استفاده کنیم

گاهی اوقات پیش میاد که سهمی رو برای خرید مد نظر دارید و سعی میکنید در قیمت مناسب اون سهم رو کم کم بخرید و خریدتون رو تکمیل کنید ولی  قبل اینکه خریدتون تموم بشه سهم صف خرید میشه و دیگه امکان ورود مجدد به شما نمیده و یا اینکه مجبورید در قیمت های بالاتری سهم رو بخرید. تو این وضعیت دو تا راهکار دارید؛ یا باید صبر کنید تا قیمت سهم کاهش پیدا کنه و سهم رو بخرید و یا اینکه در قیمت ها بالاتر به خرید های قبلی اضافه کنید. یکی از روش هایی که میتونه این مشکل رو حل کنه خرید پله ای سهامه. در کل خرید پله ای زمانی اتفاق میوفته که سرمایه گذار دید مثبتی رو سهم داره ( بنیادی یا تکنیکال فرقی نمیکنه) ولی انتظار حرکت رو به رشد در کوتاه مدت رو نداره پس در این حالت از خرید پله ای استفاده میکنه.

 

خرید و فروش پله ای

از طرفی در صورتی میتونیم از روش خرید پله ای در بازار استفاده کنیم که دیدگاهمون به وضعیت بازار در میان مدت مثبت باشه و انتظار زیادی برای تغییر جهت حرکتی بازار و شروع روند منفی وجود نداره (چشم انداز بازار در میان مدت منفی نباشه) و از طرفی سهمی که قصد خریدش رو داریم شرایط مناسبی داشته باشه. روش خرید من برای سهامی که با استفاده از تابلو خوانی و تکنیک های معاملاتی در بورس تشخیص میدم به این صورت هست که بعد از شناسایی و انتخاب سهم یک مرحله خرید رو انجام میدم و در مرحله بعدی زمانی که برخی از مولفه ها در سهم مانند حجم معاملات و … تغییر کرد اقدام به خرید سهم در قیمت های بالاتر می کنم و به همین صورت خریدم رو تکمیل میکنم. در این حالت ممکنه بخشی از سود سهام رو از دست بدم ولی اینطوری خرید مطمئن تری انجام میدم.

 

استراتژی معاملاتی من برای خرید پله ای سهام در بورس

روش من در خرید سهم به این صورته که ابتدا سرمایه ای که میخوام برای خرید سهم تخصیص بدم رو به چند بخش تقسیم میکنم و در مرحله اول یه نقطه ای رو به عنوان نقطه ورود شناسایی میکنم که این نقطه میتونه حمایت تکنیکالی و یا ایجاد موقعیت مناسب به لحاظ تکنیکالی باشه یعنی سهمی باشه که اصلاح قیمتیش تموم شده باشه و به لحاظ بنیادی هم مشکلی نداشته باشه . بعد از تشخیص قیمت مناسب معمولا اولین پله از خرید رو انجام میدم و سپس برای تکمیل خرید روند حرکت سهم رو دنبال میکنم و سپس با توجه به رفتار خریدارها و فروشنده ها پله های بعدی خرید رو تکمیل میکنم. اگر قیمت سهم کاهش پیدا کنه و به قیمت های دلخواه برسه که پله های بعدی خرید رو انجام میدم اما اگر در محدوده ای که قصد خرید دارم به یکباره قیمت سهم افزایش پیدا کنه، تا زمانی که قیمت به هدف مد نظرم نرسیده؛ در اصلاح های قیمتی (بعد از رشد سهم) پله بعدی خرید رو انجام میدم.

 

ویژگی های خرید و فروش پله ای 

از ویژگی های خرید پله ای در بورس میتونیم به کاهش میانگین خرید اشاره کنیم. اما باید به این نکته هم توجه کرد که ایا سهم خریداری شده پتانسیل رشد قیمت رو در اینده داره و یا قراره باز هم قیمت کاهش پیدا کنه ولی باید بدونید که با خرید پله ای کاهش قیمت سهم بر روی کل پرتفو لحاظ میشه و به یکباره دچار زیان زیادی میشید. به همین دلیل در هنگام خرید پله ای باید وضعیت بنیادی و تکنیکال سهم رو مد نظر داشته باشید، چرا که نقدینگی همیشه به مقدار زیاد موجود نیست که هر بار اقدام به کاهش میانگین کنید. به عنوان مثال ممکنه شما یک محدوده تکنیکالی را برای خرید سهم تشخیص بدید اما ایا اون منطقه یک محدوده حمایتی مهم در سهم هست؟ آیا قرار هست بعد از رسیدن قیمت به اون محدوده تکنیکالی شاهد برکشت سهم و تغییر روند باشیم و یا شاید صرفا باید در انتظار یک پولبک و برگشت دوباره به روند قبلی باشیم. اینجاست که اهمیت تعیین محدوده های خرید پله ای مشخص میشه.

 

فروش پله ای در بورس چگونه است

فروش پله ای در بورس هم از دیگر استراتژی های سرمایه گذاران در بورسه که بیشتر اتفاق می افته یعنی سرمایه گذار با توجه به برنامه ریزی که انجام داده و تارگت قیمتی که مشخص کرده، در محدوه های قیمتی مورد نظر که معمولا هم همگام با برخورد به مقاومت سهم هست اقدام به سبک کردن سهم و اصطلاحا فروش پله ای میکنه تا بخشی از سود رو سیو کنه و در ادامه با توجه به روند حرکتی قیمت سهم تصمیم به نگهداری یا فروش سهام باقی مانده میگیره. یعنی اگر سهم مورد نظر توانایی عبور از مقاومت رو نداشت و به اصطلاح قدرت فروشنده در سهم وجود داشت و از طرفی رفتار قیمتی بازار به نفع فروشنده باشه سرمایه گذار باید اقدام به فروش سهم ذز بازار و شناسایی فروش کنه. حال اگر سهم با شرایط مناسبی مقاومت پیش رو ( استاتیک و یا داینامیک) رو شکست سرمایه گذار میتونه با سهم بمونه و به دنبال تارگت های بالاتر باشه.

 

مزایای خرید پله ای در بازار سهام

روش خرید پله ای خوبیش اینه که اگر به یکباره ریسک های سیستماتیک  و یا غیر سیستماتیک به وجود بیاد و روند حرکت قیمتی سهم رو تغییر داد میتونید بدون اینکه سرمایه زیادی درگیر سهم کرده باشید از سهم خارج و زیان شناسایی کنید. البته این نکته رو هم باید بگم که تعیین محدوده مناسب برای وارد شدن به سهم در پله اول خرید از اهمیت بالایی برخورداره. در هر صورت تکنیک خرید پله ای با ریسک همراهه که حتما باید مد نظر قرار بگیره. یکی از روش های خرید پله ای در بورس روش مارتینگل هست که در مقالات بعدی در خصوصش توضیح میدم. اما در جریان باشید که در روش مارتینگل حتما باید محدوده های تکنیکالی و حمایت سهم رو مد نظر قرار بدید و ثانبا سهم به لحاظ بنیادی شرایط مناسبی داشته باشد.

برای دریافت روش محاسبات با استفاده از مارتینگل بر روی مارتینگل کلیک کنید.

 

مختصری از کتاب ” سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار”

تالیف” مهدی افضلیان

خرید آنلاین کتاب 

 

————————————————————————————–

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

آموزش تابلو خوانی در سایت tsetmc

بهترین زمان برای فروش سهم چه زمانی است؟

کد به کد کردن سهام : تاثیرات کد به کد کردن بر قیمت سهم

 

 

نوشته های مرتبط

30 نظر در “خرید و فروش پله ای : استراتژی کاهش ریسک و افزایش سود

 1. ۱۲۳ گفت:

  بسیار عالی.
  کتاب چاپ شد حتما اطلاع بدین. بنده به شدت بهش نیاز دارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله حتما

   اطلاع رسانی میشه

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله حتما

 2. محمدطاهری گفت:

  بسیار عالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و ارادت

 3. محمدطاهری گفت:

  سلام
  بسیار عالی/ کتاب کی منتشر میشه ؟

 4. عبدالله گفت:

  با سلام و احترام

  اگر امکانش هست در خصوص خرید به روش مارتینگل هم توضیح بدین.

  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   حتما در پست جداگانه ای این موضوع رو توضیح خواهم داد.

 5. هادی گفت:

  سلام استاد. دقیقا. ممنون از توضیحاتتون. کتاب جالبی باید باشه هروقت چاپ شد اطلاع رسانی بفرمایین

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اطلاع رسانی میشه

 6. علیرضا گفت:

  به نظر من خرید پله ای واسه سرمایه گذاری بلند مدت خوبه اونم باید تو قیمت خودت شکار کنی نه اینکه پله ای هرچی فروختن تو هم بخری مزایا شم اینه که به سهم یهو شوک نمیدی یعنی عرضه و تقاضاشو خراب نمیکنی ولی در کل اگه میخوای بازه بگیره و سهمتو خوب سنجیدی باید یه جا تو یه قیمت خوب و جو روانی درست تمام سهمتو بخری

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   برای خرید پله ای نیاز هست که سهم شرایط بنیادی مناسبی هم داشته باشه. در غیر این صورت سرمایه آدم به خزانه بانک مرکزی وصل نیست که هی خریدها رو افزایش بده. به دعنوام مثال اگر قرار بود که سرمایه گذاری سهم کترام رو در اوج قیمت خریده باشه و با کاهش قیمت سهم میانگین رو کم کنه الان سهم به قیمت ۱۲۸ تومان رسیده و بیشتر از ۵۰ درصد اصلاح قیمت داشته. به نظرتون سرمایه گذار اگر از همون قیمت بالا خرید پله ای در سهم انجام میداد چه اتفاقی می افتاد. بنابراین سرمایه گذار باید حتما برای خرید پله ای سهم مناسبی رو برای خرید انتخاب کنه که حداقل ها رو به لحاظ بنیادی داشته باشه.

 7. رضا اسلام زاده گفت:

  بسیار سپاسگزارم استاد عزیز.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و شب بخیر

   ارادت

 8. ندا گفت:

  سلام و روز بخیر

  استاد در مورد نحوه خرید پله ای توضیح میدید.

  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و روز بخیر

   در یکی از مقاله های موجود در سایت به خرید و فروش پله ای اشاره شد و کاملا در مورد این موضوع توضیح دادم.

 9. محمد باقری گفت:

  سلام. تجربه من در خرید پله ای
  ۱. انتخاب سهم مناسب از لحاظ بنیادی
  ۲. تعیین مبلغ کلی که تصمیم داریم در این سهم وارد کنیم .و سپس از همان ابتدا برنامه خرید پله ای را بچینیم. مثلا پله دوم دو برابر پله اول و پس از افت حداقل ۱۲درصدی و پله سوم نیز دو برابر پله دوم
  ۲. شروع خرید پله ای از یک حمایت خیلی قوی یا پس از یک افت خیلی خوب (مثلا سهم از آخرین رشدش ۲۵درصد افت کرده باشه)
  ۳. پله های دوم و سوم را نباید زود خرید (باید صبر کنیم سهم نسبت به قیمت خرید پله اول حداقل ۱۲ درصد پایینتر بیاد
  ۴. حتما نقدینگی برای خرید پله های بعدی نگه داریم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   روش خرید پله ای در هر سرمایه گذاری متفاوت هست. ولی حتما باید تکنیکال و بنیادی سهم رو در خرید پله ای مد نظر قرار داد.

 10. امير حسني گفت:

  مرسی از سایت و مطالب اموزندتون جناب افضلیان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 11. کمبوجیه گفت:

  درود، در خرید پله ای وقتی قیمت رو به نزول هست، حد ضرر چی میشه پس؟ آیا این دو با هم در تناقض هستند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   خرید پله ای زمانی مناسب هست که سهم به لحاظ بنیادی و تکنیکی شرایط مناسبی داشته باشه.
   مثلا شما برای خکاوه نباید خرید پله ای داشته باشید. نوع شرکت و وضعیت عملیاتی اون هم مهم هست. در این صورت میتونید خرید پله ای داشته باشید

 12. gh گفت:

  سلام
  اصلا شما توجه به تیتر کردید؟؟!!! نوشتید اشتباهات در روش خرید پله ای. شم اصلا اشاره ای به این موضوع نکردید. یکم دقت کنید. عاشقید؟؟!!!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   عاشق که هستم. ولی سوال برای من این هست کی قراره ما مردم ایران حداقل چیزها در ارتباطات رو یاد بگیریم.

 13. احسان گفت:

  سلام استاد همه حرفهاتون درسته ولی بنظرم این تکه از صحبتتون درست نیست (( اگر سهم مورد نظر توانایی عبور از مقاومت رو نداشت و به اصطلاح قدرت فروشنده در سهم وجود داشت و از طرفی رفتار قیمتی بازار به نفع فروشنده باشه سرمایه گذار باید اقدام به فروش سهم در بازار و شناسایی فروش کنه )) زمانی سهم به مقاومت میخوره و برمیگرده که قدرت خریدار بیشتر از قدرت فروشنده شده باشه ولی اگر از مقاومت عبور کنه درسته یعنی قدرت فروشنده بیشتر از خریدار بوده . البته با عرض معذرت

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه برادر دارید اشتباه میکنید. قدرت فروشنده باعث برگشت قیمتی سهم می شود. به نظرم مقاله قدرت خریدار به فروشنده رو مجددا مطالعه کنید

 14. ehsan1351 گفت:

  استاد مگر در محدوده مقاومتی قدرت خریدار بیشتر از فروشنده نمیشه ؟ که باعث ریزش قیمت سهم برای خریدش بشه ؟ ولی در قسمت بالا گفتید در محدوده مقاومت قدرت فروشنده بیشتره ؟!؟ البته اگر مقاومت را رد کنه درس میگید در غیر اینصورت قدرت خریدار بیشتر از فروشنده میشه و قیمت نزولی میشه . (( اگر سهم مورد نظر توانایی عبور از مقاومت رو نداشت و به اصطلاح قدرت فروشنده در سهم وجود داشت و از طرفی رفتار قیمتی بازار به نفع فروشنده باشه سرمایه گذار باید اقدام به فروش سهم دز بازار و شناسایی فروش کنه. )) در ضمن استاد لینک خرید کتابتون غیرفعاله . ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   معمولا در مقاومت ها قدرت فروشنده بیشتر هست چرا که بیشتر تمایل به فروش وجود دارد.
   حال اگر شرایطی ایجاد شود که خریدار قوی وارد سهم شود می تواند موجب شکسته شدن مقاومت در سهم شود.

 15. بهرام گفت:

  سلام استاد شما سبد گردانی هم انجام میدهید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   خیر.
   کارگزاری اگاه برای سرمایه های بالای ۱.۵ میلیارد تومان انجام میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *