هوش مالی

مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان

سواد مالی چیست و چرا از آن استفاده کنیم؟

مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان یکی از موضوعاتی می باشد که این روزها والدین باید بر روی آن تمرکز زیادی کنند تا بتوانند استفاده از الگو های سرمایه گذاری را در همان کودکی در ذهن فرزندان خود پرورش دهند تا آنها نیز بتوانند آینده خوبی را برای خود بسازند اما در حال حاضر خانواده ها اصلا به این موضوع توجه زیادی ندارند و این به عنوان یک نقص تربیتی در کودکان به حساب می آید چرا که سواد مالی در آینده می تواند تاثیر به سزایی در انتخاب فرصت های مالی و استفاده بهینه از فزصت های سرمایه گذاری در اختیار فرد قرار دهد تا قادر به گرفتن تصمیم های مهم تری باشد.

در مقالات قبلی در خصوص سواد مالی صحبت کردیم و روش هایی را ذکر کردیم که هر فردی با استفاده از آن می تواند سواد مالی را در خود تقویت کند روش هایی مانند خواندن کتاب در زمینه های مالی و سرمایه گذاری ، مطالعه سایت ها و مجلات در خصوص سواد مالی، استفاده از ابزارهای مدیریت مالی مانند برخی از اپلیکیشن ها، گوش دادن به پادکست های صوتی و … که در مقاله ” چگونه سواد مالی ایجاد کنیم ” به طور کامل در مورد آن توضیح دادیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید. دانستن برخی از اصول کلیدی در سرمایه گذاری مانند درک بودجه‌بندی در بحث سواد مالی، درک صرفه‌جویی و پس‌انداز، ایمنی و مشکلات سرقت اطلاعات، درک نرخ بهره و … که در مقاله “سواد مالی در سرمایه گذاری” به ان اشاره شد میتواند کمک بسیاری به افزایش سواد مالی و هوش اقتصادی کند. مجددا تاکید میکنم که دو مقاله معرفی شده در بالا را به صورت کامل مطالعه کنید.

در بخش های قبل در خصوص سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان صحبت کردیم. در این مقاله نیز مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان را شرح میدهیم و برخی از ابزارهای مناسب را معرفی میکنیم.

مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان

 

آموزش سواد مالی : راه های آموزش شناخت پول به کودکان

در حال حاضر در حوزه سواد مالی کودکان و نوجوانان غفلت بسیاری شده است و آنچنان که باید به آن اهمیت داده نمی شود. تحقیقات علمی نشان داده که سن طلایی آموزش در کودکان بین 3 تا 7 سالگی می‌باشد. بر اساس مطالعات روانشناسان عادات پول در کودکان تا 7 سالگی شکل می‌گیرد که بهترین زمان برای پایه‌ریزی فهم مطالب ازجمله سواد مالی برای کودکان است. اگر به بچه‌های خود آموزش ندهید که چگونه پول را مدیریت کنند، در آینده برای مدیریت پول خود با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در ادامه برخی از روش های اموزش شناخت پول به کودکان گفته شده و در مورد هر یک از آنها توضیحاتی داده می شود.

 

1 – در خریدها کودکان را همراه خود ببرید.

اگر بیشتر دقت کنید متوجه می‌شوید هر بار که درباره پول شما صحبت می‌کنید و یا خریدی انجام می‌دهید توجه کودکان به شما جلب می‌شود. در خریدهای خود کودکان را همراه خود ببرید تا از نزدیک در جریان روند خرید باشند چه‌ بسا که تجربه یک خرید از سخنرانی 5 دقیقه‌ای تأثیرگذاری بیشتری دارد.

 

2- به کودکانتان نشان دهید که هر چیزی هزینه‌ای دارد.

به‌طور مثال کودک شما دوست دارد که اسباب‌بازی داشته باشد. شما به او بگویید که قیمت آن 50 هزار تومان است و راهنمایی کنید که می‌تواند از پس‌انداز خود برداشت کند. او را با خود به فروشگاه ببرید و بگذارید خودش پول را به صندوقدار تحویل بدهد. سعی کنید از پول نقد استفاده کند چرا که ازنظر بار روانی کارت کشیدن باعث می‌شود آن‌ها فکر کنند به یک منبع نامتناهی وصل است.

مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان

 

3- کودکانتان را با انواع ماهیت پول آشنا کنید.

شمردن پول به‌صورت سکه و اسکناس و درک ارزش پول و کاربرد آن آشنایی باکارت اعتباری، آشنایی باچک. بگذارید کودکان شما بدانند که پرداخت هزینه فقط با پول نقد انجام نمی‌شود.

 

4- هزینه فرصت را به کودکانتان نشان دهید.

هزینه فرصت، هزینه اقتصادی، هزینه واقعی عبارت است از سودی که یک فرد می‌تواند دریافت کند اما از آن صرف‌نظر می‌کند تا برنامه دیگری را اجرا کند به عبارتی هزینه فرصت زمانی است که بابت انجام یک کار، فرصت اجرای کاری دیگری را از دست می‌دهیم. محدودیت در منابع موجب هزینه فرصت می‌شود. به‌طور مثال به فرزندتان بگویید با خرید این بازی ویدئویی فرصت خرید برای خرید کفش را از دست می‌دهد. در این سن فرزندانتان باید وزن دهی تصمیمات و نتایج احتمالی از تصمیم خود را درک کنند.

 

5- فرزندانتان را با بودجه و برنامه ریزی برای پول آشنا کنید

با عادات بودجه‌بندی فرزندانتان را آشنا کنید آن‌ها باید اهمیت برنامه‌ریزی برای پول را درک کنند حتی اگر هنوز مستقل نشده و با شما زندگی می‌کنند. اهمیت صرفه‌جویی و شروع به پس‌انداز در اسرع وقت را درک کنند، حتی اگر فقط مقدار کمی‌باشد.

مولفه‌های آموزش سواد مالی در کودکان

 

6- سواد مالی را به کودکانتان یاد بدهید.

سواد مالی بسیار مهم است زیرا ما را با دانش و مهارت‌های لازم برای مدیریت مؤثر پول مجهز می‌کند. بدون آن، تصمیمات مالی و اقداماتی که انجام می‌دهیم یا به‌ درستی انجام نمی‌گیرد یا با شکست روبه‌رو می‌شود که این می‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد. کیوساکی میگوید مشکل پدر من این است که فکر می‌کند اشتباه کردن بد است، تنها جایی که بد بودن معنی دارد مدرسه است. در دنیای واقعی فردی که بیشترین خطا را دارد و از خطاهای خود چیز یاد می‌گیرد، برنده است. شما می‌توانید با آموزش بازی گردش مالی (کش فلو) که شبیه‌ساز دنیای واقعی است آن‌ها را با پول آشنا کنید. کیوساکی می‌گوید من نمی‌خواهم شما در دنیای واقعی پولتان را از دست بدهید تا جای ممکن در این بازی اشتباه کنید این روشی است که شما را زیرک می‌کند با ماهیت بدهی و دارایی آشنا می‌شوید با این بازی علاوه بر سرگرمی درکنارش آموزش هم می‌بینید. در بازی کش فلو یک شبیه‌ساز اقتصادی به شما کمک می‌کند مهارت‌های مالی را بدون هزینه و عواقب احساسی بدست آورید بازی عملی سواد مالی در دنیا است. گرچه نسخه‌های خارجی عمو پولدار و مونوپولی هم وجود دارد که بر اساس اقتصاد ما طراحی نشده‌اند.

گردآوری و تنظیم : خانم زهره کاظمی- دانشجوی دکترای مدیریت

 

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

صندوق های قابل معامله در بورس

درامد ماهانه سرمایه گذاری در بورس چقدر است

اوراق تسهیلات مسکن در بورس : نحوه خرید و فروش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *