تحلیل بنیادی

صندوق قابل معامله در بورس: کاهش ریسک همراه با بازدهی مناسب

صندوق های قابل معامله در بورس چیست

صندوق قابل معامله در بورس به لحاظ ساختار و ماهیت همانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک می باشند که سرمایه گذاران قادرند آن را به صورت آنلاین در بازار سرمایه معامله کنند و بسیاری از محدودیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک را ندارند. در این مقاله قصد داریم در خصوص این موضوع صحبت کنیم که صندوق های قابل معامله در بورس به چند دسته تقسیم می شوند و آیا بهتر است در این صندوق ها سرمایه گذاری کرد یا خیر و چه معیارهایی برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مورد بررسی قرار داد. پس تا انتهای مقاله همراه باشید تا در نهایت قادر به یک انتخاب خوب در بازار باشید.

آیا در صندوق قابل معامله در بورس سرمایه گذاری کنیم

بسیاری از افراد علاقه دارند که در بازار بورس سرمایه گذاری کنند ولی از آنجا که دانش لازم و تخصصی در این حوزه را ندارند ترجیح میدهند که وارد این بازار نشوند و در نهایت پول خود را در بانک سرمایه گذاری میکنند که با توجه به تورم موجود در کشور، عملا شاهد از بین رفتن ارزش پول خود می باشند. برای افرادی که تمایل به پذیرش ریسک دارند و علاقه دارند که در بازارهای مالی فعالیت کنند ولی زمان فعالیت در بازار و کسب دانش را ندارند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و یا صندوق های قابل معامله در بورس پیشنهاد می شود. بنابراین اگر قصد یک سرمایه گذاری با ریسک بالا و بازدهی مناسب را دارید سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس پیشنهاد می شود چرا که این صندوق ها با یک مدیریت دارایی مناسب توانایی ساختن بهترین بازدهی را برای سرمایه گذاران دارند. برای خواندن کامل صندوق های قابل معامله در بورس کلیک کنید.

 

صندوق قابل معامله در بورس

 

انواع صندوق های قابل معامله در بورس : در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم

صندوق قابل معامله در بورس در ایران به ۳ دسته صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، صندوق قابل معامله مختلط و صندوق قابل معامله در سهام تقسیم بندی می شود که هر کدام از این صندوق ها با توجه به نوع صندوق در دارایی های متنوعی سرمایه گذاری میکنند که در این بخش قصد داریم در خصوص ماهیت هری یک از این صندوق ها توضیحاتی دهیم. یک سرمایه گذار با توجه به میزان ریسک و انتظار بازدهی که دارد یکی از این صندوق ها را انتخاب میکند. به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری قدرت ریسک دارد میتواند در صندوق های قابل معامله در سهام سرمایه گذاری کند و اگر کسی توانایی پذیرش ریسک را ندارد و قصد دارد که اولا مدیریت سرمایه مناسبی داشته باشد و سپس به فکر بازدهی باشد می تواند در صندوق قابل معامله با درآمد ثابت سرمایه گذاری کند.

صندوق قابله معامله در سهام : عمده دارایی های این صندوق ها در سهام می باشد به گونه ای که ۹۰ درصد دارایی صندوق در سهام و ۱۰ درصد ان در اوراق با درآمد ثابت می باشد.  صندوق های قابل معامله سهامی برای سرمایه گذارانی می باشد که ماهیت بازار سرمایه را درک میکنند و توانایی پذیرش ریسک بالایی را دارا می باشند ولی زمان یا دانش کافی برای فعالیت در این حوزه را ندارند و به همین دلیل بهتر است در صندوق های قابل معامله سهامی و یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک سهامی سرمایه گذاری کنند. پس این ETF ویژه سرمایه گذارانی می باشد که ریسک پذیر هستند و انتظار بازدهی مناسبی را هم دارند. صندوق آگاس، کاریس و … صندوق قابل معامله در سهام می باشد. صندوق های قابل معامله سهامی مناسب سرمایه گذارانی می باشد که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند ولی دانش کافی برای خرید و فروش سهم ندارند. به همین دلیل پیشنهاد میکنم صندوق های قابل معامله سهامی را خریداری کنند. یکی از این صندوق های قابل معامله سهامی صندوق آگاس می باشد که برای بررسی بیشتر این صندوق ها میتوانید مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” را مطالعه کنید.

صندوق قابل معامله با درآمد ثابت : این ETF بیشتر در اوراق با درامد ثابت سرمایه گذاری میکند. این صندوق ها مزایای بسیار بهتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک دارند و به همین دلیل بهتر است سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در بانک در این اوراق با سود بیشتر و شرایط مناسب تر سرمایه گذاری کنند. در خصوص این صندوق در مقاله صندوق های قابل معامله در بورس به صورت کامل توضیح داده شده است که بهتر است سرمایه گذاران از طریق لینک آن را به صورت کامل مطالعه کنند. لازم به ذکر است که حداقل ۷۵ درصد دارایی های این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده بانکی و حداقل ۵ درصد تا ۲۰ درصد از دارایی های صندوق میتواند در سهام، حق تقدم، گواهی سپرده کالایی سرمایه گذاری شود. مدیران این صندوق ها با مدیریت دارایی به فکر کاهش ریسک و از طرفی افزایش بازدهی صندوق می باشند.

صندوق قابل معامله مختلط : این صندوق ها هم در اوراق با درآمد ثابت و هم در سهام سرمایه گذاری می کنند به گونه ای که حدود ۶۰ درصد این صندوق ها میتواند در سهام و ۴۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت و یا ۴۰ درصد در سهام و ۶۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت باشد. بنابراین صندوق های مختلط برای سرمایه گذارانی که ریسک متعادلی دارند و از طرفی به دنبال بازدهی مناسیی می باشند مناسب است.

 

صندوق قابل معامله در بورس

 

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس چه مزایایی دارد

یکی از مزایای صندوق قابل معامله در بورس این است که برای هر سرمایه گذاری با هر نوع سطح ریسکی صندوقی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یعنی سرمایه گذاران با سطح ریسک پایین در صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، سرمایه گذاران با ریسک بالا در صندوق قابل معامله سهامی و سرمایه گذاران با ریسک متعادل در صندوق قابل معامله مختلط می توانند سرمایه گذاری کنند. از دیگر مزایای صندوق های سرمایه گذاری بازارگردانی این صندوق ها می باشد و بازارگردانی صندوق ها یکی از عوامل افزایش نقد شوندگی صندوق ها می باشد. صندوق های قابل معامله در بورس معاف از مالیات می باشد و با سرمایه گذاری در این صندوق ها، سرمایه گذار عملا مالیاتی پرداخت نمیکند. یکی از مزایای خیلی خوب صندوق های قابل معامله در بورس، خرید و فروش آنلاین می باشد به گونه ای که سرمایه گذار قادر است به سهولت واحد های این صندوق را خرید و فروش کند و حتی نیازی به مراجعه به نهاد مالی برای خرید واحدهای صندوق نمی باشد. از دیگر مزایای صندوق های قابل معامله این است که سرمایه گذار با هر سطح دانشی میتواند آن را خرید و فروش کند چرا که مدیریت این دارایی ها توسط افراد خبره و متخصص صورت می گیرد و مدیران این صندوق ها با متنوع سازی دارایی ها امکان کسب بازدهی مطلوب تری را برای سرمایه گذاران فراهم میکنند.

 

صندوق های قابل معامله در بورس را بخریم یا خیر

با توجه به توضیحات داده شده در متن میتوان گفت سرمایه گذاری در صندوق قابله معامله در بورس می تواند برای سرمایه گذارانی که زمان لازم برای سرمایه گذاری در بورس را ندارند مناسب باشد و از طرفی می تواند بخشی از پرتفوی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری باشد. یعنی سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه می توانند بخشی از پرتفو خود را به خرید این صندوق ها با هر شرایطی اختصاص دهند. معمولا برخی از سرمایه گذاران برای کاهش ریسک پرتفو سرمایه گذاری بخشی از سرمایه خود را به خرید اوراق با درآمد ثابت اختصاص میدهند؛ به همین منظور خرید صندوق های با درآمد ثابت میتواند این نیاز سرمایه گذاران را نیز پاسخ دهد.

 

پیشنهاد می شود مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

آیا قبل از مجامع باید سهم را فروخت یا خرید

خرید صندوق سرمایه گذاری مشترک : چه عواملی را در خرید صندوق ها مد نظر قرار دهیم

خرید کتاب های مناسب برای ورود به بورس

نوشته های مرتبط

13 نظر در “صندوق قابل معامله در بورس: کاهش ریسک همراه با بازدهی مناسب

 1. مسعودفدایی گفت:

  باسلام وتشکربینهایت،مطلب خوب وپرمحتواست تنهااینکه صندوق باریسک بالا یاهمون خریدسهام چطوریه، خودمون بایدسهام بخریم یاَصندوق تحلیلگرداره، بیشتر توضیح بدید ممنونتون میشم❤️

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   شما واحد های صندوق را خریداری میکنید. مدیر و تحلیلگران صندوق سهام مورد نظر را خرید و فروش میکنند. در واقع شما در خرید و فروش سهم دخالتی ندارید.

 2. مسعود فدایی گفت:

  باسلام وتشکربینهایت،مطلب خوب وپرمحتواست تنهااینکه صندوق باریسک بالا یاهمون خریدسهام چطوریه، خودمون بایدسهام بخریم یاَصندوق تحلیلگرداره، بیشتر توضیح بدید ممنونتون میشم❤️

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   شما واحد های صندوق را خریداری میکنید. مدیر و تحلیلگ
   ران صندوق سهام مورد نظر را خرید و فروش میکنند. در واقع شما در خرید و فروش سهم دخالتی ندارید.

 3. جواد گفت:

  با سلام و تشکر ویژه از وب سایت خوب شما
  ایا شما خرید های این صندوق رو پیشنهاد میکنید یا خودمون معامله کنیم بهتر هست

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   اگر خودتون زمان برای آموزش و معامله دارید بهتر هست که خودتان سرمایه گذاری کنید. البته به شرطی که آموزش بورس را داشته باشید.

 4. هادی گفت:

  با سلام
  همونطور که فرمودید ما فقط واحدهای صندوق رو میخریم و اونا برامون خرید و فروش میکنن و نیاز به دانشی از طرف ما نیست ولی قیمت واحدهای این صندوق ها هم دقیقا مثل یک سهم بر اساس عرضه و تقاضا بالا و پایین میشه پس تفاوتش با یک سهم چیه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صندوق ها پرتفو دارند و توسط افراد خبره مدیریت می شوند.

 5. مجید گفت:

  با سلام.کارمزد صندوق آگاس و کاریس به چه صورت هسش؟یعنی اگه من امروز کاریس بخرم و ۱ ساعت بعد بفروشم چقدر باید کارمزد بدم؟منظورم اینه که اگه یکی ۱ساعت دیگه و یکی دیگه ۶ ماه دیگه صندوق رو بفروشه کارمزدشون فرق میکنه؟

 6. قاسمی گفت:

  وقت بخیر جناب افضلیان،
  صندوقهایی مثل اعتماد یا آکورد پس از فروش وجوهشون رو نمیشه همون روز سهام خرید اما روز بعدش قابل استفاده هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بعد از فروش اوراق با درامد ثابت میتونید سهم بخرید ولی بعد از فروش سهم نمیتونید اوراق با درآمد ثابت بخرید و این موضوع به دلیل زمان تسویه هست

 7. محمد گفت:

  با سلام و احترام

  استاد ببخشید با عنایت به اینکه بنده تازه با بازار سرمایه آشنا شدم میخواستم طبق مطالعاتی که در سایت شما و وبلاگ بآشگاه کارگزاری آگاه داشتم، برای شروع سرمایه گذاری از صندوقهای سرمایه گذاری مختلط انتخاب کنم ولی با یک مورد عجیب مواجه شدم و اونم اینکه با توجه به قدمت سابقه کارگزاری آگاه میخواستم صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه با نماد آگاس رو بخرم اما جالبه وقتی این نماد رو در سایت TSE جستجو میکنم در لیست نام نماد رو میاره ولی کمرنگه و روش خط کشیده شده و مقابلش نوشته (قدیمی و حذف شده) اما وقتی وارد نماد میشی وضعیت نماد مجاز هستش و قابل معامله!! در سایت فیپیران هم نماد آگاس رو جستجو کردم در مشخصاتش یک تاریخی زده که اون تاریخ منقضی شده (فک کنم تاریخ ۱۳۹۸/۰۷/۳۰) حالا میخواستم ببینم چطور ممکنه یک نمادی در سایت TSE جزو نمادهای حذف شده و قدیمی باشه اما در عین حال مجاز و قابل معامله باشه؟! و اینکه بنظر شما نماد آگاس دارای اعتبار بالا در بازار سرمایه هستش یا نه؟ لطفا اگر شما موارد بهتری (در خصوص اعتبار و بازدهی) از صندوقهای سرمایه گزاری مختلط(یا در سهام) قابل معامله در بورس رو میشناسید بفرمایید تا در لیست انتخابام باشن….

  با تشکر و سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله اصلا مشکلی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *