تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی : p/e مناسب سهم در بازار

تحلیل بنیادی یکی از روش های تحلیلی است که سرمایه گذاران برای خرید و فروش سهام شرکت ها از آن استفاده میکنند. ارزش ذاتی سهم با استفاده از تحلیل بنیادی صورت می گیرد و پس از تعیین ارزش ذاتی سهم سرمایه گذار با توجه به قیمت سهم در بازار اقدام به خرید و فروش آن سهم میکند. تحلیل بنیادی در واقع تاثیر متغیرهای مالی مانند تغییرات فروش، بهای تمام شده و … بر صورت های مالی شرکت ها می باشد که معمولا در آموزش تحلیل بنیادی به بررسی این موضوعات پرداخته می شود.

یکی از روش هایی که سرمایه گذاران برای تعیین ارزش ذاتی سهم استفاده میکنند ارزش گذاری با استفاده از نسبت P/E می باشد. البته روش های مختلفی برای ارزش گذاری سهم در بازار وجود دارد که استفاده از این نسبت در تحلیل بنیادی سهام شرکت ها رایج تر می باشد و به دلیل رایج بودن آن ارزش گذاری بازار هم واقعی تر است.

تحلیل بنیادی و ارزشگذاری با نسبت P/E

در استفاده از تحلیل بنیادی به عنوان یکی از روش های رایج سرمایه گذاری، یکی از اشتباهات افراد مبتدی و حرفه ای این است که p/e شرکتی را با سایر شرکت های موجود در صنعت مقایسه کرده و اگر p/e آن کمتر بود نتیجه می گیرند که سهام شرکت ارزنده است و باید p/e آن به سطح سایر شرکت های گروه برسد در صورتی که پایین بودن p/e شرکت ارزنده بودن سهام نیست بلکه دلیل اصلی گزارش  های سود و زیان ضعیف شرکت در آینده و انتظار کاهش سود هر سهم شرکت می باشد.

فرض کنید قیمت سهام یک شرکتی 1000 تومان و اخرین سود سالانه شرکت 150 تومان است یعنی سهم با p/e=6.6 در بازار معامله می شود. شرایط بازار هم نرمال است ولی قیمت سهم دائما در حال کاهش می باشد. این سوال برایتان پیش می آید با توجه به اینکه p/eسهم در محدوده مناسبی است چرا قیمت سهم در حال کاهش می باشد. به بررسی بیشتر می پردازید و به این نتیجه می رسید که فروش ماهانه شرکت در حال کاهش می باشد و همین موجب کاهش سود شرکت در سال جاری خواهد بود و به همین دلیل سرمایه گذاران اقدام به فروش سهم کرده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “ آموزش تحلیل بنیادی: ارش گذاری شرکت ” را مطالعه کنید تا با ارزشگذاری سهم بیشتر آشنا شوید.

تحلیل بنیادی

واقعیت این است که در بیشتر اوقات سهام نزدیک به ارزش جاری خود معامله می شوند. در نتیجه سهامی که p/e آن 20 است و سهامی که p/e آن 15 است هر کدام علتی دارند و بازار تحلیل خود را در مورد هر دو سهم انجام داده است. سهام شرکتی که p/e ان 5 است حتما از عملکرد ضعیفی نسبت به سهام با p/e بالاتر برخوردار است. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که هر چقدر شرکتی به لحاظ اندازه بزرگ تر و دارای ثبات در سوداوری و اصطلاحا به بلوغ مالی رسیده باشد دارای p/e پایین تری می باشد و برعکس اگر شرکتی کوچک تر باشد ( ارزش بازار پایین تری داشته باشد) معمولا دارای p/e بالایی می باشد چرا که امکان سفته بازی و افزایش قیمت در آن بیشتر می باشد و با فرض ثبات در سود هر سهم، p/e سهم افزایش می یابد.

اگر قیمت و p/e سهمی در آینده نزدیک تغییر کند حتما به دلیل ارتقا یا افت شرایط شرکت و درآمد شرکت است.سهامی که p/e بالایی را دارا می باشند و خصوصا در صنایع با فناوری بالا باشد از نوسان و ناپایداری بالاتری برخوردار می باشد. قیمت سهامی که p/e آن بالاست ممکن است به طور موقتی بیشتر از ارزش واقعی خود معامله شود و این مسئله برای سهام با p/e پایین نیز صادق است.

برای بررسی بیشتر مقاله ارزشگذاری شرکت ها را مطالعه کنید.

بخشی از کتاب ” سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار”

تالیف: مهدی افضلیان

خرید آنلاین کتاب سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار

 

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را هم مطالعه نمایید

حجم مشکوک در سهم چیست

تحلیل بنیادی و روش ارزش گذاری سهم با P/E

تکنیک تابلو خوانی سهام : نمادهای پربیننده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.