روانشناسی بازار

نوسان گیری در سهم : چگونه نوسان گیری کنیم

چگونه در سهم نوسان گیری کنیم

نوسان گیری در بورس به عنوان یکی از فعالیت های سرمایه گذاران محسوب می شود و در این مقاله قصد داریم در خصوص فاکتورهای نوسان گیری در بورس صحبت کنیم. به طور کلی روش های مختلفی برای کسب سود و بازدهی در بازار سرمایه وجود دارد و بر همین اساس سرمایه گذار در بازار سرمایه می تواند به دو روش بازدهی کسب کند که شامل سود سرمایه ای و سود نقدی با حضور در مجامع  مي باشد. كسب سود سرمايه اي که شامل نوسان قیمت سهام در بازار می باشد معمولا روش دشوار تری می باشد ولی به دلیل جذابیت آن و ایجاد هیجان برای کسب سود سریع، عمده سرمایه گذاران نیز در بازار سرمایه به دنبال این روش برای کسب بازدهی هستند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله در خصوص نوسان گیری در بورس و روش های آن صحبت کنیم.

احتمالا تا به حال در مورد نوسان گیری توسط سرمایه گذاران در بازار بسیار شنیده اید و یا مقالات زیادی نیز در این خصوص مطالعه کرده اید ولی تا به حال نیز به یک روش درست و منطقی برای کسب بازدهی با استفاده از این روش نرسیده اید. اما سوال اینجاست که آیا با روش ها و تکنیک های فعلی سرمایه گذار به راحتی می تواند در بازار نوسان گیری کند؟؟ ریسک کسب بازدهی در نوسان گیری به چه میزان است و یا برخی سوالات دیگر که قصد داریم در این مقاله به یک نتیجه گیری کلی در این خصوص برسیم.

نوسان گیریتعریف نوسان گیری در بورس

قبل از توضیح در مورد نوسان گیری بهتر است ابتدا نوسان را توضیح دهیم. نوسان را میتوان تغییرات قیمت سهام در کوتاه مدت نام برد و افرادی که در بازه زمانی کوتاه مدت کار میکنند و از نوسان قیمت ها استفاده می کنند را نوسان گیر می گویند. معمولا درصدهای نوسان گیری در بورس برای یک معامله گر حرفه ای بین 5 تا 10 درصد می باشد و هیچ سرمایه گذاری با این هدف هیچ وقت ریسک بیشتری را متحمل نمی شود.

حال سوال اینجاست که آیا همه سرمایه گذاران می‌توانند در بازار سهام نوسان گیری کنند؟؟ پاسخ به این سوال خیر است چرا که نوسان گیری در بازار سهام و یا سایر بازارهای مالی نیاز به تجربه و شناخت بازار و داشتن مهارت در تابلوخوانی و بازار خوانی دارد و می توان گفت که هر سرمایه گذاری قادر به انجام این کار نیست. ممکن است گاهی اوقات بسیاری از سرمایه گذاران با ورود به بازار سرمایه و طمع سودهای کوتاه مدت، به دنبال نوسان گیری باشند اما طولی نمی کشد که متضرر می شوند و بخشی از سرمایه خود را از دست میدهند چرا که همانطور که در بالا گفته شد نوسان گیری به دانش و تجربه و مهارت خاصی نیاز دارد و چه بسا بسیاری از افراد ماهر و پرتجربه در بازار هم متحمل زیان می شوند. تجربه شخصی بنده و صحبت با بسیاری از معامله گران بازار نیز موید همین مطلب می باشد که نوسان گیری در بلند مدت به زیان سرمایه گذار ختم خواهد شد و شاید درصد کمی از سرمایه گذاران با استفاده از این نوع روش معاملاتی در بازار منتفع می شوند و عده زیادی از سرمایه گذاران که با هدف نوسان‌گیری و به صورت کوتاه مدت وارد سهم می‌شوند ؛ متحمل زیان می‌شوند و بخش زیادی از سرمایه خود را از دست میدهند.

البته افرادی که در بازار سرمایه به دنبال نوسان گیری هستند به دو دسته تقسیم می شوند که شامل موج و موج سوار می باشند.دسته اول سرمایه گذارانی هستند که شروع کننده یک موج در یک صنعت یا سهم می باشند. بدین صورت که ابتدا در یک سهمی آرام آرام شروع به خرید می‌کنند و زمانی که سهم به اصطلاح خشک شد، سهم را صف خرید و شروع به پخش اخبار مثبت در سایت ها و شبکه های اجتماعی می‌کنند. با پخش اخبار مثبت، رفته رفته عوام بازار وارد سهم می شوند و شاهد صف خریدهای پرحجم در سهم هستیم. در این مرحله موج سوار ها وارد سهم می شوند و در واقع این افراد کسانی هستند که اخبار به هر دلیلی به گوششان می‌رسد و به دنبال خرید سهم هستند. قیمت سهم افزایش می یابد ( معمولا 15 تا 20 درصد ) و رفته رفته عرضه سهام شرکت نیز زیاد می شود و موج ( گروه اول ) از سهم خارج می‌شوند. حال اگر بازیگر جدید در این مرحله وارد سهم شود شاهد ادامه افزایش قیمت هستیم در غیر این صورت سرمایه گذارانی که در مرحله آخر رشد سهم و صرفا به دلیل اخبار مثبت وارد سهم شده اند، زیان و در نهایت هم با شناسایی زیان از سهم خارج می شوند.

نوسان گیری

 

چگونه می توان نوسان گیری کرد

تحلیل تکنیکال:

یکی از روش های نوسان گیری در بازار سرمایه که امروزه بسیاری از سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند تحلیل تکنیکال می باشد. چرا که سرمایه گذاران در این روش با استفاده از نمودارها در بازه های زمانی کوتاه مدت سهمی را خریداری می کنند و پس از چند درصد رشد قیمتی آن را می فروشند به عنوان مثال باید گفت خرید سهم در محدوده های حمایتی که معمولا با اقبال بازار مواجه است می تواند یکی از این روش ها باشد. البته برخی از نسبت ها نیز در تحلیل تکنیکال می تواند برای نوسان گیری مناسب باشد که یکی از این نسبت ها ATR و یا اندیکاتور AVERAGE TRUE RANGE می باشد.

 

جو حاکم بر بازار:

گاهی اوقا مشاهده می شود که انتشار یک خبر موجب رشد دست جمعی سهام یک گروه می شود حال ممکن است خبر در حد شایعه باشد. در این حالت نیز می توان همگام با خبر سهم را خرید و در یک موقعیت مناسب آن را فروخت و شناسایی سود انجام داد.

 

اطلاعات نهانی:

گاهی اوقات مشاهده می شود که از جانب شخصی اطلاعاتی از وضعیت شرکت به دست شما رسیده که ممکن است این خبر افزایش سود شرکت و یا افزایش سرمایه پیش رو و یا … باشد. در این حالت نیز ممکن است این خبر دست به دست بچرخد و موجب رشد سهام شرکت شود . حال شما ممکن است به محض رسیدن خبر سهم را خریده و در پایان ساعت معاملات نیز با رشد قیمتی سهم آن را بفروشید و نوسان گیری کنید.

 

نوسان گیری با استفاده از برخی فیلترهای کاربردی

برای نوسانگیری در بورس برخی از سرمایه گذراران از فیلترهای کاربردی نیز استفاده می کنند. فیلترهای کاربردی در بورس فیلترهایی هستند که با استفاده از آنها میتوان برخی از سهام موجود در بازار را انتخاب کرد و خرید و فروش های کوتاه مدت داشت. به عنوان مثال زمانی که آخرین معامله 3 درصد بالاتر از قیمت پایانی سهم باشد میتوان با توجه به حجم معاملاتی که در بازه رو به بالا در سهم معامله می شود احتمال بالایی را برای رشد سهم در فردا در نظر گرفت و یا خرید سهم در صف فروش با در نظر گرفتن یک سری شرایط و … میتوان انتظار نوسان گیری را داشت.

در کل باید گفت نوسان گیری در سهم کار دشوار و پیچیده ای می باشد که نیاز به تجربه و مهارت فراوان دارد. ممکن است گاهی اوقات با برخی از اصول مطرح شده برای نوسان گیری بتوان سود های مقطعی کسب کرد ولی به عقیده من این سودهای مقطعی می تواند مقدمه ای برای ضررهای بیشتر باشد. به همین دلیل توصیه میکنم که دربند فرصت های نوسان گیری در بازار نباشید و گول وعده های اینچنینی را در بازار توسط افراد مختلف نخورید. البته این نکته را هم باید به خاطر داشته باشید که نوسان گیری در سهم با استفاده از برخی تکنیک های تابلو خوانی در سهم میتواند بازدهی مناسبی را در کوتاه مدت نصیب سرمایه گذار کند. به عنوان مثال در مقاله ای تحت عنوان ” تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس : سهام زیر 100 تومان را بخریم ” و یا در مقاله ” در چه شرایطی در صف فروش سهم بخریم ” میتوان به دنبال نوسان های چند درصدی بود. گاهی اوقات این سوال در بین سرمایه گذاران وجود دارد که آیا خرید و فروش حقوقی میتواند به عنوان سیگنال خرید سهم محسوب شود و ایا میتوان به دنبال گرفتن نوسانات چند درصدی همراه با خرید و فروش حقوقی ها بود یا خیر. برای بررسی رفتار حقوقی ها در خرید و فروش سهام مقاله ای که له آن اشاره شده است را مطالعه کنید تا تشخیص دهید که آیا خرید و فروش حقوقی ها در بازار میتواند سیگنال معاملاتی باشد یا خیر.

 

نوسان گیری

 

چگونه سهم مناسب را برای نوسان گیری انتخاب کنیم.

انتخاب سهم مناسب برای نوسان گیری کاری بسیار سخت در بازار سرمایه به حساب می آید و بیشتر سرمایه گذارانی که به دنبال پیدا کردن سهام مناسب برای نوسان گیری هستند عمدتا در خرید سهم دچار اشتباه شده و زیان می کنند. اما سوال اینجاست که چگونه یک سهم مناسب را برای نوسان گیری انتخاب کنیم. در بخش بالا گفتیم که تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از ابزارهایی می باشد که سرمایه گذاران برای نوسان گیری از آن استفاده میکنند. در تکنیک های معامله گری با خط روند توضیح دادیم که اگر بتوانیم ساختار معاملاتی با خط روند را بشناسیم؛ قادریم سود های کوتاه مدت خوبی را در بازار کسب کنیم و یا اگر برخی از تکنیک های تابلو خوانی در بورس را بدانیم به سادگی قادریم در بازار نوسان های کوتاه مدت بگیریم. بنابراین بهترین روش برای نوسان گیری در بازار سرمایه وجود ندارد و سرمایه گذاران بهتر است به دنبال این روش برای کسب سود در بازار نباشند. البته تکنیک های معاملاتی در تحلیل تکنیکال میتواند کمک بسیاری به این موضوع کند. پس زمانی به دنبال نوسان گیری در بورس باشید که به اندازه کافی در این بازار حرفه ای شده باشید. البته برخی از اندیکاتورها هم برای نوسان گیری قابل استفاه می باشد که در مقالات بعد در خصوص آن صحبت میکنیم.

 

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم حتما مطالعه کنید.

نوسان گیری با دستکاری قیمت سهم

تحلیل بنیادی را چگونه یاد بگیریم

خرید کتاب تابلو خوانی

 

 

 

نوشته های مرتبط

36 نظر در “نوسان گیری در سهم : چگونه نوسان گیری کنیم

 1. اسماعیل هاتفی گفت:

  مطلب جالبی بود.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 2. محمدرضا گفت:

  ممنون
  استاد با توجه به صحبت هایی که در همایش شیراز انجام شد جناب ازادی فرمودند که امسال فقط باید نوسانگیری کرد. و در این مقاله شما فرمودید که میتونه موجب ضرر بشه ..
  پس بهترین استراتژی میتونه معامله میان مدت 1تا دوماهه باشه. درسته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هر سرمایه گذاری استراتژی خاصی دارد. نوسان گیری هم در صورتی که با دقت انجام شود می تواند مفید باشد . یعنی شما رفتار بازار را بدانی و تکنیکال را هم بلد باشید. در این صورت قادر هستید که به درستی نوسان گیری کنید

 3. مصطفی گفت:

  سلام صمن تشکر از شما استاد گرامی
  از این که مطالب مفیدی را انتشار میدهید از جنابعالی سپاسگزارم.
  شنیده ام که گروههای نوسان گیری تشکیل شده اند و با خرید گروهی باعث خرید گله ای دیگران ودر منفی ۵باعث رشد و همان روز در مثبت۵ بفروش میرسانند.در یکی از مجموعه های اموزش بورس این روش رابرای پولدار شدن تبلیغ کرده
  بود.قطعا این گروه تحلیلهای بنیادی و تکنیکال .همچنین ماهیت سهام را میدانند .پس چه عامل دیگری میتواند انان را دچار ضرر وزیان کند.؟باسپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   این نکته را مد نظر قرار بدید که بازیگراین اصلی بازار همیشه سود میکنند و در نهایت آنهایی که قصد موج سواری دارند در سهم زیان میکنند

 4. حسن گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی مطالب واقعاخوب وکارامد هستن من خودم نزدیک به یک سال هست معامله میکنم وکلاس تکنیکال هم رفتم وکتاب هم زیاد خوندم ولی هیچکدام از انها به این وضوح وکارامدی نبوده واقعا نکته های که فرق بین یک معامله گر اماتور وحرفه ای رو مشخص میکنه داخل مقاله ها استاد افضلیان دیدم خیلی عالیه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از لطف شما

 5. افشین امیری گفت:

  سلام جناب افضلیان
  خواستم ببینم برای دونستن حدود تغییرات قیمت پایانی در روز آینده باید به چه نکاتی روی تابلو توجه کرد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بیشتر باید به تابلو معاملات و خریدار و فروشنده نگاه کنید

 6. shrm گفت:

  سلام ممنون از تحلیل شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با تشکر

 7. کلهر گفت:

  یعنی تقریبا رفتار نوسان گیرها مشابه رفتار سفته بازها هست؟
  با تفاوت مدت سرمایه گذاری؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   بيشتر ديدگاه سرمايه گذاري هست

 8. محمد یاری گفت:

  سلام استاد افضلیان،ممنون از مقاله خوب شما
  نظرتون راجع به day trading و swing trading در‌بازار ایران چیه؟
  کدومشو توصیه میکنید؟
  در کدوم بازار توصیش می کنید؟
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   كلا نوسان گيري ريسك معاملات رو بالا ميبره.
   تابلو معاملاتي رو بايد خيلي خوب بلد باشيد.
   رفتار معاملاتي بازار رو بشناسيد

 9. MaHam.K گفت:

  ممنون از مطلب زیباتان

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون

 10. ثروتمند آینده گفت:

  سلام استاد. نوسانگیری درسته ریسکیه ولی راه خوبی هم هست برای پولدار شدن سریع. به نظرم می ارزه آدم شب و روزشو بزاره تا این روشو یاد بگیره. من تازه تو بورس اومدم هیچی هم نمیدونم. ولی چند تا سهم رو یک ماه در نظر گرفتم دیدم در یک ماه حدود سی چهل درصد رشد کردن. قطعا اگر نوسانگیری خوبی بودم و این سهام ها رو می خریدم الان سود خوبی کرده بودم. ولی افسوس من هرچی نگاه می کنم می بینم هیچی بلد نیستم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ایشالا یاد میگیرید

 11. علی اصغر مومنی گفت:

  سلام استاد کتاب شما رو سفارش خرید گذاشتم میخواستم کتاب دیگه ای به سفارش اضافه کنم جهت تخفیف در هزینه ارسال بایس چکار کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلانم

   دوئل با روند

 12. کیوان گفت:

  سلام استاد پس شما خودتون از چه روشی استفاده می‌کنید؟ شما خودتون بلند مدت کار میکنید؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بستگی دارد

   هم کوتاه مدت و هم بلند مدت

   باید با توجه به سهام تصمیم گرفت

 13. ناشناس گفت:

  لطفا استاد افصلیان در مورد کاربرد قیمت پایانی در سهام می‌فرمائید.که اصلا این قیمت کارش چیه؟؟ و اینکه لطفا در مورد حجم مبنا ی توضیحی میدین که اگر حجم مبنا بالا باشه خوبه یا پایین گواهی می‌شنوم مثلا ی سهم رو میگن برای خرید مناسب نیست حجم مبناش بالا هس در این خصوص ی توضیحی میدین.
  متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در خصوص هر دو موضوع شما مقاله در سایت موجود هست

 14. شهروز گفت:

  مثل همیشه عالی

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   ممنون

 15. پازوکی گفت:

  سلام لطفا شماره تلفن بدهید
  نیاز به یک نوسان گیر دارم
  مبلغی رو میخواهم وارد بورس کنم
  درصدی هم کار میکنم
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کسی رو نمیشناسم

 16. کیا گفت:

  سلام واقعا برام مفید بود اینجارو هم با اجازتون تو موبایل سیو کردم و هم برای دوستم تو واتساپ فرستادم هم اینجارو ببینه وهم نگاهی به سایتتون بندازه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   عالی

 17. امید گفت:

  سلام جناب افضلیان
  من دوره‌های تابلوخوانی، فیلترنویسی و تکنیکال آگاه رو شرکت کردم و کتابهای شما و آقای آزادی رو هم خوندم. برای آموزش بیشتر و بهتر نوسانگیری شما چه دوره یا کتابی رو پیشنهاد میکنید؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   برای نوسان گیری کتابی در بازار نیست.

   بیشتر باید تجربه کسب کنید و نمادهای مختلف را رصد کنید و رفتارشان را ببینید.

 18. hadi گفت:

  کسی نیست نوسان گرفتن رو بهم یاد بده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   تکنیکال بلد باشید

   تجربه داشته باشید و یه سری قواعد فیلتر نویسی رو باید بلد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *