هوش مالی

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان

سواد مالی چیست و چرا از آن استفاده کنیم؟

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان یکی از موضوعاتی می باشد که این روزها والدین باید بر روی آن تمرکز زیادی کنند تا بتوانند استفاده از الگو های سرمایه گذاری را در همان کودکی در ذهن فرزندان خود پرورش دهند تا آنها نیز بتوانند آینده خوبی را برای خود بسازند اما در حال حاضر خانواده ها اصلا به این موضوع توجه زیادی ندارند و این به عنوان یک نقص تربیتی در کودکان به حساب می آید.

در مقالات قبلی در خصوص سواد مالی صحبت کردیم و روش هایی را ذکر کردیم که هر فردی با استفاده از آن می تواند سواد مالی را در خود تقویت کند روش هایی مانند خواندن کتاب در زمینه های مالی و سرمایه گذاری ، مطالعه سایت ها و مجلات در خصوص سواد مالی، استفاده از ابزارهای مدیریت مالی مانند برخی از اپلیکیشن ها، گوش دادن به پادکست های صوتی و … که در مقاله ” چگونه سواد مالی ایجاد کنیم ” به طور کامل در مورد آن توضیح دادیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید. دانستن برخی از اصول کلیدی در سرمایه گذاری مانند درک بودجه‌بندی در بحث سواد مالی، درک صرفه‌جویی و پس‌انداز، ایمنی و مشکلات سرقت اطلاعات، درک نرخ بهره و … که در مقاله “سواد مالی در سرمایه گذاری” به ان اشاره شد میتواند کمک بسیاری به افزایش سواد مالی و هوش اقتصادی کند. مجددا تاکید میکنم که دو مقاله معرفی شده در بالا را به صورت کامل مطالعه کنید.

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان

 

چرا باید سواد مالی داشته باشیم

در ادامه قصد داریم توضیح دهیم که چرا باید سواد مالی و هوش اقتصادی داشته باشیم. دنیا به سمت آزادسازی اقتصادی پیش می‌رود و در ایران با شتاب بیشتری حرکت می‌کند که با توجه به ناپایداری شرایط اقتصادی برای مصون ماندن از خطرات نیازمند آن هستیم که به شرایط اقتصاد داخلی و خارجی هوشیاری کامل داشته باشیم و به اخبار تجارت جهانی نیز آگاه باشیم. نوسانات نرخ ارز، طلا، مسکن یا هر پارامتر مؤثر اقتصادی که بر ارزش دارایی‌ها ما تأثیرگذار است احساس ناامنی مالی را برای افراد به دنبال دارد ازاین‌رو افراد به فکر راهی برای ارزش‌آفرینی پول و دارایی‌ها خود هستند. در دنیای مالی درک ماهیت اعداد فراتر از سواد ریاضی است که در مدارس آموزش می‌دهند.

اهمیت سواد مالی و هوش اقتصادی در دنیای امروز و فردا در این است که کشورهای توسعه‌یافته با این مفاهیم آشنایی دارند ولی برعکس جامعه ما به لحاظ سواد مالی در فقر نسبی و شدیدی به سر می‌برد و نداشتن این سواد باعث بروز رفتارهای هیجانی، واکنشی و مخرب می‌شود؛ که باعث زیان زیاد می‌شود. پس آشنایی با این نوع سواد باید در اولویت تمامی افراد جامعه باشد. چراکه هر بازار در هر دوره فرازوفرودهایی داشته است افرادی که با دانش بر اساس نقدینگی خود وارد این بازار شده‌اند توانسته‌اند رکود این بازارها را تحمل کنند و به بیشترین سود دست یابند اما آن‌هایی که نقدینگی کافی نداشتند و با وام، قسط تأمین مالی انجام دادند یا سود کمی برده‌اند یا ورشکست و متضرر شده‌اند. در این‌ بین افرادی در دنیای اقتصاد و تجارت موفق هستند که همیشه در حال یادگیری هستند و اطلاعات مالی و اقتصادی خود را به‌روزرسانی می‌کنند.

 

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان

 

 سواد مالی شخصی : آیا سرمایه گذاری در بورس، طلا و … صرفا مخصوص ثروتمندان است؟

سرمایه‌گذاری چیزی نیست که ویژه افراد ثروتمند و میلیاردر باشد بلکه هر فردی که مسئول تأمین امرارمعاش خود و خانواده‌اش است طبیعتاً به‌نوعی در حال سرمایه‌گذاری است تا بیشترین خروجی را از دستاوردهای مالی خود داشته باشد. در هوش مالی مدیری که تهدیدها را فرصت می‌بیند می‌تواند رهبر صنف خود باشد چه‌بسا که کیوساکی هم در کتاب هوش مالی خود به این موضوع اشاره می‌کند. افرادی که مشکلات خود را حل می‌کنند قوی‌تر می‌شوند و به راحتی قادر به گرفتن تصمیم های مهمی در زندگی مالی خود هستند. اهمیت سواد مالی در بخش سرمایه گذاری در بورس دارای اهمیت فراوانی می باشد و اتین روزها که بورس در ایران رو بورس است هر فردی باید از این فرصت خوب استفاده کند و به دنبال افزایش سواد مالی و هوش اقتصادی خود باشد. با توجه به آزادسازی سهام عدالت و اضافه شدن تعداد بالایی کد بورسی می تواند اهمیت این موضوع را بیشتر کند. افزایش تعداد افرادی که اقدام به گرفتن عرضه های اولیه در بورس می کنند خود گواهی بر این موضوع می باشد. البته این را هم بدانید که هر فردی با ورود به بازار بورس به سادگی قادر به درک بازارهای دیگر مانند طلا و سکه و ملک و به طور کل شرایط اقتصادی خواهد بود.

 

 چرا سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان مهم است؟

در این بخش قرار است این موضوع را توضیح دهیم که چرا سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان مهم است. کیفیت شرایط مالی امروزمان وابسته به میزان سرمایه‌گذاری ما بر رشد و پرورش سواد مالی ما از کودکی تاکنون دارد. سواد مالی توسط مجمع علمی اقتصاد به‌عنوان یکی از شش سوادی که دانش آموزان در قرن 21 نیاز دارند شناخته‌شده است؛ و سعی دارد با آموزش مفاهیم اصولی مانند پس‌انداز، بودجه‌ریزی، مدیریت سرمایه و پول بچه‌ها را در مواجه با دنیایی که در حال تغییر است آماده کند.

در حال حاضر یونسکو سواد را در دسته های مختلف تقسیم می کند. که شامل : سواد عاطفی (سوادی برای برقراری روابط عاطفی با خانواده همسر و دوستان به نحو احسن)، سواد ارتباطی (توانایی برقراری ارتباط و تعامل با تمامی اعضای جامعه، آداب معاشرت، روابط اجتماعی به نحو احسن)، سواد مالی (مدیریت اقتصادی درآمد)، سواد رسانه‌ای (اینکه بدانیم کدام رسانه‌ها معتبر و کدام نامعتبر هستند)، سواد تربیتی (توانایی تربیت فرزندان به نحو احسن)، سواد رایانه‌ای (توانایی استفاده از مهارت‌های هفتگانه رایانه، استفاده از رایانه و مدیریت فایل‌ها) می باشد.

سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان

 

سود مالی در کودکان و ارتباط آن با سواد مالی خانواده

میزان سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان مشابه سواد مالی والدینشان است که در طول زمان با کسب تجارب تغییر می‌کند که درنهایت در بزرگسالی خودش را نشان می‌دهد همان‌طور که سلامت جسمی برای زندگی ما اهمیت دارد و برای آن نیاز نیست یک ورزشکار حرفه ای باشیم؛ برای سواد مالی هم نیاز نیست که فرد مدرک مالی داشته باشد. سواد مالی باعث سلامت مالی می‌شود. آموزش به فرزندانمان موجب می‌شود در بزرگسالی در امور مالی خود موفق‌تر عمل کنند و کیفیت بهتری در زندگی را تجربه کنند. این امر خود منجر به افزایش اعتماد به‌ نفس در آن‌ها می‌شود، زیرا امور مالی به هر روشی بر زندگی همه تأثیر می‌گذارد. از کودکی خود به یاد دارم که خانواده‌ها با هر نسبت درآمدی برای فرزندانشان حساب پس‌انداز باز می‌کردند. میزان مبلغی که در حساب و جود داشت زیاد اهمیت نداشت چیزی که اهمیت داشت آشنایی ذهن کودکان با ذخیره پول است. کودکان می‌توانستند اولین تجربه به بانک رفتن را با پدر و مادر خود داشته باشند. اینکه فرزندان بدانند حساب بانکی آن‌ها توسط خود آن‌ها پر می‌شود و اگر به‌صورت اینترنتی یا آنلاین خریدی انجام می‌شود منبع نامتناهی نیست بلکه اندوخته‌های آنهاست که قبلاً به‌حسابشان واریز کرده‌اند.

با آموزش سواد مالی در گام اول می‌توانیم سرمایه گذاری های بد را تشخیص بدهیم و از آن‌ها دوری‌ کنیم و در گام دوم هزینه های خود را کاهش دهیم چون اشتباهات مالی ما کمتر می‌شود و در گام سوم آرامش خاطر بیشتری کسب کنیم چرا که برای دوران بازنشستگی خود به‌ درستی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. در گام آخر با تمرکز بر هزینه‌های غیرضروری خود می‌توانیم آن‌ها را کاهش دهیم چرا که این موضوع با بررسی تفاوت نیاز و خواسته بدست می‌آید. هزینه‌ها خواسته می‌باشد و راه‌های برآورد نیازهای ما هستند که می‌توانند به‌صورت تجملاتی یا به‌صورت منطقی و درست برآورده شوند. به‌طور مثال محل زندگی شما موش وجود دارد شما می‌توانید آن را با یک تله‌موش یا با یک راه حل ساده تر حل کنید تا اینکه برید کلا محل زندگی خود را تغییر دهید و متحمل هزینه های بیشتر شوید.

 ادامه دارد….

 

گردآوری و تنظیم : خانم زهره کاظمی- دانشجوی دکترای مدیریت

 

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

درامد ماهانه سرمایه گذاری در بورس چقدر است

چه ابزارهایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *