آشنایی با بورس

صندوق های قابل معامله با درامد ثابت و بانک ها

صندوق های قابل معامله چیست

صندوق های قابل معامله با درامد ثابت یکی از انواع صندوق های قابل معامله در بورس می باشد که در حال حاضر در بازار سرمایه امکان معامله و خرید و فروش ان وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از افراد پول خود را در بانک سرمایه گذاری می کنند و با توجه به نرخ سود بانکی اعلام شده به صورت سالانه درصدی را به عنوان بازدهی کسب میکنند. حال ممکن است این بازده معادل ۱۵ درصد و یا ۲۰ درصد باشد. از طرفی زمانی که سرمایه گذار در بانک سرمایه گذاری می‌کند و قرارداد یک ساله را با بانک منعقد میکند باید حتما یک سال وجه خود را نزد بانک سپرده کند تا بازده مورد نظر را به دست آورد و اگر در زمانی به وجه خود نیاز داشته و قصد گرفتن بخشی از آن را از بانک داشته باشد بازدهی مورد نظر کاهش یافته و به صورت روزانه محاسبه می شود و دیگر از آن بازدهی ۲۰ درصدی ( نرخ بازدهی یک ساله که توسط بانک مرکزی تعیین می شود و ممکن هست هر بار کاهش یا افزایش داشته باشد) خبری نیست و با دریافت وجه سرمایه گذار بازدهی ثابت خود را با برداشت وجه از بانک از دست می‌دهد. البته برهخی از صندوق های قابل معامله در سهام وجود دارد که عملکرد گذشته آن نشان از بازدهی بالای آن می باشد اما این صندوق ها دارای ریسک می باشند. برای درک این موضوع و عوامل موثر بر خرید این صندوق ها مقاله ” راهنمای کامل صندوق قابل معامله در بورس” را مطالعه کنید.

 

 

صندوق های قابل معامله با درامد ثابت

 

انواع صندوق های قابل معامله در بورس

صندوق های قابل معامله در بورس به 3 صورت صندوق قابل معامله با درآمد ثایت، صندوق قابل معامله سهامی و صندوق قابل معامله مختلط می باشد که در خصوص معامله و خرید و فروش این صندوق ها در مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” به صورت کامل توضیح دادیم و ساز و کار خرید و فروش آن را اعلام کردیم که پیشنهاد میکنم لینک معرفی شده را حتما مطالعه کنید. اما در این مقاله قصد دارم در خصوص صندوق قابل معامله با درامد ثایت صحبت کنم و اینکه آیا بهتر است در بانک سرمایه گذاری کنیم و یا در صندوق های قابل معامله با درامد ثابت. پس تا انتهای این بخش با من همراه باشید.

حال پیشنهاد می شود اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید قبل از اتمام این مقاله؛ مقاله ” آیا فرد مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس و ویدئوی آموزش رایگان آشنایی با سایت tsetmc را مشاهده کنید تا با ساز و کار بازار سرمایه اشنا شوید.

 

صندوق های قابل معامله با درامد ثابت و بانک ها

فرض کنید 10 میلیون تومان پول دارید و در حال حاضر آن را در بانک سرمایه گذاری کرده اید. به فکر فرو می روید که با تورمی که در کشور داریم سرمایه گذاری در بانک اصلا مناسب نیست و درست است که بازدهی ماهانه حدود 1.7 درصدی دارید ولی عملا پول شما در حال بی ارزش شدن است. به فکر یک سرمایه گذاری می افتید و چون پول شما کافی نیست سرمایه گذاری در بورس را به سرمایه گذاری در مسکن و دلار و ملک و طلا ترجیح می دهید. با جستجو کردن در شبکه های اجتماعی شخصی را پیدا میکنید و در مورد سرمایه گذاری از او می پرسید که پول خود را در کجا سرمایه گذاری کنیم. پاسخی که آن کارشناس به شما میدهد بر اساس میزان ریسک پذیری شماست. یعنی ایا حاضرید ریسک کنید و پول خود را در بازار بورس و خرید و فروش سهام سرمایه گذاری کنید و یا ریسک گریز هستید و سعی میکنید بازدهی ثابتی داشته باشید. حال اگر ریسک گریز هستید سرمایه گذاری در صندوق قابل معامله با درآمد ثابت گزینه بهتری نسبت به بانک می باشد که در ادامه در خصوص آن توضیح میدهم.

صندوق های قابل معامله با درامد ثابت

 

نمونه ای از صندوق قابل معامله با درآمد ثابت : کدام صندوق را خریداری کنیم

صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت به دو صورت صندوق قابل معامله با درآمد ثابت با واریز سود ماهانه و صندوق قابل معامله با درآمد ثابت بدون واریز سود ماهانه تقسیم می شوند که در این قسمت در خصوص آن توضیح میدهیم. برخی از صندوق ها مانند صندوق امین یکم و پارند و …. بازدهی پایان ماه راه به حساب سرمایه گذار واریز می کنند و برخی صندوق های دیگر مانند یاقوت، اعتماد و … بازدهی آن بر روی قیمت آن به صورت روزانه اعمال می شود. برای درک بهتر این موضوع و اینکه کدام صندوق مناسب شما می باشد بهتر است مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس را مطالعه کنید.

 

مقایسه صندوق قابل معامله با درامد ثابت با بانک

در حال حاضر بسیاری از افراد پول خود را در بانک سرمایه گذاری میکنند و با توجه به نرخ سود بانکی به صورت سالانه درصدی را به عنوان بازدهی کسب میکنند که ممکن است بین 15 تا ۲۰ درصد باشد. از طرفی زمانی که سرمایه گذار در بانک سرمایه گذاری می‌کند و قرارداد یک ساله را با بانک منعقد میکند باید حتما یک سال وجه خود را نزد بانک سپرده کند تا بازده مورد نظر را به دست آورد   و با دریافت وجه سرمایه گذار بازدهی ثابت خود را با برداشت وجه از بانک از دست می‌دهد که این به ضرر فرد است. اما در صندوق های قابل معامله با درامد ثابت تقریبا بازدهی 20 درصدی در صندوق ها اعمال می شود و سرمایه گذاری با سرمایه گذاری در صندوق قابل معامله با درامد ثابت بازدهی بیشتری نسبت به بانک به دست می اورد. پس اگر به عنوان یک فرد پول خود را در بانک سرمایه گذاری کرده اید و خواهان دریافت سود بدون ریسک هستید به شما پیشنهاد میکنم که در صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید.

 

مختصری از کتاب ” به بورس خوش آمدید “

تالیف” مهدی افضلیان

اطلاعات بیشتر در مورد کتاب در لینک

خرید کتاب به صورت آنلاین خرید آنلاین کتاب 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *