تحلیل بنیادی

همه چیز درباره p/e منفی شرکت ها

ماجرای p/e منفی شرکت ها و دلیل استقبال سرمایه گذاران

p/e منفی شرکت ها بورسی حالتی می باشد که با منفی شدن سود هر سهم بدست می آید و گاهی سرمایه گذاران به سراغ سهام شرکت هایی می روند که این ویژگی را دارند و علی رغم انتظار هم بازدهی خوبی بدست می آورند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا ممکن است سرمایه گذاران سهام شرکت های با p/e منفی را خریداری کنند.

تحلیل بنیادی سهام شرکت ها یکی از ابزارهایی که سرمایه گذاران برای بررسی قیمت سهام شرکت ها از آن استفاده میکنند. تحلیل بنیادی در واقع تاثیر متغیرهای مالی مانند تغییرات فروش، بهای تمام شده و … بر صورت های مالی شرکت ها می باشد. سرمایه گذاران با استفاده از تحلیل بنیادی سود هر سهم را محاسبه کرده و سپس برای ارزش گذاری یکی از روش هایی که انتخاب می کنند ارزش گذاری سهم با استفاده از نسبت p/e می باشد که در بحث های قبل در خصوص آن صحبت شد. مقالات در خصوص p/e را میتوانید از لینک 1 و لینک 2 مشاهده کنید.

P/E منفی شرکت ها

 

گاهی در کلاس های آموزشی تحلیل بنیادی این سوال ایجاد می شود که مفهوم P/E منفی شرکت ها چیست و چرا گاهی سرمایه گذاران از سهام این شرکت ها استقبال میکنند. در پاسخ باید گفت زمانی که سود اوری شرکتی منفی باشد مخرج کسر (EPS) منفی شده و همین باعث می شود که نسبت P/E منفی شود. فرض کنید قیمت سهام شرکتی 120 تومان باشد و شرکت هم دارای زیان 12 تومانی باشد در این صورت شرکت مورد نظر دارای p/e=-10 می باشد. به عنوان نمونه واقعی شکل زیر صورت مالبی تلفیقی شرکت خاور را نشان میدهد که در گزارش 6 ماهه دارای زیان 1271 ریالی می باشد که اگر بر اساس سود شرکت بر اساس TTM محاسبه کنیم زیان یک ساله گذشته شرکت حدود 257 تومان می باشد حال قیمت سهم در بازه زمانی ارسال گزارش 72 تومان بوده است و زمانی که این دوعدد را بر هم تقسیم کنیم p/e=- 0.27 می شود که معنی درستی ندارد و نمی توان معیاری درست برای ارزشگذاری سهم آن را مد نظر قرار داد.

p/e منفی شرکت ها

 

آیا شرکت های دارای P/E منفی را خریداری کنیم

حال یک سوال در بین سرمایه گذاران ایجاد می شود و این است که آیا شرکت هایی که دارای p/e منفی می باشند را خریداری کنیم یا خیر. به همین جهت باید دلیل استقبال سرمایه گذاران از این شرکت ها را بررسی کنیم که چرا سرمایه گذاران حاضر هستند سهام شرکت هایی را خریداری کنند که دارای p/e منفی می باشد و ایا توجیهی برای این کار وجود دارد یا خیر. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال و p/e منفی شرکت ها

در خصوص خرید سهام شرکت هایی که دارای p/e منفی می باشند ممکن است سرمایه گذاران در بازار سرمایه صرفا با استفاده از تحلیل تکنیکال به خرید سهام شرکت اقدام کرده و تحلیل بنیادی ( برخی تکنیک ها در تحلیل بنیادی شرکت ها از طریق لینک )شرکت برایشان مهم نباشد و صرفا به دلیل موقعیت خوب تکنیکال، سهام این شرکت را خریداری کرده اند. به عنوان مثال شکل زیر نمودار خاور را نشان میدهد. همانطور که در شکل و در باکس مستصیل شکل نشان داده شده است هیچ اتفاق خاصی به لحاظ بنیادی را در شکت شاهد نبودیم ولی به لحاظ تکنیکالی سهم مستعد یک رشد قیمت شده است و سرمایه گذاران نیز نسبت به خرید سهام این شرکت اقدام کرده اند.

p/e منفی شرکت ها

 

تحلیل بنیادی و p/e منفی شرکت ها

گاهی اوقات سرمایه گذاران اقدام به خرید شرکتی می کنند که در حال حاضر زیانده می باشد و به اصطلاح سهم دارای p/e منفی می باشد اما چشم انداز سوداوری آن و اتفاقاتی که در شرکت می افتد موجب می شود که سرمایه گذاران اقدام به خرید آن کنند. حال ممکن است سرمایه گذاران در شرایط فعلی سهمی را خریداری کنند که زیانده است ولی طبق تحلیل این شرکت قرار است در آینده سودآوری بالایی داشته و از زیان خارج شود. این میتواند دلیلی بر خرید شرکت های دارای p/e منفی به لحاظ بنیادی باشد.

 

افزایش سرمایه و p/e منفی شرکت ها

در خصوص p/e منفی شرکت ها و خرید آن توسط سرمایه گذاران یک حالت دیگر نیز وجود دارد و آن بحث افزایش سرمایه شرکت ها می باشد. گاهی مشاهده می شود که سهام شرکتی به لحاظ سودآوری زیانده است ولی ناگهان با اعلام خبر افزایش سرمایه مورد استقبال بازار قرار میگیرد و برای ان صف خرید تشکیل می شود و با توجه به مقدار افزایش سرمایه و از طرفی تغییرات قیمت سهم قبل و بعد از افزایش سرمایه، قیمت سهام شرکت افزایش وی یابد.

بنابراین با توجه به حالت های گفته شده سهمی که حتی زیانده می باشد هم می تواند مورد استقبال بازار قرار گیرد و نباید به دنبال دلیل منطقی برای رشدئ قیمت سهم بود و باید دانست که قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا و رفتار سرمایه گذاران در بازار شکل می گیرد به همین دلیل ممکن است تکنیک های تابلو خوانی در بازار بورس و اموزش آن برخی سهام را که حتی شرایط مناسبی به لحاظ عملیاتی ندارند در فیلترها برای خرید قرار دهند.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید

خريد صندوق سرمايه گذاري مشترك : استراتژي كاهش ريسك و سود مناسب

چگونه ورود نقدینگی به بازار را تشخیص دهیم

خرید کتاب های مفید در حوزه بازار سرمایه

نوشته های مرتبط

30 نظر در “همه چیز درباره p/e منفی شرکت ها

 1. یاسر گفت:

  یاد امتحان بینش اسلامی افتادم که فقط برگه رو پر میکردیم …..

  1. mehdi afzalian گفت:

   به نظرم در همون مرحله موندگار شدید

 2. سید احمد تقوی گفت:

  متن بسیار جالب بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   ممنونم

 3. کیان گفت:

  بسیار عالی…تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ممنونم

 4. محسن گفت:

  باسلام و قبولی طاعات و عبادات
  خیلی عالی بود کاش طریقه محاسبه p/e منفی رو توضیح میدادید
  یا به طور واضح تر وقتی سود یه سهم منفی هست چطوری باید p/e رو حساب کنیم ؟؟؟
  با تشکر از شما

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وقتی سود هر سهم منفی می شود بنابرای p/e هم منفی می شود

 5. زهرا گفت:

  مفید بود ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ارادت

 6. علی اکبر توکلی گفت:

  با سلام
  نظرتون رو در مورد حسینا، ذوب و زنگان میخوام بدونم
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   رشد قیمت سهام بستگی به کل بازار دارد. ولی حسینا و ذوب بد نیستند

 7. رحمان گفت:

  مفید بود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سپاس

 8. مهدي گفت:

  احسنت

  1. mehdi afzalian گفت:

   سپاس

 9. parisa گفت:

  سلام عالی بود
  نظرتون در مورد ولصنم و وآیند و وبانک چی هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   وایند و وبانک مثبت هستم

   ولصنم نوسانی است و باید نوسان گیری کنید

 10. بیتا گفت:

  ممنون خیلی خوب بود میتونم نظرتون.رادرمورد حفار و وایران بدونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حفاری مثبت هستم

 11. حاجی گفت:

  علی بود جناب افظلیان عزیز لذت میبرم از آموزش های شما5 روزه کتابتون رسیده دستم و واقعا لذت بردم دارم به دوستانم معرفی میکنم خوشحال میشم اگر نظرتون رو در مورد سهم ثاخت بدونم با پی بر ای منفی 105 شرکتی با اون عظمت چرا نوسانی شده و اجازه رشد بهش نمیدن و الان بیش از 3 ماهه تقریبا درجا زده و با 4 روز مثبت 5 روز منفی شده! ممنون میشم اگر در مورد این سهم توضیح دهید ایا به عنوان نوسانی بهش نگاه کنیم یا میتونه حرکتی مثل ثشاهد بزنه سهمی که زیر هزار تومان هست و جددا حق تقدمش رو خوب میخرن

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا تاثیر از جو بازار دارد

   باید بازار به ثبات لازم برسد

   شناوری سهم هم زیاد است

 12. حسین گفت:

  سلام. مقاله عالی بود. اتفاقا جواب بزرگترین ابهامم در بورس را گرفتم. تشکر از شما. مطلب کوتاه و مفید بود.
  با توجه به توضیحاتتون نظر شما در مورد نماد شتولی و شکف برا نگهداری بلند مدت یعنی حدود 2 سال چیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   سپاس

 13. محمد محسنی گفت:

  سلام
  چرا p/e گروه که در سایت tsetmc.com نمایش داده می‌شود، برای نمادهای بورس و فرابورس مجزا محاسبه می‌شود و وقتی دو نماد از یک گروه هستند ولی یکی متعلق به بورس و دیگری در فرابورس باشد، p/e گروه آن‌ها با هم متفاوت است؟ و وقتی که ما می‌خواهیم p/e گروه را در نظر بگیریم، بهتر است مثل سایت tsetmc.com نماد بورسی را فقط با نمادهای بورسی و فرابورسی‌ها را فقط با خودشان مقایسه کنیم و یا برای محاسبه p/e گروه، تمام نمادهای بورسی و فرابورسی که در گروه می‌باشند، با هم در نظر بگیریم؟ لطفا دلیل پاسخ خود را نیز بگویید. سپاس فراوان

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله بورس و فرابورس متفاوت است.

   ارزش گذاری با p/e متفاوت است. در کتاب به بورس خوش آمدید در مورد ارزش گذاری کامل توضیح داده شده است

 14. احمد گفت:

  باسلام جناب اقای افضلیان من چندتا از کتاب های شما رو خوندم دو سالی هم میشه رفتم توی کار بورس و فارکس و ارزهای دیجیتال خیلی مطالعه کردم شاید تمام کتاب هایی که ترجمه شده است مطالعه کردم بعید می دونم کسی چیزی بتونه یادم بده اما اگر کلاس های تکنیکال برگزاری می کنید البته سطح پیشرفته می خواستم کلاس های شما شرکت کنم اگر ممکن است ادرس کلاس ها هاتو بذاریم ممنون میشم . باتشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   من مدرس تکنیکال نیستم متاسفانه

 15. علی خدادادی گفت:

  باسلام و احترام – ممنون میشم اگر در مورد منفی بودن p/e ‘گروه هم راهنمایی بفرمایید.( منظورم اینکه p/e یک سهم منفی است و وقتی به p/e گروه هم نگاه میکنیم آنهم منفی است.)

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   p/e گروه هم برایند p/e های آن گروه هست. وقتی برایند منفی باشد این اتفاق می افتد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *