تابلو خوانی حرفه ای

سوالات متداول مربوط به تابلو خوانی در بورس

سوالات متداول مربوط به تابلو خوانی در بورس

سوالات رایج تابلو خوانی در بورس پیرامون این موضوع است که چگونه در معاملات خود از رفتارشناسی معامله گران استفاده کنیم و چه تکنیک های معامله گری در بورس وجود دارد که میتوان به کمک آن انتخاب سهم خوبی داشت. یعنی روشی که فارغ از تحلیل بنیادی و تکنیکال و صرفا با استفاده از شناسایی رفتار معامله گران قادر به شناسایی سهم باشد. معمولا بسیاری از سرمایه گذاران از تابلو خوانی بازار در خرید و فروش سهام استفاده میکنند و با استفاده از نشانه هایی مانند حجم معاملاتی، تغییرات قیمت، کد به کد کردن اقدام به معامله و خرید و فروش سهم میکنند. یا برخی از سرمایه گذران با استفاده از فیلتر نوسی در بورس به دنبال خرید سهام مناسب در بازار هستند. در این مثال قصد داریم در خصوص برخی از این روش های متداول در بازار سرمایه صحبت کنیم و به برخی از سوالات متداول در تابلو خوانی پاسخ دهیم.

آیا قدرت خریدار به فروشنده در سهم مهم است؟

یکی از سوالات تابلو خوانی در بورس این است که ایا قدرت خریدار به فروشنده در بازار کارکرد معاملاتی دارد یا خیر. همانطور که میدانید قدرت خریدار و فروشنده در واقع برتری تقاضا بر عرضه و یا برتری عرضه بر تقاضا را به لحاظ میزان خرید و یا فروش نشان میدهد. به عنوان مثال فرض کنید که در یک نماد معاملاتی یک کد معاملاتی 50000 سهم را با میانگین قیمت 1000 تومان از 5 کد معاملاتی با همین میانگین قیمت خریداری کرده است. در این حالت یک خریدار سهم 5 فروشنده را در بازار خریداری کرده است و این نشان دهنده قدرت خرید در سهم است. از قدرت خریدار به فروشنده هم در خرید سهم و هم در هنگام فروش سهم میتوان استفاده کرد. پس این موضوع یک نکته مهم در معاملات به حساب می آید که دست خریدار قوی است و یا فروشنده. جهت مطالغع کامل و نحوه معاملات با این تکنیک پیشنهاد میکنم مقاله “تابلو خوانی و بازار خوانی : قدرت خریدار به فروشنده ” را مطالعه کنید.

سوالات رایج تابلو خوانی در بورس

بهترین زمان معامله در روز چه زمانی است؟

از دیگر سوالات رایج تابلو خوانی در بورس بهترین زمان برای انجام معامله می باشد. همانطور که میدانید ساعت معاملات در بورس تهران از ساعت 9:00 تا ساعت 12:30 می باشد. اما برخی سوال می پرسند که در چه ساعت هایی از روز معامله کنیم بهتر است. در این خصوص چند نکته را عنوان میکنم. معمولا زمان خرید و فروش در سهم به شرایط بازار بستگی دارد. اگر بازار شرایط تهاجمی و صعودی داشته باشد بهترین زمان برای خرید در هنگام بازگشایی سهم می باشد که همان ساعت 9 تا 9:30 است ولی اگر بازار نرمال باشد شرایط اندکی فرق دارد چرا که دیگر جو هیجان در بازار غالب نیست در این حالت ساعت 12 الی 12:30 دیگه یکی از زمان های مناسب برای معامله به حساب می آید چرا که در فاصله ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ می توان به نتیجه کامل تری از کندل شکل گرفته در سهم رسید که آیا سهم در محدوده های مقاومت و یا حمایت خود واکنش مناسبی نشان داده است یا خیر به بیان دیگر آیا قیمت سهم در آن محدوده تثبیت شده است یا خیر. به عنوان مثال در ساعت ۱۰:۳۰ ممکن است به لحاظ مقاومت قیمت محدوده خود را به بالا شکسته باشد اما سوال اینجاست که آیا در آن محدوده تثبیت شده است یا خیر.

بهترین زمان برای فروش سهم چه زمانی است؟

یکی از مشکلات سرمایه گذاران بعد از ورود به بورس این است که زمان فروش سهم را به درستی تشخیص دهند. تشخیص زمان ورود و خروج به سهم معمولا با استفاده از تحلیل تکنیکال انجام می شود ولی عموما افرادی که توانایی تحلیل بنیادی دارند با استفاده از ارزش کذاری سهم با روش های مرسوم به یک هدف قیمتی در سهم می رسند و زمانی که قیمت سهم به آن عدد رسید از سهم خارج می شوند. به نظر بنده بهتر است که در هنگام فروش سهم برخی از عوامل رفتارشناسی در سهم را مد نظر قرار داد که کمک فراوانی به سرمایه گذاری جهت تشخیص نقطه ورود به سهم میکند. برخی موضوعات مانند بررسی روند گذشته سهم، حجم معاملات، شناخت گام حرکتی در سهم و قدرت نسبی خریدار به فروشنده از مهم ترین موضوعات در تشخیص زمان فروش سهم می باشد. برای درک کامل این موضوع پیشنهاد میکنم مقاله “زمان فروش سهم : بهترین زمان فروش سهم ” را مطالعه کنید.

سوالات رایج تابلو خوانی در بورس

آیا روانشناسی بورس می‌تواند به سرمایه گذار در خرید سهم کمک کند؟

روانشناسی بازار سرمایه یکی دیگر از موضوعات مورد توجه سرمایه گذاران می باشد که هر سرمایه گذاری در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال باید قابلیت درک رفتار سرمایه گذاران را داشته باشد. عواملی مانند کنترل هیجان، ترس و طمع، داشتن یک استراتژی معاملاتی مدون و … از عوامل مهم روانشناسی بازار سرمایه می باشد. البته درک این موضوعات نیاز به تجربه معاملاتی در بازار دارد یعنی هر چقدر سرمایه گذار بازار را بیشتر رصد کند و سابقه معاملاتی بیشتری داشته باشد بهتر میتواند رفتار بازار را درک کن.

آیا رصد کردن نمادهای پربیننده در طی روز مهم است؟

در سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس WWW.TSETMC.COM به صورت روزانه نمادهای پربیننده بازار قرار می‌گیرد که تصویر آن در بخش زیر قابل مشاهده است. به عنوان مثال در شکل زیر نمادهای فولاد، غگل، وغدیر و … جز نمادهای پر بیینده قرار گرفته اند. حال باید بررسی کنیم که آیا در این نمادها به عنوان خریدار عمل کنیم و یا اگر این نمادها را داریم آنها را بفروشیم.

سوالات رایج تابلو خوانی در بورس

پس از مشاهده نمادهای پربیننده بازار در صفحه سایت مدیریتا فناوری بورس تهران باید چند عامل را در نمادها بررسی کرد که شامل حجم معاملات سهم، وضعیت تکنیکال، سرانه خرید و فروش در نماد می باشد. بررسی هر کدام از موضوعات می تواند به شما نشان دهد که آیا سهم را باید خرید و یا رشد سهم متوقف شده و باید آن را فروخت. در کل نماد های پربیننده اطلاعات خوبی را در خصوص سهم و یا یک صنعت در بازار سرمایه نشان میدهد. به عنوان مثال  فرض کنید در معاملات روز جاری 70 درصد نمادهای پربیننده گروه پالایشی و یا گروه فلزی باشد و حجم معاملات هم بالا باشد و نمادها هم رشد قیمتی داشته اند. جال بررسی وضعیت تکنیکالی سهم میتواند نشان دهد که آیا در کل گروه ورود نقدینگی داشته ایم و یا خروج نقدینگی. برای درک بهتر مقاله ” نمادهای پربیننده ” را مطالعه کنید.

 

 


پیشنهاد میکنم مقالات زیر را حتما مطالعه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *