روانشناسی بازار

مدیریت سرمایه در بورس : ابزار موفقیت در بازارهای مالی

چگونه مدیریت سرمایه در بورس را در معاملات خود لحاظ کنیم

چگونگی مدیریت سرمایه در بورس یکی از موضوعاتی می باشد که هر سرمایه گذار در بدو ورود به بازارهای مالی باید آن را آموزش دیده و در معاملات خود استفاده کند.  یکی از انگیزه های افراد برای سرمایه گذاری در بازار بورس و یا هر بازار مالی دیگری کسب سود می باشد و این هدف موجب شده که بسیاری از سرمایه گذاران وارد این بازار شوند. اما هر سرمایه گذاری در بدو ورود به بازار بورس باید ریسک های این بازار را بپذیرد تا بتواند با آرامش در بازار معامله کند. قبل از ورود به بازارهای مالی و موفقیت در آن هر سرمیاه گذاری به ۳ اصل مهم و اساسی توجه کند که به شرح زیر می باشد.

۱- کسب دانش

۲- مدیریت سرمایه

۳- شناخت رفتار و روانشناسی بازار

۳ اصل بالا از مهم ترین اصولی می باشد که هر سرمایه گذاری برای موفقیت در بازارهای مالی به آن نیاز دارد و به گونه ای که بدون رعایت اصول گفته شده آن چیزی که در نهایت نصیب سرمایه گذار می شود زیان است و تجربه سرمایه گذاران در بورس نیز موید همین موضوع بوده است. از طرفی یکی از اصول اصلی ذکر شده بحث های مربوط به مدیریت سرمایه در معاملات می باشد به گونه ای که مشاهده شده سرمایه گذاری با علم به موضوع و یادگیری دانش در حوزه مربوطه و از طرفی شناخت رفتار و روانشناسی بازار به سادگی سرمایه خود را از دست داده و علت آن هم عدم مدیریت سرمایه مناسب بوده است.

یکی از نکته هایی که در کلاس های آموزشی مربوط به مدیریت سرمایه در بورس به شدت بر روی آن تاکید دارم این است که سرمایه گذار به محض ورود به بازار سرمایه و در مرحله بعدی آموزش باید ابتدا تمام تمرکز خود را بر روی حفظ سرمایه قرار دهد و در مرحله بعدی به کسب سود از بازار فکر کند. ایجاد این رویه از ابتدا موجب می شود که درگیر هیجان معاملات نشده و سعی کنید معاملات منظمی داشته باشید. پس از همان ابتدای ورود به بازار سرمایه  یا هر بازار مالی دیگر دغدغه این را داشته باشید که سرمایه خود را حفظ کنید.

 

مدیریت سرمایه در بورس

 

مدیریت سرمایه در بورس و مبحث Drawdown

در بحث مربوط به مدیریت سرمایه در بورس بهتر است با مثالی این موضوع را روشن کنم. فرض کنید که شما با یک سرمایه ای وارد بازار بورس شده اید و به محض ورود به بورس حدود ۳۰ درصد سرمایه تان را از دست داده اید. ایا با خود فکر کرده اید که برای جبران این ضرر باید به چه میزان سود کنید؟ بر اساس قانون Drawdown سرمایه گذاری که ۳۰ درصد زیان کرده است باید حدود ۴۳ درصد سود کند تا بتواند دوباره به اصل سرمایه خود برسد. حال اگر سرمایه گذار در این حالت ۵۰ درصد زیان کند باید ۱۰۰ درصد سود کند تا بتواند به اصل سرمایه خود برسد. این نشان میدهد که حفظ سرمایه در بازار باید اولویت هر سرمایه گذاری باشد و معاملات خود را به گونه ای تنظیم کند که با اطمینان خاطر وارد معامله شود.

معمولا افرادی که در بازار سرمایه به دنبال نوسان گیری هستند خیلی باید به این موضوع توجه کنند تا با هدف کسب سود کوتاه مدت به سادگی سرمایه خود را از دست ندهند چرا که گفتیم بدست اوردن اصل سرمایه در این حالت بسیار مشکل می باشد. پس حتما اولویت اول سرمایه گذار با فعالیت در هر بازار مالی باید حفظ سرمایه باشد. در بازارهایی مانند فارکس و یا بازار آتی سکه که دارای اهرم می باشد و سرمایه گذار قادر است با چند برابر سرمایه خود معامله کند، حساست موضوع به مراتب بیشتر است چرا که فرضا سرمایه گذار اگر با ۵ برابر دارایی خود معامله کند؛ با فرض ۱ واحد زیان در سرمایه در کل متحمل ۵ واحد زیان می باشد و به همین دلیل باید حساسیت بالاتری نسبت به سرمایه گذاری خود داشته باشد.

 

 

مدیریت سرمایه و محاسبه مقدار سود و زیان (R/R)

یکی از اصول اساسی مدیریت سرمایه در بورس این است که سرمایه گذار در هنگام ورود به معامله باید ریسک و در مقابل میزان بازده خود را تعیین کند ( تعیین میزان RISK/REWARD) قبل از انجام هر معامله سرمایه گذار باید میزان بازدهی خود را از سرمایه گذاری تعیین کند و در طرف مقابل نیز باید بررسی کند که اگر قیمت سهم کاهش پیدا کرد تا چه میزان در بازار زیان می کند. یعنی سرمایه گذار باید بررسی کند که به ازای هر واحد سود حاضر است چه مقدار زیان را تحمل کند. این موضوع به نحوی بررسی میزان ریسک در معاملات می باشد. به طور کلی میزان ریسک به ریوارد در هر معامله باید حداکثر برابر ۰.۵ باشد.

در مبحث مدیریت معاملات و تعیین R/R در معاملات؛ به عنوان مثال فرض کنید که قصد خرید سهمی را در قیمت ۲۱۰ تومان دارید و حد سود سهم ۲۵۰ تومان و حد ضرر سهم نیز ۱۶۰ تومان می باشد. آیا در این حالت وارد معامله می شوید؟؟ خب بهتر است بیاییم میزان سود و زیان خود در این معامله را مورد بررسی قرار دهیم. زمانی که سرمایه گذار حد سود ۲۵۰ تومانی در معامله در نظر میگیرد یعنی انتشار سود ۴۰ تومانی در معامله دارد و زمانی که حد زیان ۱۷۰ تومانی در نظر میگیرد یعنی انتظار زیان ۵۰ تومانی دارید. حال اگر RISK/REWARD را در این معامله حساب کنید (۵۰/۴۰= ۱.۲۵) به عدد ۱.۲۳۵ میرسید که عدد بالایی است و نشان میدهد اصلا نباید وارد این معامله شد چرا که مقدار این نسبت و شرایط ورود به یک معامله خوب را ۰.۵ در نظر گرفتیم. استفاده از تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای مفید و مثر برای تعیین حد سود و حد زیان می باشد

 

مدیریت سرمایه در بورس

 

چه میزان زیان را در معاملات لحاظ کنیم

یکی از مهم ترین سوالاتی که در کلاس های اموزشی در خصوص مدیریت سرمایه در بورس از من پرسیده می شود این است که چه مقدار زیان از معامله خارج شویم. نکته اول در این خصوص تعیین R/R در معاملات هست که در بخش بالا در خصوص آن صحبت کردیم. اما یکی از عواملی که موجب می شود سرمایه گذاران متحمل زیان زیادی شوند این است که یا حد زیان را در معاملات خود در نظر نمی گیرند و اجازه میدهند که زیانشنان بزرگ تر شده و دیگر تمایلی برای فروش سهم ندارند و یا اینکه با معاملات پی در پی و همراه با زیان باعث از بین رفتن سرمایه شان می شوند. گاهی اوقات میبینیم که معامله گر هیچ نظارتی بر حساب ها ندارد و به زیان اجازه پیشروی می دهد تا جایی که بخش زیادی از سرمایه اش را از دست میدهد. برای مدیریت معاملات باید مقدار زیان خود را طوری تنظیم کنید که در هر معامله بیشتر از ۳% کل سرمایه وارد زیان نشوید. حال قصد داریم با یک مثال این بخش را توضیح دهیم. فرض کنید که ۱۰۰ میلیون تومان دارید و قرار است سهمی مانند سایپا با قیمت ۱۳۰ تومان را خریداری کنید. حد ضرر خود را در محدوده ۱۰۰ تومان قرار داده اید. با توجه به در نظر گرفتن ۳% زیان در هر معامله که مقدار آن برابر با ۳ میلیون تومان می باشد سرمایه گذار باید ۱۰۰۰۰۰ برگ سهم خریداری کند و کل سرمایه درگیر در سهم هم ۱۳ میلیون تومان می باشد که حدود ۱۳ درصد کل سرمایه می باشد.

 

بهتر است این مقالات را نیز مطالعه کنید.

خرید کتاب های بورسی با تخفیف

معاملات بلوکی و نحوه استفاده از آن در معاملات

مطالب مشابه

12 thoughts on “مدیریت سرمایه در بورس : ابزار موفقیت در بازارهای مالی

 1. علی محمدی گفت:

  سلام

  ممنون از وقتی که میزارید و مقالات عالی که مینویسید.

  واقعا تشکر از شما و سایت خوبتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

 2. محمد گفت:

  سلام
  من از طریق سایت شما با بازار آشنا شدم و کد معاملاتی در آگاه گرفتم
  افرادی که آموزش ببینند و معامله کنند قطعا در بازار موفق هستند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله آموزش قدم اول برای ورود به بازار سرمایه هست

 3. آرمان گفت:

  واقعا جای تشکر دارید استاد

  کمتر کسی پیدا میشه اینطوری وقت بزاره و مقالات بورسی رو تهیه کنه و به رایگان در اختیار بقیه قرار بده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 4. احمدسرهانی گفت:

  سلام استاد عزیز محترم ودوست داشتنی متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 5. دانیال گفت:

  سلام
  ضمن تشکر و خداقوت
  ی سوال دارم توی مثال زده شده در مورد سایپا اونم اینکه چرا ۱۰۰۰۰۰ سهم خریداری میکنیم؟
  فرمول خاصی داره؟چرا ۲۰۰۰۰۰ تانمیخریم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   خب این بر اساس سرمایه تخصیص داده شده بر اساس قیمت مورد نطر هست

   1. دانیال گفت:

    خب همین که میفرمایید فرمول خاصی داره یا سلیقه ای هست؟
    مثلا یه شخص ۲۰ میلیون بخره یه نفر ۴۰ میلیون.

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     با توجه به میزان سرمایه تخصیص داده شده توسط فرد تعیین میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *