روانشناسی بازار

فاکتورهای موثر در انتخاب یک سهم

انتخاب یک سهم : بنیادی یا تکنیکال

انتخاب یک سهم مناسب همواره به عنوان یکی از دغدغه های سرمایه گذاران مطرح بوده است و عموم سرمایه گذارن به هنگام ورود به بازار سرمایه با این مشکل مواجه می باشند و همواره به دنبال راهکارهای مناسب برای انتخاب و خرید یک سهم در قیمت مناسب می باشند. به طور کلی هر سرمایه گذاری در تحلیل و انتخاب یک سهم مناسب برای خرید باید یک سری فاکتورها و مولفه هایی را مد نظر قرار دهد که غالب سرمایه گذاران به آن توجهی ندارند. موضوعاتی که ممکن است برای هر سرمایه گذاری بدیهی باشد ولی به وقت عمل هیچگاه از آن استفاده نمی شود که این به مرور زمان به صورت عادت درآمده و به عنوان یک نقطه ضعف برای سرمایه گذار محسوب می شود.

 

سرمایه گذاران در انتخاب سهام یک شرکت دو رویکرد را پیش رو دارند یعنی یا از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند و یا از تحلیل تکنیکال و هر سرمایه گذار نیز با توجه به پشتوانه تحلیلی که دارد یکی از این دو روش را انتخاب می‌کند. ممکن است سرمایه گذاری صرفا از تحلیل بنیادی در خرید و فروش سهام استفاده کند و یا سرمایه گذاری صرفا از تحلیل تکنیکال استفاده کند و یا سرمایه گذار دیگری هم از ترکیب این دو نوع تحلیل در بازار استفاده کند و در نهایت سهم خود را در یک قیمت مناسب خریداری کند.

 

عوامل مهم در انتخاب یک سهم 

به نظر من هر سرمایه گذاری برای فعالیت در بازار سرمایه باید به خواندن صورت های مالی و درک آن آشنایی داشته باشد و صرفا نگوید من تکنیکال کار هستم و به درک صورت مالی نیازی ندارم. از طرفی برای یک تحلیل گر بنیادی نیز باید همین رویه برقرار باشد یعنی یک تحلیل گر بنیادی صرفا خود را محدود به صورت مالی نکند بلکه باید با تفسیر نمودار و شناخت رفتار معامله گران در نمودار آشنایی داشته باشد و بتواند سهمی را در یک قیمت مناسب خریداری کند.

 

انتخب یک سهم

 

در انتخاب یک سهم خوب ابتدا سرمایه گذار باید با درک صورت مالی مانند صورت سود و زیان و تفسیر آن به این نتیجه برسد که شرکتی که برای خرید مد نظر دارد دارای حداقل شرایط لازم برای خرید می باشد یعنی اینکه زیانده نباشد و یا اینکه با توجه به قیمت آن و عملکرده دوره های گذشته دارای سود مناسب و از طرفی  p/e مناسبی باشد. اینکه شرکتی دارای حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود خالص مناسبی باشد و عملکرد شرکت در این دو مولفه در حال افزایش باشد نشان میدهد که انتظار سودآوری از شرکت در میان مدت بالا می باشد ولی اگر برعکس حاشیه سود ناخالص شرکتی در گزارش های میان دوره ای در حال کاهش باشد این نشان میدهد که یا فروش شرکت در حال کاهش می باشد و یا بهای تمام شده شرکت در حال افزایش است و این موضوع برای رشد سوداوری شرکت بسیار نامناسب است. این نشان میدهد که شرکت به لحاظ بنیادی شرایط مناسبی برای رشد سودآوری ندارد.

حال در انتخاب یک سهم اگر مولفه های ذکر شده مناسب بوده و شرکت هم دارای کیفیت سودسازی مناسبی باشد و چشم انداز مناسبی برای افزایش سوداوری در اینده داشته باشد باید اقدام به خرید سهم کنیم. خرید سهم در یک قیمت مناسب و در یک زمان مناسب مربوط به علم تکنیکال است و چارتیست ها با استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال یافتن بهترین نقطه برای خرید سهم هستند.

 

تا به اینجای کار همه چیز طبق روال است. اما یک نکته باقی می‌ماند و این است که عموما در تعیین قیمت مناسب برای خرید سهم به رفتارهای معامله گران توجهی نمی شود. به عنوان مثال سرمایه گذار به لحاظ تکنیکالی تعیین می‌کند که محدوده ۱۵۰ تومان دارای حمایت قوی است و در همین محدوده سهم را می‌خرد ولی برخلاف انتظار محدوده حمایتی شکسته شده و سهم دچار ریزش قیمتی می شود سرمایه گذار فکر میکند که تحلیل تکنیکال اصطلاحا جواب نمیدهد و کارایی ندارد. ( در خصوص این موضوع مقاله ای در سایت کار شده تحت عنوان چرا حمایت ها درست عمل نمیکنند که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه نمایید). برای انتخاب یک سهم در قیمت مناسب و به لحاظ تحلیل تکنیکال خیلی نیاز نیست درگیر تحلیل های تخصصی بازار شوید بلکه به راحتی و با شناخت تحلیل تکنیکال کلاسیک و شناخت رفتار بازار میتوانید حرکت های بعدی سهم را تشخیص دهید و در انتخاب یک سهم خوب موفق عمل کنید.

انتخاب یک سهم

 

عوامل رفتاری در انتخاب یک سهم

 برای خرید سهم در محدوده حمایتی صرفا نباید به گذشته اکتفا کرد و گفت حمایت سهم معتبر است بلکه باید برخی نکات مانند رفتار معامله گران را نیز مد نظر قرار داد. معمولا در محدوده های حمایت تکنیکالی باید شاهد ۳ اتفاق مهم باشیم که شامل موارد زیر می باشد:

۱- قدرت خریدار به فروشنده مناسب

۲- افزایش حجم معاملات نسبت به میانگین روزهای گذشته

۳-مقایسه گام های حرکتی سهم در نمودار

اگر در نزدیکی محدوده حمایتی سهم هستیم و شاهد این ۳ اتفاق نباشیم میتوان گفت حمایت دارای اعتبار لازم نمی باشد و به همین دلیل بهتر است علی رغم مناسب بودن وضعیت بنیادی سهم، برای خرید سهم در قیمت مناسب عجله نکرد.

 

خرید سهم با استفاده از تکنیک های تابلو خوانی

تابلو خوانی و تکنیک های معاملاتی در بورس در واقع شناخت رفتار سرمایه گذار در بازار می باشد که برای اولین بار آن را بعد سوم تحلیل در بازار سرمایه نامگذاری کردم. در این روش معاملاتی اولا شما میتوانید با استفاده شناخت رفتار سرمایه گذاران در خرید سهام شرکت توجه کافی داشته باشید و هر سهمی را در هر قیمتی نخرید و ثانیا شما قادرید با استفاده از تابلو خوانی برخی از سهام شرکت ها را برای نوسان گیری انتخاب کنید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است برخی از ویدئوهای آموزشی در حوزه تابلو خوانی را در لینک معرفی شده ببینید. حال برای درک بهتر موضوعات در حوزه تابلو خوانی در دوره اموزشی تابلو خوانی در بورس ثبت نام کنید.

 

————————————————–

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را مطالعه نمایید.

تکنیک تابلو خوانی سهام : نمادهای پربیننده

آموزش بورس : نکات معامله گری در بازار سرمایه

 

 

مطالب مشابه

34 thoughts on “فاکتورهای موثر در انتخاب یک سهم

 1. عبدالله گفت:

  سلام

  دقیقا نکاتی رو ذکر میکنید که اصلا سرکمایه گذاران در بازار بهش توجهی ندارن.

  ممنون از سایت خوبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مخلص

 2. مجتبی گفت:

  درود به شرفتون جناب افضلیان عزیز که بدون هیچ چشمداشتی این مطالبو رایگان در اختیار سهامداران خرد بازار سرمایه قرار میدین واقعا مطالبی که میذارین محشرن اگه امکان پذیره براتون راجع به گزارش خوانی و اینکه در بررسیهای بنیادی چه فاکتورهایی رو باید بیشتر مدنظر قرار داد،بیشتر مطلب بذارین چون خیلی جذاب و کاربردی هستن …….

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چشم حتما سعی میشه در خصوص گزارش خوانی هم مطالب آموزنده قرار داده بشه

 3. امیر محسن گفت:

  دروووود و ممنون بابت سایت و مطالب خوبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 4. مهدی زمانی گفت:

  با سلام

  ممنون از سایت خیلی خوبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 5. فهمانوری گفت:

  باسپاس فراوان از مقاله خوبتون لطفا درمورد نحوه تجزیه و تحلیل صورتهای مالی(تحلیل بنیادی) بیشتر توضیح بفرمایید

 6. علی رجبی گفت:

  امکانش هست در مورد قدرت خریدار به فروشنده توضیح دهید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در داخل متن توضیح داده شده است.

 7. ضیایی گفت:

  سلام جناب افضلیان،ممنون از مطالب خوبتان،بیشتر فعالان بازار ضرر هایی میکنند با هیجان وبررسی ناقص یک سهم است .متشکرم و برایتان ارزوی سلامتی بهترین هدیه ایزد بی همتا را دارم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 8. فرزاد گفت:

  سلام
  استاد گرانقدر کتابتون چاپ شده و اگر چاپ شده از کجا میتونیم تهیه کنیم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با احتمال خیلی زیاد تا آخر سال چاپ میشه
   اطلاع رسانی از طرق کانالم انجام میشه

 9. امین گفت:

  با ساام و تشکر,,, منظورتان از بند ۳ مقایسه گام های حرکتی سهم چیست اگر امکانش هست توضیح مختصری بدهید

   1. امین گفت:

    ممنون بسیار عالی بود….

 10. سيد گفت:

  سلام جناب افضلیان. مرسی از مطالبتون. منظورتون از مقایسه گام های حرکتی سهم در نمودار چی هست؟

 11. فرزام گفت:

  خیلی ممنون از مطالبتون و وقتی که میزارید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و ارادت

 12. Samaneh گفت:

  سلام جناب افضلیان در خصوص اینکه فرمودین اگر بنیادی سهمی خوب باشه قدرت خریدار رو در نظر بگیرید یعنی اگر سهمی فروشنده بیشتر داشت نباید بگیریم پس چطور میگن وقتی همه میفروشن تو بخر با قیمت پایین

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و روز بخیر.
   با فرض اینکه بنیادی سهم مناسب هست و شما قصد خرید سهم رو دارید. محدوده تکنیکالی رو میبینید و به این نتیجه می رسید که مثلا سهم در قیمت ۴۲ تومان دارای حمایت مناسب هست. الان به ظاهر شرایط مناسب خرید هست ولی در هنگام خرید حتما باید سه عاملی که در متن توضیح دادم لحاظ بشه یعنی قدرت خریدار و … فکر کنید سهم به محدوده ۴۲۰ برسه ولی فروشنده بسیار قوی داره میفروشه. در این حالت امکان داره که شما سهم رو در قیمت مناسب تر بخرید. پس باید صبر کنید تا زمانی که شرایط مناسب برای خرید ایجاد بشه که میتونه قیمت های پایین تری نسبت به ۴۲۰ تومان باشه

 13. فریما گفت:

  سلام و درود خدمت شما جناب اقای افضلیان
  سپاسگزارم بابت وقتی که میزارید و با بیان سلیس و روان مطالب را توضیح میدهید.
  دنیا به کامتان باشد.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 14. سهیل گفت:

  سلام بسیار عالی بود لطفا مطالب آموزشی بیشتری در سایت قرار دهید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حتما

 15. احسان گفت:

  با سلام

  ممنون از سایت خیلی خوب و عالی شما

  قدردان زحمت علی شما هستیم

 16. جواد گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  اشاره کردید اول از ظریق صورت های مالی شرکت رو انتخاب کنیم
  بدون استفاده از فیلترنویسی چجوری از بین این همه سهم انتخاب کنیم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بحث فیلتر نویسی با بحث بنیادی متفاوت هست.

   هر کدام رویه خاص خود را دارد

 17. YamaYam گفت:

  با سپاس فراوان بابت اطلاعات آموزشی مفید و خوبتون. پاینده باشید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *