روانشناسی بازار

روانشناسی بورس و شک و تردید در معاملات

روانشناسی بورس و شک و تردید در معاملات

یکی از موضوعات حوزه روانشناسی بورس شک و تردید در معاملات می باشد. شک و تردید در معاملات به عنوان یکی از آفت های معامله گری در رواشناسی بورس به حساب می آید. این آفت همیشه در سرمایه گذاران وجود دارد که خواه یا ناخواه در معاملات خود با آن مواجه می شوند. همه سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه اغلب اوقات باید تصمیمات درست و مناسبی را در خصوص موقعیت معاملاتی خود اتخاذ کنند. به عنوان مثال سرمایه‌گذاری سهمی را در قیمت ۶۰۰ تومان خریداری کرده و بعد از خرید، قیمت سهم به ۵۴۰ تومان کاهش و معامله هم حدود ۱۰ درصد وارد زیان شده است. حال این سرمایه‌گذار با استراتژی معاملاتی که قبلا تدوین کرده است؛ باید سهم را بفروشد چرا که ممکن است قیمت سهم کاهش بیشتری داشته باشد. در این مرحله سرمایه‌گذار دچار شک و تردید می‌شود که آیا با فروش سهم و شناسایی زیان ۱۰ درصدی از معامله خارج شود و یا اینکه به امید افزایش قیمت در آینده، سهم را نگهداری کند.

یکی از عواملی که میتواند در حوزه روانشناسی بورس و عوامل مربوط به استرس معامله گران موثر واقع شود طراحی پلن و سیستم معاملات فردی می باشد. زمانی که بر مبنای استراتژی و پلن معاملاتی شخصی در بازار سرمایه معامله می‌کنید نباید تردید داشته باشید چون این استراتژی قبلا تست و مورد قبول واقع شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران با قرار گرفتن در این موقعیت؛ فکر می‌کنند بهترین کار ممکن نگهداری سهم با هدف افزایش قیمت در آینده است. معمولا در این شرایط زیان سرمایه‌گذار بیشتر شده و اصطلاحا سرمایه‌گذار وارد باتلاق ضرر می‌شود و به دلیل کاهش بیش از حد قیمت، قادر به اخذ تصمیم درستی نیست. پس هیچگاه مردد نباشد و سعی کنید بهترین تصمیم ممکن را در خرید و فروش بگیرید. 

روانشناسی بورس

 

شک و تردید در معاملات: یکی از اجزای روانشناسی بورس

در زمینه روانشناسی بورس مقاله ای از توماس بولکووسکی (بولکووسکی کتاب های بسیاری رو در خصوص روانشناسی بازار سهام منتشر کرده که پیشنهاد می‌کنم که کتاب های منتشر شده از ایشون رو حتما مطالعه کنید) منتشر شده که در خصوص اثرات شک و تردید در بازار سهام است. بخشی از این داستان را به صورت خلاصه در این بخش بیان می‌کنم :

” شخصی به نام لیندا می‌شناسم که یک مشاور سرمایه‌گذاری است، او در کشیدن ماشه خرید و فروش سهام، بدون تردید توانایی خیره‌کننده‌ای دارد. به یاد می‌آورم زمانی به او یک ایمیل زدم و گفتم سهمی که اخیرا خریداری کرده ای، قرار است سود سالانه خود را کاهش دهد. لیندا به محض باز شدن بازار، آن را با قیمت ۲۶ دلار که کمتر از قیمت خریدش پس از ۳۲ روز بود فروخت. البته سهم، قیمت‌های پایین تری تا ۱۹ دلار را هم در همین مدت به خود دیده بود. او از طریق این کار، حدود ۲۷ درصد از منافع مشتریانش را حفظ کرد. تجربه به او نشان داده است که به سرعت و بدون یک لحظه فکر بیشتر، زیان‌های خود را متوقف کند و هنگامی که معامله‌ای خوب پیش می‌رود و سودها در حال جمع شدن هستند، استراحت کند. اکنون هر‌گاه سهمی که خریده‌ام خوب پیش نمی‌رود، تصور می‌کنم که لیندا آن سهم را دارد. از خود می‌پرسم او در این موقعیت چه می‌کند و سریع آن کار را انجام می‌دهم “

پس بهتر است همواره در معاملات سهام قاطعیت کافی داشته و از استراتژی تدوین شده پیروی و حتی الامکان در انجام معاملات تردید نداشته باشید. در این صورت می‌توانید به یک معامله‌گر موفق و خبره در بازار مالی تبدیل شوید. در کل روانشناسی بورس و شناخت رفتار معامله گران در بازار می تواند موجب بهبود فراوانی در معاملات شود.

 

مختصری از کتاب ” سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار”

تالیف” مهدی افضلیان

 خرید آنلاین کتاب

————————————–

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

معاملات بلوکی : کارکرد معاملات بلوکی در بازار سرمایه

مدیریت سرمایه در بورس : ابزار موفقیت در بازارهای مالی

 

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *