آشنایی با بورس

عرضه های اولیه سال ۹۸ + بازدهی عرضه های اولیه در سال ۹۸

عرضه های اولیه چیست و چرا مورد استقبال سرمایه گذاران است

عرضه های اولیه سال ۹۸ در شکل زیر به همراه بازدهی آنها ذکر شده است. به طور کلی عرضه های اولیه شامل شرکت هایی می باشد که برای اولین بار وارد بازار سرمایه و اصطلاحا پذیرش می شوند. شرکت هایی که وارد بازار سرمایه می شوند باید دو روز قبل از عرضه شدن اطلاعیه عرضه خود را منتشر کنند که در آن تعداد سهام کل شرکت، تعداد سهامی که عرضه می شود، دامنه قیمت سهم و تعداد سهامی که هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند خریداری کند مشخص می شود. برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص عرضه اولیه پیشنهاد میکنم مقاله ” فرایند خرید عرضه اولیه و زمان فروش آن” را مطالعه کنید

 

چگونه عرضه اولیه را میتوان خریداری کرد؟

زمانی که اطلاعیه عرضه اولیه شرکت ها توسط بورس و فرابورس اطلاع رسانی می شود سرمایه گذاران به دو روش قادر به خرید سهام خود می باشند که شامل خرید آفلاین و خرید آنلاین می باشد. در خرید افلاین که امکان ثبت سفارش آن در حال حاضر در کارگزاری آگاه فراهم شده است سرمایه گذار قادر است به محض اعلام اطلاعیه سفارش عرضه اولیه، سفارش خود را وارد سامانه کند و کارگزاری به صورت خودکار آن را برای سرمایه گذار خریداری کند. در حالت دوم که خرید انلاین می باشد سرمایه گذار باید در زمان تعیین شده سفارش خود را وارد سامانه کند و سهام خود را خریداری کند.

 

عرضه های اولیه سال ۹۸ شامل چه شرکت هایی بوده است؟

عرضه های اولیه در سال ۹۸ شامل ۲۳ شرکت بوده است که اولین شرکت عرضه شده با نماد تاصیکو و در تاریخ ۹ اردیبهشت بوده است که در قیمت ۲۲۰۰ ریال عرضه اولیه شده و به هر سرمایه گذار ۴۸۹۵ سهم تعلق گرفته و کل مبلغ سرمایه گذاری آن ۱۰،۷۶۹،۰۰۰ بوده است و آخرین عرضه اولیه آن در تاریخ ۲۱ اسفند ماه و با نماد ساوه بوده که به هر سرمایه گذار ۳۷ سهم و با قیمت ۲۷۵۰۰ ریال تعلق گرفته است. شکل زیر کل عرضه های اولیه در سال ۹۸ را نشان میدهد.

عرضه های اولیه سال 98

 

بازدهی عرضه های اولیه در سال ۹۸

همانطور که در شکل بالا توضیح داده شده است تعداد عرضه های اولیه در سال ۹۸ شامل ۲۳ شرکت بوده است که میزان بازدهی آنها درست بعد از متعادل شدن در کنار آن سهم نوشته شده است. حال اگر بخواهیم بازدهی کل سهام عرضه شده در سال ۹۸ را بررسی کنیم این بازدهی برابر ۴ میلیون تومان بوده است. یعنی هر فردی حتی بدون کوچک ترین ریسک قادر به کسب منفعت ۴ میلیون تومانی در سال ۹۸ بوده است. بنابراین میتوان گفت که خرید عرضه های اولیه در ۹۹ درصد مواقع سوداور استد و هر فردی صرفا با دریافت کد بورسی قادر به خرید عرضه اولیه خواهد بود.

 

زمان فروش عرضه اولیه چه وقت است؟

همیشه در بین سرمایه گذاران این سوال وجود دارد که بعد از خرید عرضه اولیه چه زمانی آن را به فروش برسانیم. به خصوص درک این موضوع برای افرادی که برای اولین بار اقدام به خرید عرضه های اولیه می کنند بسیار دشوار می باشد. تعیین زمان فروش عرضه اولیه به عوامل متفاوتی بستگی دارد که شامل اندازه شرکت، وضعیت بازار و … می باشد که در مقاله جداگانه ای در خصوص ان توضیحاتی دادیم. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص زمان فروش عرضه اولیه پیشنهاد میکنم مقاله ” بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه ” را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورید.

برای خرید عرضه های اولیه هر سرمایه گذاری نیاز به دریافت کد بورسی دارد که از طریق لینک زیر قابل دریافت است.

عرضه های اولیه سال 98

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *