تابلو خوانی حرفه ای

پیش گشایش بورس چگونه سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند؟

پیش گشایش بورس چگونه سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند؟

پیش گشایش بورس تهران در حال حاضر از ساعت 8:45 شروع می‌شود و تا ساعت 9:00 ادامه پیدا می‌کند. به گونه‌ای که تا ساعت 8:55 دقیقه امکان حذف سفارش در سامانه معاملات وجود دار ولی بعد از ان سفارش در سامانه ثبت شده و با توجه به قیمت و سپس زمان سفارش گذاری معامله انجام می شود. البته باید بدانید که در ساعت 8:45 دقیقه تا 9 هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود و معاملات در بازار دقیقا راس ساعت 9 انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که سفارش گذاری در ساعت 8:45 تا 8:55 دقیقه چه اثری بر هیجان سرمایه گذاران دارد و آیا فعالان بازار سرمایه از این تایم معاملاتی برای ایجاد هیجان در خرید و فروش سرمایه گذاران استفاده میکنند یا خیر. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید تا اندکی در خصوص این مرحله از معاملات با هم صحبت کنیم.

 

پیش گشایش بورس، دامی برای سرمایه گذاران

قرار دادن سفارش در مرحله پیش گشایش معمولا توسط دو گروه در بازار صورت می‌گیرد. گروه اول سرمایه‌گذارانی‌اند که تمایل دارند سفارش خود را در صف خرید یا در صف فروش قرار دهند تا زودتر از بقیه قادر به معامله باشند. به عنوان مثال فرض کنید که سهام یک شرکت با صف خرید کار خود را در روز جاری به پایان رساند. برخی از سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند فردا سهم مورد نظر را خریداری کنند و برای اینکه جلوتر از بقیه در صف باشند سفارش خود را راس ساعت 8:45 دقیقه وارد سامانه معاملاتی می‌کنند. گروه دوم نیز سرمایه‌گذارانی هستند که در طول روز امکان سفارش گذاشتن ندارند و به همین دلیل در یک قیمت معین سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی می‌کنند که ممکن است سفارش خرید یا سفارش فروش باشد. پس در این دو حالت سرمایه گذاران سفارش خرید یا فروش خود را وارد سامانه معاملاتی می‌کنند.

مرحله پیش گشایش در بورس

 

ایجاد هیجان خرید و فروش سهم در مرحله پیش گشایش بورس

یکی از اتفاقاتی که در مرحله پیش گشایش بورس شاهد آن هستیم این است که برخی از سفته بازان برای جهت دادن به قیمت سهم به محض شروع پیش گشایش اردرهای سنگین خرید را در بالاترین قیمت وارد سامانه معاملاتی میکنند تا دیگر سرمایه گذاران را ترغیب به انجام این کار کنند و یک هیجان مثبت را در سهم ایجاد کنند؛ سپس در محدوده‌های ساعت 8:55 دقیقه سفارش خود را حذف می‌کنند و باقی سرمایه‌گذاران که صرفا با مشاهده سفارش خرید سنگین اردر خود را وارد سامانه کرده‌اند باقی می‌مانند و سفته‌بازان نیز به محض شروع بازار، سهام خود را در سقف قیمتی می‌فروشند چرا که گفتیم بعد از ساعت 8:55 دقیقه امکان حذف سفارش وجود ندارد. پس اگر واقعا قصد خرید سهم در صف خرید را دارید در ابتدای پیش گشایش سفارش خود را وارد سامانه کنید و تا ساعت 8:55 دقیقه چک کنید که برای آن صف چه اتفاقاتی رخ میدهد. اجازه دهید این موضوع را با یک مثال توضیح دهم.

فرض کنید که سهمی در روز گذشته صف خرید داشته است. معمولا بازیگران سهم برای ایجاد هیجان خرید در سهم، اقدام به سفارش گذاری در سقف قیمت میکنند تا هیجان در سهم ایجاد کنند. سرمایه گذاران دیگر هم همگام با بازیگران اقدام به سفارش گذاری در سقف قیمت میکنند. اما زمانی که به ساعت 8:55 نزدیک می شویم میبینیم که سفارش های موجود در صف خرید کمتر و کمتر می شود و این نشان میدهد که بازیگران سهم و البته برخی از سرمایه گذاران در حال حذف کردن سفارشات خود می باشند. این نشان میدهد زمانی که اقدام به اردر گذاری در صف خرید میکنید حتما سهم را تا ساعت 8:55 دقیقه رصد کنید و در صورتی که حجم صف ها کاهش یافت اقدام به حذف کردن سفارش خود کنید.

 

ایجاد اردر ترس در مرحله پیش گشایش بورس

از دیگر اتفاقات رایج در مرحله پیش گشایش ایجاد اردر ترس توسط بازیگران بازار است. گاهی اوقات مشاهده می‌شود که در مرحله پیش گشایش بازیگر سهم از عمد سفارش زیادی را در منفی وارد سامانه معاملاتی می‌کند. این حرکت باعث می‌شود که سرمایه گذاران دیگر دچار وحشت شده و برای جلوگیری از کاهش قیمت بیشتر سهم در آینده اردر خود را نیز در منفی کامل وارد سامانه کنند و همین موضوع باعث ایجاد هیجان کاذب بیشتر در سهم شود. در نهایت بازیگر سهم در دقایق پایانی پیش گشایش سفارش خود را از سامانه برمی‌دارد و سهام کسانی که اقدام به فروش سهم در منفی‌ها کرده‌اند را خریداری می‌کند. این حرکت به نوعی نشان از جمع کردن سهم در بازار توسط بازیگر سهم دارد چرا که به جای خرید سهم در مثبت یا در محدوده متعادل تابلو، اقدام به خرید سهم در منفی کامل می‌کند. پس در اینجا اردر ترس در جهت جمع کردن سهم در بازار است.

از دیگر اتفاقاتی که در بازار در مرحله پیش گشایش شاهد آن هستیم جهت دهی در بازار با هدف کاهش کل بازار است که توسط یک سری جریانات در بورس اتفاق می‌افتد. یعنی به یک باره در شروع بازار شاهد صف‌های فروش فراوان در بیشتر بازار بدون هیچ دلیلی هستید. این رفتار موجب می‌شود که سرمایه گذاران دیگر نیز دچار ترس شده، سفارش فروش خود را وارد سامانه معاملاتی کرده و به هیجان موجود اضافه کنند. این جریانات را نیز گاه گاهی در بازار سهام شاهدیم و نوع معاملات نشان از اتفاقاتی ناشی از دستکاری بازار دارد هر چند که تا به حال نیز هیچ صحبتی در خصوص آن نشده است. حال اگر قصد دارید در خصوص بهترین ساعت معامله در روز بیشتر بدانید مقاله ” بهترین زمان معامله در بورس ”  را مطالعه کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر را مطالعه کنید:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *