روانشناسی بازار

نوسان گیری در سهم

نوسان گیری در سهم با هدف کسب بازدهی

نوسان گیری در سهم شاید اولین خواسته ای باشد که هر سرمایه گذاری در بدو ورود به بازار سرمایه، علاقه به یادگیری آن دارد و با خود فکر میکند که سرمایه گذاری در بورس به همراه تدوین یک استراتژی نوسان گیری میتواند بادهی خوبی را برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد.

شاید بسیاری از سرمایه گذارانی که چندین سال در بازار سرمایه فعالیت می کنند با واژه نوسان گیری در سهم آشنا باشند که برخی از سرمایه گذاران از این موضع منتفع شده‌اند و بخش دیگری نیز دجار ضرر و زیان فراوانی در بازار شدند. معمولا نوسان گیری با هدف افزایش و کاهش قیمت سهم و کسب بازدهی در بازار انجام می شود و سرمایه گذاران فعال در این زمینه نیز هر بار با استفاده از یک سناریو تعریف شده اقدام به انجام این کار می کنند. در این نوشتار قصد داریم که در خصوص روش های نوسان گیری در بازار و هدف از انجام آن صحبت کنیم.

 

نوسان گیری در سهم و مشخصه های آن

در کل نوسان گیری در بورس اینگونه تعریف می شود که هر نوع فعالیتی که منجر شود معاملات از حالت عادی خارج شده و شاهد تغییرات قیمت سهم باشیم. برخی تکنیک های نوسان گیری در سهم وجود دارد که موجب می شود بتوانیم شروع این حرکت را تشخیص دهیم و معمولا در حوزه تکنیک های تابلو خوانی در بورس می باشد که هر سرمایه گذاری می تواند با آموزش تابلو خوانی در بورس آن را یاد گرفته و در معاملات خود استفاده کند.

 

برخی مولفه ها با هدف نوسان گیری در بازار

حال سوال اینجاست که در سهم چگونه نوسان گیری کنیم و چه معیارهایی برای شناخت نوسان گیری در سهم وجود دارد. در بخش زیر قصد داریم برخی از نشانه های نوسان گیری در سهم را اندکی توضیح دهیم.

سفارش چینی در یک حجم مشخص :

نوع سفارش گذاری در سهم می تواند یکی از نشانه های نوسان گیری در سهم می باشد. چینی گاهی اوقات در برخی از سهم هایی که در محدوده +۲% معامله می شوند شاهد سفارش های با حجم بالا در محدوده پایین تر هستیم. به عنوان مثال سهم در محدوده ۱۰۲ تومان در حال معامله می باشد ولی در بخش تقاضا در محدوده ۱۰۱ تومان حجم سفارشات بالایی را مشاهده میکنیم. این به خودی خود نشان میدهد که این سفارش به دلیل ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران برای خرید سهام ایجاد شده و در واقع به نوعی اردر حمایتی در سهم می باشد. البته حالت عکس این قضیه هم وجود دارد به عنوان مثال سهم در محدوده -۳% و در قیمت ۹۷ تومان در حال معامله می باشد ولی در محدوده ۹۵ تومانی سفارش فروش با حجم بالایی قرار داده شده است . این نشان میدهد که فعلا اجازه رشد قیمتی به سهم داده نمی شود و به همین دلیل عرضه برای سهم افزایش می یابد و روند قیمتی سهم را دچار مشکل می‌کند.

ایجاد شایعه در سهام با هدف افزایش و یا کاهش قیمت سهم :

از دیگر مولفه‌هایی که میتواند موجب نوسان گیری در سهم شود سفته بازی می باشد. هنگامی که سرمایه گذاران قصد سفته بازی در سهمی را دارند ( مقاله کامل در خصوص سفته بازی را در لینک بخوانید) ابتدا به خرید سهم در طی روزهای مختلف و با کدهای مختلف اقدام می کنند تا به اصطلاح شناوری موجود در سهم را جمع کنند و سپس با انتشار اخبار مثبت در سایت ها و کانال ها و کلیه شبکه های اجتماعی سرمایه گذاران دیگر را ترغیب به خریدن سهم می کنند و بعد از رشد قیمتی سهم در طی چند روز اقدام به فروش سهم و شناسایی سود میکنند و خریداران در قیمت های بالاتر نیز متضرر می شوند و یا در حالت عکس قضیه برخی از سرمایه گذاران با انتشار اخبار منفی در سهم با هدف کاهش قیمت سهم و خرید بیشتر اقدام به انتشار خبرهای منفی در خصوص سهام شرکت میکنند تا سهم مورد نیاز خود را در بازار جمع آوری کنند و بعد از آن قیمت سهام شرکت را افزایش دهند.

معاملات صوری :

شاید بسیار مشاهده کرده باشید که در نمادی معاملات دو طرفه بین حقیقی ها، حقوقی ها و حقیقی با حقوقی ها انجام شده باشد که معمولا این کار با هدف های مختلفی انجام می شود. گاهی اوقات این معاملات در جهت فروش سهم به یک کد حقوقی با کد شخصی میباشد. گاهی اوقات هم با هدف جا به جایی سهم و سپس افزایش قیمت سهم می باشد و یا گاهی اوقات هم این جا به جایی ها در جهت افزایش حجم معاملات می باشد.

 

نوسان گیری در سهم

 

در کل میتوان گفت که معاملات در بسیاری از سهم ها با استفاده از روش های گفته شده انجام می شود که برخی از سرمایه گذاران با استفاده از فرمول های تابلو خوانی در بورس قادر به تشخیص آن بوده و میتوانند از آن استفاده کنند ولی در نهایت دود آن به چشم کسانی می رود که صرفا با دانش اندک در این بازار معامله می کنند و قادر به تشخیص وضعیت های توضیح داده شده نخواهند بود و این سرمایه گذارن نیز بازندگان اصلی نیز به حساب می آیند.

برخی از تکنیک های نوسان گیری در سهم در کلاس های آموش تابلو خوانی در بورس نمایش داده می شود که جهت ثبت نام در این کلاس می توانید از طریق لینک یر اقدام به ثبت نام کنید.

نوسان گیری در سهم

 

مختصری از کتاب ” سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار”

تالیف” مهدی افضلیان

خرید آنلاین کتاب

—————————————————————————————————————-

پیشنهاد می کنم مقالات زیر را هم حتما مطالعه کنید.

معاملات بلوکی : کارکرد معاملات بلوکی در بازار سرمایه

بهترین زمان فروش سهم چه زمانی است

نکته های معامله گری در بازار سرمایه

 

 

مطالب مشابه

17 thoughts on “نوسان گیری در سهم

 1. علی زاهد گفت:

  سلام مطالب بسیار مفید بودند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون

 2. sabutay گفت:

  سلام.ممنون بابت مطالب مفیدتون.کتابی درباره تحلیل بنیادی رو میتونین معرفی کنین .من کتاب شمارو هم خوندم و کتاب خوبی هست واقعا،ممنون میشم اگه کتاب دیگه ای در رابطه با تحلیل بنیادی معرفی کنین.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام و روز بخیر

   کتابی در خصوص تحلیل بنیادی من ندیدم که مناسب باشه. باید صبر کنید تا کتاب جدید بنده منتشر بشه . در خصوص تحلیل بنیادی مقداری توضیح داده شده

   1. sabutay گفت:

    مممنون از پاسخگوییتون.کتابتون چه زمانی وارد بازار میشه ؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     احتمالا اوایل سال اینده

 3. پیروز دره شوری گفت:

  سلام خوب بود

 4. مهدی رازنهان گفت:

  سلام آقای افضلیان..
  انتقاد داشتم.
  من در کلاسهای آنلاین شما و اساتید دیگر حضور داشتم،منتهی مطالبی که ارائه میشه کلی و گاهآ سربسته میباشد.《مثلآ تشخیص و هدف کد به کد کننده،تشخیص جهت عملکرد حقوقی،نحوه صحیح سفارش گذاری و ..》.در صورتی که در بازار سرمایه باید با اطمینان نسبی و آگاهی قدم برداشت.ضمنا کتاب سهام نخرید،مگر…۲بار با فاصله ۳ماه مطالعه کردم،بسیار مفید و غنی یه..به دوستان هم سفارش میکنم این کتاب رو حداقل ۲ یا ۳ بار با فواصل مختلف مطالعه بفرمائید. استاد متشکرم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از انتقاد شما. تلاش میکنیم که دره ها بهتر و بهتر بشود

 5. حمید گفت:

  با تشکر. مفید بود. کتابتون رو خوندم و به دوستانم ، توصیه برای مطالعه آن کردم.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنون از شما

 6. نظام گفت:

  ببخشید جسارتا اگه شما دراینکار استادی و میتونی سهم خوب رو تشخیص بدی چه دلیلی داره اینجا تدریس کنی و با مردم سرکله بزنی
  شرمنده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   تدریس بیشتر علاقه هست و ارتباطی به درآمد نداره
   بنده به خاطر درامد بیکار نیستم که ٣٠٠ تا مقاله بورسی رو به رایگان در اختیار همه قرار بدم

 7. مهدي گفت:

  سلام

  ممنون از لطف شما جناب افضلیان

  کتابتون رو هم خوندم. واقعا عالی بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   ممنونم
   چند بار مطالعه کنید

 8. علی مومنی گفت:

  سلام کتابتون را چطوری میتونم داشته باشم جناب افضلیان؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در ثقسمت فروشگاه سایت میتونید کتاب بنده و یک سری کتاب های مفید را خریداری کنید تا پشتیبان برای شما ارسال کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *