روانشناسی بازار

فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند

چرا فیلتر نویسی در بورس را یاد بگیریم

در بخش های قبل در خصوص فیلتر نویسی کاربردی در بورس و استفاده از آن توسط سرمایه گذاران صحبت کردیم و گفتیم که هر سرمایه گذاری با استفاده از فیلترهای کاربردی در بورس میتواند نظرات خود را در قالب کدهای قابل اجرا در دیده بان بازار به اجرا در آورد و در نهایت برخی از سهام مورد نظر خود را شناسایی و سپس تحلیل و در صورت مناسب بودن شرایط آن را خریداری کند. استفاده از فیلتر نویسی در بورس به این دلیل مورد استقبال قرار گرفته است که سرمایه گذاران با استفاده از آن قادرند حتی با سرمایه کم نیز در بازار سرمایه فعالیت کنند و از نوسانات سهم هر چند کم نیز استفاده کنند. در واقع سرمایه گذارانی که به دنبال نوسان گیری در سهم هستند از یک سری فیلترهای کاربردی در بورس استفاده میکنند که این فیلترها میتواند میان بر مناسبی برای انتخاب سهم باشد.

 

چگونه فیلترهای کاربردی در بورس را شناسایی کنیم

شناسایی فیلترهای کاربردی در بورس کار سختی نیست. فقط کافی است در بازار سرمایه تجربه داشته باشید تا بتوانید برخی از حرکت هایی که منجر به اتفاقات مثبت در سهمی شده است را شناسایی کرده و در نهایت آن را مدل کنید و به دیگر سهام موجود در صنایع مختلف تعمیم داده و سهم مورد نظر را شناسایی کنید. البته این نکته را هم باید به خاطر داشت که خروجی فیلترهای نوشته شده هر بار باید مورد بررسی قرار گیرد و میزان درستی آن در عمل سنجیده شود. به عنوان مثال بهتر است که در صورت اجرای یک فیلتر کاربردی در بورس، خروجی های آن را در یک دفترچه یادداشت، ثبت کرده و پس از بررسی دیگر عوامل همراه آن مانند حجم معاملات و قدرت خریدار به فروشنده، در روزهای آینده میزان تغییرات قیمتی آن را بررسی کنید و ببینید کارایی فیلتر نوشته شده به چه میزان است. اگر نتیجه این فیلتر در روزهای آینده مثبت باشد؛ میتوان انتظار استفاده از آن را در روزهای اینده و یه عنوان یک فیلتر کاربردی در بورس داشت.

 

کتاب آموزش فیلتر نویسی در بورس

در خصوص فیلتر نویسی کاربردی در بورس تا به حال کتابی منتشر نشده است ولی ما سعی میکنیم در مقالاتی جداگانه در خصوص آموزش فیلتر نویسی در بورس به صورت کامل توضیحاتی ارائه دهیم. عدم انتشار کتاب در خصوص فیلتر نویسی به این دلیل می باشد که سرمایه گذار قادر است با دانستن برخی از المان های حوزه فیلتر نویسی، به سادگی فیلترهایی که مد نظرش است را نوشته و از آن در بازار استفاده کند و همانطور که در بالاتر هم ذکر شد کار مهم تدوین فیلترهای کاربردی توسط سرمایه گذار است که این به تجربه فرد در بازار بستگی دارد. البته در حال حاضر کارگزاری آگاه کلاس آموزش فیلتر نویسی کاربردی در بورس را برگزار میکند که شرکت کنندگان با مراجعه به سایت باشگاه مشتریان کارگزاری اگاه قادر به ثبت نام در این دوره کاربردی می باشد. در این دوره آموزشی سرمایه گذاران قادرند با مفاهیم و المان های فیلتر نویسی آشنا شده و به تدریج توانایی خود را در این حوزه افزایش دهند و به مروز زمان قادر به نوشتن فیلترهای کاربردی در بورس شوند.

فیلتر سهامی که مستعد رشد هستند

فیلتر نویسی سهامی که مستعد رشد در آینده می باشند ممکن است زیاد باشد اما مهم این است که بتوان فیلترهای مناسب را نوشت و سیگنال خوبی از آن گرفت. یکی از فیلترهایی که میتواند برای نوسان گیری در سهم نیز مناسب باشد شناسایی سهامی است که قیمت آخرین معامله آنها بالاتر از قیمت پایانی باشد حال درصد آن هر چقدر بیشتر باشد بهتر است. به عنوان مثال قیمت پایانی سهمی -۳% باشد اما آخرین معامله آن در محدوده +۲% باشد. البته در این خصوص نیز بحث زیاد است و صرفا نباید به نوشتن فیلتر و خریدن سهم با دریافت خروجی های این فیلتر نیز بسنده کرد. بعد از شناسایی سهامی که دارای حالت ذکر شده می باشد باید حجم معاملات را هم مشاهده کرد. به عنوان مثال ممکن است قیمت سهمی از -۲ درصد به +۲ درصد افزایش یابد ولی وقتی حجم معاملات مشاهده شده در این بازه قیمتی را مشاهده میکنید ببینید که به عنوان مثال ۵۰۰۰۰ سهم معامله شده در حالی که حجم کل معاملات سهم تا آن ۱۰۰۰۰۰۰ بوده است و این نشان میدهد حجم معامله شده ممکن است صرفا یک رنج مثبت بوده و تقاضای آنچنانی برای ادامه رشد قیمت وجود نداشته باشد و این سهم نمی تواند یک سهم خوب برای بررسی باشد. در شکل زیر قادرید حجم معاملات را در بازه زمانی که از فیلتر استفاده میکنید؛ مشاهده نمایید. برای مشاهده کافی است بر روی اطلاعات تکمیلی در صفحه نماد رفته و بر روی آن کلیک کنید. در صفحه باز شده بر روی ریز معاملات کلیک کنید و به همین ترتیب قادرید حجم معامله شده در بازه زمانی مورد نظر را مشاهده کنید.

فیلتر نویسی کاربردی در بورس

 

آموزش فیلتر نویسی در بورس: سهامی که مستعد بررسی برای فردا هستند

برای نوشتن فیلترسهامی که با توجه به نکات گذشته میتوانند برای روز آینده مورد بررسی قرار گیرند کافی است کافی است دستور زیر را کپی کرده و در بخش فیلتر سایت tse تایپ کنید. در صورتی که تمایل دارید اختلاف بین آخرین معامله و قیمت پایانی افزایش یابد میتوانید عدد ۳ در تصویر که به معنای اختلاف ۳ درصدی بین قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله می باشد را تغییر دهید. نکته هایی از این دست در کلاس آموزش تابلو خوانی در بورس که در کارگزاری اگاه برگزار می  گردد تشکیل می شود.

 

(plp)-(pcp)>3 && (pd1)< (tmax) && (plp) <= 0

فیلتر نویسی کاربردی در بورس

 

16 thoughts on “فیلتر نویسی کاربردی در بورس : شناسایی سهامی که مستعد رشد برای فردا هستند

 1. mehdi34a گفت:

  لطفا مقالات را بصورت دانلود هم بزارید تا بتونیم دانلود کنیم‌و خواستیم چند بار بخونیم راحت تر باشه.
  ممنون از شما.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از صفحات عکس بگیرید

 2. سید حمزه نیاکان گفت:

  مثل همیشه عالی و شسته رفته
  خیلی ممنون
  خداروشکر که هستید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 3. نوری گفت:

  استاد افضلیان لطفا فیلتر های بیشتری در سایت بزارید. فکر کنم کلا دوتا فیلتر معرفی کردید که کافی نیستند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اصولش رو باید یاد بگیرید. در کلاس فیلتر نویسی شرکت کنید

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فیلترها رو شما باید خودتون بتونید بنویسد. من مهم ها رو ذکر کردم

 4. داود گفت:

  سلام استاد
  سوالی از خدمتتون داشتم
  در سایت tsetmc در بخش راهنما علاوه بر توضیحات درباره فرمت های فیلتر نویسی توضیحاتی هم درباره کدنویسی داده است
  سوالی که داشتم این است که میشه بفرمایید بر اساس چه زبان برنامه نویسی است و توابع آن شامل چه چیزهایی می شود .
  با تشکر

 5. حمید گفت:

  سلام.لطفا ساخت فیلتری که شرکتهای با بتا منفی رو نشون بده رو اموزش بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   این فیلتر رو متاسفانه ندارم

 6. tyy گفت:

  الان این اموزش فیلتر نویسی بود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   فیلتر آماده هست که کاربرد دارد. برای اموزش در کلاس اموزشی اگاه شرکت کنید
   bashgah.com/edu

 7. علی اصغر قربانی گفت:

  با سلام خیلی دوسدارم بسیار با علم و دانش بورس وارد بازار بورس شوم راهنماییم کنید کجا باید کلاس پیشرفته شرکت کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام و احترام
   دوره های آموزشی در کارگزاری آگاه تشکیل می شود که از صفر تا ۱۰۰ می باشد. کافی است به صفحه باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه مراجعه کنید

 8. رضا قاسمی گفت:

  در موردبازه زمانی که بخاییم حجم رو نگاه کنیم مثلا از ۲-تا۲+میشه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما نشدم. منظورتون حجم معاملات هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *