روانشناسی بازار

در چه شرایطی در صف فروش، سهم بخریم

خرید سهم در صف فروش : آری یا خیر

خرید سهم در صف فروش یکی از سوالات اکثر فعالان بازار سرمایه است. گاهی اوقات شرایطی ایجاد می شود که  عرضه ها در سهم افزایش یافته و در نهایت سهم صف فروش می شود که از دلایل ان می توان به افزایش حبابی قیمت سهم و سپس کاهش قیمت آن، خروج بازیگران اصلی از سهم، تغییر روند عملیاتی در شرکت و پس از آن کاهش سود اوری آن و ….نام برد. در این هنگام بسیاری از سرمایه گذاران اقدام به فروش سهم می کنند و در نتیجه سهم مورد نظر صف فروش می شود.

وقتی حجم عرضه یک سهم در پایین ترین قیمت  مجاز روزانه باشد و تقاضایی نیز برای آن وجود نداشته باشد برای سهم مذکور صف فروش تشکیل می شود. صف فروش معمولا در پایین ترین قیمت روزانه تشکیل می شود. به عنوان مثال در شکل زیر ۶۵ تقاضا با حجم تجمیعی ۲۵۲۰۳۸۱ سهم در قیمت ۴۲۴۹ ریال در صف فروش قرار گرفته است که درخواست فروش سهم خود را دارند.

خرید سهم در صف فروش

حال یکی از سوالات رایج همه سرمایه گذاران این است که آیا در صف فروش سهم را خریداری کنیم یا خیر و یا چه شرایطی باید در صف فروش سهم ایجاد شود که آن را خریداری کنیم.

 

برخی حالت های خرید سهم در صف فروش

یک جمله از واردن بافت وجود دارد که میگوید وقتی همه سهم خود را می‌فروشند من میخرم و زمانی که همه سهم را میخرند من سهم را می فروشم. این جمله به کرات توسط سرمایه گذاران در بازار بورس ایران مشاهده می شود که در صف فروش باید سهم را خرید اما این جمله اشتباه است و در هر قیمتی نباید سهم را خریداری کرد. فرض کنید سهمی از قیمت ۱۰۰ تومان رشد خود را شروع کرده و به قیمت ۱۹۸ تومان رسیده باشد. در این حالت و با رشد تقریبا ۱۰۰ درصدی قیمت، برخی سرمایه گذاران اقدام به شناسایی سود کنند و سهم خود را بفروشند. همزمان فشار فروش در سهم زیاد شده و در نهایت سهم به محدوده های منفی رسیده و در نهایت نیز صف فروش می شود. در این حالت و همزمان با رشد ۱۰۰ درصدی در قیمت؛ باید سهم را در صف فروش خریداری کرد؟؟

در خصوص اینکه آیا باید در صف فروش سهم خرید بحث زیاد است که در اینجا قصد داریم با مثال حالت های مختلف آن را توضیح دهیم. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است قیمت سهم در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۸ در محدوده ۳۳۱ تومان دارای صف فروش می باشد و حجم خریداری شذه نیز ۳۲۰۰۰۰۰ برگ سهم می باشد. حال قیمت سهم را در روزهای بعد مشاهده کنید. همانطور که در شکل نشان داده شده است  ۴ روز بعد از تاریخ مذکور نیز سهم صف فروش می باشد و قیمت آن از ۳۳۱ تومان تا ۲۷۸ تومان کاهش یافته است و این نشان می‌دهد خریداران در قیمت ۳۳۱ مرتکب اشتباه در خریداری سهم شده اند. 

 

خرید سهم در صف فروش

 

البته این نکته را باید مورد توجه قرار داد که هیجانات سرمایه گذاران نیز یکی از عوامل خرید سهم در صف فروش می باشد. فرض کنید سهمی دارای صف فروش ۵ میلیونی می باشد و سرمایه گذاران نیز در حال رصد سهم می باشند. ناگهان حجم صف فروش کاهش یافته و تقاضا برای خرید سهم افزایش می یابد. صف فروش کاهش یافته و شما هم به خیال اینکه صف فروش سهم به طور کامل جمع می شود و قادرید چند درصد بالاتر سهم را بفروشید اقدام به خرید سهم میکنید و سهم را میخرید ولی با کمال تعجب مشاهده میکنید که سهم باز هم صف فروش شد و برای دو روز این روند ادامه داشت و شما هم متضرر شدید. در واقع در این حالت هیجان موجب خرید سهم در صف فروش شد. پس بی دلیل نباید در صف فروش سهم را خریداری کرد و باید منتظر نشانه ای از رشد سهم بود. البته برخی از سرمایه گذاران نیز برای نوسان گیری در سهم صف های فروش را خریداری میکنند تا با رسیدن سهم به محدوده صفر تابلو قادر باشند چند درصد سودکسب کنند.

 

خرید سهم در صف فروش

 

 

در چه شرایطی در صف فروش سهم بخریم

 

حالت اول خرید سهم در صف فروش

حالت اول خرید سهم در صف فروش زمانی است که سهم دارای صف فروش می باشد ولی ارزش ریالی موجود در صف فروش بالا باشد. به عنوان مثال اگر سهمی در قیمت ۴۰۰ تومان دارای صف فروش ۵۰ میلیونی باشد ارزش ریالی موجود در صف چیزی حدود ۲۰ میلیارد تومان می باشد و این نشان میدهد که جمع شدن صف فروش های اینچنینی حتما باید با برنامه ای برای رشد قیمت در آینده همراه باشد به بیان دیگر جمع شدن صف فروش های اینچنینی یعنی سفته بازی در سهم برای رشد قیمت در آینده. پس بهتر است سهم هایی که ارزش ریالی موجود در صف فروش آنها زیاد می باشد مد نظر قرار گیرد.

 

حالت دوم خرید سهم در صف فروش

حالت دوم خرید سهم در صف فروش زمانی است که سهم در محدوده حمایت تکنیکالی باشد. فرض کنید سهمی در قیمت ۱۲۰ تومان صف فروش شده و نزدیک ترین حمایت پیش روی سهم نیز محدوده ۱۱۵ تومان باشد. از انجا که قیمت سهم ۵ درصد تا محدوده حمایتی فاصله دارد می توان با رعایت حد ضرر ۵ درصدی سهم را در صف فروش خریداری کرد و در انتظار برگشت قیمتی در سهم بود.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

تکنیک های معاملاتی با خط روند برای یک معامله موفق

آیا سهام شرکت ها را قبل از مجمع خریداری کنیم

چگونه سهام با قدرت خریدار بالا را شناسایی کنیم.

 

 

مطالب مشابه

6 thoughts on “در چه شرایطی در صف فروش، سهم بخریم

 1. م. باقرزاده گفت:

  مثل همیشه عاااالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 2. محمد گفت:

  سلام…در مورد دلیل آول..خوب اگه سهم در اینده واقعا دارای پشرفت خوبی هست و قرار هست که رشد کنه خوب چرا همه می می خوان بفروشن؟؟ نگه دارن که از رشد منتفع بشن.
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص حالت اول این یک تکنیک معاملاتی هست و ارتباطی به خوب بودن و یا بد بودن سهم نداره. زمانی که ارزش ریالی موجود در صف بالا باشه و کسی اقدام به خرید کنه میتونه منفعت داشته باشه. یعنی کسی که اقدام به جمع کردن صف کرده با هماهنگی بوده

 3. امیر محمدی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  یه سوال داشتم؟ من چندتا کتاب تکنیکال خوندم و تقریباً با مباحث تئوری آشنایی پیدا کردم و نحوه ی کار با نرم افزاری مثه داینامیک تریدر رو هم تقریباً یاد گرفتم. حالا چطوری میتونم به صورت عملی رو تحلیل تکنیکال سهام تسلط خودمو افزایش بدم؟ هر چند که تازه شروع کردم و تسلطی عملاً ندارم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با همان دانشی که یاد گرفتید شروع به معامله و خرید و فروش سهم کنید و هر بار هم معاملات خودتون رو ثبت کنید تا ببینید آنچه تحلیل کردید درست بوده یا خیر. اگر درست نبوده دوباتره بررسی کنید که به چه دلایلی تحلیل شما درست نبوده.

   تکرار و تمرین میتونه ضامن موفقیت شما در تحلیل تکنیکال باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *