آشنایی با بورس

راهنمای کامل آشنایی با شاخص های بورس در سایت tsetmc.com : بخش سوم

آشنایی با شاخص های بورس در سایت tsetmc.com

آشنایی با شاخص های بورس در سایت tsetmc.com برای سرمایه گذاران از اهمیت فراوانی برخوردار است و به همین دلیل نیاز است که سرمایه گذاران اطلاعات جامع و کاملی در خصوص شاخص کل و هم وزن و شاخص قیمت در سایت مدیریت فناوری بورس تهران داشته باشند. در دو بخش قبل در مورد آشنایی کامل با سایت tsetmc صحبت کردیم و در بخش پایانی هم قرار است در خصوص صفحه اول سایت مدیریت فناوری بورس تهران صحبت کنیم که در خصوص آشنایی با شاخص ها و از طرفی ارزش بازار و … می باشد. قبل از شروع بحث هم بگویم که برای دریافت کد بورسی با خدمات ویژه از کارگزاری آگاه می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

 

تعریف شاخص بورس در بازار سرمایه

اگر از شما بپرسند که اولین بار کجا با واژه بورس آشنا شده اید احتمالا می گویید در تلویزیون و یا در روزنامه ها. بله درست است. معمولا در اخبار در خصوص وضعیت روزانه بازار سرمایه صحبت می شود و اگر توجه کرده باشدی زمانی که وضعیت بازار بورس مناسب است همیشه در اخبار در مورد آن می شنوید و زمانی که وضعیت بورس نامناسب است دیگر خبری از اخبار بازار سرمایه نیست. شاخص کل معیار سنجش عملکرد بازار سرمایه به حساب می اید و به همین دلیل افزایش و یا کاهش ان در نزد سرمایه گذاران از اهمیت فراوانی برخوردار است.

آشنایی با شاخص های بورس در سایت tsetmc.com

شکل زیر اطلاعات موجود در صفحه اول سایت TSETMC.COM را نشان میدهد. در این مقاله قصد داریم در خصوص بخش های مختلف صفحه اول سایت TSETMC با هم صحبت کنیم.

 

شاخص کل در آموزش سایت TSETMC.COM

در این بخش قصد داریم در خصوص آشنایی با شاخص های بورس در سایت tsetmc.com صحبت کنیم. به این شاخص شاخص قیمت و بازده نقدی هم میگویند که بیان کننده تغییرات سطح عمومی قیمت و سود نقدی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می باشد. در واقع این شاخص بیان کننده میانگین بازده سرمایه گذاران در بورس است. به عنوان مثال اگر شاخص کل در ابتدای سال 100000 واحد باشد و در انتهای سال هم به 130000 واحد برسد نشان میدهد که شاخص کل بورس تهران 30 درصد رشد کرده است. در خصوص شاخص کل این نکته را مد نظر داشته باشید هر چقدر شرکت های بورسی دارای سرمایه بیشتر و ارزش بازار بالاتری باشند به همان میزان تغییرات قیمت سهام آنها اثرات بیشتری بر شاخص کل دارد. به عنوان مثال شرکت های فولاد، فملی، فارس ، ایران خودرو و …. حز شرکت های بزرگی می باشند که اثرات بیشتری بر شاخص کل دارند. شکل زیر وضعیت شاخص کل را نشان میدهد. به عنوان مثال عدد شاخص 547658 واحد می باشد که نسبت به روز قبل رشد 2009 واحدی داشته است. حال اگر میزان این تغییرات منفی باشد این عدد به صورت قرمز نشان داده می شود. برای آشنایی بیشتر با شاخص ها و کارکرد ان مقاله شاخص بورس : شاخص کل را مطالعه کنید.

 

آشنایی با شاخص های بورس در سایت tsetmc.com

 

شاخص ها : شاخص کل (هم وزن) چیست ؟

در بخش قبل گفتیم که هر چه شرکت ها بزرگ تر و دارای ارزش بازار بالاتری باشند تاثیر بیشتری بر شاخص کل دارند اما در شاخص هم وزن قضیه فرق میکند و به ارزش شرکت ها توجهی نمی شود و تاثیر شرکت ها و اثرات ان بر شاخص کل یکسان در نظر گرفته می شود. خب اجازه دهید این موضوع را با مثال توضیح دهم. فرض کنید که یک روز شاخص کل به اندازه 200 واحد مثبت ولی شاخص هم وزن به اندازه 300 واحد منفی باشد. تفسیر اینگونه است که در روز جاری چند شرکت بزرگ تر خوب معامله شده اند و تغییرات آنها شاخص کل را مثبت کرده است ولی از آنجا که شاخص هم وزن منفی می باشد نشان میدهد که کلیت بازار جالب نیست و بسیاری از شرکت ها منفی معامله می شوند. به عنوان مثال شرکت فولاد مبارکه اصفهان یک شرکت بزرگ و غمینو یک شرکت کوچک تر است پس میتوان گفت که تاثیرات این دو شرکت بر شاخص کل یکسان نمی باشد. حهت درک بیشتر این موضوع و اینکه کدام شاخص را روزانه باید بررسی کنیم مقاله تابلو خوانی و بازار خوانی : شاخص بورس “ را مطالعه کنید.

 

به عنوان مثال در شکل زیر نمادهای که بیشترین اثر را بر شاخص کل در بورس داشته اند نشان می دهد. همانطور که در شکل مشاهده می کنید نماد ومعادن اثر مثبت 464 واحدی بر شاخص کل داشته و نماد حکشتی نیز اثر منفی 372 واحدی بر شاخص کل داشته است.

 

نماد های پربیننده در صفحه سایت tsetmc.com

در سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس WWW.TSETMC.COM به صورت روزانه نمادهای پربیننده بازار قرار میگیرد. به عنوان مثال در شکل زیر نمادهای بانک ملت، غگل، وتجارت و … جز نمادهای پر بیینده قرار گرفته اند. حال باید بررسی کنیم که آیا در این نمادها به عنوان خریدار عمل کنیم و یا اگر این نمادها را داریم آنها را بفروشیم. نمادهای پر بیننده بازار در تابلو خوانی سهام معمولا نمادهایی می باشند که سرمایه گذاران به صورت روزانه و در ساعت معاملات بازار آنها را رصد میکنند و از آنجا که با هر بار کلیک کردن بر روی نمادی، شمارنده سایت نماد را شناسایی میکند بنابراین آن را جز نمادهای پربیننده بازار قرار میدهد. بنابراین هر چه میزان جستجوی سرمایه گذاران در نمادی بیشتر باشد به همان میزان نماد جز نمادهای پربیننده قرار میگیرد. پس نمادهای پربیننده بازار در تابلو خوانی سهام به معنی نمادهایی می باشد که بیشتر از سایر نمادها توسط سرمایه گذاران مورد بررسی قرار گرفته است. نمادهای پربیننده باید روزانه مورد بررسی قرار گیرد چرا که سیگنال های معاملاتی خوبی را در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد. حهت استقاده از تکنیک نمادهای پر بیننده در خرید و فروش سهم مقاله تکنیک تابلو خوانی سهام : نمادهای پربیننده را مطالعه کنید.

مطالبی که در بخش بالا مطرح شد در خصوص صفحه اول سایت tsetmc می باشد که هر سرمایه گذاری باید با آن آشنا باشد تا بتواند درک درست تری از بازار و توانایی تخحلیل ان را داشته باشد. البته توانایی درک و تحلیل این دیتاها در حوزه تابلو خوانی در بورس می باشد که بهتر است سرمایه گذاران آن را کامل بیاموزند که میتواند از طریق شرکت در کلاس اموزش تابلو خوانی و یا مطالعه بخش تابلو خوانی و روانشناسی بازار این سایت باشد که شامل تحلیل و تفسیر کاملی از تکنیک های معاملاتی با دیتاهای این سایت می باشد.

 

برای ورود به بازار سرمایه و آموزش تحلیل بنیادی کاربردی بهتر است کتاب زیر را تهیه کنید.

مختصری از کتاب ” به بورس خوش آمدید “

تالیف” مهدی افضلیان

اطلاعات بیشتر در مورد کتاب در لینک

خرید کتاب به صورت آنلاین خرید آنلاین کتاب 

 

 

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را حتما بخوانید.

کتاب به بورس خوش آمدید

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان

صندوق های قابل معامله بر بورس : صندوقی با بازدهی مناسب 

چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم

چه ابزارهایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *