آموزش سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری و توصیه به سرمایه گذاران

صندوق های سرمایه گذاری و باید و نبایدهای آن

صندوق های سرمایه گذاری و توصیه به سرمایه گذاران در انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب به غوامل مختلفی مانند بازده سالانه، بازده از ابتدای فعالیت و برخی مولفه های دیگر بستگی دارد که در این نوشتار قصد داریم در خصوص این موضوعات با هم صحبت کنیم. به طور کلی صندوق های سرمایه گذاری مناسب افرادی است که ریسک بازار سرمایه را پذیرفته اند ولی فرصت و زمان کافی برای بررسی و تحلیل بازار ندارند و به همین دلیل خرید این صندوق های برای این دسته از افراد بسیار مناسب است اما صندوق های سرمایه گذاری در انواع مختلف تاسیس شده است که در ادامه در خصوص هر کدام از صندوق ها صحبت میکنیم. صندوق هایی که ممکن است ماهیت ثابتی داشته باشند ولی به لحاظ معاملاتی متفاوت می باشند.

 

صندوق های سرمایه گذاری و توصیه به سرمایه گذاران

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری در حال حاضر شامل صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های سرمایه گذاری با ماهیت قابله معامله بودن آن می باشد. این صندوق ها به سه دسته صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های مختلط و صندوق های سهامی تقسیم بندی می شوند. صندوق های قابل معامله در بورس به صورت انلاین معامله می شود و سرمایه گذار قادر است هر زمان که تمایل دارد صندوق را به صورت آنلاین معامله و خرید و فروش کند. البته در مقالات جداگانه ای در خصوص این مقالات صحبت کردیم. به گونه ای که برای مطالعه انواع صندوق های سرمایه گذاری مشترک می توانید مقاله” انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک و برای مطالعه شرایط خرید صندوق سرمایه گذاری مشترک مقاله ” معیارهای خرید صندوق سرمایه گذاری مشترک و برای مطالعه صندوق های قابل معامله در بورس نیز مقاله “صندوق های قابل معامله در بورس  مراجعه کنید تا با ساز و کار این صندوق ها به صورت کامل آشنا شوید.

 

صندوق های سرمایه گذاری و توصیه به سرمایه گذاران

 

صندوق های سرمایه گذاری و توصیه به سرمایه گذاران

در این بخش قصد داریم توصیه هایی به سرمایه گذاران در خصوص انتخاب صندوق های سرمایه گذاری داشته باشیم. قبل از این توصیه ها باید گفت که در انتخاب صندوق ها به عامل ریسک و بازده حتما توجه کافی داشته باشید. ریسک و بازدهی با هم همبستگی مثبت دارند به گونه ای که هر چه ریسک سرمایه گذاری بیشتر باشد به همان میزان سرمایه گذار انتظار بازدهی بیشتری از سرمایه گذاری خود دارد و بالعکس . به همین خاطر در انتخاب صندوق ها باید این دو عامل را در کنار هم بررسی کرد.

 

انتخاب چند صندوق سرمایه گذاری : برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری گذاری مشترک و یا قابل معامله باید بازدهی صندوق ها را در بازه زمانی 6 ماه ، یک ساله و از ابتدای فعالیت مقایسه کنید. سپس در بین این صندوق ها چند صندوق را که شرایط مناسبی را دارند انتخاب کنید. بهتر است صرفا بر روی یک صندوق سرمایه گذاری نکنید و سرمایه خود را بر روی چند صندوق متمرکز کنید که ریسک خود را کاهش دهید. البته سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت و صندوق مختلط ریسک سرمایه گذاری کل دارایی شما را به میزان زیادی کاهش میدهد.

 

بازدهی یک ماهه را ملاک انتخاب صندوق قرار ندهید : برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری ( صندوق سرمایه گذاری مشترک و یا صندوق قابل معامله در بورس) بهتر است که بازدهی یک ساله و بازدهی از ابتدای فعالیت صندوق را بررسی کنید. به عنوان مثال ممکن است یک صندوق در بازه زمانی یک ماهه بازدهی 15 درصدی داشته باشد ولی بازدهی 6 ماهه آن 35 درصد و بازدهی یک ساله آن 55 درصد باشد یعنی این صندوق ماهانه بازدهی تقریبا 4 درصدی داشته است. این نشان میدهد که بازدهی یک ماهه صندوق که معادل 15 درصد بوده صرفا در همان بازه زمانی اتفاق افتاده چرا که عملکرد شش ماهه و یک ساله صندوق گویای این موضوع نبوده است و به همین دلیل صرفا نباید بازدهی یک ماهه صندوق را ملاک انتخاب صندوق قرار داد و این اشتباهی است که سرمایه گذاران در انتخاب صندوق های سرمایه گذاری دارند.

 

بررسی پرتفوی صندوق ها در انتخاب یک صندوق مناسب

در مقالات قبل گفتیم که صندوق های سرمایه گذاری با توجه به ماهیتی که دارند در انواع مختلف دارایی ها سرمایه گذاری میکنند که برخی از صندوق ها ماهیت درآمد ثابت، برخی ماهیت سهامی و برخی مختلط دارند. اگر ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه را پذیرفته اید و قصد سرمایه گذاری در یک صندوق سهامی را دارید یکی از موضوعات مهم بررسی پرتفوی صندوق ها می باشد. به عنوان مثال در صندوق های قابل معامله در بورس صندوق ها در بازه زمانی یک ماهه صورت وضعیت پرتفوی خود را بررسی میکنند که نشان میدهد که این صندوق ها در چه صنایع و به چه میزانی و در چه سهامی و به چه میزانی سرمایه گذاری کرده اند. به عنوان مثال ممکن است یک صندوق بیشتر سبد خود را در صنایع فلزات اساسی و پالایشی و پتروشیمی سرمایه گذاری کرده باشد و این نشان میدهد که اگر چشم انداز مناسبی در خصوص این صنایع داریم باید به خرید این صندوق ها اقدام کنیم. البته میزان وجه نقد و یا اوراق مشارکت و یا سایر اوراق با درآمد ثابت در سبد صندوق ها هم به عنوان یک عامل مهم در ریسک و بازده صندوق ها به حساب می آید به گونه ای که هر چه میزان اوراق با درآمد ثابت و یا وجه نقد موجود در سبد یک صندوق بیشتر باشد به همان میزان ریسک آن صندوق کمتر و به همان میزان مقدار بازدهی ان کمتر می شود.

صندوق های سرمایه گذاری و توصیه به سرمایه گذاران

 

اندازه صندوق های سرمایه گذاری و ارتباط آن با عامل ریسک

سرمایه صندوق و میزان دارایی صندوق به عنوان یک عامل مهم و اساسی در تعیین استراتژی سرمایه گذاری برای صندوق است به گونه ای که هر چه صندوق در اندازه بزرگ تر باشد و دارایی بیشتری داشته باشد به همان میزان مدیر صندوق محافظه کارانه تر عمل میکند و هر چه صندوق کوچک تر باشد به همان میزان ریسک مدیر صندوق بالاتر و احتمال کسب بازدهی آن نیز بالاتر می باشد. در کنار بازدهی صندوق ها باید به این نکته هم توجه کرد که هر چقدر اندازه صندوق بزرگتر باشد به همان میزان اعتبار صندوق بالاتر می باشد.

 

صبر به عنوان یک عامل مهم در خرید صندوق های سرمایه گذاری

خرید صندوق های سرمایه گذاری مشترک و یا صندوق های قابل معامله در بورس مناسب افرادی می باشد که به هر دلیلی زمان و دانش لازم برای فعالیت در بازار سرمایه را ندازند و به همین دلیل به این افراد پیشنهاد می شود که در صندوق های سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری کنند. از آنجا که مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهامی سرمایه گذاری میکنند که دارای چشم انداز مناسبی در اینده می باشد پس به همان میزان سرمایه گذار باید با دید میان مدت و بلند مدت این صندوق ها را خریداری کند و صبر را چاشنی سرمایه گذاری خود کند.

برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه در ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید که از طریق لینک زیر میتوانید اقدام کنید.

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

کلاس آموزش بورس برای ورود به بازار سرمایه

سواد مالی در سرمایه گذاری

اوراق تسهیلات مسکن در بورس : نحوه خرید و فروش

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *