روانشناسی بازار

فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند

چرا فیلتر نویسی در بورس را یاد بگیریم

در بخش های قبل در خصوص فیلتر نویسی کاربردی در بورس و استفاده از آن توسط سرمایه گذاران صحبت کردیم و گفتیم که هر سرمایه گذاری با استفاده از فیلترهای کاربردی در بورس میتواند نظرات خود را در قالب کدهای قابل اجرا در دیده بان بازار به اجرا در آورد و در نهایت برخی از سهام مورد نظر خود را شناسایی و سپس تحلیل و در صورت مناسب بودن شرایط آن را خریداری کند. استفاده از فیلتر نویسی در بورس به این دلیل مورد استقبال قرار گرفته است که سرمایه گذاران با استفاده از آن قادرند حتی با سرمایه کم نیز در بازار سرمایه فعالیت کنند و از نوسانات سهم هر چند کم نیز استفاده کنند. در واقع سرمایه گذارانی که به دنبال نوسان گیری در سهم هستند از یک سری فیلترهای کاربردی در بورس استفاده میکنند که این فیلترها میتواند میان بر مناسبی برای انتخاب سهم باشد.

 

چگونه فیلترهای کاربردی در بورس را شناسایی کنیم

شناسایی فیلترهای کاربردی در بورس کار سختی نیست. فقط کافی است در بازار سرمایه تجربه داشته باشید تا بتوانید برخی از حرکت هایی که منجر به اتفاقات مثبت در سهمی شده است را شناسایی کرده و در نهایت آن را مدل کنید و به دیگر سهام موجود در صنایع مختلف تعمیم داده و سهم مورد نظر را شناسایی کنید. البته این نکته را هم باید به خاطر داشت که خروجی فیلترهای نوشته شده هر بار باید مورد بررسی قرار گیرد و میزان درستی آن در عمل سنجیده شود. به عنوان مثال بهتر است که در صورت اجرای یک فیلتر کاربردی در بورس، خروجی های آن را در یک دفترچه یادداشت، ثبت کرده و پس از بررسی دیگر عوامل همراه آن مانند حجم معاملات و قدرت خریدار به فروشنده، در روزهای آینده میزان تغییرات قیمتی آن را بررسی کنید و ببینید کارایی فیلتر نوشته شده به چه میزان است. اگر نتیجه این فیلتر در روزهای آینده مثبت باشد؛ میتوان انتظار استفاده از آن را در روزهای اینده و یه عنوان یک فیلتر کاربردی در بورس داشت.

 

کتاب آموزش فیلتر نویسی در بورس

در خصوص فیلتر نویسی کاربردی در بورس تا به حال کتابی منتشر نشده است ولی ما سعی میکنیم در مقالاتی جداگانه در خصوص آموزش فیلتر نویسی در بورس به صورت کامل توضیحاتی ارائه دهیم. عدم انتشار کتاب در خصوص فیلتر نویسی به این دلیل می باشد که سرمایه گذار قادر است با دانستن برخی از المان های حوزه فیلتر نویسی، به سادگی فیلترهایی که مد نظرش است را نوشته و از آن در بازار استفاده کند و همانطور که در بالاتر هم ذکر شد کار مهم تدوین فیلترهای کاربردی توسط سرمایه گذار است که این به تجربه فرد در بازار بستگی دارد. البته در حال حاضر کارگزاری آگاه کلاس آموزش فیلتر نویسی کاربردی در بورس را برگزار میکند که شرکت کنندگان با مراجعه به سایت باشگاه مشتریان کارگزاری اگاه قادر به ثبت نام در این دوره کاربردی می باشد. در این دوره آموزشی سرمایه گذاران قادرند با مفاهیم و المان های فیلتر نویسی آشنا شده و به تدریج توانایی خود را در این حوزه افزایش دهند و به مروز زمان قادر به نوشتن فیلترهای کاربردی در بورس شوند.

 

فیلتر سهامی که مستعد رشد هستند

فیلتر نویسی سهامی که مستعد رشد در آینده می باشند ممکن است زیاد باشد اما مهم این است که بتوان فیلترهای مناسب را نوشت و سیگنال خوبی از آن گرفت. یکی از فیلترهایی که میتواند برای نوسان گیری در سهم نیز مناسب باشد شناسایی سهامی است که قیمت آخرین معامله آنها بالاتر از قیمت پایانی باشد حال درصد آن هر چقدر بیشتر باشد بهتر است. به عنوان مثال قیمت پایانی سهمی -3% باشد اما آخرین معامله آن در محدوده +2% باشد. البته در این خصوص نیز بحث زیاد است و صرفا نباید به نوشتن فیلتر و خریدن سهم با دریافت خروجی های این فیلتر نیز بسنده کرد. بعد از شناسایی سهامی که دارای حالت ذکر شده می باشد باید حجم معاملات را هم مشاهده کرد. به عنوان مثال ممکن است قیمت سهمی از -2 درصد به +2 درصد افزایش یابد ولی وقتی حجم معاملات مشاهده شده در این بازه قیمتی را مشاهده میکنید ببینید که به عنوان مثال 50000 سهم معامله شده در حالی که حجم کل معاملات سهم تا آن 1000000 بوده است و این نشان میدهد حجم معامله شده ممکن است صرفا یک رنج مثبت بوده و تقاضای آنچنانی برای ادامه رشد قیمت وجود نداشته باشد و این سهم نمی تواند یک سهم خوب برای بررسی باشد. در شکل زیر قادرید حجم معاملات را در بازه زمانی که از فیلتر استفاده میکنید؛ مشاهده نمایید. برای مشاهده کافی است بر روی اطلاعات تکمیلی در صفحه نماد رفته و بر روی آن کلیک کنید. در صفحه باز شده بر روی ریز معاملات کلیک کنید و به همین ترتیب قادرید حجم معامله شده در بازه زمانی مورد نظر را مشاهده کنید.

 

فیلتر نویسی کاربردی در بورس

 

آموزش فیلتر نویسی در بورس: سهامی که مستعد بررسی برای فردا هستند

برای نوشتن فیلترسهامی که با توجه به نکات گذشته میتوانند برای روز آینده مورد بررسی قرار گیرند کافی است کافی است دستور زیر را کپی کرده و در بخش فیلتر سایت tse تایپ کنید. در صورتی که تمایل دارید اختلاف بین آخرین معامله و قیمت پایانی افزایش یابد میتوانید عدد 3 در تصویر که به معنای اختلاف 3 درصدی بین قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله می باشد را تغییر دهید. نکته هایی از این دست در کلاس آموزش تابلو خوانی در بورس که در کارگزاری اگاه برگزار می  گردد تشکیل می شود.

 

(plp)-(pcp)>3 && (pd1)< (tmax) && (plp) <= 0

فیلتر نویسی کاربردی در بورس

 

در فیلتر بالا سهامی که در قیمت های منفی هستند را نشان میدهد اما اگر قدی بر روی قیمت نداشته باشیم میتوانیم از فیلتر زیر برای شناسایی سهامی که قیمت اخرین معامله بلا قیمت پایانی اختلاف دارند را پیدا کنیم. یعنی فرص کنید که آخرین معامله در محدوده های 4 درصد و قیمت پایانی در محدوده های 1 درصد باشد و یا اینکه آخرین معامله -1% و قیمت پایانی -4% باشد. یعنی یک اختلاف 3 درصدی بین اخرین معامله و قیمت پایانی وجود دارد. لازم به ذکر است که قادر به تغییرات درصد ذکر شده در فرمول نیز میباشید ولی محدوده های 3 درصد و 4 درصد میتواند گزینه های بهتری برای بررسی سهام باشد.

(plp)-(pcp)>3 && (pd1)< (tmax)

حال برای دسترسی ساده به این فیلتر معاملاتی در نماد ها پیشنهاد میکنم ربات تابلو خوانی را نصب کنید.  ما در ربات تابلو خوانی در بورس فیلترهای کاربردی و کلی اطلاعات دیگر را گرد آوری کردیم. برای دسترسی به این ربات تابلو خوانی کافی است که وارد مقاله  ربات تابلو خوانی در بورس شوید و این ربات کاربردی را آموزش ببینید و استفاده کنید.

 

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید

فیلتر نویسی در بورس : فیلتر قدرت خریدار به فروشنده

چگونه نوسان گیری کنیم

نوشته های مرتبط

29 نظر در “فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند

 1. mehdi34a گفت:

  لطفا مقالات را بصورت دانلود هم بزارید تا بتونیم دانلود کنیم‌و خواستیم چند بار بخونیم راحت تر باشه.
  ممنون از شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از صفحات عکس بگیرید

 2. سید حمزه نیاکان گفت:

  مثل همیشه عالی و شسته رفته
  خیلی ممنون
  خداروشکر که هستید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 3. نوری گفت:

  استاد افضلیان لطفا فیلتر های بیشتری در سایت بزارید. فکر کنم کلا دوتا فیلتر معرفی کردید که کافی نیستند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اصولش رو باید یاد بگیرید. در کلاس فیلتر نویسی شرکت کنید

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فیلترها رو شما باید خودتون بتونید بنویسد. من مهم ها رو ذکر کردم

 4. داود گفت:

  سلام استاد
  سوالی از خدمتتون داشتم
  در سایت tsetmc در بخش راهنما علاوه بر توضیحات درباره فرمت های فیلتر نویسی توضیحاتی هم درباره کدنویسی داده است
  سوالی که داشتم این است که میشه بفرمایید بر اساس چه زبان برنامه نویسی است و توابع آن شامل چه چیزهایی می شود .
  با تشکر

 5. حمید گفت:

  سلام.لطفا ساخت فیلتری که شرکتهای با بتا منفی رو نشون بده رو اموزش بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   این فیلتر رو متاسفانه ندارم

 6. tyy گفت:

  الان این اموزش فیلتر نویسی بود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   فيلتر آماده هست كه كاربرد دارد. براي اموزش در كلاس اموزشي اگاه شركت كنيد
   bashgah.com/edu

 7. علی اصغر قربانی گفت:

  با سلام خیلی دوسدارم بسیار با علم و دانش بورس وارد بازار بورس شوم راهنماییم کنید کجا باید کلاس پیشرفته شرکت کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام و احترام
   دوره های آموزشی در کارگزاری آگاه تشکیل می شود که از صفر تا 100 می باشد. کافی است به صفحه باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه مراجعه کنید

 8. رضا قاسمی گفت:

  در موردبازه زمانی که بخاییم حجم رو نگاه کنیم مثلا از 2-تا2+میشه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما نشدم. منظورتون حجم معاملات هست؟

 9. مینا گفت:

  مثل همیشه عالی بود سپاس.ریزش بازار ایا میشود پیشبینی کرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   بلهخ با استفاده از جریان نقدینگی خروحی میتونید بازار رو تشخیص بدید

 10. با سلام …. اسدی هستم ….. من در سایت TSETMC یک قالب ساختم که یه آیکن بنام رتبه قدرت نسبی دارد ….. منتهی فیلترش رو ندارم … لذا فیلتر رتبه قدرت نسبی ( بر اساس کانسلیم : که بین 30 و 95 باشه ) که رشد نمادهای بورسی را برای یک دوره 6 ماهه بررسی میکند …… لطفا در صورت امکان این فیلتر رو برایم در یک فایل ارسال کنید …..
  ایمیل من : alfa92beta@gmail.com ….. از همکاری شما کمال تشکر را دارم
  پیشگام یا پسرو
  معمولا در یک گروه صنعتی در حال رشد، دو تا سه سهم هستند که از رشد خوب و قابل قبولی برخوردارند و بقیه سهام موجود در گروه تعریف چندانی ندارند. به عقیده آقای اونیل شما می توانید به طور مشخصی شانس یک سرمایه گذاری سودآور را افزایش دهید و این در صورتی است که سرمایه گذار، یک سهم از سهام شرکت های پیشرو در صنایع را داشته باشد. برای تشخیص اینکه یک سهم پیشگام است یا پسرو مقیاس ساده ای وجود دارد. اگر قدرت قیمت نسبی سهم در مقیاس ۱ تا ۹۹، زیر ۷۰ باشد، نشان دهنده آن است که سهم مورد نظر از سهام بهتر گروه عقب است. این بدان معنی نیست که قیمت سهم مورد نظر بالا نمی رود، بلکه بدان معناست که اگر بالا رود به اندازه سهام پیشگام افزایش قیمت نخواهد داشت.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام
   فیلتر قدرت خریدار به فروشنده در مقاله ای در سایت موجود هست.

   صنایع پیش رو در واقع صنایعی هستند که مورئ توجه بازار هستند

   1. عطاء اسدی گفت:

    سلام مجدد …. نه منظورم رتبه هست نه قدرت خریدار به فروشنده !!! …. یه فیلتری که نشان دهنده قدرت نسبی باشه که اعداد باید بین 30 و 95 باشه ….

 11. رحیمی گفت:

  سلام
  استاد در فیلتر بالا نوشتید قیمت آخریم معامله هم منفی باشد plp) <= 0)
  یعنی اگه قیمت آخرین معامله مثبت بود سهم مستعد رشد نیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فرقی ندارد. اختلاف بین اخرین معامله و پایانی مد نظر هست

 12. سیروس نادری گفت:

  سلام دنبال یه سوالم هنوز پاسخ پیدا نکردم اگه بخوایم فیلترهای نوشته شده رو تو یه سیستم دیگه باز کنیم چطوریه الان ساخت اکانت سازمان بورس ظاهرن مشکل داره و نمیشه ثبت نام کرد روش این کار چه جوریه ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   برای این فیلترها نیاز به ثبت نام ندارید

 13. لیلی گفت:

  سلام
  بسیار سپاسگزارم از آموزش آسان و مفید تان . موفق باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 14. مجید گفت:

  با سلام
  اگه میشه یک فیلتر بنویسید که سهم با پایانی +3 وبا -4 در حال معامله باشه
  ممنون میشم….

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در کلاس آموزش فیلتر نویسی در آگاه شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *