هوش مالی

سواد مالی و آموزش پس انداز به کودکان

سواد مالی و نیاز کودکان به این سواد

آموزش پس انداز به کودکان شاید یکی از سخت ترین کارهایی باشد که والدین باید به فرزندان خود بیاموزند چرا که در سنین کودکی کودکان هیچ درکی از کار کردن، درآمد و پس انداز ندارند و صرفا به دنبال بازی های کودکانه و تامین نیازهای اولیه زندگیشان هستند و صحبت در خصوص این مسائل در صورتی که به درستی اتفاق نیفتد به نوع آب در هاون کوبیدن می باشد. پس باید به دنبال برخی از راهکارها بود که سواد مالی را به کودکان اموزش داد. در بخش های قبل نیز در خصوص سواد مالی مقالات جذابی را منتشر کردیم که پیشنهاد میکنم مطالعه کنید که برخی از این مقالات شامل ” چگونه سواد مالی را به کودکان آموزش دهیم و سواد مالی در سرمایه گذاری و … بوده است در این مقاله هم قصد داریم در خصوص برخی از روش های پس انداز کردن کودکان برخی از روش ها را ذکر کنیم که بارها توسط والدین مورد ازمون قرار گرفته است.

 

آموزش پس انداز به کودکان

 

چرا باید بخشی از درآمد را پس انداز کنیم؟

همانطور که می دانید کار کردن و کسب درآمد خیلی راحت‌تر از پس‌انداز کردن است. پس‌انداز بر مبنای اصول اقتصاد کینزی، مقداری پولی است که پس از کسر کردن هزینه‌ها از درآمد هر فرد بدست می‌آید. به عبارتی دیگر پس انداز میزان درآمدی است که ما آن را خرج نمی‌کنیم و نگهداری میکنم. پس‌انداز کردن ارتباطی به مقدار درآمد ما ندارد چرا که یک نوع صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های غیرضروری است. معمولاً اولین راهی که برای پس‌انداز کردن به ذهن می‌رشد سرمایه گذاری در بانک است که سود ثابتی به همراه دارد و اصل سرمایه حفظ می شود ولی آیا ارزش پول هم در این حالت حفظ می شود؛ در صورتی‌ که هر فردی با آموزش سواد مالی و اموزش سرمایه گذاری در بورس و سایر بازارها در طول زمان می‌توانید پس‌انداز خود را رشد دهید.

پس‌انداز کردن پول، یک عادت است که در طول زمان می‌توان به کودکان آموزش داد چه‌ بسا که هنوز برخی از بزرگسالان به‌ درستی پس‌انداز کردن را بلد نیستند. در کتاب ثروتمند ترین مرد بابل پیشنهاد شده که تحت هر شرایطی 10 درصد درآمد را پس انداز و آن را در جایی سرمایه گذاری کنید. اجرای این روش کمک بسیاری به سرمایه گذاران میکنند تا هم پس انداز را یاد بگیرند و هم توانایی این را داشته باشند که با پس انداز خود در جایی سرمایه گذاری کنند. اگر قصد شروع سرمایه گذاری در بورس را دارید پیشنهاد میکنم کتاب ” به بورس خوش آمدید” را مطالعه کنید. در ادامه 9 نکته برای آموزش پس‌انداز به کودکان را ذکر میکنیم.

 

آموزش پس انداز به کودکان

 

روش های آموزش پس انداز به کودکان

 

۱- درباره تفاوت خواسته‌ها در مقابل نیازها صحبت کنید.

اولین قدم در آموزش پس‌انداز به کودکان صحبت درباره تمایز بین خواسته و نیاز است. توضیح دهید که نیازها الزامات اساسی هستند که برای بقا ضروری هستند، این نیازها شامل غذا، سرپناه و لباس می‌باشند؛ اما خواسته راه‌های برآورده کردن نیازهای ما است که در افراد متفاوت است. نیاز به غذا برای همه افراد یکسان است اما این نیاز در یک فرد منجر به خواستن یک ساندویچ می‌شود اما یک فرد دیگر یک پرس کباب می‌خورد. آن‌ها باید قادر باشند در مقابل هر خواسته‌ای مکث کنند و تأثیر آن را بر آینده مالیشان بررسی کنند.

 

2- به آن‌ها اجازه دهید که خودشان پول بدست آورند.

اگر می‌خواهید کودکان پس‌انداز کنند، به آن‌ها اجازه دهید که درآمد داشته باشند و پس‌انداز کنند. زمانی که شما در ازای انجام دادن کمکی در کارهای خانه یا کمک در خانه‌تکانی به آن‌ها پول‌توجیبی می‌دهید بدین‌صورت این فرصت را برای آن‌ها فراهم می‌کنید تا یاد بگیرند چطور از آن استفاده کنند. آن‌ها همچنین ارزش سختی کار را نیز درک می‌کنند.

 

۳. اهداف پس‌انداز را یادداشت کنید.

برای یک کودک پس‌انداز کردن پول آنهم بدون علت ممکن است بی‌معنی باشد. کمک به کودکان برای تعیین هدف پس‌انداز می‌تواند راهی بهتر برای ایجاد انگیزه در آن‌ها باشد چه‌ بسا اگر کودکان بدانند که پولی که می‌خواهند ذخیره کنند، به آن‌ها در رسیدن به اهدافشان کمک می‌کند. برای مثال اگر آن‌ها بخواهند یک بازی 50 هزارتومانی بخرند و هر هفته 10 هزارتومانی پول‌توجیبی بگیرند، به آن‌ها کمک کنید بفهمند چقدر طول می‌کشد تا به این هدف برسند. اگر بخواهید فرزندانتان الگوی مصرف خود را تغییر دهند، آن‌ها را ترغیب کنید تا به این فکر کنند که چگونه می‌توانند هزینه کنند و چقدر سریع‌تر می‌توانند به هدف پس‌انداز خود برسند.

 

۵. هزینه‌های خود را یادداشت کنید.

بخشی از اصول پس‌انداز کردن این است که بدانید پول شما در کجا هزینه می‌شود. اگر فرزندان شما یک مقرری دریافت می‌کنند، به آن‌ها یاد بدهید هر روز خریدهای خود را یادداشت کرده و در پایان ماه به‌کل خریدهایشان اضافه کنند که این می‌تواند یک تجربه شگفت‌انگیز باشد.

 

6- به فرزندانتان فرصت اشتباه کردن بدهید

یکی دیگر از روش های آموزش پس‌انداز به کودکان دادن فرصت اشتباه به آنها می باشد. زمانی که به فرزندانتان اجازه می‌دهید پول خود را کنترل کنند این فرصت را به آن‌ها می‌دهید که از اشتباهات خود بیاموزند. این سخت است که از اشتباه بالقوه فرزندتان در تصمیمات مالی آن‌ها مطمئن باشید و جلوی تصمیم آن‌ها را نگیرید، اما بهتر است از این اشتباه به‌عنوان یک‌ لحظه قابل‌ تأمل و آموزنده استفاده کنید. بدین ترتیب در آینده خواهند توانست که چگونه با پول خود رفتار کنند.

 

7- نقش وام‌دهنده را برای آن‌ها ایفا کنید

یکی از اصول اساسی پس‌انداز کردن این است که به‌اندازه درآمد خود خرج کنند. اگر کودک شما اصرار به خرید چیزی دارد و نسبت به پس‌انداز آن طفره می‌رود وام دادن به فرزندتان بهترین زمان آموزش است. به‌عنوان‌مثال، اگر کودک شما می‌خواهد چیزی را بخرد که 100 هزارتومانی است، شما می‌توانید این پول را قرض بدهید و پول آن را پس بگیرید. درسی که به فرزندتان می‌دهید این است که اگرچه صرفه‌جویی باعث به تأخیر افتادن رضایت و رسیدن به کالا یا خدمت می‌شود اما باعث هزینه کمتری برای شما خواهد شد.

 

8- در مورد پول صحبت کنید

تحقیقات نشان داده‌شده معمولاً خانواده‌ها کمتر درباره پول با فرزندان خود صحبت می‌کنند درصورتی‌که شما باید با صحبت در این زمینه فرزندانتان را با این موضوع آشنا کنید و تا حدی آن‌ها را مشتاق به یادگیری کنید این امر می‌تواند با صحبت درباره چک‌بانکی‌تان که قرار بود امروز آن را پاس کنید انجام شود. فرقی نمی‌کند چه موضعی باشد صحبت مداوم درباره تصمیمات مالی روزانه هم کافی می‌باشد، نکته کلیدی این آموزش این است که مکالمه را با فرزندانتان ادامه دهید.

 

9- مثال خوبی برای فرزندانتان باشید

بررسی‌ها نشان داده‌ شده است که بیشتر خانواده ها خودشان فاقد صندوق‌های پس‌انداز هستند. اگر می‌خواهید فرزندانتان به‌درستی پس‌انداز کنند اول خودتان باید شروع به پس‌انداز کنید چراکه کودکان آیینه پدر و مادر خود هستند. اگر شما ساعت‌ها درباره فواید پس‌انداز کردن با فرزندانتان صحبت کنید و یا بارها ارزش آن را برایشان مرور کنید، مؤثر نیست چرا که صحبت کردن به‌تنهایی نمی‌تواند نگرش فرزندانتان را شکل بدهد و بخش عمده‌ای از آموزش‌ها که فرزندانتان کسب می‌کنند، دیداری است. برای شروع می‌توانید تصمیم بگیرید که برای چیزی مثل یک تعطیلات خانوادگی یا سینما صرفه‌جویی کنید.

کلام آخر آموزش پس انداز به کودکان

اگر شما که در حال مطالعه مقاله هستید در نقش پدر و مادر هستید و به‌طور منظم بخشی را برای فرزندانتان پس‌انداز می‌کنید آینده مالی روشنی را برای فرزندانتان پی‌ریزی می‌کنید. نکاتی که در اینجا مطرح شد جای خوبی برای شروع است.

 

گردآوری و تنظیم : خانم زهره کاظمی- دانشجوی دکترای مدیریت

 

———————————————————–

————–

پیشنهاد می‌کنم این مقالات را هم بخوانید:

لیست عرضه های اولیه در سال ۹۸

چگونه در اوراق با بازدهی ثابت سرمایه گذاری کنیم

با سرمایه گذاری در بورس و صرفا با خرید عرضه اولیه سود کسب کنید

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *