تحلیل بنیادی

صندوق پالایش یکم را بخریم؟

صندوق پالایش یکم چیست؟

صندوق پالایش یکم یکی از صندوق هایی می باشد که دولت قصد دارد در بازه زمانی ۴ شهریور الی ۱۹ شهریور آن را پذیره نویسی کند. این صندوق مشتمل بر سهام شرکت های پالایشگاهی بندر عباس، پالایشگاه نفت تهران، پالایشگاه تبریز و پالایشگاه اصفهان می باشد. طبق محاسبات تعداد سهام موجود در این صندوق شامل ۴۶۰ سهم شتران، ۳۱۵ سهم شبندر، ۱۰۷ سهم شبریز و ۴۶۳ سهم شپنا خواهد بود که دولت قرار است آن را در قالب یک صندوق با حداکثر ۵۰۰ واحد عرضه کند.

 

قیمت هر واحد صندوق پالایش یکم چقدر است؟

قبل از صندوق پالایش یکم که قرار است دولت آن را در بازه زمانی ذکر شده عرضه کند؛ صندوق eft دارا یکم اولین صندوقی بود که توسط دولت با قیمت ۱۰۰۰۰ تومان و با تخفیف ۲۰ درصدی طبق شرایط ذکر شده عرضه شد که اطلاعات کامل آن را میتوانید در مقاله “پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق ETF مطالعه کنید. حال دولت قرار است صندوق پالایش یکم را نیز به قیمت هر واحد ۱۰۰۰۰ تومان عرضه و با تخفیف ۲۰ درصدی به فروش برساند. 

 

 

چگونه صندوق پالایش یکم را خریداری کنیم؟

پذیره‌نویسی صندوق پالایش یکم به صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی و بدون محدودیت سنی امکان پذیر است. داشتن حساب به ازای هر کد ملی ( مثلا برای فرزند خردسال خانواده) الزامی نیست، اما شماره شبای پرداخت‌کننده می‌بایست برای بازگرداندن وجوه مازاد بر واحد‌های تخصیص یافته پس از اتمام پذیره‌نویسی، در اطلاعات متقاضیان درج شود. اگر دارای کد بورسی هستید برای خرید صندوق پالایش یکم کافی است که ابتدا نماد پالایش را در دیده بان بازار خود وارد کنید و در نهایت در ساعت ۱۴ الی ۱۶ سفارش خود را وارد کنید. اگر هم کد بورسی ندارید بایداز  طریق بانک ها و برخی اپلیکیشن ها آن را خریداری کنید.

 

آیا صندوق پالایش یکم را خریداری کنیم؟

برای خرید صندوق پالایش یکم باید به قیمت روز سهام شرکت های موجود در این صندوق توجه و ارزندگی آن را بررسی کرد. گفتیم که تاریخ پذیره نویسی تا ۱۹ شهریور می باشد. حال اگر در بازه زمانی مذکور سهام شرکت های پالایشگاهی ذکر شده افزایش قیمت داشتند و قیمت هر واحد صندوق افزایش داشت پس بهتر است آن را خریداری کرد و اگر قیمت ها نسبت به روز ۴ شهریور رشدی نداشتند و یا میزان افزایش قیمت پایین بود باید از خرید آن صرف نظر کرد. پس بهتر است که قیمت ۱۹ شهریور را با قیمت ۴ شهریور مقایسه و بازدهی آن را محاسبه کنید و در نهایت تصمیم به خرید و یا عدم خرید آن بگیرید. لازم به ذکر است که زمان فروش صندوق پالایش یکم ۱ ماه بعد از پایان پذیره نویسی می باشد.

از دیگر عوامل موثر در بازدهی صندوق پالایش، بازدهی سهام موجود در سبد این صندوق در بازه زمانی ۱ ماهه ( پایان پذیره نویسی تا زمان بازگشایی صندوق ) می باشد. اگر در طی این مدت بازار سرمایه و یا صنعت پالایشی شرایط مناسبی داشته باشد و قیمت سهام موجود در پرتفو صندوق پالایش بازدهی مناسبی داشته باشد انتظار بازگشایی خوبی برای صندوق وجود دارد.

عامل پایانی موثر بر بازدهی صندوق پالایش برای خریداران این صندوق به وضعیت بازار سرمایه و جو آن در روز بازگشایی ( فارغ از میزان بازدهی موجود در این سبد ) بستگی دارد. اگر بازار در روز بازگشایی صندوق شرایط مناسبی داشته باشد انتظار بازگشایی خوبی برای این صندوف نیز وجود دارد.

 

شکل زیر اطلاعات کلی صندوق پالایش یکم را نشان میدهد. جهت کسب اطلاعات کامل در خصوص این صندوق مقاله ” خرید صندوق پالایشی یکم : آری یا خیررا مطالعه کنید.

 

 

صندوق پالایش یکم

 

هر گونه سوال در این خصوص را ذیل همین متن قرار دهید تا در زمان مناسب به آن پاسخ داده شود.

 

اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید ولی اطلاعاتی از بازار ندارید پیشنهاد میکنم کتاب ” به بورس را خوش آمدید ” را مطالعه کنید.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “صندوق پالایش یکم را بخریم؟

  1. مجتبی گفت:

    سلام.ببخشید اگر قبل از زمان بازگشایی این صندوق ،شرکتهای موجود در آن، افزایش سرمایه هم بدهند و قیمتشان پایینتر بیاید، آیا بر قیمت nav صندوق تاثیر میگذارند و ضرر میکنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *