تحلیل بنیادی

راهنمای کامل خرید و فروش سهام عدالت در بورس

خرید و فروش سهام عدالت در بورس از آنجایی شروع شد که آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب موافقت خود را با درخواست رییس جمهور مبنی بر آزاد سازی سهام عدالت اعلام کرد. بنابراین سهام عدالت که قبلا سود نقدی شرکت های زیرمحموعه آن در بازه های زمانی 6 ماهه و یک ساله به حساب سهامداران آن واریز میشد قرار است به دو روش در اختیار عموم افراد قرار گیرد که در ادامه در خصوص روش های سرمایه گذاری در سهام عدالت و سوالات رایج در خصوص آن صحبت می کنیم.

داستان سهام عدالت از آنجایی شروع شد که شرکت های دولتی باید به سمت خصوصی شدن رفته و در واقع دولت سهم خود را از تصاحب این شرکت ها در قالب اصل 44 قانون اساسی کم می کرد و به همین دلیل بخشی از سهام شرکت‌های دولتی تعیین شده، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته شد که شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل بود و بعدا گروه های دیگری نیز به آن اضافه شدند و به همین ترتیب حدود 50 میلیون نفر در حال حاضر مالک سهام عدالت محسوب می شوند.

 

ثبت نام در سامانه سهام عدالت

عموم افراد برای آزاد شدن و خرید و فروش سهام عدالت در بورس در ابتدا باید وارد سامانه  www.samanese.ir شوند. بعد از ورود به سامانه با صفحه زیر مواجه می شود که باید اطلاعات موجود در صفحه را مطالعه و در نهایت اطلاعات را تایید کند. 

خرید و فروش سهام عدالت در بورس

در مرحله بعدی نیز فرد باید کد ملی خود را وارد کند و پس از آن اطلاعات خود را در هر مرحله تکمیل کند. در نهایت هم یک کد به شماره موبایل معرفی شده در سامانه ارسال می گردد که فرد باید آن کد را وارد سامانه کرده و در نهایت ثبت نام خود را تایید کند. پس از آن فرد با شکل زیر مواجه می شود. همانطور که در شکل مشخص شده است هر سرمایه گذار باید اطلاعات موجود در این بخش را نیز تعیین کند اما نکته مهم در این بخش گزینه ” آزادسازی سهام عدالت ” است که سرمایه گذار باید با مراجعه به این بخش یکی از دو گزینه سرمایه گذاری مستقیم و یا سرمایه گذاری غیر مستقیم را انتخاب کند.

 

 

سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در سهام عدالت

در بخش قبل گفتیم که عموم افراد دارای سهام عدالت قادر به انتخاب نوع سرمایه گذاری در سهام عدالت هستند که این سرمایه گذاری به دو صورت مستقیم و سرمایه گذاری غیرمستقیم است. پس برای خرید و فروش سهام عدالت در بورس فرد باید یکی از این دو حالت را انتخاب کند که مدت زمان آن طبق مصوبه جدید تا 15 خرداد است. در سرمایه گذاری مستقیم مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و برای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌ و انتقال سهام به فرد دیگر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس امکان پذیر می باشد. در این حالت دارنده سهام عدالت بعد از انتخاب روش مستقیم 2 ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه سجام و احراز هویت در کارگزاری ها، دفاتر پیشخوان دولت و شعب برخی از بانک ها از مقدار دقیق سهام اختصاص یافته مطلع شود. حال برای فروش سهام فرد باید کد بورسی دریافت کند تا بتواند دارایی خود را به فروش برساند. برای دریافت کد بورسی از لینک زیر اقدام کنید.

 

در سرمایه گذاری غیر مستقیم نیز مالکیت و مدیریت سهام‌ عدالت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود و سهام دار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت و در موعدهای زمانی مقرر از مزایای سرمایه گذاری در این صندوق بهره مند خواهد شد و این سهام در قالب صندوق های سرمایه گذار قابل معامله (70 درصد) و صندوق های سرمایه گذاری پروژه استانی (30 درصد) می باشد. پس حتما در انتخاب روش سرمایه گذاری خود دقت کنید چرا که امکان تغییر آن در حال حاضر وجود ندارد. پس اگر دانش کافی در خصوص بازار سرمایه و سرمایه گذاری ندارید بهتر است که روش سرمایه گذاری غیرمستقیم را انتخاب کنید. انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت تنها یک بار امکان پذیر است.
برای انتخاب روش آزاد سازی در سامانه الکترونیکی سهام عدالت، می بایست شماره شبا بانکی و شماره تلفن همراه خود را در سامانه ثبت نمایید. اگر قبلا اقدام نموده اید، دیگر نیازی به ثبت مجدد شماره شبا و تلفن همراه نخواهید داشت. در نسخه جدید سامانه سهام عدالت، میتوانید از خدمات گذشته نظیر مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام عدالت، مشاهده صورت وضعیت واریز سود، ثبت و یا تغییر شماره شبا بانکی و تلفن همراه همچنان بهره مند باشید.

 

سهام عدالت را چگونه به فروش برسانیم.

در بخش قبل گفتیم که افراد قادر به دو روش سرمایه گذاری می باشند. در سرمایه گذاری مستقیم بعد از تخصیص سهام سرمایه گذار می تواند مدیریت سهام خود را در اختیار بگیرد و در موعد زمانی تعیین شده آن را به فروش برساند. اما سوال اینجاست که زمان فروش سهام چه زمانی است. صحبت‌های رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد در جلسه هیات دولت روز چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه نشان می‌دهد که آزادسازی سهام عدالت در بورس به صورت چند مرحله‌ای انجام خواهد شد. به عبارت دیگر ۱۰۰ درصد سهام یک سهام‌دار در چند مرحله آزاد می‌شود. رییس جمهور در جلسه هیئت دولت در این خصوص عنوان کرد با چارچوبی که سازمان بورس تعیین می‌کند مشخص می‌شود که مثلا ۳۰ درصد سهام را بتوانند ظرف چند ماه آینده مردم به فروش برسانند که البته فروش 30 درصدی آن در حال حاضر قطعی شده و افرادی که سرمایه گذاری مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند با مراجعه به بانک هایی که شماره شبای آن را در سامانه معرفی کرده اند نسبت به فروش 30 درصد سهام عدالت اقدام کنند. البته این تاریخ از 10 خرداد الی 13 خرداد می باشد. البته پس از اتمام مهلت انتخاب روش سهامداری، از روز شنبه هفدهم خرداد، افزایش سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی پس از طی تشریفات ثبت و متعاقباً فرایند پذیرش آن شرکت ها در یکی از بورس ها آغاز می شود.پس فروش سهام عدالت در چند مرحله خواهد بود و اینطور نیست که فشار فروش یکباره بر بازار ایجاد شود. پس خرید و فروش سهام عدالت در بورس در چند مرحله می باشد که توسط شورای عالی بورس تعیین می شود.

خرید و فروش سهام عدالت در بورس

 

ارزش سهام عدالت در حال حاضر چقدر است؟

در حال حاضر دو دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک میلیونی دارند و غیر از آن، ۲۵ میلیون نفر برگه‌های سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و ۱۰ میلیون نفر برگه‌های سهام 492هزار تومانی دراختیار دارند. اگر وارد سامانه سهام عدالت شوید ارزش سهام شما درج شده است که برای برخی حدود 532000 تومان و برای برخی نیز 1000000 تومان درج شده است. ارزش واقعی سهام عدالت برای سهام عدالت 500000 تومانی بین 5 تا 7 میلیون و برای سهام عدالت یک میلیون تومانی بین 10 تا 14 میلیون می باشد. یعنی ارزش سهام عدالت چیزی حدود 10 الی 12 برابر شده است و با تغییر روزانه قیمت ها در حال تغییر می باشد

 

شرکت های موجود در سهام عدالت برای خرید و فروش سهام

شرکت های موجود در سهام عدالت شامل 49 شرکت می باشد. از این تعداد ۳۶شرکت در بازار سهام فعال هستند و ۱۳شرکت دیگر نیز غیربورسی هستند. ارزش کنونی ۳۶شرکت فعال در بورس نیز معادل ۴۹۰ هزار میلیارد تومان است که شامل شرکت های  آلومينيوم ايران یا ايرالكو با مالکیت 30% و  ايران خودرو یا خودرو با مالکیت %3 و بانك تجارت با مالکیت  40% و بانك صادرات ايران با مالکیت 40% و بانك ملت با مالکیت 30% و پارس سويچ با مالکیت 46% و پالایش نفت بندر عباس با مالکیت 20% و پالایش نفت تهران با مالکیت 70% و پالایش نفت شیراز با مالکیت %10 و پالايش نفت اصفهان با مالکیت 20% و پالايش نفت تبريز با مالکیت 20% و پتروشيمي مارون با مالکیت 30% و پست بانک با مالکیت 25% و چادرملو با مالکیت 21% و حمل و نقل پتروشیمی با مالکیت 29% و سايپا با مالکیت 1% و سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران با مالکیت 23% و سرمايه گذاري رنا با مالکیت 2% و سيمان داراب با مالکیت 50% و سيمان دشتستان با مالکیت  34% و فولاد آلیاژی ایران با مالکیت 39% و فولاد خوزستان با مالکیت 30% و فولاد مباركه اصفهان با مالکیت 30% و كارخانجات مخابراتي ايران با مالکیت  35% و كشتيراني جمهوري اسلامي ايران با مالکیت 24% و گل گهر با مالکیت 11% و مخابرات ايران با مالکیت 20% و مديريت پروژه هاي نيروگاهي ايران با مالکیت 26% و ملي صنايع مس ايران با مالکیت 37% و نیرو ترانس با مالکیت 31% و بيمه دانا با مالکیت 55% و پالایش نفت لاوان با مالکیت 20% و پتروشیمی ارومیه با مالکیت 6% و پتروشیمی بندر امام با مالکیت 30% و پتروشیمی بوعلی سینا با مالکیت 30% و پتروشیمی بیستون با مالکیت 30% و پتروشیمی تبریز با مالکیت 10% و پتروشیمی خوزستان با مالکیت 30% و پتروشیمی شهید تند گویان با مالکیت 10% و پتروشیمی فجر با مالکیت 30% و پتروشيمي جم با مالکیت 15% و دخانيات ايران با مالکیت 28% و ساختمان سد و تأسيات آبياري یا سابير با مالکیت 49% و شهر صنعتي البرز با مالکیت 23% و شهر صنعتي رشت با مالکیت 58% و شهر صنعتي با مالکیت 21% و مشانیر با مالکیت 42% و مگا موتور با مالکیت 0.5% و صنايع پتروشيمي خليج فارس با مالکیت 40% می باشد.

 

آیا برگه های کاغذی سهام عدالت مشمول سهامداری می باشد؟

صرفا برگه های سهام عدالت مشمول سهامداری نمی باشد بلکه سهام عدالت ویژه آنهایی می باشد که با در دست داشتن برگه های دعوتنامه سهام عدالت و سایر مدارک لازم تشریفات ثبت نام را در بازه زمانی تعیین شده (تا پایان اسفندماه 1394) انجام داده و مشخصات آنها در سامانه سهام عدالت درج شده باشد مشمول سهام عدالت می باشند. پس سهام عدالت شامل تمام افرادی می باشد که در زمان ثبت نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع آوری اطلاعات تکمیل و ارسال گردیده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر شده و فرآیند ثبت نام آنها طی شده است. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که برگه های کاغذی سهام عدالت قابلیت خرید و فروش ندارند.

 

آیا امکان ثبت نام جدید در سهام عدالت وجود دارد؟

در بخش های قبل گفتیم که سرمایه گذاران با مراجعه به سامانه samanese.ir قادر به دیدن اطلاعات سهامداری خود و موعدهای زمانی دریافت سود نقدی هستند. اما برای افرادی که قبل از سال 94 سهام عدالت تعریف نشده است در حال حاضر امکان ثبت نام مجدد وجود ندارد.

 

نحوه دریافت سود در روش مستقیم در سهام عدالت

روش دریافت سود نقدی در دو روش مستقیم و غیر مستقیم به این صورت است که در سرمایه گذاری غیر مستقیم سود سالانه از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی تعیین شده و سالانه به حساب سرمایه گذاران واریز می شود ولی در روش مستقیم سود سالانه با شرطی که سرمایه گذار در هنگام تشکیل مجممع عمومی عادی سالانه سهامدار شرکت باشه تعیین شده و سرمایه گذار باید با استفاده از روش های معمول دریافت سود یعنی مراجعه به بانک و یا ارسال فرم سهامداری به همراه شماره حساب به شرکت سود نقدی خود را دریافت کند.

 

آیا سهام عدالت به رایگان به افراد داده شده است؟

سهام عدالت به رایگان در اختیار عموم مردم قرار نگرفته است بلکه زمانی که این سهام برای عموم جامعه در نظر گرفته شد مبلغ واقعی آن از سود نقدی شرکت ها که سالانه باید به سهامدار پرداخت میشد کسر شده است و به همین دلیل پرداخت سود نقدی از سال 95 به سهامداران سهام عدالت پرداخت شده است و قبل از آن هیچگونه واریز سودی انجام نشده است.

 

 

برای خرید و فروش سهام عدالت در بورس نیاز به کد بورسی دارید که می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 

با این وجود ممکن است بسیاری از افراد اطلاعاتی در مورد بورس و ساز و کار ان نداشته باشند به همین دلیل پیشنهاد میکنم ویدئو آموزشی در بخش ” کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه” را مطالعه کنید تا با کارکرد بازار سرمایه و خرید و فروش سهام اشنا شوید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

خرید کتاب های بورسی

پرسش و پاسخ های آزاد سازی سهام عدالت

کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

 

 

780 دیدگاه در “راهنمای کامل خرید و فروش سهام عدالت در بورس

 1. مهدی گفت:

  خیلی ممنون جناب افضلیان از توضیحات کامل شما، سوال اینجاست که پایان روش غیرمستقیم چه زمانی ست؟ خب بالاخره سرمایه گذاری در صندوق ها، این اختیار را به سرمایه گذار می دهد، که از صندوق انصراف دهد. اما اینجا فرض بر الی الابد است گویا!؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اطلاعات زیادی منتشر نشده

   1. محمد گفت:

    اگر کلا کاری نکنیم اون وقت چی میشه
    ینی دسترسی نداشته باشیم برای انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     غیر مستقیم میشه

     1. امین گفت:

      سلام من روش مستقیم انتخاب کردم سجام ثبت کردم احرازهویت انجام دادم کدمعاملاتی هم دارن وکارگزاری اگاه درخواست ۳۰درصدفروش دادم اما میرم داخل سایت دارای من صفر الان ۱۰روزفروختم پولی هم به حسابم نیومد وهرکاری میکنم خودم بفروشم تومعاملات نمیشه چرادارایی من صفر

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      روال به این صورت هست که شما سفارش فروش میدید. سفارش فروش وارد سامانه می شود و در صورت فروش دو روز کاری بعد به حساب شبا که در سامانه سهام عدالت معرفی کردید واریز میشه و یا به حساب کارگزاری که بسته به انتخاب شما در هنگام فروش داشته

    2. mallang گفت:

     سلام.اقای افضلیان ممنون که همیشه اماده ایدبرای راهنمایی مردم ایران میخواستم بدونم الان که من سهامم راازادسازی مستقیم کردم بعدکدبورسی روبگیرم باهمون کدبورسی میتونم که سهامم رابفروشم یان کدرابگیرم وصبرکنم تایه زمانی که توی بوس سهام خریداری کنندبعدبفروشم بعدشم

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      کد رو بگیرید.

      بعد از اعلام آزاد سازی سهام عدالت، سهم به کد شما منتقل می شود و نیاز به انجام کاری نیست

     2. فاطمه گفت:

      سلام من کارگزاری ثبت نام کردم هنوز کد بورس برام نیومده ایا میتونم داخل بانک سهام عدالت رو بفروشم

     3. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      از بانکی که شبای اون رو در سامانه سازمان خصوصی سازی اعلام کردید امکان فروش 30 درصد رو دارید

     4. مجید گفت:

      سلام
      روش مستقیم انتخاب کردم احراز هویت هم انجام دادم و کد بورسی هم گرفتم در کار گزاری مفید ثبت نام کردم
      ولی الان هیچ گونه سهام برای من نمیش نمیده که بخوام فعالیتی انجام بدم
      باید چه کاری انجام بدم تا سهامی که دارم بتونم توی بورس از اون استفاده کنم

     5. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      یک سامانه ای کارگزاری مفید برای فروش سهام عدالت دارد. از طریق آن سایت باید اقدام کنید و 30 درصد مورد نظر را به فروش برسانید

    3. محمد گفت:

     بصورت پیش فرض غیر مستقیم محسوب میشه

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      بله

   2. لیلا گفت:

    باسلام من از بورس سر در نمیارم اشتباه روش مستقیم رو انتخاب کردم ایا راهی برا اصلاح اطلا عات هستش ؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     فکر میکنم یک بار امکان ویرزایش دارید. مجددا وارد سامانه شوید

     1. ترکاشوند گفت:

      سلام امکان ویرایش نیست

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلاام

      امکان برخی تغییرات هست.

    2. مهدی گفت:

     سلام ببخشید اگه ما 30 درصد رو بفروشیم الباقی 70 درصد سهاممون سر جاش میمونه یا از بین میره؟؟

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      باید صبر کنید تا دستورالعملش بیاد. فعلا مشخص نیست

   3. محمد گفت:

    اقای افضلیان یعنی من برای سهام خودم فقط باید حدود یه سال صبر کنم تا همشو بفروشم ؟؟؟؟؟؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     خیر

     امکان فروش مرحله ای ایجاد می شو.د

    2. الناز گفت:

     سلام اینایی که میفروشن به کجا میفروشن?من مبخام بخرم ولی چطور میتونم?

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      شما قادرید سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت را خریداری کنید.

   4. مهدی گفت:

    سلام. وقت بخیر. چند روزیه ک از طریق بانکی ک قبلا شماره شباشو دادم درخواست ۳۰ درصد فروش رو ثبت کردم. تا چه زمانی باید منتظر باشم پول بیاد حسابم؟ از کجا باید پیگیریش کنم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     سهام شما باید فروخته شود و پس از دو روز به حساب شما واریز می شود.

     پس مرحله اول فروش دارایی هست که ممکن است چند روز طول بکشد

     1. احسان گفت:

      از کجا میتونیم متوجه بشیم که فروخته شده یا نه،،تو جدول کار گزاری مفید،اون درصد از سهامایی که فروختیم،،اول کنارش ضربدر قرمز خورده بود،،بعد پاک شدش،،الان جلوش نوشته پرداخت شد،ارسال شده،،این یعنی چی

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      از همان کارگزاری پیگیر شوید

   5. نرجس گفت:

    ببخشید بانک فقط میتونه ۳۰ درصد سهام عدالت به فروش برسونه یا در مراحل بعدی باز اختیار تام داره؟چه طور میتونیم انصراف خودمون رو اعلام کنیم که مابقی سهم های سهام عدالت به فروش نره توسط کارگزاری؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     با سلام

     همان 30 درصد اول است

  2. پژمان گفت:

   با سلام
   با داشتن کد بورسی و آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم آیا نیاز به رفتن بانک در تاریخ ششم به بعد برای فروش هست یا نه می توان از طریق کد بورسی خود اقدام کرد.
   ممنون از راهنمای تان.

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    اگر قصد فروش زودتر از موعد دارید میتوانید به بانک مراجعه کنید و فرم های مربوط به فروش را پر کنید

  3. سلام عبداللهی هستم من نمیخوام آزادسازی سهام عدالت را انجام بدم طبق روال سابق می خوام بمونه اشکالی که نداره

   1. سلام اگر کاره آزادسازی سهام را انجام ندم و همینجوری مثل سابق بمونه اشکالی داره لطفاً مرا راهنمایی کنید

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     خیر مشکلی نیست.

     سرمایه گذاری غیر مستقیم شده و امکان دریافت سود مثل گذشته را دارید

   2. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    خیر مشکلی نیست

    1. ریحانه گفت:

     سلام ببخشید من سلام ۵۳۲۰۰۰ دارم آیا دیگه نمی تونم بفروشم یعنی زمان فروشش رو دولت مشخص میکنه یا هر موقع که بخوام میتونم بفروشم و دقیقا چقدر میشه
     با تشکر

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      باید نوع سرمایه گذاری رو مشخص می کردید.

      قیمت هم با توجه به قیمت روز سهام شرکت تعیین می شه

   3. رحیمه گفت:

    سلام من و مادرم تحت پوشش بهزیستی هستیم ولی چرا سهام ما یک میلیونی نیست و ۸۳۰ هزار تومنه ولی مدد جوی کمیته امداد یک میلیون هست سهامش؟اینو باید ا ز کجا بپرسیم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     سهام داده شده است و مبلغ هم تعیین شده

     امکان تغییر نیست

    2. آهنی گفت:

     سلام ما سهاممون رو آزاد سازی مستقیم انجام دادیم.آیا باید حتما سهام خودمون رو بفروشیم؟اگر نفروشیم و هیچ اقدامی نکنیم چی میشه؟

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      حتما الزامی به فروختن سهام نیست.

      می توانید نگهداری کنید و سود سالانه دریافت کنید

  4. sama گفت:

   سلام
   من ازاد کردم ولی الان میخوام برگردم راهی وجود نداره؟؟
   یا مثلا چجوری سهاممو وارد بورس کنم ک حداقل سودی داشته باشه

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    امکانش نیست

    میتونید بسته به مبلغ مورد نظر سهام رو خریداری کنید.

   2. یحیی گفت:

    سلام جناب افضلیان خسته نباشید. لطفاً یه سوال داشتم پاسخ بدین ممنون میشم . من سی درصد سهام رو فروختم و الان می‌خوام اون هفتاد درصد رو داخل بورس بزارم . باید چکار کنم . کد بورسی و حد معاملاتی و… رو دارم همه رو . از طریق چه سایتی باید بزارم داخل بورس

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام. در حال حاضر امکان این موضوع نیست. فعلا از درگاه هایی که کارگزاری ها معرفی کرده انمد امکان فروش و معامله هست

  5. امیر گفت:

   سلام الان به چه صورت بفروشم سهام عدالتم را

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    باید کد بورسی بگیرید

    در صورتی که سرمایه گذاری مستقیم را انتخاب کرده باشید امکان فروش 30 درصد را دارید

  6. محمد گفت:

   سلام آیا میتونم ۳۰ درصد سهامم رو نفروشم و صبر کنم تا تمام سهام آزاد بشه بعدش همه ی سهامم رو یکجا بفروشم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    بله این امکان است ولی در حال حاضر مجوز فروش 30 درصدی صادر شده است. پس باید صبر کنید

 2. Fateme گفت:

  خب ما که هم سهاممون را ازاد کردیم و هم کد بورسی داریم و از قبل سجام داشتیم چطور این ازادسازیمون وارد صندوق سهامی خودمون میشه؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با احتمال زیاد به کد بورسی شما منتقل میشه

   1. Mahan گفت:

    سلام خسته نباشید.الان کسی که سهام عدالت وازادسازی کرده وکدبورسی هم نداره بایدچکارکنه

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     باید کد بورسی دریافت کنید

     1. بهار گفت:

      با سلام من یکبار در یک سایتی کد بورسی ساختم که عملیات با موفقیت انجام شد اما کد ابلاغ نشد چگونه بفهمم کدبورسی دارم یا نه؟

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      باید از همان کارگزار اقدام کنید. یا مجددا اقدام کنید

     3. محسن گفت:

      درود… جناب افضلیان من کد بورسی دارم چگونه سهام عدالت رو بیارم رو پرتفوی ممنون از راهنمایی تون 🙏🙏

     4. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      امکان انتقال به پرتفو نیست

   2. فاطمه ک گفت:

    سلام من کد بورسی دارم و سهامم رو ازاد کردم ولی منتقل نشده

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     باید تا پایان زمان نام نویسی صبر کنید

     1. ریحانه گفت:

      سلام میتونیم مثل سهم های عادی با سهام عدالت هم کار کنیم

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      خیر در حال حاضر امکان فروش 30 درصد از پرتفو را دارید

   3. محمد گفت:

    سلام..کد بورسی دارم این سهام عدالت کی و چطور وارد پرتفوی ما میشه؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     بعد از 8 خرداد در این خصوص تصمیم گیری می شود

   4. امیر گفت:

    سلام من همه مراحل روثبت نام واحرازهویت کردم وکدبورسی دارم وکارگذاری مفیدهم برام فعال ولی چرا سهامم رو من نمیتونم تواین کارگذاری مقدارشوببینم جریان چیه دقیقا من کی وچطورازکارگذاری مفیدمیتونم سهامم رو بفروشم.

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     ابتدا باید ازاد بشود و در مرحله بعدی قادر به دیدن سهام در پرتفو شخصی باشید

     1. امیر گفت:

      از آزادشود منظورتون جیه خودم ازادش کنم ینی روش مستقیم کنم توسایت سهام عدالت که قبلا روش مستقیم رو انتخاب کردم ب.یا عایا باید دولت بعدازیه زمان بگهراره این سهاما ازاد میشه که من بتونم درپرتفو شخصی ببینمش مقدارو،

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      بعد از 8 خرداد تعیین تکلیف می شود

   5. Narjes گفت:

    سلام بعد از مراجع ب دفاتر پیش خوان در همون لحظه پول ب حسابمون واریز میشه پس از فروش سهاممون؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     نه اول باید کد بورسی بگیرید. بعد سهام به کد بورسی شما منتقل میشه و پس از ازاد سازی میتوانید بفروشید.

     1. عزت‌اله گفت:

      سلام
      من نیز در سجام ثبت‌نام و احراز هویت شدم و کد بورس هم گرفتم و در کارگزاری مفید نیز ثبت نام و سهام‌هایی رو خریداری و سهام‌داری می‌کنم.
      همچنین سهام عدالتم رو به روش مستقیم انتخاب کرده‌ام. آیا تا زمانی‌که من سهام عدالتم رو نفروشم بسته به روند بازار ارزش آنها بالا و پایین خواهد شد؟ یا اینکه بهتر است بفروشیم و سهام‌های دیگری به انتخاب خود خرید کنیم و در بورس فعالیت داشته باشیم!
      یا با روش مستقیم فقط باید بفروشیم؟
      سپاس از اینکه وقت می‌گزارید و با صبر و حوصله به همه سوالات پاسخ می‌دهید.

     2. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      اگر سهام عدالت را داشته باشید با توجه به قیمت روز سهام موجود در این گروه قیمت آن بالا و پایین خواهد شد

   6. yas گفت:

    با سلام و خداقوت.. سوال منم این بود ..من از قبل کد بورسی دارم و بواسطه کارگزاری آگاه معاملات انجام میدم..اما این سهام عدالت در پرتفوی بنده موجود نیست وظاهرا نزد کارگزاری فارابی هستش..آیا میتونم اینو به حساب معاملاتی خودم نزد کارگزاری آگاه انتقال بدم؟؟؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     از سامانه زیر که متعلق به آگاه هست هم میتوانید استفاده کنید.

     se.agah.com

   7. محم گفت:

    سلام… ولی در برنامه کارگزاری من میگه هیچ دارایی از سهام عدالت وجود نداره…. ودر ثبت نام اون درکارگزاری میگه کد ملی فاقد سهام هست… باید چیکار کرد الان

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     ملاک سامانه سازمان خصوصی سازی است که ثبت نام کردید

  2. م گفت:

   سلام وقت بخیر گفتن برای گرفتن کد بورس از ۶ خرداد تا ۸ خرداد به بانک باید مراجعه کنیم درسته؟ یا اینکه از طریق سایت میشه کد گرفت و لازم نیست بریم بانک؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    برای گرفتن کد بورسی نیازی به مراجعه به بانک ندارید.

    برای فروش باید از 6 تا خرداد به بانک مراجعه کنید

  3. سعید گفت:

   سلام
   عجله نکنید و صبرکنید برای همه مشمولان کد بورسی صادر میشه

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    ممنون

 3. غلامرضا مردانی گفت:

  با سلام
  جناب آقای افضلیان عزیر بنده مطالب شما را دنبال میکنم و واقعا مطالب مفید ، کاربردی و با زبان ساده و قابل فهم بیان میکنید. به شخصه استفاده میکنم و لذت میبرم، دم شما گرم و تنتون سالم باشه همیشه
  با تشکر غلامرضا مردانی از اهواز
  09161140861
  شاغل در شرکت فولاد خوزستان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

   1. زهرا گفت:

    سلامم من در کدوم شرکت سرمایه گذاری کنم درحال حاضر پیشنهادتون چیه

    1. mehdi afzalian گفت:

     اگر آشنایی با بازار سرمایه ندارید روش غیرمستقیم را پیشنهاد میکنم

     1. فاطمه۷۵ گفت:

      سلام من از بورس سر در نمیارم .سهاممو آزاد کردم.دیگه نمیدونم باید چکار کنم.کد بورس چطور باید دریافت کنم

    2. زهرا گفت:

     سلام
     روشی هست که اگه کسی درخواست فروش سهام از طریق بانک کرده باشه ولی حالا بخواد از فروش انصراف بده؟در این مورد اصلا حرفی زده نشده

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      وقتی از طریق بانک قرار شد بفروشید دیگر امکان فروش از مسیر دیگری را ندارید

  2. ناصر گفت:

   من شماره سیم کارت رو تغییر دادم و سهام رو مستقیم آزاد کردم
   ولی الان که میخوام سهام رو بفروشم همون شماره ی قبلی ثبت شده و پیامک نمیاد

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    باید صبر کنید تا شماره های جدید ثبت شود.

    برای بسیاری از افراد این مشکل وجود دارد

   2. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    در خصوص شماره تماس اختلال زیاد هست

 4. ناصر حسینی گفت:

  سلام من مستقیم را انتخاب کردم برایم کدپیگیری اومد غیر مستقیم حالا چه کار کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای غیر مستقیم نباید کاری کنید

 5. بهنام گفت:

  سلام خسته نباشید.خیلی کامل و ساده توضیح دادید خیلی ممنونم.مثلا من که میخام سهام عدالت رو در اینده بفروشم باید این کارهارو بکنم؟
  مرحله اول:انتخاب روش سهام داری که من مستقیم رو انتخاب میکنم
  مرحله دوم:احراز هویت ثبت نام کنندگان سامانه سجام
  مرحله سوم:مشاهده مقدار سهام تخصیص یافته شرکت های سرمایه پذیر(مراجعه به سایت سجام)
  مرحله چهارم:دریافت کد سهام داری و احتمالا فروش مقدار سهام که اگه بخام همشو یجا بفروشم باید بیشتر از یک سال منتظر بمونم تا بتونم کل سهامم رو بفروشم یا ترید کنم
  چیزی رو جا ننداختم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مانند مراحل ذکر شده هست

  2. علیرضا گفت:

   سلام من میخواستم مستقیم انتخاب کنم اشتباها تیک غیر مستقیم رو زدم کاش امکان تغییر رو بزارن

   1. mehdi afzalian گفت:

    فعلا که گفتند امکان تغییر نیست

   2. سلام بخام انصراف بدم میشه بزارین قسمت انصراف فروش سهام

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     امکان انصراف نیست

  3. سمانه مروتی گفت:

   با سلام. میشه خیلی واضح تر درمورد روش های آزادسازی توضیح بدین که کدومش بهتره. مستقیم و یا غیر مستقیم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    مستقیم بهتر است.

    در متن توضیح داده شده است

 6. amirhosein4589 گفت:

  سلام من کد بورسی دارم ولی سهام به اسم پدرمه میتونم انتقال بدم رو کد بورسی خودم یا برای پدرم کد بگیرم؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

 7. علیرضا گفت:

  الان چجوری سهام رو میفروشن

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید طبق رویه عمل کنید.

   پس از 2 ماه وارد سامانه معاملاتی شما می شود و امکان فروش ان را دارید

   1. میلاد گفت:

    سلام من روش مستقیم سازی رو انتخاب کردم و گفتن که اگر شبا رو زده باشین نیاز به کد بورسی نیست واینکه بعد از دوماه یک جا میتوان سهام رو فروخت وچه شرکت های این سهام رو میخرن

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     در روش مستقیم باید کد بورسی دریافت کنید فعلا

     هنوز روش دیگری برای فروش اعلام نشده

    2. سجاد گفت:

     سلام من تو سایت سجام ثبت نام کردم و گفتن که بعد از24ساعت کد میاد بعدش احراز هویت کنم که کدبورسی بیاد.الان سوال من اینه که تاریخی که برای فروش30درصدسهام گذاشتن فقط برای کسانی هست که میخان از طریق بانک بفروشن یا نه اونایی هم که میخان خودشون وارد بورس بشن و خودشون تو بازار بورس سهام رو بفروشن هم با باید تا تاریخی که معین کردن بفروشن؟

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      اونایی که در سجام ثبت نام کرده باشن هم قادر به فروش 30 درصد از پنل کارگزاری هستند

     2. فهیمه گفت:

      سلام وقت بخیر،من آزاد سازی مستقیم رو انتخاب کردم و کد بورسی هم دریافت کردم هیچ کار دیگه ای بعدش انجام ندادم،برای امثال ماهم سود سالانه واریز میشه؟

     3. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      بله

   2. احد گفت:

    سلام وقت بخیر
    داداش من شماره حسابش مسدود و هر ۲ کد بورسی بگیریم میتونه سهام به من منتقل کنه؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     خیر این امکان نیست

  2. Abas گفت:

   سلام استاد الان به اختیار خودمون بگیریم صلاحه؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    اگر بورس رو بلد هستید بله

  3. مهدی گفت:

   سهام عدالت باید دورش سپری شه یکماه یادوماه اونطورکه شورای نگهبان گفته وبا کد بورسی وارد خرید فروش میشم البته اونای که مستقیم انتخاب کردن

   1. mehdi afzalian گفت:

    .

  4. محسن گفت:

   سلام
   خسته نباشین
   من مستقیم انتخاب کردم و سجام ثبت نام کردم کد ۱۰ رقمی هم اومد احراز هویت هم کردم
   امروزم رفتم کارگزاری مفید انتخاب کردم
   حالا چطوری باید بفروشم؟
   خواهشا کمکم کنین

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    هر کارگزاری یک درگاه دارد. باید درگاه کارگزاری مفید رو بدونید تا وارد اون سامانه بشید و درخواست فروش رو ارسال کنید

 8. قوامی گفت:

  سلام من چنتا سوال داشتم .ایا در روش غیر مستقیم امکان فروش سهام وجود دارد؟
  و در روش مستقیم حتما باید در بورس خرید و فروش داشته باشم اگه هیچکاری انجام ندم مشکلی پیش میاد و مالیات هم شامل میشه و ب چه صورته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر کاری انجام ندهید یعنی گزینه سرمایه گذاری غیر مستقیم را انتخاب کرده اید.

   1. ط گفت:

    من روش مستقیم رو انتخاب کردم ولی اون موقع زیاد اگاهی نداشتم و برداشتم اشتباه بوده الان فهمیدم دقیقا چطوریه و میدونم که نمیتونم فعالیتی باهاش توی بورس داشته باشم از طرفی هم امکان ویرایش وجود نداره حالا اگه با همین انتخاب روش مستقیم هیچ کاری انجام ندم چی میشه؟ خود به خود برگرده به حالت غیر مستقیم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     باید کد بورسی بگیرید تا سهام به کد بورسی شما منتقل شود.

     لینک دریافت کد بورسی:

     https://bit.ly/3dkH5KO

     1. توران گفت:

      سلام بعداز اینکه کد بورسی گرفتیم ودیگه کاری انجام ندیم برمیگرده غیر مستقیم چون منم چیزی بلد نیستم از روش مستقیم

     2. mehdi afzalian گفت:

      بله

      سالانه هم سود میگیرید

 9. علی گفت:

  سلام چطور میشه سهام عدالت خودمو واگذار کنم به یکی دیگه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکانش در شرایط فعلی نیست

 10. احمدخانی گفت:

  سلام و وقت بخیر، ممنون جناب افضلیان از مطالب مفیدتان که همیشه ما را راهنمایی می فرمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

  2. مرتضی گفت:

   سلام.اگه کدبورسی گرفتیم و سهام عدالت هم اومد داخلش همونجا باشه دست نزنیم اتفاقی میوفته.واگه بخوایم تو بورس واردش کنم چیکارکنم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلامفعلا سهام عدالت وارد کد بورسی شما نمی شود. باید صبر کنید.

 11. مهدی گفت:

  سلام
  بنظر شما کدام روش آزاد سازی مناسب تره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مستقیم گزینه بدی نیست

 12. لیلا گفت:

  درود از مطلبی که گذاشتید میخواستم بپرسم اگر من در سامانه سجام ثبت نام کرده باشم وکدبورسی داشته باشم میتوانم سهام عدالت والدینم را گزینه مستقیم انتخاب کنم و خرید و فروش کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام هر فرد به حساب خود فرد منتقل می شود

 13. محمود گفت:

  سلام اگه روش غیر مستقیم رو انتخاب کنیم دیگه نمی‌تونیم سهام رو بفروشیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر امکان فروختن نیست.

   مگر اینکه ساز و کار جدیدی برای سرمایه گذاری غیرمستقیم ایجاد شود

  2. قوامی گفت:

   سلام .اگه من روش مستقیم رو انتخاب کنم چون اشنایی با بورس ندارم فعالیتی نداشته باشم سهامم از دست میره ؟و مالیات هم شامل میشه؟

 14. رها گفت:

  ببخشید من چون از بورس سر رشته ندارم میشه بگید ک الان من میخام روش مستقیمو انتخاب کنم بدش تو سجام ثبت نام کنم خب بنابراین به من سهامی و اختصاص دادن از این 36شرکت،وقتی بالا بره سودش بحسابم میاد وقتیم پایین بیاد ارزش سهامم کم میشه بنابراین قرار نیس ما کاری کنیم ینی من ک نمیخام چیزی بخرم هرموقع هم لازم دیدم بفروشم،میشه ی توضیحی بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   در روش مستقیم شما باید کد بورسی بگیرید و سهام به حساب بورسی شما وارد می شود و قادر به فروش هستید و یا اینکه کلا نگهداری کنید.

   در روش غیر مستقیم نیازی نیست فعالیتی توسط شما صورت گیرد

  2. خاکی گفت:

   سلام . وقتتون بخیر. با توجه به اینکه من آشنایی و سررشته ای در بورس ندارم بهتره چه روشی مستقیم یا غیر مستقبم رو انتخاب کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    غیر مستقیم

 15. محمدرضا گفت:

  سلام.اگر روش مستقیم رو انتخاب کنیم و خرید و فروشی انجام ندیم آیا سودی به حسابمان واریز میشود؟
  اگر غیر مستقیم رو انتخاب کنیم چطور؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر شرکت ها سود سالانه داشته باشند و در مجمع شرکت کنید این سود به حساب شما نیز واریز می شود

   1. رضا طه پور گفت:

    سلام ببخشید چطور در مجمع شرکت کنیم و این مجمع اصلا یعنی چه میشه لطفا توضیح بدید؟ و دوم اینکه من تازه کار بورسم دارم کم کم یاد میگیرم اگه مستقیم بزنم و بیاد رو کد بورسیم سهامم که از دست نمیره؟ و سوم اینکه من می تونم برای خانواده که مستقیم زدم تو سجام تبت نامشون نکنم ، این طوری سهامشون از دست نمیره؟ و سوال آخر ،چند درصد سهامم رو میتونم بفروشم و تا که ی چند درصد دیگشو؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     برای هر یک از اعضای خانواده باید مستقیم اقدام به انتخاب روش سرمایه گذاری کنید و اگر روش مستقیم را انتخاب کردید برای همه اعضا کد بورسی بگیرید.

     همه سهام عدالت بعدا دردارایی های شما قرار میگیرد

     1. رضا طه پور گفت:

      مرسی ،واقعا مرسی خیلی واضح توضیح دادید ، فقط اگه میشه همشونو جواب بدید سوالای خودمو میگم، مرسی

 16. محمدرض ایزدی گفت:

  سلام.اگر روش مستقیم رو انتخاب کنیم و خرید و فروشی انجام ندیم آیا سودی به حسابمان واریز میشود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر شرکت ها سود سالانه داشته باشند و در مجمع شرکت کنید این سود به حساب شما نیز واریز می شود

  2. مریم گفت:

   سلام شب بخیر
   واسه کسانی که اصلا اطلاعاتی از بورس ندارند
   کدام گزینه بهتر؟
   و اگر آزاد کنند و کد بورسی بگیرند خودشان باید خرید فروش کنند؟
   و اگر آزاد کنند و اصلا خرید فروش نکنند چی سود تعلق میگیرد؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    گزینه غیر مستقیم بهتر هست

 17. مهتاب گفت:

  سلام. باتشکر از توضیحاتتون.
  اگر ما گزینه مستقیم رو انتخاب کنیم و قصد فروش سهام را نداشته باشیم و همان سهام اولیه دولت را سالیانه حفظ کنیم، سهام ما از بین نمیرود آیا مانند شرایط غیرمستقیم، باز هم همان مبلغ و سود سالیانه به حساب ما واریز خواهد شد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکلی پیش نمی اید.

 18. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من امروز ثبت نام کردم برای سجام وکدبورسی باید دوماه دیگه ثبت نام کنم؟ من خودم جدا سهام داشتم مادرم فوت شد اونم منتقل شد ب اونوقت ارزش سرمایه هردومونو میگه ۵۰۰هزار مگه هرکدوممون نباید۱میلیون باشه؟ نوشته ۵۰۰برای شما ۵۰۰هزار بابت ارث….

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز بحث وراثت قطعی نشده است. منتظر اطلاعیه از طریف خصوصی سازی باشید

 19. محمد گفت:

  خسته نباشید….میخواستم بدونم پس از آزاد سازی و انتخاب روش مستقیم باید دقیقا چه کرد که وارد بورس بشه…خیلی ممنون از مطالب خوبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مرحله بعد سهام وار سامانه معاملاتی شما می شود و امکان معامله آن را به نسبتی که تعیین شده است دارید

 20. ساناز گفت:

  سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم من گزینه مستقیمو انتخاب کردم بعد حتما باید در سایت سجام ثبت نام کنم که کد بورسی بهم بدن؟چون اخبار امروز گفت که نیازی نیست ثبت نام کنید کد بورسی به شما تعلق میگیره بلاخره چکار باید بکنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حتما باید ثبت نام سجام داشته باشید و در مرحله بعدی کد بورسی بگیرید

 21. رضا سلیمانی گفت:

  پس از آزاد سازی و مراحل مذکور فروش همه سهام که حدود 10 میلیون هست باید پس1 سال صبر کنیم تا همش رو بفرستیم؟
  یا میشه پس از یک ماه همش رو یکجا بفروشیم ؟یعنی همه سهام یکجا .
  ما که نمیتونیم یک سال صبر کنیم .

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   محدودیت مرحله ای در فروش سهام است. به یکباره قادر به فروش نیستید

 22. دانیال گفت:

  سلام اگه گزینه مستقیم رو بزنیم و در آینده اقدام به خرید و فروش نکنیم (مثلا فراموش کنیم سهاممون رو چک کنیم و …)چه بلایی سر سهاممون میاد آیا امکانش هست که کل سهام صفر بشه؟؟؟ لطفا جواب بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکلی نیست و در حساب شما باقی خواهد ماند

 23. امیر گفت:

  سلام
  در روش غیر مستقیم منظور از 70 و 30 درصد چیست؟
  سود ماهانه واریز میشود یا سالانه؟
  مقدار سود تقریبا چقدر خواهد بود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید سهام به نام بخورد.

   مقدار سودی که هر سهم واریز میکند به حساب شما واریطز میکنند

 24. محسن گفت:

  سلام
  منی که هنوز 18 سالم نشده
  چجوری کد بورسی بگیرم؟
  من پدر و مادرم دارن خودم موندم چجوری بگیرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   میتوانید کد بورسی بگیرید و محدودیتی ندارید

  2. عباس گفت:

   سلام بنده اشتباها گزینه فروش یکجا را زده ام الان راهی برای انصراف از فروش نیست؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    خیر

 25. محمد استاد منش گفت:

  سلام خسته نباشید اگه هیچ کاری نکنم یعنی هیچ ثبت نام مستقیم یا غیر مستقیم انجام ندم چی میشه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   غیر مستقیم

 26. رامین گفت:

  ببخشید برای خانوادم رو میخوام مستقیم انتخاب کنم بعد براشون کد بورسی بگیریم با کد بورسی اونا خرید و فروش کنم میشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله امکانش هست.

   باید کد بورسی بگیرید

 27. بهار گفت:

  سلام خسته نباشی. من چطور ۵۰۰ هزار طلب دولت رو پرداخت کنم؟ میخام مالک تمام سهام ۱ تومانی خودم بشم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تاین طرح برای قدیم بوده.

   در حال حاضر این امکان نیست

 28. مهران گفت:

  سلام جناب افضلیان
  شماره شبای بانک تجارت که برام توی پروفایل سهام عدالت ثبت شده با شماره شبای بانک ملت که باهاش کد بورسی گرفتم متفاوته. اگه آزاد کنم مشکلی پیش نمیاد؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکلی نیست

 29. سعید گفت:

  سلام.مسئله تخصیص سهام به ارزش دومیلیون تومان به هرکدملی چجوریه؟ازچه سایتی باید پیگیری کرد؟باتشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صندوق etf است. اولین صندوق دارا یکم است که میتوانید از طریق آنلاین خریداری کنید

 30. Arman گفت:

  سلام
  کسی که روش مستقیم انتخاب میکنه
  باید تو بورس مدام فعالیت داشته باشه واسه حفظ ارزش سهام؟!
  اگه فعالیت نداشته باشه ارزش سهام افت میکنه؟!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر مدام نیاز به فعالیت نمی باشد

 31. محمد گفت:

  با سلام.
  اینکه گفته میشود آنهایی که آشنایی با بورس ندارند، بهتر است سهام خود را به روش غیرمستقیم اداره کنند و خود به صورت مستقیم وارد بورس نشوند، تا چه حد نیاز به آشنایی با بورس میباشد و آیا میتوان در مدت کوتاهی آموزش های لازم را فراگرفت؟ خود شما توصیه ورود به بورس میکنید؟! با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همین که بازار رو درک کنید و توانایی معامله و تحلیل بازار را داشته باشید

 32. عابدی گفت:

  با سلام
  اگر هیچ کاری انجام ندهیم, یعنی هیچ کدام از دو روش را انتخاب نکنیم چه اتفاقی می افته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   جز سرمایه گذاری غیرمستقیم می شوید

 33. مرتضی گفت:

  سلام ، سایت تون عالی هست ، بنظر میرسه اگه همه هجوم بیارن برای فروش ممکنه سهام افت شدید کنه حتی با سه مرحله ای کردن .قیمت سهم ها که برای یک میلیون 12 تا 15 میلیون هست ممکن هست نصف بشه ، پس توصیه به سهامداری و خرد خرد فروختن هست

  1. مرتضی گفت:

   ممنون میشم نظر شما اقای افضلیان رو در این خصوص بدونم

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فروش مرحله ای هست.

   بعید هست که مدیریت درستی نکنند

 34. زینب گفت:

  سلام ببخشید من وکالت مادرم و دارم میتونم ش حساب خودمو بدم برا خرید وفروش یابانکی که قبلا شبادادم رو عوض کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا ورثه ای امکان پذیر نیست

 35. زینب گفت:

  سلام ببخشید میتونم شماره شباقبلی رو عوض کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا خیر

 36. فرزانه قویدل گفت:

  سلام روز بخیر. طاعات و عباداتون مورد قبول درگاه الهی باشه.
  ی سوال داشتم. تقریبا ۲ سال پیش دولت اعلام کرد با پرداخت مبلغ ۴۷۷ تومن کل سهام ۱ملییونی روبرای خود کنیم. میخوام بپرسم الان امکان اینکار هست؟
  من روی برگه سهام عدالتم نوشته ۱ ملییون ولی مبلغ آن ۵۳۰ هزار تومنه میخوام‌کل سهام ماله خودم بشه امکانش هست به سوال بنده پاسخ بدید؟
  متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در حال حاضر امکان این موضوع نیست

 37. مریم گفت:

  خیلی ازمردم از بورس و این مستقیم غیرمستقیم سردرنمیارن…
  چه باید کنن واقعا
  شاید مستقیم ب نفعشون باشه ولی وقتی سوادشو ندارن چ فایده!!
  ماهم ک باسوادیم گیج شدیم والا…چطور متی ک تو بورس نبودم،حالا مدیریت سهاممو دردست بگیرم !

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر فعال بازار سرمایه هستید میتونید مستقیم رو انتخاب کنید.

   اگر نه که غیر مستقیم

 38. محمدی گفت:

  سلام ببخشید ایا تو روش غیرمستقیم امکان فروش وجودداره ؟؟؟هیچ جابه این موضوع اشاره نشده اصلا

  1. mehdi afzalian گفت:

   فعلا به این موضوع اشاره ای نشده است

  2. آریز گفت:

   سلام جناب افضلیان وقت بخیر
   بنده روش مستقیم رو ندونسته زدم واسه کل خانواده هم
   الان مراحل ثبت نام و کد بورس رو نزنیم مشکلی پیش نمیاد ؟
   چون میخوایم همون غیر مستقیم باشه

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    باید در سجام ثبت نام کنید و بعدا کد بورسی دریافت کنید

 39. راضیه کمالی گفت:

  سلام پدر من چند سال فوت کرده تکلیف سهام عدالت پدرم چی میشه آیا میشه به نام یکی از وراث بشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز ساز و کار اعلام نشده. باید صبر کنید

   1. راضیه گفت:

    سپاس از این که جواب دادید

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     خواهش میکنم

 40. مریم گفت:

  هر فرد به تنهایی میتونه بفروشه یا باید سرپرست خانواده اقدام کنه؟مثلا یه خانواده ۳ نفره دو نفرشون بخواد بفروشه فرزند هم باشن بدون اجازه پدر یا مادر میتونه سهامش رو بفروشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای هر فرد با استفاده از کد ملی در سامانه خصوصی سازی وارد شوید و سرمایه گذاری را انتخاب کنید.

   در مرحله بعدی در سجام ثبت نام کنید.

   در مرحله بعدی کد بورسی برای هر فرد بگیرید.

   فروش توسط هر فرذد باید انجام شود

 41. Mehdi گفت:

  سلام من الان از بورس سر در نمیارم پس باید غیر مستقیم انتخاب کنم اما سودشو چطور بهم پرداخت میکنن اصلا سودی میدن؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در روش غیرمستقیم سود به حسابی که معرفی کردید واریز می شود

 42. دانیال گفت:

  سلام ببخشید آقای افضلیان اگه ارزش سهاممون همین 15میلیون بمونه موقع فروش و ما بتونیم سی درصد سهاممون رو بفروشیم یعنی 4.5 میلیون تومن ، میشه این 4.5 میلیون رو برداشت کنیم کاملا و از سهام خارجش کنیم یا فقط اجازه خرید دوباره داریم و فقط سودش قابل برداشت باشه؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام مختص شماست. با فروش سهم امکان برداشت وجه را دارید.

 43. محمد گفت:

  سلام.من سهام ندارم.میخوام سهام یک نفر رو بخرم.میشه توضیح بدین باید چیکار کنم؟ اصلا میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما نشدم

 44. مرادی گفت:

  باسلام سوالم اینه من کل خانواده ام سهام عدالت دارن واسه خودم روش مستقیم انتخاب کردم آیا میشه واسه بقیه هم مستقیم انتخاب کنم با شماره شبای خودم ک کارشون انجام بدم ؟نمیشه یه کد بورسی گرفت واسه همه ک بیاد ب یه حساب؟کسانی ک سردرنمیارن پس چکارکنن؟هرکس ب اسم خودش فقط میشه؟
  ممنون اگر پاسخ بدین تا از ابهام در بیایم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکانش نیست.

   به تفکیک هر شخص می باشد

 45. مرادی گفت:

  اگر روش مستقیم را انتخاب کنیم ولی با بورس اشنایی نداشته باشیم ایا سهام از بین میره؟ با انتخاب یه روش دیگه نمیشه تغییرش داد؟

  ممنون میشم از پاسختون

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   خیر از بین نمیرود

   در سجام ثبت نام کنید. همه دارایی ها منتقل می شود. در مرحله بعدی کد بورسی بگیرید. سهام به کد شما منتقل می شود

 46. ناصر گفت:

  سلام
  چطور در روش مستقیم قابل انتقال به غیر امکان پذیر میشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکانش نیست

 47. یاشار پارسا گفت:

  سلام وافعا مطالب مفیدی بود اما یک سوال،ما یک میلیون تومان برای سهام عدالت پرداخت کرده بودیم ولی وقتی که سایت رفتم فقط 498 هزار تومتن بود،ما بقی کجاست؟ کسی اطلاعاتی داره؟ جواب رو هم برام ایمیل کنین ممنون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با شماره تماسی که دارد پیگیر شوید.

   اگر 500000 تومان را پرداخت کرده باشید باید الان دارایی شما یک میلیون باشد

 48. منصوره گفت:

  با سلام
  آیا میتونم چون خودم از بازار بورس و سرمایه شناخت ندارم روش مستقیمو انتخاب کنم بعد از طریق کارگزاری سهاممو در بورس خرید و فروش کنم.یعنی کارگزاری اینکارو به عهده بگیره.آیا میتونم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شما ابتدا در سجام ثبت نام کنید. در مرحله بعدی کد بورسی بگیرید. همه سهام در پرتفو شما میشینه و شما قالدر به معامله هستید

   1. سارا گفت:

    ببخشید امکانش هست ک بعد از انتخاب روش مستقیم, چون از بورس سر درنمیاریم به سبد گردون بسپاریم ,یا خودمون به راحتی میتونیم خرید و فروش و تو بورس انجام بدیم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     به سادگی میتونید معامله کنید

  2. Kobr گفت:

   سلام من سی درصدازسهاممو ازطریق اپلیکیشین ایوا به فروش رساندم وفرم مربوطه پرکردم الان بایدچکارکنم بعد سهام من۵٣٢تومن است الانذبرای فروش گذاشتم چقد پول برام واریزمkیشه

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    باید صبر کنید تا بفروشند. پول به شماره شبا شما منتقل می شود

   2. رز گفت:

    سلام.لطفا در روش مستقیم
    بفرمایید سود سالانه چطوریه؟
    شرکت در مجمع همون داشتن اون نماد هست؟خیلی ها متوجه منظورتون نشدن!
    و اینکه در ۲ روش نمادهای بورسی یکسانن؟بعضی ها میگن غیرنستقیم بیشترن یعنی چی؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     مقاله را کامل بخوانید.

     مستقیم یعنی شما میتواندی مسقیم معامله کنید

     در غیر مستقیم یعنی امکان معامله توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی فراهم است که کم کم وارد بازار سرمایه می شوند.

 49. رها گفت:

  سلام این یعنی چی ک میگید اگه شرکت ها سود سالانه داشته باشن و تو مجمع شرکت کنیم سود دریافت میکنیم ؟ ینی اگه تو مجمع شرکت نکنیم سودی نمیدن ؟چون من از بورس چیزی نمیدونم و تصمیم دارم ک همینجوری سهامم باش تو بورس فقد هر وقتم لازمم شد بفروشم حالا توسط کارگزاریا یا شاید سوادبورسی خودم تا اون موقع کامل شد ،اگه همینجوری باش و فعالیتی نکنم سهامم ممکنه کم شه؟ میشه لطفا ب تمام سوالام جواب بدید چن تا سوال پرسیدم درقالب ی پیام🙏🙏🙏🙏

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ساز و. کار غیر مستقیم که معلوم نیست ولی در مستقیم به شما سود تعلق میگیرد و قادر به فروش سهام خود هم هستید.

 50. جهانگیر گفت:

  روش غیر مستقیم چرا اینقدر نامفهوم و گنگ ؟ الان میشه واحد صندوق های سرمایه گزاری استانی رو خرید و فروش کرد یا نه ؟ کسی که غیر مستقیم میزنه چطوری میتونه فروش بزنه (واحد صندوق رو میتونه ابطال کنه ؟) بعد 49 تا شرکت که حدود 10 تاش اصلا تو بورس نیست . اینکه میگید مستقیم خوبه یه پورتفو از 30-40 شرکت هر کدوم 100 تا 200 تا سهم میشه یه مقداری رو اعصاب بعد مجمع رفتن بی ارزش میشه . واسه 100 تا سهم بری مجمع و سود نقدی و بانک . اگر روش غیر مستقیم مقداری شفاف باشه به نظرم بهترره خیلی گنگ تعریف کردن .

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   جون روش غیر مستقیم شفاف نیست و ساز و کار فروش دارایی هم معلوم نشده به همین دلیل مستقیم رو پیشنهاد کردم

  2. فاطمه گفت:

   سلام من روش مستقیم رو انتخاب کردم ولی شک دارم به انتخابم نزدیکه یک سال هست که دارم در مورد بورس مطالعه می کنم وخیلی دوست دارم تو این بازار وارد شم اما خیلی گیج کننده است من توی کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و سجام هم ثبت نام کردم احراز هویت هم شدم ولی هنوز کد بورسی برام فعال نیست یعنی استعلا م کد بورسی میگیرم میگه فعال نیست در ضمن وارد پنل آگاه میشم وحتی یه مبلغی رو هم به حسابم واریز کردم اما کد بورسی برام فعال نیست ونمی تونم معامله انجام بدم باید چکار کنم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    باید پیگیر شوید

 51. مرادی کردی گفت:

  سلام جناب آفلاين
  با تشکر از راهنمایی شما
  نظر شما راجع به خرید سهام دوميليون تومانی با تخفیف 20 درصد چیست؟
  ارزش خرید را دارد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم خریداری کنید

 52. ماریا گفت:

  سلام
  من یه برگه فیزیکی از سهام عدالت دارم که روش یک میلیون تومان نوشته ارزشش رو ولی وقتی وارد سامانه شدم نوشته بود 5320000ریال ارزش سهام رو ..میخواستم بدونم چرا این دو رقم باهم متفاوتن؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هر آنچه در صفحه سازمان خصوصی سازی نوشته درست است

 53. خزایی گفت:

  سلام عذر میخوام آیا دوباره ارزش سهام عدالت بیشتر خواهد شد؟مثلا برگه ی یک ملیونی با گذشت چند سال ۱۵ ملیون شده چندسال بعد دوباره بیشتر میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   بله امکانش هست

 54. عابدی گفت:

  در روش غیر مستقیم، آیا زمانی برای آزادسازی در این روش در آینده اعلام خواهد شد؟ بر فرض بنده بعد از یکسال توانایی اداره سهام خودم رو دارم آیا میتونم از دولت این اختیار را بگیرم و خودم ادامه کار را انجام دهم؟

 55. رضا عیوض پور گفت:

  سلام و ممنون به خاطر مطالب بسیار عالی
  آیا برای روش غیر مستقیم حتما نیازی به آزادسازی و مراجعه به سایت است؟ یا بدون مراجعه به سایت خودکار انجام می گیرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر.

 56. minoo گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من قبلا کدبورسی گرفتم و باهاش فعالیت دارم، الان اگر روش مستقیم رو بزنم سهام به همون کد بورسی قبلیم میاد؟
  شماره شبای سهام عدالت و بورسی که فعلا فعالیت دارم متفاوته باید چیکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله. بعدا امکان ویرایش شماره شبا اعلام میشه

   یا بانک را مجددا فعال کنید

 57. گیسو گفت:

  سلام ممنون از اینکه پاسخ میدید سوالارو من اگه روش مستقیم و انتخاب کنم بدش فعالیتی تو بورس نکنم سهامم همچنان تو حسابم باقی میمونه و سود سالیانه میگیرم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

 58. اطلسی گفت:

  سلام.من تو سامانه روش مستقیم رو انتخاب کردم و چون از قبل کدبورسی دارم و قبلا حسابی داشتم که بهش اوراق تعلق میگرفت دیگه لازم نیست کاری انجام بدم؟ همین تغییر روش آزادسازی کافیه؟ چون سایت بعد از کد تاییدی که به همراهم اومد دیگه منو به مرحله بعدی انتقال نداد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نیازی نیست کاری انجام بدید

 59. مهتاب گفت:

  سلام اینکه میگیدباید در مجمع شرکت کنیم و سود بگیریم ینی چی‌؟ این مجمع چیه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مجامع سالیانه شرکت ها

   نیازی به حضور فیزیکی نیست

 60. متینه گفت:

  سلام من با یک کارگزاری تماس گرفتم گفتن اگه نمیخاید خرید یا فروش داشته باشید نیاز نیست ب کارگزاری مراجعه کنید چون من پرسیدم فقد میخام سهامم تو بورس باش نمیخام خرید و فروش کنم و سالیانه حالا هرچقد ک سود میدن بیاد تو حسابم ،ایابدون فعالیت تو بورس ب من سود میدن یا ن ؟با توجه به اینکه روش مستقیم و انتخاب کردم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   درسته

 61. mahsa گفت:

  سلام و وقت بخیر، ممنون بابت مطالب مفید.
  روی برگه های سهام عدالت ما مبلغ1 میلیون تومانی ثبت شده، در حالی که در سایت 500 تومن برامون ارزش سهام اورده، الان کدوم یک ارزش سهام ما هستند؟ ایا به نظر شما اشکالی تو ثبت نام به وجود اومده که برگه ها و سایت همخوانی ندارند.
  ممنون از شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چیزی که در سامانه ثبت شده درست است

 62. مهتاب گفت:

  سلام درباره صندوقetfتوضیح بدید

 63. حسن گفت:

  سلام
  آیا ازاد سازی سهام عدالت موجب افزایش عرضه و در نتیجه اثر منفی روی شرکتهای مشمول می تواند شود؟
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قرار است به صورت مرحله ای امکان فروش ایجاد کنند

 64. محسن گفت:

  با سلام برای مراجعه به سایت سهام عدالت و انتخاب روش زمانی تعیین شده ( تا کی وقت داره)؟ ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز بازه زمانی اعلام نشده است. از طمان ثبت نام یک ماه وقت دارید که در سامانه سجام ثبت نام خود رو تکمیل کنید

 65. کامران ث گفت:

  سلام من این مطلب رو خوندم و سوال و جواب ها رو هم دیدم ولی یکم گیج شدم فرض مسئله من اینه که 1 روش مستقیم رو انتخاب کردم 2 سجام ثبت کردم 3 کد بورس گرفتم که در نتیجه به فرمایش شما سهام بهم منتقل میشه حالا سوال اینه که من از بورس سر در نمیارم و قصد کار در بورس را هم ندارم فقط میخواهم سهام م را بفروشم و خلاص . این زوالش چجوری میشه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مسیتونید به سادگی بفروشید و از بازار خارج بشید

   ولی در مرحله اول سهام عدالت باید در حساب شما منتقل شود

 66. R گفت:

  با سلام و عرض تشکر بابت مطالب مفید شما…..سهام را به روش مستقیم آزاد کردم. بعدش رفتم سجام، ثبت نام کردم. و پیامی اومده که باید برم دفاتر پیشخوان ، و بازم پول یامفت پرداخت کنم!
  حالا سوال بنده اینجاست، با توجه به توضیحات بسیار مفید شما، بنده ترجیح میدم که به صندوق مشترک مراجعه کنم. آیا با این تفاسیر……
  بازم باید برم پیشخوان؟؟ و آیا باید کد بورسی رو خودم بگیرم؟ و یا صندوق مشترک، کد بورسی می دهند؟ و از همه مهم تر ، آیا باید کلا به بورس مراجعه کنم ؟؟ عذرخواهی فراوان، بابت تعدد سوالات. سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر غیرمستقیم رو انتخاب کردید نیازی نیست کاری انجام دهید.

   ولی اگر مستقیم را انتخاب کردید باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و در مرحله بعد هم کد بورسی بگیرید

 67. مهدی حیدری گفت:

  سلام
  اگر من روش مستقیم رو انتخاب کنم و فعالیتی هم در بازار بورس انجام ندم ایا سودی به صورت روزانه یا ماهانه بهم تعلق می گیره ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

   1. مهرداد گفت:

    سلام
    يه سوال داشتم
    من روش مستقیم را انتخاب کردم و در سامانه سجام ثبت نام کردم و کد بورسی هم گرفتم ميخواستم بدونم من سر در نمیارم از بورس اگه سهام تو بورس باشه ولی معامله نکنم چه اتفاقی میوفته سودشو بهم میدن؟؟
    به نظرتون شرکت کارگزاری چکار کنم که خودشون با سهام من معامله کنن و سودشو برام واریز کنن آیا اصلا میشه؟؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     هم سود نقدی سالانه دارید و هم سود ناشی از افزایش قیمت سهام

     در انتهای همین مقاله یک فایل اموزشی بورسی در 6 ساعت قرار داده شده که پیشنهاد میکنم ببینید

 68. مهدی حیدری گفت:

  سلام
  جسارتا بنده چندین سوال رو با هم مطرح کردم اگر همه رو پایخ بدید لطف بزرگی می کنید
  ۱:اگر من روش مستقیم رو انتخاب کنم و فعالیتی هم در بازار بورس انجام ندم ایا سودی به صورت روزانه یا ماهانه بهم تعلق می گیره ؟زیان چطور ؟
  ۲:و اینکه در روش غیر مستقیم مالکیت با ما نیست یعنی چی؟یعنی تا همیشه از انحصار ما در میاد و فقط یه مبلغی به عنوان سود واریز میشه برامون؟ضرر چطور هست ؟
  ۳:در روش غیر مستقیم اگر اون شرکتی که با سهام ما کار می کنه ضرر کنه این زیان چطور با ما حساب میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   1- بله سود واریز می شود.
   2- یعنی از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی معامله می شود و بعدا امکان معامله آن در بازار سرمایه فراهم می شود.
   3- اگر شرکت زیان کند قیمت سهام کاهش می یابد

  2. بهار گفت:

   باسلام.ببخشید من برای سهام عدالتم ازادسازی مستقیم کردم بعداحراز هویت شدم وکدبورسی دارم ولی کارگزار مفید انتخاب نکردم مشکلی پیش نمیاد؟؟؟خواهش میکنم جواب بدین تا فرصت ویرایش دارم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    نه مشکلی نیست

    همین که کد بورسی دارید کافی هست

    ارتباطی به کارگزار ندارد

 69. شادی گفت:

  سلام . خداقوت.
  اگر ما گزینه مستقیم رو انتخاب کنیم و قصد فروش سهام را نداشته باشیم ، باز سود سالیانه به صورت نقدی حساب ما واریز خواهد شد ک برداشت کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله سود تعلق می گیرد

 70. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید خواهشا کامل راهنماییم کنید تا بهترین تصمیم رو بگیرم من در مورد صندوق های سرمایه گذاری مطالبی خوندم وبعضی هاشون بالای 200 درصد سود سالینه داشتند من متاسفانه سرمایه ای ندارم دلم میخواد در صندوق های سرمایه گذاری شرکت کنم و سودش چه ماهانه یا سالانه رو بازم سرمایه گذاری کنم و الان نمی دونم چکار کنم
  آیا سهام عدالتمو که سود سالانش صد تومنه که سود کمی است نگه دام یا همون روش غیر مستقیم تا ارزش سهامم بره بالا ؟
  یا روش مستقیم رو انتخاب کنم و در زمان مناسب اون رو بفروشم و در صندوق های سرمایه گذاری با سود بالا سرمایه گذاری کنم اینم می دونم روش غیر مستقیم به سبد گردان ها داده میشه اما شاید اون سبد گردان ماهر نباشه و سودم کم بشه ؟
  آیا صندوق سرمایه گذاری مثلا سهام سودش بیشتره یا شرکت سبد گردانی آیا این دو باهم تفاوت دارند می دونم ریسک بیشتر سود بیشتر به من بهترین راه سود بالا رو بگین ریسکشم قبول میکنم با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   رشد صندوق های سرمایه گذاری هم با رشد بازار همسو می باشد. یعنی اگر بازار سرمایه شرایط مناسبی داشته باشد بالطبع صندوق های سرمایه گذاری هم رشد خوبی دارند.

   پس باید شرایط بورس را مد نظر قرار دهید

 71. محمد گفت:

  سلام روی برگه عضویت و سهامداری ارزش سهام خورده ۱ میلیون ولی تو سایت که چک کردم زده ۴۹۲ تومان میخوام بدونم کدوم درسته ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اطلاعات سایت درست است

 72. زهره گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید شما چرا گفتی مستقیم بهتره؟
  من میخوام سهامم داشته باشم و توبورس سرمایه گذاری کنم و هردفعه سودش تو حسابم بره, بنظرشما الان باید کدومو انتخاب کنم و چیکار باید کنم؟
  یکدنیا ممنون میشم کمکم کنید و جوابم بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر دانش داشته باشید میتونید سرمایه گذاری مستقیم رو انتخاب کنید.

   اما اگر از سرمایه گذاری در بورس اطلاعاتی ندارید بهتر هست که روش غیرمستقیم رو انتخاب کنید

 73. مینا گفت:

  سلام چجوری سهاممونو تو بورس سرمایه گذاری کنیم و به نظرتون میکشه بالا یا ضرر میده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دانش سرمایه گذاری را یاد بگیرید.

   در مرحله بعد اقدام به معامله کنید

 74. متین گفت:

  سلام در روش مستقیم حتما باید به کارگزاریا سهاممون و بسپاریم؟(چون از بورس چیزی نمیدونیم)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   نه نیازی نیست. شما کد بورسی بگیرید. در مرحله بعد و آزاد سازی سهام عدالت، در حساب شما مینشیند

 75. منا گفت:

  سلام وقت بخیر‌..ببخشید من سهامم رو اک‌غیرمستقیم کنم علاوه بر اینک ارزش سهامم زیاد میشه ، سودهم ب حسابم واریز میکنن؟ خب این سود چقدره ؟ ایا قابل مقایسه باسود مستقیم هست؟ سالیانه سود میدن یا ماهانه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله سود سالانه به حساب شما واریز می شود. اگر ارزش پرتفو هم زیاد شود ارزش دارایی شما هم زیاد می شود.

 76. وحید گفت:

  سلام من امروز باخبر شدم که همسرم سهام عدالت داشته به تا حالا هیچ سودی دریافت نکردیم و شماره حسابی هم ندادیم .حالا چه جور اقدام کنیم؟ایا سود های قبلی هم یکجا به حساب میاد اگه اقدام کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به سامانه اعلام شده در سایت وارد شوید.

   شماره شبا را مجددا چک کنید.

 77. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید برا من شماره شبایی که تو بورس باهاش کار میکنم با شماره شبای وارد شده تو سهام عدالتم فرق داره،دو تا حساب جداست
  امروز هم روش مستقیم رو انتخاب کردم
  لازمه شبا رو تغییر بدم؟
  ممنون میشم جوابمو بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه خیر نیازی به تغییر نیست.

   سهام به پرتفو شما منتقل می شود و بعد از آزاد سازی قادر به فروش آن می باشید

 78. ستار گفت:

  سلام من یادم رفت کد پیگیری بگیرم و هرچی تلاش میکنم دیگه نمیشه چیکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مجددا با اطلاعات و.ارد سامانه شوید. نیازی به کد پیگیری ندارید

 79. ali گفت:

  سلام سهام من 532 هزار تومن است. وقتی روش ازاد سازی مستقیم را انتخاب و تمام مراحل را انجام دادیم پس از دو ماه هر ماه چقدر میتوانیم از سهام خود را بفروشیم؟لطفا جواب بدین حتی تقریبی !!!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله قادر به فروش هستید به هر میزانی که دوست دارید

 80. ستار گفت:

  سلام کد پیگیریم یادم رفته چیکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مجدد با اطلاعات وارد سامانه شوید. همه موارد /انجا وجود دارد و نیاز به کد پیگیری ندارید

 81. گمنام گفت:

  سلام وقت بخیر .ادمین محترم بنده ازتون سوالاتی در مورد همین مسائل دارم و ممنون میشم که راهنمایی کنین.
  من دیروز سهامم رو به روش مستقیم آزادسازی کردم و در سامانه سجام هم ثبت نام کردم و احراز هویت رو هم انجام دادم و کد بورسی هم گرفتم اما هیچ اطلاعاتی در زمینه بورس ندارم .حال من که الان کد بورسی دارم باید برا فروش سهامم چه کارهایی رو انجام بدم به فروشش هم خیلی لازم دارم.ممنون میشم پاسخ دهید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در موعد مقرر سهام در کد بورسی شما مینشیند. بعد از ازاد سازی قادر به فروش آن خواهید بود

   1. گمنام گفت:

    سلام ممنون از پاسخگوییتون ،بنظر شما چقدر زمان میبره ؟از کجا مطلع باید شد که سهامم در کدبورسیم نشسته و حق فروش دارم؟

 82. محبوب گفت:

  با سلام ممنون میشم راهنمایی کنید به صورت اشتباه روش مستقیم رو انتخاب کردیم و اصلا هیچ سرشته و اطلاعاتی در مورد بورس و سرمایه گذاری نداریم و فعالیتی در بورس نخواهیم داشت و مهلت مجدد ویرایش هم نیست چکار کنیم الان ؟ ضرر میشه برامون یا سود قادر به مدیریت سهام رو نداریم لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم چه میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   فکر میکنم یک بار دیگه هم امکان ویرایش در اختیار شما قرار میدن

 83. Karim گفت:

  سلام ممنون از اطلاعاتی که دراین مورد میزارید. اگه کسی روش غیر مستقیم انتخاب کنه بازم لازمه در سامانه سجام ثبت نام کنه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر نیازی نیست

 84. مهران گفت:

  سلام خسته نباشید من میخام سهام عدالتمو بفروش باید ب کجا مراجعه کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   طبق رویه ای که در سایت گفتم اقدام کنید

 85. خانم حسینی گفت:

  سلام .قبلا اعلام شد که هر شخص دارای سهام عدالت باپرداخت حدود پانصد هزار کل سهام عدالتشو مالک بشه. خیلیا بخاطر عدم اعتماد این کارو نکردن . و یکی مث بنده هم پرداخت نکردم اما ایا الان میتونم این کارو کنم و همه سهامو مالک بشم؟ من 400و خورده ایه
  خییلی ممنون میشم جواب بدین

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر امکانش نیست

 86. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر. دوتا سوال دارم ممنون میشم اگه پاسخ بدید
  در برگه کاغذی ک چند سال قبل برای سهام عدالت دادن ب ما ارزش سهام یک میلیون بود ولی وقتی تو سایت رفتم ارزشش پانصدهزار تومن بود. علتش چیه؟
  و اینکه اگه روش آزاد سازی غیر مستقیم انتخاب کنیم تا چ مدتی حق خرید و فروش یا مدیریت سهام رو نداریم ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا معیار همان سایت خصوصی سازی هست

   در ازاد سازی غیر مستقیم قرار هست که شرکت های سرمایه گذاری استانی نیز وارد بورس شوند و قابلیت معامله داشته باشند ولی زمان دقیق معلوم نیست

 87. M گفت:

  1_سلام ایا در روش غیرمستقی امکان فروشش بعد چن وقت فراهم میشه؟ 2_ایا ارزش سهام در روش مستقیم بدون خریدو فروش ینی بدون فعالیتی بالا میره چون میگن در روش غیرمستقیم ارزش سهام خیلی بالا میره؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قرار هست که بعدا امکان فروش سرمایه گذاری غیر مستقیم ایجاد شود

 88. سارا گفت:

  با سلام
  من شخصی ۱۸ ساله هستم
  خواستم بدونم که پدر بنده می‌تونه سهام عدالت منو بفروشه یا باید خودم اجازه بدم
  ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حود شما باید ثبت نام کنید

 89. سینا گفت:

  سلام خسته نباشید در ثبت نام کد رهگیری اوراق بهادار قسمت استان باز نمیشه مشکل از چیه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   محددا چک کنید

 90. Alireza safari گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  سایتتون عالی بود و لذت بردم
  یه سوال داشتم در رابطه با اینکه من ۱۸ سالمه اگر روش مستقیم رو امتحان کنم میتونم تو یکی دوماه روش کار تو بازار سرمایه رو یاد بگیرم و سرمایه گذاری کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله میتوانید

 91. ali گفت:

  سلام . بعد از این که روش ازاد سازی مستقیم رو انتخاب کردیم, ایا امکانش هست که بعد از دو ماه به سامانه سجام مراجعه و احرار هویت کنیم؟
  و سوال بعدیم اینه که من بعد از ثبت نام در سجام کد پیگیری بهم داد با هزینه100000ریال گرفت . حالا کد پیگیری یا بورس به چه دردی می خوره و باید چه کار بکنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   یک ماه بعد از ثبت نام در سامانه خصوصی سازی

 92. محمدرضا گفت:

  سلام. اگه روش غیرمستقیم رو انتخاب کنیم همون سود سالانه حدود صد هزار تومان تعلق میگیره یا امکان افزایش سود هست؟
  من تصمیم داشتم روش مستقیم رو انتخاب کنم و بعد از فروش سهامم در صندوق سرمایه گذاری ثابت سهم بگیرم چون ظاهرا سود سالانه بیشتری داره.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   میزان سود سالانه بستگی به عملکرد سالانه شرکت ها دارد.
   در روش مستقیم شما امکان فروش دارید ولی اگر در صندوق های درامد ثابت سرمایه گذاری کنید درست است که سود سالانه 20 درصد رو میگکیرید ولی از رشد قیمت سهام بی بهره می مانید

 93. ali badri گفت:

  سلام.اگه مدیریت سهام رو بگیریم بعد مثلا سهامی ک ارزشش ۵۰۰۰۰۰تومان هست رو چقد میشه فروخت؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   عدد دقیق به قیمت روز بستگی دارد

  2. مهران گفت:

   سلام الان من ۲۰ روز آزاد کردم سهامم رو به روش مستقیم ولی هنوز نیومده تو کد بورسی که دارم .چکارباید بکنم .ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    به کد بورسی اصلا منتقل نمی شود. از طرق سامانه ای که کارگزاری شما معرفی کرده امکان مشاهده دارید

 94. Mr گفت:

  درود
  ایا اگر کسی روش مستقیم را انتخاب کند
  در روش مستقیم مقدار سودی که به فرد میدهند ماهانه هست؟ یا همانند روش غیر مستقیم سالانه هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   تقسیم سود بعد از برگزاری مجامع و به صورت سالانه هست.

 95. Mn گفت:

  درود بر شما
  اگر کسی روش مستقیم را انتخاب کند ایا میتواند از سهام عدالتی که در بورس دارد ماهانه سود بگیرد؟ و اگر میشود ماهانه سود سهام گرفت این سود خودکار به حساب فرد می اید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله امکان دریافت سود نقدی است. اگر سامانه سجام راه اندازی شود و سود مجامع به حساب سرمایه گذاران واریز شود خوب است. در غیر این صورت باید با استفاده از روش های معموم برای دریافت سود خود اقدام کنید

 96. محمد گفت:

  من تمام مطالب و پاسخ ها رو خوندم
  توصیه می کنم اول این سهام ها ببینید مربوط به چه شرکت هایی هست که تعلق می گیره و توجه که کنید همه توی بورس چشم دارند به سهام همین شرکت ها که شما آگاهی از بازار بورس ندارید
  پس 2 تا توصیه :
  1.روش غیر مستقیم یا مستقیم با توجه به پاسخ به سوالات زیر تصمیم بگیر
  2. اگه مستقیم هم کردی به هیچ عنوان اگر ضرر هم کردی عیب نداره نفروش چون دیگه نمیتونی این سهام رو بخری
  ممنون میشم ادمین محترم جواب 3 سوال رو بدهند همه آگاه تر باشیم :
  1.1. آیا در مدیریت استانی سهام ها در مواقع ضرر دهی سهام عدالت امکان فروش توسط مدیران استانی و خرید سهام دیگر شرکت ها هست یا خیر فقط حفظ همین سهام ها هست ؟
  1.2. آیا مالیات در شرایط مستقیم و غیر مستقیم به یک شکل هست یا ساز کار دیگری دارد؟
  1.3. آیا در مدیریت استانی سهام ها درصدی هم به خود صندوق ها از سود دریافتی از سهام ها مثل کارگزاری که مثلا 2 درصد تخصیص پیدا می کنه به این شکله؟

  نکته: در آخر آیا میدانید اگر هر نفر 10 هزار تومان هزینه دفاتر پیشخوان (صرف نظر از وقت و بنزین) جهت روش مستقیم کنه چه عددی میشه یعنی 49.000.000*10.000=490.000.000.000 البته خودتون فکر کنید چه خبره

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   در خصوص روش غیر مستقیم اطلاعات جامعی منتشر نشده است و باید صبر کرد. حتی روش معامله هم معلوم نیست ولی قرار است در قالب شرکت های سرمایه گذاری در بورس معامله شوند

 97. Torana گفت:

  درود بر شما
  پرسش:اگر کسی روش غیر مستقیم را انتخاب کند و ارزش سهامش در طول یکسال پایین بیاید ان وقت ارزش سهام فردی دیگر که روش مستقیم را انتخاب کرده هم پایین میاید؟
  یعنی به موازات هم ارزش سهام در دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم بالا و پایین میروند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر کاهش ارزش سهام را داشته باشیم هیچ فرقی ندارد که کدام رو را انتخاب می کنید. کاهش و یا افزایش به یک صورت می باشد

 98. maryam گفت:

  سلام آیا سهام عدالت بعد از اینکه وارد بورس شد وقابلیت خرید وفروش رو پیدا کرد همون موقع قابل برداست هست یا خیر؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر بفروشید میتوانید وجه را کامل منتقل کنید به حساب معرفی شده و مشکلی از بابت فروش نیست

 99. نسرین گفت:

  سلام
  لطفاً بفرمایید این که گفته اید در روش مستقیم حتماً باید در مجامع شرکت کنیم و الا سود سالیانه تعلق نمی گیرد به چه معنی است؟
  همچنین کارمزد کارگزاری در روش غیرمستقیم چند درصد معاملات است؟
  متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   من در هیچ جای مقاله این متن رو منتشر نکردم.

   در سرمایه گذاری مستقیم هم به شما سود تعلق میگیرد.

   حضور در مجامع به معنی حضور فیزیکی نیست

  2. زهرا گفت:

   سلام من اون شماره تلفن که شماره شباباهاش ثبت شده سوخته وواگذاره شده الان باویرایش شماره تلفن همراه شماره تلفن دیگه ای وارد کردم ازنظرشمامانعی نداره

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    خیر این امکان در سامانه قرار داده شده است

 100. Mahan گفت:

  سلام خسته نباشید.ممنون ازسایت خوبتون.من سهاموازادسازی زدم.ولی هرکاری میکنم نمیتونم واردسامانه سجام بشم.میزنه دسترسی امکان پذیرنیست.دلیلش چیه

  1. وحید ملکیان گفت:

   مشکل از اینترنت است شاید اینترنت مشکل داره چون اینترنت من هم همه سایت ها را باز میکرد اما سجام را باز نمیکرد به پشتیبانی اینترنت زنگ زدم با تنظیمات خاص دیگر سایت سجام را باز میکنه

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    سجام قطعی زیاد دارد

 101. Zolfi گفت:

  الان سهام عدالت را ازاد سازی کنیم وبه بورس ببریم فقط سودش رو می بریم یا کولش رو می بریم دیگه سال های دیگه هم دیگر سود خودکار نمیده ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر نگهداری کنید سود نقدی هم دریافت میکنید. اگر قیمت هم افزایش پیدا کند منتفع می شوید.

   ولی برای همه این موضوعات نیاز به دریافت کد بورسی دارید.

   لینک دریافت کد بورسی :

   https://bit.ly/2WhJz6w

 102. اسماعیل.. گفت:

  سلام..ایا میشه مثلا دوستم سهامشو پنج ملیون میفروشه ازش بخرم و ده ملیون بفروشم..و کلا خریدارها کیا هستن و مراحل فروش رو به اشخاص حقیقی و حقوقی توضیح بدید..تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معاملات ثانویه هست. خریدار ها و فروشنده ها که مشخص نیستند

   1. داود خالدی اهواز گفت:

    سلام ما که ثبت نام نکردیم تکلیفمون چی میشه

    1. mehdi afzalian گفت:

     شما جز سرمایه گذاری غیر مستقیم قرار می گیرید و مثل سابق سالانه به حساب شما سود واریز می شه

 103. Ye.mard گفت:

  سلام
  داشتم نظرات رو می‌خوندم یه سوال اومد به ذهنم

  در روش اول اگه سهام نزد خودم باشه و هیچ خرید و فروشی نکنم ، در سال هیچ سودی روش نمیاد

  ولی در روش غیر مستقیم سود میاد درسته ؟

  یا سود انباشته شرکت به صورت سالانه در هر دو روش اجرا میشه !!!!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در روش مستقیم هم مشمول دریافت سود نقدی میشید.

   هیچ فرقی نداره

 104. ali7mar گفت:

  با سلام و خسته نباشين
  استاد يه سوال داشتم ازتون الان سهام اعدالت من ٨١٩٠٠٠٠٠ارزش اون چقد هستش ؟تا الانم هيچي انتخابي نكردم براي ازادسازيش تا كي مهلت انتخاب داريم ؟بعدشم ازكجا بفهمم سهامي كه دارم برا كدوم شركت هستش
  تشكر ازشما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید در مرحله اول کد بورسی بگیرید.

   لینک دریافت کد بورسی

   https://bit.ly/2WhJz6w

   اگر کاری انجام ندید یعنی روش غیر مستقیم رو انتخاب کردید

 105. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید …من سهام عدالت رو مستقیم زدم …کد معاملاتی هم که تا چند روز قبل واسم پیام اومده ….چطوری میشه من نام شرکتهایی که در سبد خودم رو مشاهده کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز منتقل نشده. باید تا پایان مهلت ثبت نام سهام عدالت صبر کنید

 106. حدیث گفت:

  سلام ما روش غیرمستقیم رو انتخاب کردیم ایا مثله ثابق برای ما سود سالانه واریز میشود یا خیر؟؟؟و اینکه اگر زمانی ب سهاممون احتیاج داشتیم میتونیم بفروشیمش یا خیر؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله مثل سابق سود نقدی دریافت میکنید. ولی فروش آن هنوز معلوم نیست که به چه صورت هست

 107. حدیث گفت:

  ببخشید سوال دیگ ای ک داشتم اینه ک ایا روش مستقیم هم سود بهش تعلق میگیره؟؟؟
  و اینکه سود مستقیم بیشتره یا غیر مستقیم؟؟؟
  و در روش مستقیم ایا امکان خریدو فروشش مهیا میشود یا خیر؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در روش مستقیم شما کد بورسی دریافت میکنید. در مرحله بعدی سهام به کد شما منتقل می شود. اگر قصد فروش داشستید که میفروشید. اگر هم نداشتید از سود نقدی استفاده میکنید.

   لینک دریافت کد بورسی:

   https://b2n.ir/179029

 108. یوسفی گفت:

  با سلام خرید سهام عدالت در بورس فقط مخصوص افرادی است که سهام عدالت داشتند ؟ من سهام از قبل نداشتم وقتی کد ملی ام را در سایت وارد کردم پیام داد شما عضو سهام عدالت نیستید .ولی کد بورسی دارم و فعال رورس هستم .چکار کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   پس شما سهام عدالت ندارید

 109. یوسفی گفت:

  با سلام خرید سهام عدالت در بورس فقط مخصوص افرادی است که سهام عدالت داشتند ؟ من سهام از قبل نداشتم وقتی کد ملی ام را در سایت وارد کردم پیام داد شما عضو سهام عدالت نیستید .ولی کد بورسی دارم و فعال رورس هستم .چکار کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   پس شما سهام عدالت ندارید

 110. Alireza safari گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یه سوال داشتم اینکه اگر من آزادسازی مستقیم انتخاب کنم ولی نخوام بفروشم مثل قبل سود سهامم بهم تعلق میگیره یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله سود واریز می شود. منتها باید کد بورسی دریافت کنید.

   لینک دریافت کد بورسی:

   https://b2n.ir/179029

 111. مجید گفت:

  سلام.آیا میشه سهام خود را به افراد شخصی فروخت غیر از بورس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام عدالت رو نمیتونید به صورت وکالتی بفروشید. میتونید کد بورسی دریافت کنید و به صورت مستقیم از طریق بورس بفروشید.

   لینک دریافت کد بورسی

   https://b2n.ir/179029

 112. Fatemeh g گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید ما میخایم سهام مون رو بفروشیم و اینکه سر رشته ای از بورس نداریم ک روش مستقیم رو انتخاب کنیم.. الان باید چ کنیم؟
  چرا یکی بهشون نمیگه اگه به فکر مردم هستید برای روش غیر مستقیم هم امکان فروش بزارن

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا برای مستقیم باید کد بورسی دریافت کنید. این هم لینک دریافت کد بورسی

   https://b2n.ir/179029

 113. Mhm گفت:

  سلام من سهام رو مستقیم زدم اما اشتباه کردم و هیچ‌آگاهی از بازار بورس ندارم میشه شما توصیه کنید که چیکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکلی نیست. ابتدا از طریق لینک زیر کد بورسی دریافت کنید. در مرحله بعدی هم آموزش ببینید و معامله کنید.

   https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 114. باران گفت:

  سلام خدمت آقای افضلیان محترم خیلی سایت خوبی هست اول تشکر میکنم بابت سایت خوب وپاسخگویی شما بزرگوار و کمک هاتون به دوستان عزیز،من از وقتی این خبرآزادازی شنیدم خیلی دست دارم منم سهامم رو آزاد کنم وخودم تو بورس کارکنم چون بیکارم و میخوام هم درآمد داشته باشم هم کارکنم و هیچی نمیدونم اگه امکانش هست راهنمایی کنید ممنون میشم ازابتدا بهم بگید چیکارکنم چطورسهامم رو آزادکنم و بعدش که میگن کدبورسی بگیرید چطوره این احراز هویت چیه؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مرحله اول باید کد بورسی دریافت کنید. بعد اموزش ببینید و بعد از با روحیات شما سازگار هست اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

   از این لینک میتونید کد بورسی دریافت کنید.

   https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 115. امیر گفت:

  سلام ایا ما میتوانیم در سایت های دیگری کد بورس را دریافت کنیم؟مثل سایت تالاربورس یا کارگزاری فارابی
  و بعد در سجام احرار هویت کنیم؟!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله میتوانید

   از این لینک اقدام کنید که نیازی به ثبت نام در سجام نداشته باشید.

   https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 116. ali گفت:

  سلام ایا میتوانیم به جای سامانه سجام در سایت دیگری برای خرید فروش سهام ثبت نام کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در هر صئورت باید کد بورسی دریافت کنید.

   لینک دریافت کد بورسی بدون ثبت نام مستقیم در سجام:

   https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 117. حدیث گفت:

  ما گزینه مستقیم رو انتخاب کردیم ایا ماهم جز اون افرادی هستیم ک سهاممون جز شرکت های استانی قرار میگیرد یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

   باید در سجام ثبت نام کنید و کد بورسی بگیرید.

   از این لینک اقدام به دریافت کد بورسی کنید.

   https://ex.agah.com/ref/AA0485/login

 118. حسین گفت:

  سلام
  بنده از قبل کد بورسی دارم و فعالیت میکنم منتها با حسابی که با حساب سهام عدالتم متفاوته
  آیا باید پس از آزادسازی سهام عدالت شماره حساب سهام عدالت رو رو با شماره حساب سجام عوض کرد یا اهمیتی ندارد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه نیازی به این کار نیست

 119. محسن گفت:

  با سلام خدمت شما میخواستم بدونم من روش مستقیم و انتخاب کردم اما آشنایی به بورس ندارم میتونم از طریق کارگزاری ها اقدام به خرید و فروش سهام کنم من میخوام فعلا سهام خودمو نگه دارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر روش مستقیم رو انتخاب کنید باید کد بورسی دریافت کنید و در مرحله بعدی خرید و فروش کنید

 120. جمشید گفت:

  استاد سلام
  من میتونم با وکالت محضری برای پدرومادرم در سامانه سجام ثبت نام کنم و براشون کد بورسی بگیرم یا اینکه باید خودشون شخصا اقدام کنند ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید شخصا اقدام کنند.

 121. مهرداد گفت:

  يه سوال ديگه داشتم
  روش مستقیم را زدم
  اگه سهام را معامله نکنم به شرکت کارگزاری کدوم قسمت بسپارم تا سود کنم چون من از معامله و بورس سردر نمیارم؟سبدگردانی چجوریه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام در سامانه قرار میگیره و قادر به معامله هستید.

   اگر هم کاری انجام ندهید باز هم سهام در سامانه معاملاتی شما موجود است.

 122. متین گفت:

  سلام مگه میشه بدون ثبت نام در سجام کد بورسی گرف مگه الزام نیس قبلش تو سجام ثبت نام کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقتی از درگاه آگاه اکسپرس وارد شوید نیازی به ثبت نام مجدد در سجام ندارید

 123. محمد گفت:

  Mohammad341 : سلام جناب استاد افضلیان ، ما که هیچ اطلاعی از بورس نداریم وروش مستقیم را هم انتخاب کرده ایم لااقل یه راه مشورتی از طریق تماس تلفنی ویا از طریق مکاتبه به ما نشان دهید، تا ما بتوانیم از وجود مبارکتان استفاده کنیم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همه موارد شفاف در مقاله مشخص شده است. باز هم اگر سوالی دارید بفرمایید.

 124. شکیبا گفت:

  ببخشید الان اینجا درباره سهام عدالت صحبت میشه ولی من ی سوال درباره صندوقetfداشتم ،اگه خریداری کنیم بنظرتون خوبه یان؟ ایا حتما برای خریدش باید اول تو سجام ثبت نام کنم یا ن اول کد بورسی بگیرم
  وخریداری کنم بعدا هم میشه تو سجام ثبت نام کرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله خریداری کنید

 125. علیرضا گفت:

  سلام.وقت بخیر
  الان میگن ارزش سهام عدالت ۱۱ برابر شده این افزایش ارزش خود به خود ایجاد میشه یا باید با سهام کار کنیم تا ارزشش ارزش پیدا کنه…مثلا من اگه ۱ میلیون سهام از شرکت فولاد رو بخرم تا سال بعد باهاش کار نکنم و بفروشم بیشتر ازم میخرن؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام عدالت به شما داده شده و سهام شما مشخص هست و اینطور نیست که الان بخرید.

   یک سری سهام تعیین شده و در حساب شما بعد از دریافت کد بورسی منتقل می شود.

   لیتک دریافت کد بورسی:

   https://bit.ly/2Wl6j5F

 126. حسن گفت:

  سلام من خودم کد بورسی دارم الان برای مادرم روش مستقیم انتخاب کردم حالا باید کد بورسی برای مادرم بگیرم وقتی وارد سامانه سجام میشی مشخصات مادرم را باید وارد کنم و شماره حساب مادرم .. خب مادرم که ایمیل و ادرس شرکت و نمیدونم چیزهای دیگه نداره و گیرم که ثبت نام مادرم کامل شد و کد بورسی گرفتم ایا باید مادرم را در یک کارگزاری ثبت نام کنم و وقتی ثبت نام مادرم در کارگزاری تمام شد چطوری سهامش را خرید و فروش کنم ایا میشود چندتا نرم افزار مثلا آساتریدر در یک گوشی نصب کرد ایا میشود با همین گوشی خودم برای مادرم خرید و فروش کنم نمیدونم منظور من را متوجه شدین یا نه من فقط نمیدونم چجوری سهام مادرم را بعد از گرفتن کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری و احراز هویت به چه صورتی خرید و فروش کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از طریق لینک زیر ثبت نام کنید و به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و کد بورسی دریافت کنید. بعد از دریافت کد بورسی و انتخاب سیرمایه گذاری مستقیمتا سهام به حساب شما منتقل می شود.

   https://bit.ly/2Wl6j5F

   1. مهرداد گفت:

    من میخوام کلا سهاممو بفروشم ارزش سهاممم یک ملیون تومنه ازاد سازیه مستقیمم کردم میخوام بفروشم پولشو بگیرم خیلی گرفتارم

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     در مرحله اول کد بورسی را باید بگیرید. در مرحله بعد بعد از آزادسازی سهام عدالت دارایی را بفروشید

 127. متینه گفت:

  سلام،الان میگن در روش غیرمستقیم ارزش سهام دوبرابر میشه ولی روش مستقیم نه یعنی غیرمستقیم بهتر؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارزش سهام بر اساس قیمت روز هست و ارتباطی به مستقیم و غیر مستقیم نداره

 128. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و در فرایند ثبت نام گفت برای واگذاری سود سهام باید یا شماره حساب بانک ملت یا سامان وارد کنید…من چون این دو بانک رو نداشتم بانک ملی وارد کردم…الان چی میشه یعنی سود خرید و فروشم تو سهام رو چیجوری دریافت میکنم؟

 129. باران گفت:

  سلام اگه میشه واضح تر توضیح بدید من میخوام سهامم رو آزاد کنم چیکارباید بکنم از الف تا آخرش رو برام توضیح بدین لطفا هیچی نمیدونم ولی میخوام آزاد کنم و خودم کارکنم سود کنم راه چاره چیه ریزریزبرام توضیح بدید لطفا وارد چ سایتی بشم چیکار کنم کدبورسی چیه چطور گیرم کجا برم؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   شرکت کنیددر لایو اینستا گرام فردا سه شنبه ساعت 17 شرکت کنید

 130. ب گفت:

  تو این شرایط کرونا حتما برا کدبورسی باید بریم دفترپیشخوان نمیشه نریم فقط اینترنتی بهمون کدبدن؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر. حتما باید مراجعه کنید. حالا شاید احراز هویت اینترنتی هم فعال شود

 131. احسان گفت:

  سلام خدمت جناب آقای افضلیان عزیز که مثل همیشه با حوصله پاسخگوی دوستان هستن. روش مستقیم که تکلیفش مشخصه. اما من یه سوال دارم. اگه در روش غیر مستقیم ، سهام دست شرکت هست و اونا را نمیشه فروخت ، پس سهامدار در چی شریک هست؟؟؟ یعنی اگه کسی روش غیر مستقیم انتخاب کنه، عملا دیگه اگه لازمش شد،این مثلا ۱۰ میلیون سهام را نمیتونه نقد کنه؟؟ و فقط باید منتظر باشه ببینه کی میخوان فقط بهش سود بدن؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در روش غیر مستقیم سود سالانه عاید شما می شود.

   اما با قطع ساز و کار معامله برای این صندوق ها را نیز اجرایی می کنند.

 132. ب گفت:

  دوستان کد بورسی گرفتن هزینه داره؟

 133. امیری گفت:

  سلام استاد وقتتون بخیر.
  ببخشید مصدع اوقاتتون شدم وسوالی از محضرتون داشتم،من کد بورسی دریافت کرده ام حال چقدر زمان میبره تا سهام به کد بورسیم منتقل شود؟ و زمانی که منتقل شود میتوان فروخت یا زمان خاصی مطرح هست برا فروش؟
  تشکر از زحمات شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تاریخ تعیین تکلیف سزرمایه گذاری مستقیم و یا غیر مستقیم تا 8 خرداد هست.

   بعد از این تاریخ در خصوص معامله آن تصمیم گیری می شود

 134. باران گفت:

  احرازهویت اینترنتی چطوریه من نمیخوام تو این شرایط کرونا برم دفترپیشخوان چکارکنم؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز اعلام نشده

 135. باران گفت:

  ای کاش بیشتر برام توضیح بدید اینجا من اینستاگرام ندارم نمیشه همین جا ریزبه ریز برام توضیح بدید که چیکارکنم وقتی تو سایت سهام عدالت روش مستقیم انتخاب کردم بعد بایدچیکارکنم هیچی نمیدونم واقعا همین یه مقدار اطلاعات ازهمینجاازکامنت ها متوجه شدم ولی میترسم اشتباهی کاری انجام بدم برام توضیح نمیدید آقای افضلیان؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اول روش مستقیم رو انتخاب کنید. در مرحله بعدی از لینک زیر اطلاعات رو تکمیل کنید و به یکی از دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت بروید. کد بورسی صادر می شود و در مرحله بعدی بعد از آزاد سازی سهام عدات به حساب شما منتقل می شود.

   https://virgool.io/@mehdi.afzalian/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-fw5vbcuss2bv

 136. باران گفت:

  این پیام لطفا بخونید ببینید درست متوجه شدم: 1.من اول باید برم تو سایت سایت samanese.ir روش مستقیم رو انتخاب کنم2.بعدچون کدبورسی ندارم باید برم تو سایت سجام کد بورسی بگیرم درسته؟؟ بعد این احراز هویت من مشکل دارم نمیتونم برم دفترپیشخوان درمورد غیر خضوری احراز هویت برام توضیح میدین؟؟؟

 137. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  جناب افضلیان دوتا سوال دارم ممنون میشم پاسخ دهید.
  1- در آساتریدر آگاه یک اطلاعیه میاد به نام “پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم” آیا این به سهام عدالت ربطی داره ؟ باید کاری بکنیم؟
  2- من که آزادسازی مستقیم رو زدم و کد بورسی دارم و معامله هم انجام میدم برای سهام عدالت باید صبر کنیم تا اطلاع بدن که معامله انجام بدیم؟و اینکه میتونیم سهام رو افزایش بدیم یا فقط میتونیم بفروشیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   دارا یکم صندوق ETF دولتی هست و ارتباطی به سهام عدالت ندارد.

   در خصوص سوال دوم هم بعد از اعلام رسمی تاریخ خرید و فروش سهام عدالت سهم به حساب شما منتقل می شود

 138. فرشته گفت:

  سلام وقت بخیربرای پدر من یک پیامکی اومده حساب بانکی ثبت شده ی شماقابلیت واریزسودسهام نداردجهت درج شماره شبای جدید به سایت مراجعه کنی،که رفتن بانک وگفتن که حساب مشکلی نداره،مجددیک شماره شبای ی حساب دیگه شو واردکردن،لطفا بفرمایین که شبای قبلی که مشکل داشته باوارد کردن شبای جدیدسود تعلق میگیره یاچکار باید کرد خواهشاجواب بدین ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در سامانه سازمان خصوصی سازی شبای جدید را وارد کنید.

   معیار واریز سود اطلاعات ثبت شده در همین سامانه هست

 139. عاطفه گفت:

  با سلام ببخشید آقای افضلیان من روش مستقیم رو انتخاب کردم و کد بورسی هم گرفتم ولی الان نمیدونم باید چیکار کنم اگر در بورس فعالیت نداشته باشم سهام از ارزش میفته یا ازبین می ره لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صبر کنید. کار دیگه ای نیاز نیست انجام دهید

 140. عاطفه گفت:

  باسلام ببخشید آقای افضلیان من روش مستقیم رو انتخاب کردم و کد بورسی هم گرفتم ولی الان نمیدونم باید چیکار کنم اگر در بورس فعالیت نداشته باشم ارزش سهامم میفته یا از بین میره لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام به کد بورسی شما منتقل میشه

   ارزش سهم با توجه به قیمت سهم افزایش یا کاهش پیدا میکنه

 141. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و در فرایند ثبت نام گفت برای واگذاری سود سهام باید یا شماره حساب بانک ملت یا سامان وارد کنید…من چون این دو بانک رو نداشتم بانک ملی وارد کردم…الان چی میشه یعنی سود خرید و فروشم تو سهام رو چیجوری دریافت میکنم؟
  اگه میشه جواب بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه مشکلی نیست

  2. پریسا گفت:

   سلام من حق تقدم در چند شرکت دارم نمیخواهم سهم بفروشم میخوام بخرم چطور از شرکتهایی که حق تقدم دارم سهم بخرم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    حق تقدم سهام عدالت منظور شماست؟

 142. رضا گفت:

  سلام.خسته نباشد
  در کارگزاری اگاه برای دریافت وجه شماره حسابمو نمیاره .در صورتی که همه اطلاعات لازمو تو ثبت نام ازم گرفتن
  واریز میشه کرد برا برداشت شماره حسابمو نمیاره.ایمل زدم جوابگو نیستن.راه حل شما چیه؟مرسی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مراجعه حضوری

 143. شادی گفت:

  سلام.باتشکر از توضیحاتتان. آیا برای دریافت کد بورسی حتما باید حضوری ب دفتر پیشخوان یا پست بانک رفت؟ ادرس کارگزاری آگاه ک معرفی فرمودین هم مانند سجام فقط کد پیگیری میده ؟بعدش باید به پست بانک برای دریافت کد برویم؟ نمیشود کلا بصورت غیر حضوری کد دریافت کنیم؟؟

 144. باران گفت:

  منم میخوام سهامم رو مستقیم بزنم خودم تو بورس کار کنم ولی باید کد بورسی بگیرم میگن باید حضوری بریم دفتر پیشخوان ولی الان تو این شرایط نمیتونم نمیخام خگحضوری برم دفتر پیشخوان مهلت ثبت نام هم داره تموم میشه راه چاره چیه؟؟؟

 145. باران گفت:

  انگار قرار بود برای احراز هویت غیر حضوری انجام بدن یه چیزی شنیدم ولی دقیق نمیدونم چیه میشه شما راهنمایی کنید استادبزرگوارممنون که پاسخ میدید

 146. مهدی گفت:

  من همین الان می‌خوام سهام عدالت فردی راازش خریدکنم باید چهک کارهای انجام بدم آیا فقط با یک برگه خرید محضری معتبر میشه آیا دراینده مشکل ساز نمیشه با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این کار را نکنید. اعتبار ندارد

 147. باران گفت:

  سلام میشه الان سهام رو آزاد کنیم ولی دوماه دیگه کدبورسی بگیریم و بعدبریم دفترپیشخوان؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله میتوانید سرمایه گذاری مستقیم را انتخاب کنید.

   در مرحله بعدی کد بورسی بگیرید.

 148. ساحل گفت:

  سلام همین ک سجام ثبت نام کنیم کد بورسی میدن یا نه باید به کارگزاری برای کدبورسی مراجعه کرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای دریافت کد بورسی از لینک زیر افدام کنید. پس از آن به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

   https://b2n.ir/179029

  2. نرگس گفت:

   سلام ممنون از توضیحات شما
   فقط اینکه اگر روش غیر مستقیم انتخاب بشه هم امکان فروش سهام هست؟
   واینکه برای همین روش غیر مستقیم هم باید اهراز هویت بشیم؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    در روش غیر مستقیم سهام به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل می شود.

    در آینده قرار است شرکت های سرمایه گذاری استانی در قالب شرکت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه معامله شوند.

 149. seda گفت:

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم تو خبر گفتن بعد آزادسازی دوماه دیگه خودمون کد بورسی میدیم الان ما صبر کنیم یا خودمان اقدام به گرفتن کد بورسی کنیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اقدام به دریافت کد بورذسی کنید. چون ساز و کتار بعدی مشخص نیست

 150. seda گفت:

  سلام سوال داشتم این سهام عدالتی که وارد صفحه معاملاتمون میشه اگه خریدوفروشی نکنیم بازم ارزَش سهاممون بعد چندسال بالامیره یا شرط ارزش بالارفتن سهام خرید وفروشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر ارذزش سهام موجود در سهام عدالت بالا برود ارزش سهام عدالت هم افزایش می یابد

 151. رضایی گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر ما روش غیرمستقیم رو مد نظر داشته باشیم در این صورت هر زمان بخوایم امکان فروش سهاممون رو داریم یا خیر؟…

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در روش غیر مستقیم دستور العملی برای فروش سهام منتشر نشده است ولی قرار است در قالب شرکت های سرمایه گذاری استانی عرضه شوند

 152. علي اكبر گفت:

  سلام
  اگر بنده روش مستقيم را انتخاب كنم ولي اقدامي براي دريافت كد بورسي و ثبت نام در سامانه سجام انجام ندهم آيا باز هم سود شركت هايي كه از طريق آزادسازي سهام عدالت به اينجانب واگذار شده است را دريافت مي نمايم .به عبارت ديگر فقط من روش مستقيم را انتخاب كنم و مجمع شركت ها پس از برگزاري جلسات ساليانه اقدام به پرداخت سود نمايند(به حساب شباي تعريف شده)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   با توجه به نوضیح این موضوع روش غیر مستقیم را انتخاب کنید.

   روش مستقیم برای افرادی است که بازار سرمایه را می شناسند.

 153. علیرضا گفت:

  سلام من روش مستقیم را انتخاب کردم و کد بورسی هم دارم ودر حد آماتور کار میکنم چطور بفهمم که سهام من وارد سبد من شده است

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بعد از 8 خرداد در مورد این موضوع تصمیم گیری می شود.

 154. زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  امکانش هست روش مستقیم رو بزنیم ولی در بورس فعالیت نکنیم و ارزش پولمان را به صورت نقدی برداشت کنیم؟؟؟ از طرفی آیا میشود مثلا ارزش سهام عدالت پدرم را که به کد بورسی خودش واریز میشود برای خودم انتقال بدهم؟؟ ایشون بی سواد هستن ولی میخام ارزش پولش در بورس باشد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با توجه به این شرایط روش غیر مستقیم را انتخاب کنید.

   در مورد سوال دوم خیر امکانش نیست

 155. فرحناز گفت:

  باسلام
  من سهامم رو آزاد کردم و کدبورسی گرفتم کی می تونم ببینم چه سهامی رو به من تخصیص دادن؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بعد از 8 خرداد تعیین تکلیف می شود

 156. ب گفت:

  سلام وقتی تو سامانه ثبت نام کردیم تا کی وقت هست کد بورسی بگیریم و واسه فعالیت تو بورس فعالیت کنیم؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   زمان تعیین نکردند ولی باید اقدام به دریافت کد بورسی کنید

 157. . گفت:

  میشه الان ثبت نام کنیم سهام آزاد کنیم ولی بعدا یعنی یکی دو ماه دیگه برم کد بورسی بگیرم؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سجام رو باید دریافت کنید

 158. پارسا گفت:

  سلام
  بنده کد بورسی دارم ولی در سجام ثبت نام نکردم و موقع خرید سهام عدالت فقط کد ملی لازم بود و نه کد بورسی
  کاری لازمه بنده انجام بدم؟
  سوال دوم اینکه این سهام رو کی داخل صفحه کارگذاریم میبینم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   روش مستقیم رو انتخاب کنید. بعد از اون تاریخ سهام به کد بورسی شما منتقل میشه

 159. محمدحسین گفت:

  سلام میبخشید، من قبل از ازادسازی سهام کد بورسیمو گرفتم،چطور این سهام عدالت به حسابم میاد؟خود به خود سهم ها برام خریده میشه؟یه پولش به حساب پرتالم میاد و من باید سهم بخرم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وارد سامانه سازمان خصوصی سازی بشید. روش مستقیم رو انتخاب کنید. پس از اون میتونید منتقل کنید

 160. براتی گفت:

  سلام، ببخشید اگه بخوام سهامم عیرمستقیم باشه ولی کد بورسی گرفته باشم چی میشه؟ یعنی اگه کدبورسی بگیریم مستقیم میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   گرفتن کد بورسی منافاتی با انتخاب روش غیر مستقیم ندارد

 161. عرفانی گفت:

  سلام من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم ایا میشه زمان فروش سهام رو بفروشم یانه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   برای روش فروش غیر مستقیم هنوز ساز و کاری مشخص نشده

 162. مریم گفت:

  سلام
  ببخشید من ناخواسته روش مستقیم رو انتخاب کردم و هیچ اطلاعی از بازار بورس ندارم.اگر هیچ فعالیتی انجام ندم.آیا سهام بنده مانند این چند سال که افزایش پیدا کرده.افزایش پیدا میکند یا در همین مبلغ باقی میماند؟؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر بازار سرمایه مناسب باشد و قیمت ها بالا رود بله.

   فکر میکنم یک بار امکان ویرایش را دارید

 163. سمیه جمال ابادی گفت:

  سلام من همه مراحل روانجام دادم کدبورس هم برام آمده فقط واردبورس میشم میزنه موجودی صفرپس سهام عدالت چی شد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز به افراد تعلق نگرفته. باید صبر کنید تا ازاد سازی انجام بشه

 164. نگار گفت:

  سلام آیا امکان فروش سهام عدالت بدون دریافت کدبورسی وجود دارد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در این صورت باید سرمایه گذاری غیرمستقیم رو انتخاب کنید

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا هنوز ساز و کاری مشخص نشده

   شاید بعدا توسط بانک ها انجا شود

 165. . گفت:

  برا گرفتن کد بورسی به احراز هویت نیاز هست یا حضوری یا الکترونیکی من کارت ملی هوشمند ندارم چیکار باید بکنم یعنی نمیتونم؟؟؟؟؟

 166. رحیمی گفت:

  سلام من روش مستقیم رو انتخاب کردم اینکه میگید مجمع سود رو میده لطفا یکم بیشتر توضیح بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هر سهمی که شما داشته باشید اگر در مجامع اون شرکت کنید به شما سود سالانه تعلق میگیره.

 167. حسین عباسی گفت:

  با سلام و ادب
  بنده سهام عدالت خود را در حالت مستقیم انتخاب کردم و از قبل هم تو بورس فعالیت داشتم و کدبورسی از قبل دارم ایا سهام عدالتم با کدبورسی قبل فعال گردیده و اضافه می شود یا باید دوباره اقدام برای سجام و دریافت کد بورسی جدید کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نیازی به اقدام مجدد نیست. سهام به کد شما منتقل می شود

 168. Mr گفت:

  درود کارشناس اقای افضلیان
  همه مراحل روش مستقیم را انجام دادیم ایا برای مرحله احراز هویت باید به دفاتر پیشخوان دولت برویم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله مرحله اخر مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت هست

 169. مریم گفت:

  سلام شب بخیر
  واسه کسانی که اصلا اطلاعاتی از بورس ندارند
  کدام گزینه بهتر؟
  و اگر آزاد کنند و کد بورسی بگیرند خودشان باید خرید فروش کنند؟
  و اگر آزاد کنند و اصلا خرید فروش نکنند چی سود تعلق میگیرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر اطلاعات ندارید بهتر است که غیر مستقیم را انتخاب کنید.

   اگر ازاد کنید و خرید و فروشی نداشته باشید سود تعلق میگیرد ولی نحوه دریافت سود سخت تز از حالت عادی است

 170. مانیا گفت:

  سلام برگه ای که من دارم نوشته سهام من یک میلیونی ولی در سایت هست ارزش سهام من 4,920,000 ریال نوشته یعنی چی اخه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   عددی که در سامانه سازمان خصوصی سازی نوشته شده عدد درست هست

 171. Fereydon گفت:

  سلام خسته نباشید من سهامم 533تومانه نیخوام بدونم چقد شده و ب پولش نیاز دارم چطور میتونم یکجا همشو بفروشم یا واگذار کنم باید چیکار کنم همشو یجا بفروشم میتونم به کسی بفروشمش ممنون میشم جواب بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر کد بورسی دریافت کرده باشید می تواندی با مراجعه به بانک و تکمیل فرم اقدام به فروش کنید. البته به صورت بکجا هم نمیتوانید بغروشید. در مرحله اول 30 درصد میتوانید بفروشید

 172. mmm گفت:

  سلام مادرمن توی سایت برای آزادسازی سهامش به روش مستقیم اقدام کرده ولی ادامه فرآیندوطی نکرده وکدبورسی نگرفته والان پشیمون ونمی خواد که کدبورسی بگیر اگه ادامه فرآیندونره مشکلی پیش مییادواینکه هنوز سهامش دست دولت می مونه وهرسال براش سودمیاد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فکر میکنم امکان ویرایش وجود داشته باشه. مجددا میتونید غیر مستقیم رو انتخاب کنید

 173. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام بفهمم که اگه تو سجام یا همون بازار بورس شرکت کنم و نخوام سهاممو اونجا بفروشم و به بانک بفروشم میشه و ایا مشکلی رو هم ایجاد میکنه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله امکانش هست

 174. نهال گفت:

  سلام تو ثبت نام سجام ی بخشش این ک نوع حساب میخاستم بدونم کدومو بزنم من کارت بانکی ک یارانه میگیرم کدومو بزنم جاری یا کوتاه مدت…….

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپرده کوتاه مدت

  2. mahdi گفت:

   سلام.من سهام خودم وپسرم رو ازادکردم باید ۲تا کد بورسی بگیرم میخوام وارد بورس بشم امکانش هست یاباید صبرکنم والان که ازادکردم سهامم بلاتکلیفه یاکارمیکنه ممنون

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    بله مشکلی نیست.

    کد بورسی بگیرید و امکان فروش یا نگهداری سهام رو دارید

 175. علی آسکانی گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت جواب دادنتون
  ببخشید من شنیدم میگن که سهامو بزارین بهترع چجوری سهامو برای بعد بزاریم اخه اگ کاری انجام ندیم غیر مستقیم میشه .
  و وقتی غیر مستقیم بشه آیا واس همه طبق مراحل پول واریز میشه یا نه یک ثبت نام دیگر توش هست ک واست پول بیاد یا نه نیاد ؟!

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر قصد فعالیتی ندارید بهتر هست که غیر مستقیم رو انتخاب کنید.

 176. Hamid گفت:

  ببخشید برای فروش سی درصد حتما باید روش مستقیم رو انتخاب کنیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

   برای فروش غیر مستقیم ساز و کاری هنوز مشخص نشده

 177. خشایار گفت:

  سلام، خیلی ممنون که وقت میزارین و به پرسش‌ها پاسخ میدین
  چجوری میشه سهام عدالت رو در بورس خریداری کرد؟ ازونجاییکه حتی با انتخاب روش مستقیم توسط مالک، بانک‌ها اقدام به فروش قراره بکنن. چجوری میشه در بورس سهام عدالت رو خریداری کرد؟ یا نکنه ذره ذره قراره به خودیاشون بفروشن 🤔😏

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   پرتفو سهام هدالت مشخص هست. شما همین الان هم قادر به خرید شرکت های بورسی موجود در سبد سهام عدالت هستید

 178. حمید گفت:

  سلام
  اگه من سهام خودمو غیر مستقیم بزارم بعدا سهامم چی میشه؟!
  مثل قبل سالانه میشه یا نه کلا آزاد میشه

  و بعددر صورت غیر مستقیم میتونم جلوتر سهاممو بفروشم یا نه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سالانه سود دریافت میکنید.

   در اینده یک ساز و کاری هم برای معامله این نوع اوراق ایجاد می شود که میتوانید آن را به فروش برسانید

 179. طیبه گفت:

  سلام اگر آزاد سازی سهام به صورت مستقیم انجام دهیم حتمان باید بفروشیم؟ یا میتوان سهام رو نگه داریم و سودش رو فقط دریافت کنیم هر زمان مایل بودیم بفروشیم.؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   نه خیلی الزامی نیست. میتونید صرفا سود رو دریافت کنید

 180. mmm گفت:

  سلام من مادرم سهامشو به روش مستقیم انتخاب کرده والان پشیمونه نمی خوادکه ادامه فرایند وطی کنه وکدبورسی بگیری .الان اگه پیگیری نکنه مشکلی برای سهامش پیش میاد؟ واینکه آیاسهام دست دولت می مونه دوباره براش سودمیاد؟

 181. zynb گفت:

  سلام
  آیا میشه که سهام عدالت رو به فرد خاصی بفروشیم ؟یا فقط از طریقه بانک هستش؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکان فروش به یک فرد خاص نیست

 182. nedachem گفت:

  با سلام
  من روش مستقیم برای سهام عدالت انتخاب کردم/فعالیت بورسی هم دارم / سوالم اینه که الان باید چجوری سهم عدالت تبدیل کنیم به سهم از شرکتهایی که اعلام میشن؟؟و اینکه ایا میشه از هر سهامی که خودمون انتخاب میکنیم داشته باشیم؟ نمیدونم سیستم کارش چجوریه؟! لطفا توضیح بدین ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید صبر کنید تا به حساب شما منتقل شود

 183. ب گفت:

  سلام من کارت ملی هوشمند ندارم آیا برای احراز هویت الکترونیکی به مشکل میخورم؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

 184. Alireza گفت:

  باسلام .من روش مستقیم انتخاب کردم .و تو سامانه سجام ثبت نام کردم ،حالا بخش نامه جدید اومده میشه عوض کنم،میخوام غیر مستقیم بزن هزینه ثبت نام سجام از کجا باید بگیرم و ی سئوال دیگه .اگه روش مستقیم بزنیم و دست به سهام ک قبلا دولت انتخاب کرده نزنیم و همینطور بمونه چی میشه ضرزمیکنیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سجام برای دریافت کد بورسی است. امکان پس گرفتن هزینه که نیست. بهتر هست کد بورسی بگیرید

 185. Parnian88 گفت:

  سلام وقت بخیر بنده هیچ دانشی در رابطه با بورس ندارم و در پذیره نویسی سهام دارا یکم دولت دو میلیون سهم خریدم والان نمیدونم باید برای فروش این سهم درآینده باید در کارگزاری ثبت نام کنم یااز طریق بانک باید اقدام کنم ..ضمنا سهامی که خریدیم رو چجوری واز کجا استعلامشو بگیریم فقط یه کد رهگیری دارم و نمیدونم بعدا به چکارم میاد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید صبر کنید. هنوز جزییات این صندوق ها مشخص نشده

 186. گمنام گفت:

  سلام وقت بخیر .ببخشید میخواستم بدونم ارزش سهام عدالتم 452000تومان هست چقدر می ارزه و 30 درصد فروشش چقدر میشه ؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید با توجه به قیمت روز مشخص بشه

   چون قیمت ها دائما در حال تغییر هست و نمیتوان صرفا عدد درستی گفت

 187. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر.من برای فروش به بانک مراجعه کردم و کاراشو انجام دادم و بعد امروز خودم ازادسازی هم کردم
  ایا مشگلی نیست؟ چون دوستان میگفتن نباید این کارو میکردم چون خود بانک انجام میداد
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه مشکلی نیست

 188. ح گفت:

  من بورس را نمی شناسم ولی با توجه به اینکه گفته شده روش مستقیم بهتر است می خواهم این روش را انتخاب کنم بر همین اساس در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی را هم گرفته ام حال می خواهم بپرسم اگر من روش مستقیم را انتخاب کنم و با کد بورسی که در اختیار دارم از وضعیت تخصیص سهام خود اطلاع پیدا کنم و نخواهم مثل روش غیر مسقیم مدام وضعیت سهام را بررسی کنم و فقط در زمانی که نیاز به فروش دارم اقدامات لازم را انجام دهم مشکلی بوجود نمی آید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هر زمانی که تمایل به فروش داشته باشید میتونید اقدام کنید. اصلا نیاز به چک کردن مداوم نیست

 189. milad گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد افضلیان
  میخواستم دو مورد رو سوال کنم
  1= یکی اینکه شما فرمودین بعد از انتخاب روش مستقیم و ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی و بعدش مشاهده مقدار سهام تخصیص یافته شرکت های سرمایه پذیر(مراجعه به سایت سجام) نیاز هستش.
  خب کدوم قسمت سجام باید برم این مقدار سهام خودمو ببینم؟؟
  2= اینکه من تو کارگذاری مفید هستم و تو پروفایلم چیزی نمیبینم،البته با اینکه گفتن از 8 خرداد که البته الان بامداد 8 خرداد هستش ولی هنوز خبری نیست.
  3= و در آخر اینکه گفتند از 13 خرداد بانکها عاملیت فروش رو شروع میکنن،خب آیا ماهایی که کد بورسی داریم از همین تاریخ میتونیم 30% رو تو بورس بفروشیم؟؟
  چون گفتند از 8 خرداد میتونید شرکتهای سهام خودتون رو ببینید و از اعلام کردن و همچنین زیرنویس کردن که از 10 خرداد یعنی شنبه میتونید اشخاصی که کد بورسی دارن 30% خودشون رو بفروشن.

  بسیار بسیار ممنونتون میشم به این سوالاتم پاسخ بدین.
  متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همه شرکت های oms در حال ایجاد یک بخش جدید در این خصوص هستند که به زودی در سامانه معاملاتی قرار داده می شود

 190. شیوا گفت:

  سلام من کد بورسی ام دارم ولی نمیدونم چطور باید بفروشم میشه راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از طریق سامانه زیر:

   SE.AGAH.COM

 191. Asal mahmoodi گفت:

  سلام خسته باشید
  من میخوام که با سهام عدالت وارد بوس بشم و روش غیر مستقیم رو انتخاب کنم
  اگه با سهام عدالت وارد بورس بشیم مثل بقیه ک وارد بورس شدن ولی نه با سهام عدالت و سود میکنند ما هم سود میکنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مورد دو موضوع جدا صحبت میکنید.

   ارتباطی به هم ندارند.

 192. محمد گفت:

  با سلام
  بنده کد بورسی آگاه رو دارم اما احراز هویت سجام رو انجام ندادم
  الان سوالات بنده اینه:
  1 – برای اینکه سهام عدالتم وارد پرتفوم بشه آیا احراز هویت سجام لازمه یا نه؟
  2- کد بورسی سجام با کد بورسی مثل کارگزاری آگاه باهم فرق میکنند؟((یکی از دوستام قبل از اینکه کد بورسی کارگزاری دریافت کنه، کد بورسی سجام داشت اما بعد از اینکه کد بورسی کارگزاریش فعال شد، کد بورسی سجامش حذف شد یعنی موقع وارد شدن به سامانه سجام در داخل کادر{کد بورسی} خالی بود))
  3- سهام عدالت در پرتفوی کارگزاری وارد میشه یا در سامانه سجام؟
  ممنون میشم سوالات بنده رو جواب بدین.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه فعلا نیازی به سجام ندارید چون کد بورسی دارید

   سهام عدالتا رو از طریق سامانه زیر چک کنید.

   SE.AGAH.COM

 193. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم
  و در سایت دیدم که 10 خرداد میشه خودمون از طریق کارگذاری بفروشیم
  الان 10 خرداد هست وهنوز سهام وارو پرتفو من نشده
  چکار باید انجام بدم تا درست بشه؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   روال فروش فرق داره

   از سامانه زیر وارد شوید

   SE.AGAH.COM

 194. اکبر گفت:

  سلام و خدا قوت .
  همه سایتها در مورد نحوه ورود به سایت جهت فروش سهام عدالت راهنمائی نموده اند .
  اگر مقدوراست نحوه ورود به سایت و روش خرید مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت راهنمائی فرمائید .باتشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همه چیز در متن آمده است

 195. سارا گفت:

  سلام و خسته نباشید من سهام عدالت دارم و تو بورس فعالم والان پرتفوی سهام عدالتم رو دیدم و تو بعضی از سهام ها حق تقدم خرید اون سهم ها هست ایا اطلاعی از نحوه و خرید این سهامها دارید و اینکه چه زمانی میتونیم بعضی از سهمهای تکی که دادن رو فروش و یا خرید کرد ممنون میشم اگه اطلاع تکمیلی دارید بزارید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید صبر کنید تا ساز و کار آن مشخص شود

 196. پژمان گفت:

  سلام
  من هنگام ثبت نام همسر و فرزندم از شماره تلفن خودم استفاده کردم حال حاضر برای دیدن دارایی کل سهام عدالت که از چه شرکتهایی هستند هنگام ورود ایراد میگیرد که شماره تلفن ثبت شده باید با کد ملی صاحب حساب تطبیق داشته باشد چه کاری باید انجام بدیم البته سیم کارت برای افراد زیر هجده سال هم سند نمی خورد خواهشآ راهنمایی کنید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   هنوز ساز و کاری برای این موضوع ایجاد نشده است.

   احتمالا باید شماره تماس را تغییر دهید

 197. M گفت:

  سلام من امروز احرازهویت انجام دادم و کد بورسی برام اومد ولی متشکل از حروف نام خانوادگیم نیس ب جز ی حرفش مشکلی پیش اومده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کد بورسی برای شما صادر شده ولی انچه که به شما ارسال شده نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانه کارگزاری شما می باشد

 198. زهرا گفت:

  با سلام .من سهامم رو آزاد کردم الان هشت میلیون ودویست هزار است ،اگه نفروشم آیا به این مبلغ اضافه میشه وسود میگیره ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله از سود سالانه که بهره می برید.

   از طرفی افزایش قیمت سهام هم برای پرتفو شما ممکن است در اینده لحاظ شود

 199. Ali گفت:

  اگه سهامم رو آزاد سازی نکنم خودبه خود غیر مستقیم ازش استفاده میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله غیر مستقیم می شود و در اینده هم ساز و. کار معامله آن فراهم می شود

   1. Ali گفت:

    من از بورس سر در نمیارم همون آزاد سازی نکنم بهتره درسته؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     بله

     غیر مستقیم رو انتخاب کنید

 200. payam گفت:

  سلام دوستی مراجعه کردن که سهام عدالت رو درقبال بدهی واگذار کنن میگن کلیه اقدامات روجهت آزادسازی سهام انجام دادن به چه صورت میتونن سهام رو منتقل کنن ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   من در جریان انتقال نیستم.

   موکدا هم گفتند که این کار را انجام ندهید

 201. محمودی گفت:

  سلام من کد بورسیم اومده اما هنوز پیامی توپورتفوم نیومده واسه سهام عدالتم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید از طریق زیر وارد شوید.

   se.agah.com

 202. شکرائی گفت:

  سلام
  من سهام عدالتم رو آزاد کردم کد پیگیری هم داد الان که وارد سایت سهام عدالت میشم برا استعلام کد ملی رو میزنم میگه کاربری با این مشخصات وجود ندارد. چیکار باید بکنم ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید صبر کنید. شاید مشکلات مربوط به عدم همخوانی اطلاعات سامانه خصوصی سازی با شرکت سپرده گذاری باشد

 203. شایان گفت:

  سلام وقت بخیر.
  برای دیدن دارایی کل سهام که گفته شده از سایت sahamedalat.ir باید صورت بگیرد اما در حال حاضر با وارد کردن کد ملی و کد امنیتی هیچ کدی به تلفن همراه اعلام شده نمی آید. در حالیکه شماره تلفن ثبت شده در سامانه درست است. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چکار باید بکنم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از سایت زیر اقدام کنید.

   SE.AGAH.COM

   1. امیری گفت:

    سلام اقای افضلیان وقت بخیر.بنده هم همین مشکل رو دارم لیکن کارگزاری مفید رو انتخاب کرده ام از کجا باید ببینم کل دارایی سهامم رو ؟ممنون میشم راهنمایی کنین

    1. مونا مرادي گفت:

     سلام خسته نباشيد من سهام روش مستقيم زدم و كد پيگيري گرفتم بعدش نميخوام سهامو بفروشم ديگه چكار بايد كنم
     با تشكر

     1. mehdi afzalian گفت:

      سلام

      مشکلی نیست. نفروشید.

   2. شایان گفت:

    ممنون از اینکه پاسخ دادید.
    من کد بورسی از کارگزاری مبین سرمایه دارم.
    آیا سایتی که اعلام نمودید صرفا برای دیدن دارائی سهام عدالت هست؟
    ثبت نام در این سایت به منزله دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه که نمی باشد؟

 204. ارمین گفت:

  سلام من از طریق پیامی که بانک انصار برام فرستاد اجازه فروش ۳۰درصد از سهامم رو دادم ولی الان پشیمونم و نمیخوام بفروشم باید چکار کنم؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر فروش رو انتخاب کرده باشید امکان انجام لغو رو ندارید.

 205. علی گفت:

  سلام
  من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم
  حالا می خوام سهام عدالت بخرم
  چیکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر غیر مستقفیم رو انتخاب کردید نیاز به انجام کاری نیست.

   مثل سابق سود سالانه به شما تعلق می گیرد.

 206. سعید گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید.من چند وقتی هست که وارد بورس شدم و کار میکنم.کارگزاریم هم ایساتیس پویا هست.سهام عدالتم رو مستقیم انتخاب کردم.ولی هنوز چیزی در پرتفوی من نیومده.چجوری باید سهام عدالت رو بیاریم توو پرتفوی؟
  ممنون میشم اگه یه توضیح کاملی بدید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در پرتفو فعلا چیزی مشاعهده نمی شود.

   فعلا یک سری سامانه کارگزاری ها معرفی کرده اند که از طریق آن می توانید 30 درصد از دارایی را بفروشید.

   از کگارگزاری خودتون پیگیر شوید که درگاه فروش سهام عدالت رو به شما بگوید

 207. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشیداقای افضلیان من روش مستقیم رو برای خودم وخونوادم انتخاب کردم میخاستم ببینم اگه کدبورسی بگیرم ولی نخام سهامم رو بفروشم هیچ سودی ب سهامم تعلق میگیره یا ثابت میمونه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید برای افراد خانواده کد بورسی بگیرید. سهامدار می شوید و بعدا از سود نقدی برخوردار خواهید بود.

 208. امیرمهدی گفت:

  سلاااام استاد///
  من ازاد سازی و روش مستقیم و سجام وعکس برداری و همه اینارو انجام دادم….گفتن برو بانک خودت ینی ملی اونجا30 درصدتو بفروش رفتم گفت برو توی سایتstocks.sadadpsp.ir و بفروشش
  رفتم توی سایت مشخصاتمو وارد کردم روی یه قسمت موندم نوشته کد فعال سازی؟؟؟
  چی هست باید چه کدی رو وارد کنم یا کد پیامک میشه رو موبایلم؟؟؟ اخه هیچ کدی واسه شمارم ارسال نمیشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فروش از طریق بانک رو من نمیدونم اصلا.

   اگر کد بورسی دارید میتونید از طریق کارگزار به فروش برسونید

 209. Sadi گفت:

  سلام ما کد بورسی رو هم گرفتیم ولی هنوز تو کار گزاری موجودیمون صفره کی میتونیم ببینیم الان که ازاد هم شده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سهام عدالت وارد کد بورسی شما نمی شود.

   ولی از طریق سامانه ای که هر کارگزاری اعلام میکند امکان دیدن دارایی و فروش 30 درصدی رو دارید

 210. مسلم نیکفر گفت:

  سلام خسته نباشید بنده در این چند مرحله دریافت سود سهام هر سال پول دریافت کردم ام الان که وارد سایت میشم میزنم میگه ریز سهام رو نمیتونم ببینم وکد ملی با شماره مطابقت نداره کد بورسی هم دارم روش مستقیمم انتخاب کردم بعد که میزنم داخل اپ سهام عدالت کارگزاری مفید میگه شماره ملی فاقد سهام میباشد باید چکار کنم ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکل سامانه هست. صبر کنید و در چند روز آینده وارد شوید.

 211. م م گفت:

  سلام من سهامم رو آزاد کردl و کد بورسی هم دریافت کردم بعد برای فروش 30 درصد وارد سایت شدم و چون حساب ملی داشتم درخواست فروش به بانک ملی زدم و کد تایید درخواست قسمتی از سهام عدالت هم برام اومد اما بعد متوجه شدم که بانک ها سهام رو فقط 450 هزار میخرند و الان میخوام انصراف از فروش بزنم چطور میتونم اینکار رو بکنم ؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت: