تابلو خوانی حرفه ای

مدیریت سرمایه : اولویت اول هر سرمایه گذار

مدیریت سرمایه در بازارهای مالی از آن دسته موضوعاتی می باشد که هر سرمایه گذاری قبل از ورود به این بازار آن را بداند و رفته رفته با کسب تجربه، توانایی خود را در این خصوص افزایش دهد. شاید اولین و مهم‌ترین بحثی که در شروع کلاس های آموزشی به افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند و به این بازار به عنوان یک بازار صرفا سود ده نگاه میکنن اینه که، بهشون گفته میشه که وارد بازاری شدید که در اون هم زیان است و هم سود و موفقیتتون در این بازار به عملکرد خودتون بستگی داره و این عملکرد هم می تونه بسته به دانش و میزان فعالیت شخص سرمایه گذار، متفاوت باشه. یعنی فرد می تونه هم زیان داشته باشه و هم سود.

نکته اصلی در مدیریت سرمایه در معاملات اینه که برآیند معاملات باید در نهایت مثبت و رو به بالا باشه و مهم نیست که این  سود آروم آروم در بازار بدست بیاد حالا گاهی در این بین ممکنه شخص متحمل زیان هم بشه اما در نهایت سرمایه گذار به هدف اصلیش که برآیند معاملات هست توجه کنه که با یک آهنگ افزایشی ولو با نرخ رشد پایین همراه باشه. پس هدف اصلی سرمایه گذار فعال در بازارهای مالی باید ابتدا حفظ سرمایه و سپس کسب سود باشه.

مدیریت سرمایه و ریسک

معمولا برای تازه واردان به بورس بحث مدیریت سرمایه آنچنان اهمیتی ندارد چرا که تجربه ای از زیان در این بازار نداشته اند. عموما افرادی که تازه وارد بازار بورس میشن؛ به دلیل هیجان موجود تمایل دارن سهمی رو بخرن که قیمتش افزایش پیدا کنه و سریعا سود کنن و از این سود بدست اومده ( هرچند ناچیز) خوشحال می شن و به فکر کسب سود بیشترن و فکر میکنن بازار سرمایه همیشه پر از سوده و زیانی در این بین وجود نداره. اما تجربه ثابت کرده که سودهای ابتدایی ورود به بازار به عنوان دامی هست که بعدها فرد سرمایه گذار را گرفتار خودش می کنه. به همین دلیل در حین آموزش در حوزه دوره های مقدماتی بازار سرمایه عموما سهم هایی به سهم اولی ها پیشنهاد میکنم که از خرید اون سهم زیان کنن (عموما پیشنهاد می شه که سهم اول با پول کم خریداری بشه تا اثرات سود و زیانی زیادی رو سرمایه گذار نداشته باشه و صرفا برای آموزش خرید و فروش و افزایش حساسیت نسبت به بازار باشه) و با واقعیت بازار بیشتر آشنا بشن که بورس همیشه جای سود کردن نیست و زیان هم بخشی از بازار سرمایه هست که باید بهش توجه کرد. اما مهم ترین چیزی که میتونم به تازه واردها پیشنهاد کنم اینه که در مرحله اول تمام تمرکزشون رو  در حفظ سرمایه خودشون قرار بدن و به این فکر کنن که در مرحله اول با هدف حفظ سرمایه و سپس افزایش ثروت وارد بازار سرمایه شدند.

مدیریت سرمایه

مثالی در خصوص مدیریت سرمایه در بازار بورس

اجازه بدید موضوع مدیریت سرمایه رو با یه مثال ساده و به صورت خودمونی شرح بدم. من با یه سرمایه یک میلیون تومنی و با هدف افزایش این سرمایه وارد بازار شدم و بدون بررسی یه سهمی رو خریدم و هر روز هم به امید بالارفتن قیمت به سهم نگاه میکنم. اما برخلاف انتظار قیمت سهم کاهش پیدا میکنه و این زیان هم روز به روز بیشتر میشه و در نهایت قیمت به یه جایی میرسه که نمیدونم واقعا باید سهم رو بفروشم و یا نگه دارم. قیمت سهم 15 درصد میریزه و من با تمام نا امیدی سهم رو میفروشم و تو خرید اول یه چیزی حدود 150 هزار تومن ضرر میکنم. حالا فکر کنید پولی که پس انداز شما بوده و به زحمت جمعش کردید در عرض چند روز دود میشه میره هوا و به شما هم یه فشار عصبی وارد میشه که اصلا این چه بازاریه که توش اومدم و به راحتی با همین پیش زمینه از بازار خارج میشید و دیگه حتی وقتی اسم بازار بورس رو میشنوید تنتون میلرزه که واقعا چرا وارد این بازار شدم. (برای سرمایه های بیشتر هم مقدار زیان به نوبه خودش بیشتره) این یک سناریوی بدبینانه برای شخصی بود که بدون حساب و کتاب و بدون هیچ دانشی وارد بازار بورس شد و در نهایت هم زیان کرد. اما اگر این شخص از ابتدا به این فکر بود که به عنوان هدف اول، حفظ سرمایه رو اولویت قرار بده و به سود فکر نکنه شاید میتونست بررسی بیشتری رو سهم داشته باشه و دچار ضرر نشه.

چگونه سرمايه خود را مديريت كنيم و بهترين بازدهي را داشته باشيم

مديريت سرمايه ميتونه با متنوع كردن دارايي هاي سرمايه گذاري اتفاق بيفته و به همين دليل ريسك سرمايه گذاري رو به ميزان زيادي كاهش بده، به همين دليل براي متنوع كردن دارايي ها ميتونيد در بانك، بورس، سكه ، مسكن سرمايه گذاري كنيد. البته سرمايه گذاري در هر يك از بازارهاي نامبرده بستگي به ميزان ريسك سرمايه گذار نيز دارد. به عنوان مثال ممكن است شما انسان ريسك گريزي باشيد و به دنبال بازدهي ثابتي  باشيد و به همين دليل بهتر است پول خود را در بانك و يا اوراق با بازدهي ثابت سرمايه گذاري كنيد. حال يك سرمايه گذار ريسك پذير دارايي خود را در انواع بازارها سرمايه گذاري مي كند و انتظار بازدهي متعادلي را هم دارد. حال اگر هدف سرمايه گذار ابتدا حفظ دارايي و سپس كسب بازدهي باشد مي‌تواند به راحتي سرمايه خود را مديريت كند. در حال حاضر در بازار سرمايه امكان سرمايه گذاري در سهام، اوراق با درامد ثابت و سكه وجود دارد و به راحتي و با دريافت كد بورسي مي‌توان در اين بازارها سرمايه گذاري كرد.  

ریسک و بازده: دو سوی مدیریت سرمایه

برای اینکه سرمایه گذاری در حوزه ای را شروع کنید باید ببینید ریسک سرمایه گذاری چقدر است. عده ای ترجیح می‌دهند صرفا در بانک سرمایه گذاری کنند چرا که بدون ریسک است ولی عده ای ترجیح می‌دهند در دارایی های پر ریسک تر مانند دلار و سکه و بورس و یا دارایی های ریسکی دیگر سرمایه گذاری کنند. اما سوال اینجاست که در یک دارایی ریسکی سرمایه گذاری می کند صرفا بازدهی بالاتری بدست می آورد؟ پاسخ خیر است چرا که ممکن است سرمایه گذاری مورد نظر با زیان همراه باشد . در ادبیات اقتصادی داریم که بین ریسک و بازده یک همبستگی مثبت وجود دارد یعنی هرچه انتظار بازدهی بالاتری داشته باشید باید ریسک بیشتری کنید. اما سرمایه گذاران فعال بیشتر ترجیح می‌دهند که این ریسک را کنترل کند بازدهی معقولی را به دست آورد که این کار از طریق متنوع کردن پرتفو و یا سبد سرمایه گذاری می باشد یعنی با توجه به شرایط در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم. چند درصد از پرتفو را به سهام، چند درصد را به اوراق با درآمد ثابت، چند درصد را به خرید سکه و … تخصیص بدهیم. در این حالت ما سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کرده ایم.

برنامه ریزی مدیریت سرمایه در معاملات چگونه است؟

برای مدیریت سرمایه گذاری در بورس راه و روش درست و مشخصی وجود ندارد اما هر سرمایه گذار قبل از ورود به موقعیت معاملاتی باید چند نکته را مد نظر قرار دهد. اگر قبل از هر معامله قادر به پاسخ به سوالات زیر باشید یعنی در حال اجرای بخشی از مدیریت سرمایه در بورس هستید.

1- اینکه میزان سود ورود به معامله چند درصد است 

2- میزان زیان معامله چند درصد است

3-نسبت ریسک به ریوارد در معامله به چه میزان است. ( مقاله تکمیلی )

4- با چه حجمی قرار است وارد معامله شوید.

5- در صورت رسیدن به زیان در معامله، چه اقدامی انجام می‌دهید.

مديريت سرمايه در بورس: مهم ترين اصل موفقيت در معاملات

در کل شاید بتونم بگم که 50 درصد افراد حاضر در بازار سرمایه، حتی به این اصل که ساده ترین اصل دربازار هست توجه نمی‌کنند و به اصطلاح یک شبه قصد دارند راه صد ساله رو طی کنن و به ثروت زیادی برسن در صورتی که اینطور نیست و این بازار هم مثل هر بازار دیگه ای ریسک های خاص خودش رو داره و نباید از ابتدا با هدف افزایش دارایی و ثروت وارد این بازار شد. سرمایه گذاری درست مانند خشک شدن رنگ و یا رشد یک درخت و میوه دادن هست. نیاز به زمان داره تا محصول بده. پس در سرمایه گذاری هم حتما باید صبر کرد. چشم انداز اقتصادی رو دید و سپس اقدام کرد.

 پس نکته ای که اینجا مد نظره اینه که اول سرمایتون رو حفظ کنید و بعدا به فکر افزایش ثروت باشید.

مختصری از کتاب ” سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار “

تالیف” مهدی افضلیان ”

خرید آنلاین کتاب سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار

—————————————————————————-

این وب سایت بهترین مجموعه  از آموزش‌های بازار سرمایه را دارا می‌باشد:

سرانه خرید به فروش در معاملات

حاشیه سود خالص

آيا سهام با p/e منفي را بخريم؟

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “مدیریت سرمایه : اولویت اول هر سرمایه گذار

 1. mdjshenas گفت:

  سلام،ممنون بابت این مقاله ارزشمند
  این مقاله دقیقا داستان همین 15 روز پیش من هست
  تو دوره بورسی یکی از اساتید شرکت کردم چند مدت پیش و 15 روز قبل که اخر دوره هم بود سهم “شجم” رو برامون تحلیل کرد ، قیمت سهم 1503 تومن بود هدف کوتاه مدت: 1764 تومان، میان مدت: 2600 و بلند مدت: 4400اعلام کرد
  200.000 تومن تو حسابم داشتم 800.000 تومن دیگه شارژ کردم اول میخواسم خرید پله ای انجام ولی گفتم یخیال بابا کوتاه مدت میاد بالا زیاد مهم نیست و یکجا 640 سهم خریدم، همون روز اول صبح صف خرید سهم خیلی بالا بود و فقط 1 نفر تو صف فروش بود، همه قیمت رو بالاترین قیمت همون روز یعنی1503 تومن زده بودن من هم مثل بقیه روی همون قیمت سرخطی زدم به امید بالا رفتن و رفتم خوابیدم چون روزه بودم و یک روز کامل هم نخوابیده بودم ،بعد از ظهر که بیدار شدم دیدم قیمت اومده پایین و دقیقا از همون روز تا دیروز قیمت تا 1277 تومن هم معامله میشد، واسه کاهش قیمت سهم زیاد ناراحت نشدم، ولی بیشتر ناراحتیم بابت این بود که :
  1. چرا هیجانی عمل کردم و با کل پول یک سهم رو خریدم
  2. چرا خرید پله ای انجام ندادم
  3.حد ضرر خودم رو روی 1400 تومن قرار داده بودم ولی بهش عمل نکردم و سهم رو نفروختم
  ولی درکل تجربه خوبی بود از همین یک خرید کلی چیز یاد گرفتم که تو خریدهای بعدی حتما رعایت میکنم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.