هوش مالی

سبد سهام در سرمایه گذاری

 داشتن سبد سهام : توصیه ای درست یا غلط

همانطور که وارن بافت می گوید ” داشتن سبد سهام در برابر نادانی است. برای آنهایی که نسبت به آنچه انجام میدهند آگاه هستند، تنوع بخشی هیچ معنایی ندارد” 

بافت همچنین در مورد مدیران سرمایه گذاری می گوید ” متخصص هایی که به صورت تمام وقت در حوزه های دیگر مشغول هستند از قبیل دندانپزشک ها، منافع زیادی برای افراد غیر متخصص دارند در حالی که مردم در مجموع منفعتی که از سوی مدیران حرفه ای سرمایه گذاری کسب می کنند بسیار ناچیز هست.

به اعتقاد من کسانی که “داشتن سبد سهام” را توصیه میکنند صرفا به دنبال محافظتی در برابر نادانی خود هستند. کاملا با بافت موافقم که می گوید ”  داشتن سبد سهام” یک توصیه مالی ضعیف است  که از سوی مشاوران ضعیف برای سرمایه گذاران ضعیف طرح می شود.

وارن بافت شیوه متفاوتی دارد. او سبد سهام نمی کند. با تمرکز کردن بر بازار به دنبال شرکتی برجسته با قیمتی خوب است. بافت اقدام به خرید سهام شرکت های مختلف نمی کند تا شاید یکی از آنها با موفقیت رو به رو شود.او به دنبال سودهای متوسط و یا بازی در بازار سهام نیست. او تمایل دارد یک شرکت را کنترل کند. هنگامی که وارن از سرمایه گذاری صحبت می کند واژه های کلیدی در صحبت های او ” ارزش ذاتی” است و نه تنوع بخشی.

یکی از دلایلی که مشاوران مالی سبد سهام را توصیه میکنند این است که آنها نمی توانند شرکت های خوب را شناسایی کنند . آنها هیچ گونه کنترلی ندارند و اغلب نمی دانند که چگونه باید یک شرکت را اداره کرد. آنها همچون وارن بافت کارآفرین نیستند و صرفا کارمند هستند.

در بازار سرمایه نیز تشکیل سبد سهام می تواند ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهد ولی کاهش ریسک سرمایه گذاری در مقابل کاهش بازده نیز می باشد. در دنیای سرمایه گذاری ریسک در مقابل بازده قرار می گیرد یعنی اگر سرمایه گذاری ریسک بیشتری داشته باشد احتمال کسب بازدهی اون نیز بیشتر می باشد. اما این گفته برخلاف نظر وارن بافت اسطوره دنیای سرمایه گذاری می باشد. چرا که هدف وارن بافت سرمایه گذاری در شرکت ها به منظور کسب بازدهی با در دست گرفتن مدیریت شرکت ها می باشد. او همواره سعی میکند شرکت هایی را برای خرید انتخاب کند که دارای ارزشی پایین تر از ارزش بازار می باشد تا در بلند مدت و با افزایش کارایی به هدف خود دست یابد.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

جس لیورمور بزرگترین بورس باز وال استریت

داشتن سبد سهام در سرمایه گذاری

 

مجامع شرکت های بورسی

نوشته های مرتبط