روانشناسی بازار

فیلتر نویسی در بورس : فیلتر ورود یا خروج پول هوشمند در سهم

چرا نیاز به فیلتر نویسی در بورس احساس می شود

فیلتر نویسی در بورس تهران در حال حاضر یکی از امکاناتی است که از طریق دیده بان بازار در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفته است و سرمایه گذاران نیز با استفاده از آن قادر هستند با توجه به معیارهایی که مد نظرشان می باشد برخی از سهامی که قابلیت رشد در اینده را دارند انتخاب کنند. البته برخی از فیلترهای کاربردی وجود دارد که مناسب نوسان گیری در بورس است و سرمایه گذاران با نوشتن فیلترهای مربوط می توانند به شکار شرکت هایی بروند که دور از چشم بازار است و به راحتی در ان سود کسب کنند. البته فیلتر نویسی در دیده بان بازار بیشتر به جنبه های معامله گری در بازار توجه میکند و مبنای بنیادی و یا تکنیکال ندارد. به عنوان مثال گفتیم که هر گاه قدرت خریدار به فروشنده در سهمی بالا باشد می تواند احتمال بازی سفته بازار در سهم باشد که گروهی با هدف جمع کردن سهم ورشد قیمت آن وارد شده اند. پس شناخت فیلترهای کاربردی در بورس تهران می تواند برخی فرصت های مناسبی را برای سرمایه گذاری ایجاد کند که نباید نسبت به آن غافل شد.

 

تعریف فیلتر نویسی در بورس و کاربرد آن

کاربرد فیلتر نویسی در بورس تهران به اینجا خلاصه می شود که هر سرمایه گذاری باید بتواند در بین صنایع مختلف بازار سهامی که شرایط مناسبی را به لحاظ معامله گری و معاملاتی دارد خریداری کند و این اصلا دلیلی بر مناسب بودن شرایط سهم به لحاظ بنیادی و یا تکنیکال نیست. پس ماهیت فیلتر نویسی در دیده بان بازار این است که سرمایه گذار با استفاده از یک سری فیلترهای کاربردی بتواند سهامی را استخراج کند که با توجه به معیارهایش تناسب داشته باشد و یا اینکه بتواند بازار سرمایه را رصد کند. به عنوان مثال فرض کنید شما به دنبال سهامی باشید که امروز صف فروش بوده است. یا به دنبال سهامی باشید که آخرین معامله آن ۳ درصد با قیمت پایانی اختلاف داشته باشد و یا در جستجوی این باشید که سهام دارای قدرت خریدار بالا را شناسایی کنید. برای همه این موضوعات فیلتر مورد نظر وجود دارد و هر سرمایه گذاری قادر است با شرکت در کلاس آموزش فیلتر نویسی در بورس، فیلتر نویسی را آموخته و از آن استفاده کند و یا مدل هایی که در ذهنش است را با یادگیری فیلترها اجرا کند و بتواند با فیلترهای که نوشته؛ بهترین خروجی را داشته باشد.

 

فیلتر نویسی در بورس

آموزشی فیلتر نویسی در بورس :انتخاب سهم مناسب با استفاده از فیلتر نویسی

در بخش قبل گفتیم که هر سرمایه گذاری با استفاده از فیلتر نویسی در دیده بان بازار قادر است سهامی را انتخاب کند که با می تواند جنبه های معامله گری ئ نوسان گیری در بازار را داشته باشد. به عنوان مثال اگر بتوانید با استفاده از فیلتر قدرت خریدار به فروشنده، سهامی را شناسایی کنید که قدرت خریدار بالایی داشته باشد و این قدرت برای چند روز ادامه دار باشد، با احتمال زیاد باید آن را به عنوان یک هشدار معاملاتی در نظر بگیرید که ممکن است در این سهم عده ای در حال تعریف یک بازی جدید هستند و یا فیلتری را شناسایی کنید که با استفاده از حجم معاملات سیگنال ورود و یا خروج در سهم دهد؛ میتوانید فرصت های معاملاتی مناسبی را در بازار به دست آورید. حال سوال اینجاست که آیا باید همه سهامی که در خروجی فیلترها ظاهر می شود را با اهمیت دانست و اقدام به خرید در آنها کرد؟؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. قرار نیست سهمی که در خروجی فیلترها ظاهر می شود را خریداری کنیم چرا که باید در مرحله بعدی سهم انتخاب شده را به لحاظ تکنیکال مورد بررسی قرار دهیم که آیا سهم در موقعیت مناسبی تکنیکالی قرار دارد یا خیر و آیا حجم معاملات روزانه سهم مناسب است یا خیر. برخی از دوستانی که در حوزه آموزش فیلتر نویسی در بازار سرمایه فعال هستند به این موضوعات توجهی ندارند و این میتواند به عنوان مهم ترین باگ یک آموزش درست و مناسب باشد.

فیلتر ورود پول هوشمند در سهم چیست

یکی از فیلترهای مهم و پرکاربرد در بورس تهران فیلتر ورود پول هوشمند در سهم می باشد. یعنی سرمایه گذار قادر است با استفاده از فیلترنویسی سهامی که ورود نقدینگی در آنها اتفاقا افتاده است را تشخیص دهد. یکی از فیلترهایی که میتواند ورود نقدینگی به سهم را مشخص کند حجم معاملات است که استفاده از آن می تواند کمک بسیاری به سرمایه گذار کند و با استفاده از آن سهامی که به یک باره حجم معاملات آن افزایش پیدا میکند را در فیلتر مشخص کرد. دستور زیر فیلتر ورود نقدینگی به سهم را نشان میدهد. اما به خاطر داشته باشید که باید وضعیت تکنیکال و تابلو خوانی سهم را هم مد نظر داشته باشید تا با استفاده از ان قادر باشید سهامی که ورود نقدینگی در ان اتفاق افتاده است را تشخیص دهید و سپس اقدام به معامله کنید چرا که ممکن است حجم معاملات سهمی بالا باشد و هشدار معاملاتی را صادر کند ولی سهم به لحاظ تکنیکالی در محدوده مقاومت باشد یعنی اینکه عده ای در حال خالی کردن سهم هستند و این خود نشان از خروج نقدینگی است.

 

فیلتر ورود نقدینگی به بورس

برای تعیین سهامی که ورود نقدینگی در آنها اتفاق افتاده است؛  کافی است دستور زیر را کپی کرده و در بخش فیلتر سایت tse تایپ کنید.

(([ih][0].QTotTran5J + [ih][1].QTotTran5J + [ih][2].QTotTran5J + [ih][3].QTotTran5J + [ih][4].QTotTran5J + [ih][5].QTotTran5J)/6)*3 < (tvol)

 

بهتر است این مقالات را نیز مطالعه کنید

خرید کتاب های تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی مورد تایید

چگونه نوسان گیری کنیم

خرید صندوق سرمایه گذاری مشترک : انتخاب صندوق با ریسک کم و بازدهی بالا

 

مطالب مشابه

4 thoughts on “فیلتر نویسی در بورس : فیلتر ورود یا خروج پول هوشمند در سهم

 1. میرجبار گفت:

  باسلام آموزش تحلیل فاندامنتال وتحلیل تکنیکال چگونه انجام میگیرد.وهزینه انها چقدراست.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای آموزش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال به سایت باشگاه مشتریان آکاه قسمت آموزش مراجعه کنید.

   bashgah.com/edu

 2. mehdizare گفت:

  سلام .اگه امکانش هست عکس فیلتر ورود نقدینگی به سهام رو بذارید…این جای پرانتزهای اول و آخرش عوض شده خطا میده

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   حتما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *