تحلیل بنیادی

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق ETF

صندوق ETF چیست و ساز و کار معامله با آن چگونه است.

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی قرار است برای اولین بار در بازار سرمایه انجام شود و به همین دلیل توجه دولت به بازار سرمایه به دلیل عر این صندوق ها افزایش یافته است. در این مقاله قصد داریم در خصوص کلیه شرایط ابن صندوق ها توضیحاتی ارائه کنیم و به سوالات احتمالی که ممکن است در ذهنتان در خصوص پذیره نویسی صندوق ETF دولتی ایجاد می شود پاسخ دهیم. به همین دلیل در ابتدا در خصوص ماهیت صندوق های ETF توضیحاتی ارائه می کنیم تا ابتدا با ساز و کار این صندوق ها اشنا شوید و سپس در خصوص خرید و فروش صندوق ETF دولتی که قرار است در سال جاری باشد تصمیم گیری کنید. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

صندوق های قابل معامله در بورس صندوق هایی هستند که دارایی های سرمایه گذاران را تجمیع کرده و با استفاده از دارایی های آن اقدام به معامله می کنند. حال ممکن است دارایی های این صندوق ها در سهام، مختلط و یا درآمد ثابت باشد که سرمایه گذار می تواند با توجه به میزان ریسک گریزی و یا ریسک پذیری خود یکی از این صندوق ها را انتخاب کنید. اگر قصد دارید در خصوص صندوق های قابل معامله در بورس به طور کامل بدانید پیشنهاد می کنم مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” را به طور کامل معامله کنید چرا که تنوع سرمایه گذاری در این صندوق ها آنقدر زیاد است که می تواند پاسخگوی نیاز بسیاری از سرمایه گذاران باشد. پس حتما قبل از مطالعه این مقاله مقاله پیشنهاد شده را مطالعه کنید.

 

صندوق ETF دولتی چیست و دولت به چه دلیل قصد عرضه آن را دارد.

دولت روحانی قصد دارد که در آخرین سال ریاست جمهوری خود و در راستای سیاست های اقتصادی خود و با هدف گسترش بازار سرمایه و فعال کردن عموم مردم در بازار سرمایه بخشی از دارایی های خود را در قالب صندو.ق های ETF دولتی به مردم واگذار کند و در حال حاضر قرار است 3 صندوق را با ماهیت های مختلف عرضه کنید که شامل صندوق های زیر می باشد.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله واسطه گری مالی که شامل باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت می باشد که قرار است این سهام را در صندوقی تحت عنوان دارا یکم و با تخفیف 20 درصدی عرضه کند.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله خودروسازی و صنایع فلزی که شامل شرکت های ایران خودرو، سایپا، شرکت ملی مس ایران و فولاد مبارکه می باشد که قرار است آن را با تخفیف 25 درصدی عرضه کند که اطلاعیه عرضه آن هنوز منتشر نشده است.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پتروشیمی و پالایشی که شامل نمادهای شبریز، نفت بندرعباس، شپنا و شتران می باشد که قرار است با تخفیف 20 درصدی عرضه شود که همه این صندوق ها قرار است در قالب پذیره نویسی صندوق ETF دولتی باشد.

 

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی

 

موضوع و حدود فعالیت صندوق واسطه گری مالی یکم : اولین پذیره نویسی صندوق ETF دولتی

اولین پذیره نویسی صندوق ETF دولتی در نماد دارا یکم می باشد که قرار است در خصوص آن صحبت کنیم. قبل از شروع بحث ابتدا باید بدانید که دارایی های این صندوق چیست. شکل زیر دارایی های صندوق دارا یکم را نشان می دهد که شامل سهام زیر می باشد که درصد و مقدار آن در شکل زیر نشان داده شده است.

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی

 

پذیره‌نویسی صندوق ETF واسطه‌گری‌ مالی یکم به چه صورت است.

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی در نماد دارا یکم به چند طریق قابل انجام می باشد که هم از طریق کد بورسی هم از طریق مراجعه به برخی بانک ها می باشد. یعنی افرادی که کد بورسی دارند به سهولت قادر به خرید صندوق دارا یکم در سامانه معاملاتی خود می باشند. افرادی که کد بورسی ندارند هم ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. از طرفی برخی بانک ها و اپلیکیشن های موبایلی مانند بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات ایران و قرض الحسنه مهر ایران آماده پذیره‌نویسی حضوری و سایت رسمی تمامی بانک‌های اعلام شده، پیام رسان بله، افزونک‌های همراه بانک، ایوا، کیوسک، همراه پلاس، آپ و سکه می باشد. البته این نکته را باید در نظر داشت که پذیره نویسی این صندوق ها صرفا ویژه حقیقی ها می باشد و کد های حقوقی قابلیت معامله این صندوق ها را ندارند.

نحوه خرید واحدهای صندوق ETF چگونه است؟

اگر دارای کد بورسی هستید برای خرید این صندوق ها کافی است که ابتدا نماد دارا یکم را در دیده بان بازار خود وارد کنید و در نهایت در ساعت 14 الی 16 سفارش خود را وارد کنید. قیمت این یونت برای سفارش گذاری 100000 ریال و تعداد آن 200 واحد می باشد. حال هر فردی می تواند هر تعدادی را که تمایل دارد سفارش گذاری کند که حداقل آن 1 واحد و حداکثر آن 200 واحد می باشد. یعنی سرمایه گذار قادر است حتی 1 یونت 10000 تومانی هم خریداری کند. از طرفی یک سرمایه گذار میتواند تا سقف 2 میلیون تومان چندین بار سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کند. یعنی در 4 مرحله 50 یونیت سفارش خود را وارد کند و مشکلی از این بابت وجود ندارد. شروع این پذیره نویسی از تاریخ 14 اردیبهشت بوده و تا ساعت 12 شب 31 اردیبهشت ادامه دارد.

 

 

آیا در پذیره نویسی صندوق دارا یکنم به هر کد حتما 200 واحد سرمایه گذاری تعلق می گیرد؟

در بخش قبل گفتیم که هر سرمایه گذاری قادر است حداقل 1 واحد و حداکثر 200 واحد برای خرید صندوق دارا یکم سرمایه گذاری کند. حال اگر مشارکت افراد زیاد باشد و تعداد واحد های درخواست شده بیشتر از تعداد واحد های تعیین شده توسط دولت یعنی 1،774،443،762 باشد از قائده تسهیم به نسبت استفاده می شود. یعنی ممکن است به هر کد 180 واحد سرمایه گذاری برسد. یعنی ممکن است شما درخواست خرید 200 واحد سرمایه گذاری را داشته باشید ولی در پایان دوره پذیره نویسی به شما 160 واحد برسد و این نشان میدهد مشارکت در این صندوق برای خرید بالا بوده است. حال اگر سرمایه گذاری 200 واحد سفارش گذاشته و این پول از حساب او کسر شده باشد در صورت تخصیص 160 سهم، ما به تفاوت مبلغ به حساب بورسی شخص و یا افرادی که از شعب بانک ها یا اپ های موبایلی اقدام کرده اند به شماره شبای معرفی شده بازگردانده می شود.

 

قیمت صندوق دارا یکم برای سرمایه گذاران به چه صورت است؟

در بخش قبل گفتیم که پذیره نویسی این صندوق ها از تاریخ 14 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت می باشد. پس از این تاریخ یک قیمت برای صندوق تعیین می شود که آن هم بر اساس میانگین 30 روز گذشته نسبت به فراخوان واگذاری یعنی 14 اردیبهشت می باشد. یعنی با فرض اینکه پذیره نویسی تا پایان روز 31 اردیبهشت می باشد قیمت این صندوق بر اساس میانگین قیمت از 14 فروردین الی 14 اردیبهشت و با 20 درصد تخفیف اعمال می شود و البته با این شرط که قیمت پس از اعمال تخفیف از 70 درصد قیمت روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی کمتر نباشد.

 

چه زمانی قادر به فروش صندوق ETF دولتی دارا یکم می باشیم؟

خرید و فروش صندوق های قابل معامله و یک نمونه از آن یعنی صندوق دارا یکم 1 ماه پس از اتمام پذیره نویسی و ثبت صندوق در بازار سرمایه می باشد. دارندگان این صندوق ها پس از دریافت کد بورسی قادر به انجام معامله در این صندوق ها می باشند. حال برای دریافت کد بورسی از لینک زیر اقدام کنید. حال اگر به هر دلیلی بعد از مهلت دو ماهه قصد فروش صندوق را نداشته باشید دیگر نیازی به دریافت کد بورسی برای معاملات ثانویه ندارید. دریافت کد بورسی صرفا برای فروش صندوق می باشد.

 

ریسک سرمایه گذاری در پذیره نویسی صندوق ETF دولتی به چه میزان است

صندوق ETF دولتی مانند دارا یکم مشتمل بر یک سری سهام است که نوع شرکت های ان در جدول بالا ذکر شده است. اما سوال اینجاست که آیا این صندوق ها دارای ریسک می باشند یا خیر. در پاسخ باید گفت که صندوق های ذکر شده نیز دارای ریسک می باشند چرا که دارایی آنها سهام می باشد و زمانی که قیمت سبد سهام موجود در این صندوق ها کاهش داشته باشد قیمت واحد این صندوق نیز کاهش می یابد. بنابراین این صندوق ها بدون ریسک نمی باشد و به همین دلیل باید در هنگام خرید این صندوق ها به ریسک آن هم توجه کنید.

 

آیا صندوق ETF دولتی دارای بازارگردان است؟

نهاد بازارگردان نهادی می باشد که در برخی از شرکت ها برای متعادل کردن قیمت ها ایجاد می شود و در هنگام رشد بی رویه قیمت ها با عرضه کردن سهام جلوی رشد قیمت را گرفته و در هنگام کاهش قیمت ها با خرید سهام از ریزش بیش از حد قیمت ها جلوگیری میکند. صندوق ETF دولتی دارای نهاد بازارگردان نمی باشد اما 5 درصد از منابع حاصل از پذیره نویسی به عنوان دارایی سرمایه گذار و به شکل نقد در صندوق باقی خواهد ماند و مدیر صندوق از این منابع جهت انجام معاملات بازارگردانی در قالب بازخرید واحدها به نام صندوق خواهد بود. به واحدهای بازخرید شده هیچگونه منافعی تعلق نمی گیرد.

 

پذیره نویسی صندوق ETF دولتی

 

هر گونه سوال در این خصوص را ذیل همین متن قرار دهید تا در زمان مناسب به آن پاسخ داده شود.

 

شاید علاقمند باشید این مقالات را هم مطالعه کنید.

گرفتن کد بورسی : گام اول سرمایه گذاری در بورس

راهنمای کامل خرید و فروش سهام عدالت در بورس : سرمایه گذاری مستقیم یا غیرمستقیم

پرسش و پاسخ های آزاد سازی سهام عدالت

 

نوشته های مرتبط

198 نظر در “پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق ETF

 1. حسن محمودی گفت:

  سلام / من کد بورسی دارم ولی از طریق درگاه بانک پذیره نویسی انجام دادم . لطفا بفرمایید به چه صورت امکان انتقال آن به سامانه معاملاتی خودم رو دارم .
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اگر سرمایه گذاری مستقیم رو انتخاب کرده و در سجام ثبت نام کرده باشید انتقال انجام می شود

  2. مرتضی گفت:

   سلام من کد بورسی دارم ولی از طریق سامان بام بانک ملی خریداری کردم اونجا چیزی راجع به مستقیم یا غیر مستقیم نوشته نبود چ جوری میتونیم اونو تو پرتفوی بورسم ببینم

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    صندوق etf دولتی مستقیم و غیر مستقیم ندارد.

    اون سهام عدالت هست

 2. علیرضا امینی گفت:

  خرید و فروش این صندوق ها مثل سهام
  مالیات و کارمزد کم میشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   خیر

   1. رها گفت:

    سلام..ببخشید من رفتم قسمت پذیره نویسی بیست هزار پرداخت کردم برای خرید سهام.بعد صفحه بسته شد..الان از کجا میتونم.ثبت نام و سهامی ک خریداری کردمو پیگیری کنم ..؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     صندوق etf قیمتش 10000 تومان هست.

 3. خسرو گفت:

  بنظرم که میریزن و فقط ضرر کننده اصلی مردم نا آگاه میشوند.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   از کجا میدونید؟

 4. فاطمه گفت:

  سلام کسی که این صندوق رو تا سقف ۲ تومن خریداری کنه
  می تونه صندوق های دوم و سوم هم بگیره ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله فعلا دستور العملی مبنی بر این موضوع وجود ندارد

   1. باران گفت:

    سلام من اپلیکیشن ایوا بانک ملی دو تومن صندوق ای تی اف خریدم هیچ کد رهگیری برام نیومد فقط از حسابم کم شد و نوشت عملیات با موفقیت انجام شد الان رفتم بانک ملی پرسیدم در مورد کد رهگیری میگن ما هیچ اطلاعی نداریم مگه میشه همچین چیزی از کجا باید پیگیری کنم وقتی بانک ملی اطلاعی نداره

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     کبلا ساز و کار مشخصی برای این موضوع نیست

 5. رضا گفت:

  سلام
  اگر نظر خودتون را هم میفرمودید خیلی خوب میشد. که آیا به دید کارشناسی شما خرید این سهام ها به صرفه هست یا نه. منظورم مدتی که هست که این پول ها بلوکه میشود و ارزندگی سهام ها. برای کسانی که در بورس سرمایه گذاری میکنند و آشنا هستند به این موضوعات شاید خیلی سخت نباشه فهم این مسئله ولی برای افراد عادی که کد بورسی ندارند و یا اگر هم به دلیل این صندوق ها کد بگیرند ولی در هر حال اطلاعات بورسی ندارند تشخیص به صرفه بودن خرید این سهام ها دشوار است. پس لطف میکنید اگه نظر کلی خودتون را هم بفرمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چون با تخفیف در نظر میگیرند به نظرم خرید این صندوق ها بد نیست

   1. امیرمهدی گفت:

    سلام چگونه از میزان سود یا زیان سهاممان مطلع شویم؟

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     بعد از بازگشایی قیمتشان بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود

  2. زهرا گفت:

   سلام .وخداقوت. من کد بورسی دارم اما از طریق کارگزاری مربوطه اقدام نکردم. چون حساب در بانک ملی داشتم وارد درگاهی که بانک ملی در مورد خرید ETFاعلام کرده شدم و خرید رو انجام دادم آیا خرید من قابل قبول هست ؟یابایستی از کارگزاری با استفاده از کد بورسی ثبت نام میکردم؟
   پول بعد از ثبت نام پس از 8ساعت مجددا وارد حساب خودم در بانک ملی شد آیا این پول نبایستی به یک حساب در بانک مرکزی واریز میشد؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    خیر. شما در واقع از درگاه بانکی برای خرید استفاده کردید. برای فروش باید کد بورسی بگیرید

 6. ressaa123 گفت:

  سلام
  بعد از 2ماه بسته بودن با چه قیمتی باز میشود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   مکانیسم عرضه و تقاضا و بر اساس قیمت های روز سهامی که در پرتفو هستند

 7. ressaa123 گفت:

  سلام
  بعد از 2ماه بسته بودن این صندوق، با چه قیمتی باز میشود؟مکانیسم تعیین قیمت ان چگونه خواهد بود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مکانیسم عرضه و تقاضا و بر اساس قیمت های روز سهامی که در پرتفو هستند

 8. احمد گفت:

  امکان داره بعد ۲ ماه که باز بشه صفوف خرید تشکیل بشه و بیشتر از ۲۰ درصد سود بده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با قیمت های فعلی هم این صندوق ها زیر ارزش هست

 9. مهدی بازرگان گفت:

  سلام

  تحلیل شما نسبت به پنج شرکت بیمه ای و بانکی توی صندوق دارا یکم با توجه به تحرکات حقوقیش و تغییر نرخ سپرده چی هستش؟

  ممنون میشم توضیح بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   من مثبت هستم

 10. رضا گفت:

  سلام
  منکه از بازار سرمایه و بورس و این جور چیزا اطلاع ندارم چگونه، کی، و کجا باید بفروشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مرحله اول باید بحرید و در مرحله بعد به فکر فروش باشید.

   روش های خرید هم ذکر شده است

  2. زهره گفت:

   اگه روش مسقیم بزنیم و دیگه هیچ کاری نکنیم بعد چی میشه؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    باید کد بورسی بگیرید تا سهم در موعد زمانی مقرر به حساب شما منتقل شود

 11. صادقی گفت:

  قیمت میانگین وتجارت مثلا الان ۱۰۰ تومن است با تخفیق میشه ۸۰ تومن ولی قیمت فعلی الان ۲۰۰ تومن است ایا با قیمت ۸۰ تومن میدنش یا چون کمتر از ۷۰ درصد قیمت فعلی است با قیمت بیشتر میدنش؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بر اساس بازه زمانی اعلام شده از تاریخ پذیره نویسی این صندوق ها داده می شود که قیمت های فعلی بسیار بالاتر است

 12. سمیه کریمی گفت:

  سلام وقت بخیرمن توکارگذاری اگاه ثبت زدم امروز عصر اما ظاهرا انجام نداده چون دوتومن برگشت وتو سفارشم زده پایان اعتبارچرااینطوری ممنون میشم راهنمایی بفرمایید شایددرثبت سفارش اشتباهی کردم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   ساعت معاملات بین 14 الی 16 است

   1. سمیه کریمی گفت:

    سلام منم دقیقا ساعت 14:51ثبت سفارش زدم اماواقعاهرچی نگاه میکنم نمیدونم چرا سفارش ثبت نشده

    1. امین گفت:

     کارگزاری آگاه کلا امروز قاطی بود منم سفارش میدادم ثبت نمیشد یا کنسل میشد.
     فردا بزنید انجام میشه، چک کنید داخل سفارشاتتون ثبت شده باشه، وگرنه دوباره ثبت کنید

     1. mehdi afzalian گفت:

      ممنون

    2. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     مجددا چک کنید

 13. داداشزاده سواد گفت:

  سلام. بنده کدبورسی دارم ولی ازطریق درگاه آپ بمقدار 100واحد خریداری کردم والان میخواهم ازطریق کد بورسی بقیه راخریداری کنم لطفا بفرمایید چگونه اینها دریکجا جمع میشوند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مشکلی نیست. میتوانید مجددا خرید کنید

 14. داریوش بالاور گفت:

  سلام بنظرشماسهام عدالت راآزادکنیم باصرفه یا……

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بستگی به شناخت شما از بورس دارد.

 15. عل گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتون.. فقط یه سوال من اگر الان با کد ملیم تا سقف یعنی دو میلیون سهام بخرم دیگه از صندوق های دوم و سوم نمیتونم چیزی بخرم؟ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   چیزی در این خصوص ابلاغ نشده

   1. موسوی گفت:

    سلام،ضمن تشکر از زحمات جناب افضلیان,،بنده از اخبار منتشر شده،این چنین برداشت کردم که تخفیف به هر کد ملی حداکثر تا دو میلیون تومان می باشد یعنی اگر این صندوق را دو میلیون بخرید،برای خرید صندوق های دیگر، تخفیفی تعلق نمیگیرد، آیا این برداشت من درست است؟؟ با سپاس فراوان

    1. mehdi afzalian گفت:

     سلام

     هنوز مشخص نشده

 16. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید من اگه الان با کد ملیم تا سقفش ینی دو میلیون سهام بخرم دیگه از صندوق های دوم و سوم چیزی نمیتونم بخرم؟بنظرتون بهتر نیست این دو میلیون رو بین سه صندوق تقسیم کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ابلاغ نشده چیزی در این خصوص

 17. مجتبی زارعی گفت:

  سلام در کارگزاری فارابی برای هر ثبت نام 2میلیونی 10000تتومان کارمزد بر می داره آیا درسته؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مورد کارمزد اطلاعی ندارم

 18. محسن گفت:

  با سلام به مبلغ بلوکه شده بابت سفارش خرید نماد دارا یکم کارمزد تعلق گرفته در صورتی که قرار بود بدون کارمزد باشد علتش چیه ؟ ممنون میشم

 19. سید گفت:

  من هم از طریق دارایکم در بورس، دو میلیون تومن سفارش دادم ، هم از طریق درگاه بانک دو میلیون پذیره نویسی کردم

  الان چی میشه؟ میتونم یکیشون رو کنسل کنم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم یک مورد محاسبه شده و پول یک مورد به حساب شما برگشت داده می شود

 20. abolfazl گفت:

  سلام اقای افضلیان این صندوق ها با سهام عدالت فرق میکنه یا همونا هس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فرق دارند.

 21. مجید گفت:

  با سلام، اگر سهام را خریداری کردیم و کلا قصد فروش نداشتیم آبا سود بهش تعلق می گیره (نه صرفا سود ثابت) منظورم اینکه بعد از بک مدت سود یا زیان صندوق چجوری به حساب واریز می شود.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قیمت ها بر اساس nav هست

 22. مجید‌ توکلی گفت:

  سلام.مثلن‌ من۲۰۰‌ واحد‌ ثبت‌ نام‌ کنم‌ و‌ ۲میلیون‌ هم‌ بریزم‌ اون‌ تخفیف‌ ۲۰‌ درثدی‌ چی‌ میشه؟ممنونم‌‌جوابم‌ را‌ بدهید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بعد از ارائه تخفیف 20 درصدی مبلبغ کل محاسبه شده و بقیه مطلب به حساب شما برگشت داده می شود

 23. Morteza گفت:

  با سلام
  من برنامه آپ رو آپدیت کردم پیشنهاد صندوق ETF رو بهم داد منم یک میلیون خریدم حالا میخام ببینم کجا برام ثبت شده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   من از اپ نمیدونم.

   در جایی ثبت نشده؟

 24. محسن گفت:

  با سلام به مبلغ بلوکه شده بابت سفارش خرید نماد دارا یکم کارمزد تعلق گرفته در صورتی که قرار بود بدون کارمزد باشد علتش چیه ؟ ممنون میشم

 25. پیمان گفت:

  سلام من از درگاه بانک ملت ثبت نام کردم ولی هیچی پیامی برام نیومد فقط رسید پولی که واریز کردم رو دارم وشماره پذیره نویسی

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همین کفایت میکند

  2. مرتضی غلامی گفت:

   سلام ببخشید برا من دوبار ثبت نام شده والان حسابم منفی هستش چیکار باید بکنم؟؟

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    با احتمال بالا پول ها به حساب برگشت داده می شود

 26. امیر اکرادی گفت:

  سلام

  سوالم این بود که الآن دوتا از این شرکت ها افزایش سرمایه در پیش دارن
  درسته که دارایی این صندوق تغییری نمیکنه ولی قیمت پایین تر میاد و تعداد سهام بالاتر میره

  میخواستم ببینم این پروسه چه تاثیری نمیذاره تو این قضیه؟
  یا تاثیری نمیذاره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قیمت دارایی به روز حساب می شود

 27. رضا گفت:

  سلام بعد از دو ماه اگر خریداری برای واحدهای صندوق نبود و صف فروش بود آیا میشه اون رو باز خرید کرد؟چون بازار گردان هم نداره

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله امکان خرید هست

 28. موسی گفت:

  سلام.ببخشید من خریدم اما الان پشیمان شدم نمیشه پول برگشت داد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صندوق بدی نیست. نگهداری کنید

 29. هادی گفت:

  سلام
  با این ریزش های اخیر بورس همچنان نظر مثبت به این صندوق ها دارید؟ لطفا در کانال و سایتتون نسبت به وضعیت موجود و ادامه یا موقت بودن این شرایط،‌ تحلیل و مطلب بزارید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در کانال تحلیل قرار داده شد

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام . قیمت این صندوق ها به شرایط بازار بستگی دارد. ولی همه بر اساس NAV هستند.

 30. مصطفی گفت:

  با سلام. من اشتباهی شبای بانک ملی خودم را در بانک صادرات ثبت کرده ام وشناسه گرفتم آیا مشکلی برای واریز وجه پیش خواهد آمد؟ واگه مشکل هست چگونه باید اصلاح شود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   حیر مشکلی نیست

 31. افشین گفت:

  با سلام. احتمالا به شما مربوط نیست ولی اگه اظلاع دارید لطفا راهنمایی کنید. از درگاه بانک سپه برای خواهرم که رمز دوم نداشت و با کد ملی و مشخصات اون خریداری کردم ولی با کارت بانکی خودم. جایی کد شبای حساب خواهرم را نخواست و آخر سر هم در رسید خرید شبای خودم را به عنوان حساب برگشت وجه ثبت کرد. متاسفانه بانک سپه هم اصلا پاسخگو نیست. یعنی هیچ تلفنی را جواب نمیدن،‌اونی هم که جواب میده میگه من مسئولش نیستم نمی دونم. جالبه اوضاعیه. آخرش نفهمیدم این برای من حساب شد یا خواهرم. یعنی اگه خودم یه ۲ تومن دیگه بخرم با کد بورسی خودم چی میشه حالا. میدونم مسئولش شما نیستید و بانک سپه هستش ولی اگه اطلاع دارید ممنون میشم بفرمایید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   امکان خرید این صندوق با کد ملی است و مشکلی از بابت شماره حساب نیست

 32. علی گفت:

  سلام
  ۱..پذیره نوسیی سهام دارا یکم را با کد ملی کودکان و افراد خردسال باتوجه به دردسرهای دریافت کد سجام و کد بورس و احراز هویت و…
  توصیه میکنید؟؟
  ۲… برای فروش این سهام فقط کدبورس لازم هست یا سجام هم نیاز هست؟؟
  سپاس

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هر شخصی با داشتن کد ملی مکی تواند خریداری کند.

   بله باید کد بورسی دریافت کنید

 33. مهدی گفت:

  سلام
  سقف دو میلیون اعلامی برای هر سه صندوق با هم هست یا در هر کدام از صندوقها (البته با توجه به زمان ارائه) می توان تا دو میلیون گرفت
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا یک صندوق اعلام شده است

 34. Hoshangi گفت:

  سلام مدیریت این صندوق با توجه به نوسان شدید و بی حساب نمادهاش چطوره به نظرتون؟
  بی صاحبه یا با صاحب!؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم خرید این صندوق ها بد نیست.

 35. رضا گفت:

  سلام
  آیا افزایش سرمایه بانک ملت انجام بشه سهم ماهم اضافه میشه و به کسایی که خرید کردن از این صندوق تعلق دارد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   اگر در زمان تشکیل مجمع سهامدار باشید به شما هم سهم تعلق می گیرد

 36. محمد ستاری گفت:

  با سلام ، جناب دکتر صندوق های دوم و سوم زمان خریدشون کی هست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز اطلاعیه منتشر نشده است

 37. Peyman گفت:

  سلام ، چند روز پیش در اخبار اعلام شد که هر واحد ۱۰ هزار تومان الان ارزشش ۱۹ هزار تومانه ، یعنی ۹ هزار تومان سود ، اگر ما یک میلیون خرید کنیم ۹۰۰ هزار سود تعلق میگیره درسته؟ برای ماه دوم هم همین مقدار تعلق میگیره؟چون بعد دوماه در اختیار ما قرار میگیره .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   البته قیمت این صندوق ها به ارزش روز هست ولی خرید این صندوق سود دارد

 38. احسان صمدی گفت:

  سلام
  میشه دیدگاه کلی تون در مورد این صندوق و صندوق های etf بعدی دولت بگین ممنون میشم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   به نظرم خریداری بد نیست

  2. با سلام من از درگاه بانک رفاه ای تی اف را ثبت نام کرده ام شماره موبایل بنده اشتباه شده است چیکار باید بکنمشش

   1. mehdi afzalian گفت:

    سلام

    اطلاع رسانی احتمالا از طیق شماره تماس هست. ولی قاعدتا ثبت شده و اطلاع رسانی از طریق همان اپ برای شما انجام می شود. کد بورسی هم بگیرید

 39. علی گفت:

  سلام جناب افضلیان
  آیا برای افراد زیر ۱۸ سال امکان خرید سهام دولتی با کارت یا حساب غیر همنام هست؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بر اساس کد ملی هست و فکر نمی کنم مشکلی باشد

 40. yalandnya گفت:

  سلام وخسته نباشید…من دو بار۱۰۰۰۰۰ پذیره نویسی را انجام دادم یکی را باآپ و دیگری را ازسایت حال میخواهم وضعیت مالی خود را ببینم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   احتمالا به شما برگشت داده می شو.د. اگر اتفاق نیفتاد پیگیری کنید

 41. آرمین توحیدی گفت:

  با سلام جناب افضلیان. بنده از طریق پنل کارگزاری آگاه نماد دارا یکم را خریداری کردم. مبلغ هم کسر شده ولی در هیچ کجای پنل اثری از معامله دیده نمی شود. (در قسمت دارایی ها و یا لیست سفارشات و معاملات) از کجا بفهمیم خرید انجام شده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلاام

   سفارش شما ثبت شده و مشکلی نیست البته اگر وجه به حساب شما برگشت داده نشود

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله درست هست

 42. هادی گفت:

  سلام
  من اشتباها از یک برنامه ۴۰۰ و از برنامه دیگه ۲تومن زدم مگه سقف خرید ۲تومن نبود حالا ۴۰۰ من چطور برمیگرده؟؟؟؟لطفا جواب بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   با احتمال زیاد بدون دردسر برگشت داده می شود

   1. هادی گفت:

    یاشا خیلی ممنون .

 43. صفری گفت:

  سلام
  من اشتباها هم از اپلیکیشن آپ و هم از اپلیکشین ایوا هرکدوم ب مبلغ دو میلیون تومان خریدم در حالی که با هر کد ملی فقط یکبار میشه خرید کرد ، الان چجوری باید درستش کنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   احتمالا بعدا به حساب شما برگشت داده می شود

 44. محمد گفت:

  سلام من از طریق سامانه اینترنتی بانک ملت خریداری کردم آیا خودش به پرتفوی من اضافه میشود یا باید جایی مراجعه کنم یا عملیاتی رو در کارگزاریم انجام بدم؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   کد بورسی بگیرید. احتمالا باید منتقل بشود

 45. نوربان گفت:

  سلام.
  میشه الان خریدکرد وبعدا کد بورسی گرفت؟
  چون مهلت خرید داره تموم میشه و گرفتن کدبورسی چند روز طول میکشه.ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

 46. نوریان گفت:

  سلام .
  خریدازهرصندوق محدودیت۲میلیونی داره یا درمجموع از کل صندوقها میتوان۲میلیون خرید کرد؟
  ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   از هر کدام میتوان خرید

   ولی تخفیف در یک صندوق اعمال می شود

 47. صادق گفت:

  سلام ممنون بازت توضیحات
  الان من با کد بورسیم میتونم در تایم بازار دارا یکم رو بخرم؟
  یا ساعت خرسد و فروشش فرق داره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ساعت 14 الی 16 میتونید سفارش وارد کنید

 48. Morteza گفت:

  خخسلام،من کد بورسی دارم ولی از پذیره نویسی etf بانک ملت سهام خریدم ،الان چجوری توی پرتفوی می تونم داشته باشم. و آیا بهتر اگر کد بورسی داشته باشیم ولی اینجوری پذیره نویسی کنیم مشکلی نداره؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید کد بورسی بگیرید. زمانی که تخصیص پیئدا کرد به کد شما هم منتقل میشه

 49. ایمان گفت:

  سلام
  من سال تولد رو اشتباه وارد کردم ولی بقیه موارد درست وارد شده نهایتا کد رهگیری داده شد ، آیا مشکلی پیش میاد ؟
  به نظرتون با توجه به اینکه اضافه پرداختی برگردانده میشود من از درگاه دیگه مجدد ثبت نام کنم ؟
  جایی هست که بتونم اطلاع دقیق بگیرم در این مورد ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مجددا وارد سامانه سازمان خصوصی سازی بشید و فرایند رو دوباره جلو برید. ببینید چی میشه

 50. سولماز گفت:

  با سلام . کسانی که کد بورسی ندارن از کجا به وضعیت سهامشون دسترسی داشته باشن ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   سهام این صندوق مشخص هست.
   فروش این صندوق ها هم به صورت یک واحد سرمایه گذاری هست

 51. جلیل گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من از طریق همراه بانک تجارت ۲۰۰خریدم و دوستم با کد ملی من از سایت بانک رفاه ۲۰۰ خرید کرده و هیچ پیغامی هم بابت دو بار خرید نیومده
  میخاستم ببیننم مبلغی که کسر شده کی برگشت میخوره

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بعد از تعیین تکلیف شدن به حساب شما برگشت داده می شود

 52. فارس گفت:

  سلام
  من از طریق بانک صادرات مبلغی رو واریز کردم و داری کد بورسی هستم آیا ممکن است ان را در پورتفوی خودم داشته باشم.
  تا راحتتر بتوانم خرید و فروش انجام دهم .

  ممنون میشم جواب بدید.

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   وضعیت این صندوقها تا اطلاعیه بعدی منتشر می شود

 53. رضا گفت:

  سلام من از درگاه بانک ملت می خوام صندوق اول رو برا دختر یک سالم خرید کنم. اما شماره شبا نداره، می تونم شبا خودم رو بدم؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام
   بله امکان خرید رو دارید. مهلت خرید صندوق دارا یکم که تمام شده ولی صبر کنید تا برای صندوق بعدی خرید کنید

 54. مهتاب گفت:

  سلام
  احتمال این وجود دارد که افرادی که سقف دو میلیون از این صندوق را خریداری کرده اند نتوانند از صندوقهای دیگر خرید کنند؟ آیا توصیه میکنید سقف دو میلیون را از این صندوق پر نکنیم؟ در ضمن گفتید تخفیف فقط به یک صندوق تعلق میگیرد، این موضوع اگر سقف خرید پر نشود هم صادق است؟ یعنی میتوان از دو صندوق هر کدام یک میلیون و هر دو را با تخفیف خرید کرد؟
  با تشکر

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   تخفیف برای یک صندوق هست ولی همه صندوق ها رو میتونید خریداری کنید. تخفیف بر یک صندوق اعمال می شود

 55. مهدی گفت:

  سلام من برای دخترم که هفت سالشه و پدرم که سنش بالاست خریدم و کد بورسی هم ندارند اگه بخوام بفروشم چطور بدون کد بورسی میشه سهامشون رو فروخت

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فعلا که این امکان نیست. باید صبر کنید تا ایا در اینده مشخص می شود یا خیر

 56. نوریان گفت:

  سلام.
  باکارت و حساب خودم میتونم برای برادرم بخرم؟؟
  یعنی اگه بخوان مبلغی رو به ما برگشت بدن سهام به اسم برادرم باشه و از حساب من خریداری شده باشه مشکلی پیش نمیاد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   معیار واریز و … همان حساب معرفی شده می باشد

 57. مهدی گفت:

  سلام اگه کسی کد بورسی نداشته باشه مثلا کودکان یا سالمندان و صندوق خریده باشند چطور میتونن بعد از یک ماه که نماد باز شد بفروشند

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید کد بورسی دریافت کنند.

   یا بعدا ساز و کار دیگری برای فروش می گذارند

 58. پیام گفت:

  باسلام من etfازدرگاه رفاه پذیره نویسی کردم شماره همراه من اشتباه زده کمکم کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   فکر نمی کنم موضوع مهمی باشد

 59. فرهاد گفت:

  سلام من سفارش 200واحد رو زدم از نماد دارایکم،چند ساعت اول پول بلوکه شده بود.وسفارش هم سر جاش بود ولی بعد پول برگشت به حساب کارگزاری مفید.وسفارش هم از طریق سیستم معاملاتی حذف شد.به نظرتون فردا دوباره باید اقدام کنم.ممنون.

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مجددا سفارش بگذارید

 60. احمد گفت:

  سلام.
  در مورد قیمت میانگین ۳۰ روزه که فرمودید یه توضیحی می‌دین لطفا؟ یعنی اگر خرید ۳۱ اردیبهشت انجام بشه از خریدی که در اون ۳۰ روز انجام شده ممکنه گرون تر باشه؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قیمتی که برای سهام این صندوق ها محاسبه می شود بر اساس 14 فروردین تا 14 اردیبهشت هست. رو این عدد تخفیف 20 درصدی اعمال می شود

 61. هاوره گفت:

  سلام من خریدم ولی کدی بهم نداده لطفا راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   منظور شما چیه از اینکه کدی نداده؟

 62. صادق گفت:

  سلام
  میگم اگه کسی بخواد برا یه خانواده ۴ نفره از این صندوق خرید کنه ودر حال حاضر مقدار کمی پول داشته باشه . میتونه برا هر نفر مثلا ۵۰۰،۰۰۰ تومان خرید بزنه وبعدن بقیه سهم رو بخره که ۲۰ درصد تخفیف شاملش باشه

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله امکانش هست

 63. مهدی گفت:

  من کد بورس دارم
  ولی از طریق نرم افزار آپ خریدم
  چطوری میتونم‌بیارمش‌تو پرتفوم !

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صبر کنید تاد انتقال انجام شود.

   هنوز ساز و کاری نداریم

 64. حسین گفت:

  سلام آقای افضلیان
  اگر کسی ثبت نام کرد و و ظرف دو ماه کد بورسی دریافت نکرد سهامش محفوظ خواهد ماند؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله محفوظ هست ولی کد بورسی بگیرید

 65. محمد گفت:

  سلام من پذیره نویسی رو از طرق بام انجام دادم کد بورسی هم دارم چجوری میشه بفهممثبت شده یا ن

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   احتمالا به کد شما منتقل می شود.

   هنوز ساز و کار مشخص نشده

 66. سمیه گفت:

  سلام . من به تازگی کد بورسی گرفتم ولی قبلش از طریق درگاه بانک پذیره نویسی انجام دادم . لطفا بفرمایید به چه صورت امکان انتقال سهام “دارا یکم “به سبد سهام کارگزاری خودم رو دارم .

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   هنوز ساز و کار درستی اعلام نشده است.

   صبر کنید

 67. صادق گفت:

  سلام
  من سفارش خرید زدم
  ولی الان تو پرتفو نشون نمیده. پول ولی کسر شده؟
  مشکلی نیست؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   نه مشکلی نیست

 68. محمد رضا گفت:

  سلام .پذیره نویسی خریداری شده را چگونه میتوانیم به کارگذاری منتقل کرد یا مشاهده کرد درصورتی که از طریق سایت بانک خریداری شده است؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ساز و کار مشخص نشده هنوز

 69. Nasem گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب خوبتو
  من دیروز برا پذیره نویسی دارا یکم 178 تا سفارش گذاشتم امروز میخوام 22 تا دیگه بزارم خطا میده. میگه اول باید سفارشتون رو حذف کنید بعد دوباره سفارش بزارید وقتی که میخوام سفارش دیروز رو حذف کنم میگه فقط همون روز امکان حذف و ویرایش وجود داره. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در ویرایش سفارش مشکل وچود داشت

 70. میثم کسمائی گفت:

  سلام امروز اخرین روز ثبت نامه ولی من از ساعت ۲ تا ۴ با هر آپی رفتم موفق به خرید نشدم . به نظرتون تا ساعت ۱۲ شب اگر بتونم خرید کنم خریدم ثبت میشه ؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مهلت تعیین شده

 71. اردلان پارسا گفت:

  با سلام
  می خواستم بپرسم آیا من برای دختر ۱۲ ساله ام میتوانم صندوق دارا یکم بخرم؟
  با توجه به اینکه بعدا نمیتونه کد بورسی بگیره چون سن کمتر از ۱۸ سال داره آیا برای فروش واحد ها به مشکل بر نمیخورم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   همه افرادی که دارای کد ملی هستند امکان خرید این صندوق را دارند

 72. محسن گفت:

  سلام من کد بورسی دارم ولی از درگاه بانک خریداری کردم آیا به صورت اتوماتیک به پرتفوی من اضافه میشه؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در این خصوص چیزی گفته نشده متاسفانه

 73. رضا گفت:

  سلام یک سوالی از خدمتتان داشتم.
  فرمودید قیمت این نماد بر اساس میانگین سی روزه ۵ سهم به دست می اید که ۲۰ درصد هم تخفیف داده میشه. به نظرتون بعد یک ماه که امکان خرید و فروش داره، قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین میشه یا بر اساس قیمت روز آن ۵ سهم؟
  پیشاپیش از پاسخگوییات ممنونم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   قیمت تعیین شده و به قیمت روز ارتباطی ندارد

 74. با سلام من از درگاه بانک رفاه ای تی اف را ثبت نام کرده ام شماره موبایل بنده اشتباه شده است چیکار باید بکنمشش

 75. احسان گفت:

  سلام. ببخشید من دیروز از طریق مفید تریدر سفارش گذاشتم ولی شب پول ب حسابم برگشته. الان نمیدونم چکار کنم.؟ از طریق سایت ای تی اف بخرم یادوباره برمیگرده ب پورتفوم؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   اصلا ساز و کار درستی رو اعلام نکردن که چیکار باید کرد.

 76. مهران سلطانی گفت:

  سلام وقت بخیر جناب افضلیان
  تفاوت این سه صدوق که قراره پذیره نویسی بشه با صندوق های درسهام چیه ؟ این صندوق ها جز کدام صندوق های صرمایه گذاری هستن؟ میشه بگیم ETF ها دو دسته هستن . ETF خصوصی ETF دولتی ؟؟؟که الان قراره اولین ETF دولتی تو ایران عرضه بشه ؟؟؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   ماهیت هکه صندوق های دولتی که قرار است عرضه شوند یکسان هست. در مورد انواع صندوق ها هم که در متن گفته شده

 77. T. G گفت:

  سلام.بنده با کد ملی در سایت بانک ملی 2ملیون با شماره حساب بانک قوامین خریداری کردم در صورتیکه کد بورسی هم داشتم(با حساب بانک توسعه تعاون).آیا بعد از یکماه این سهم خریداری شده به پرتفوی کارگزاری اضافه می‌شود؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   با سلام

   هنوز ساز و کار صندوق قابل معامله درست مشخص نیست.

   باید صبر کنید

 78. دنیا گفت:

  سلام و وقت به خیر
  من این سهام رو از طریق همراه بانک خریدم و پول هم به حسابم برگشت نداشته و هیچ قسمتی برای ورود کد بورسی نداشت همراه بانکم میخواستم بدونم من از کجا باید ببینم یا متوجه بشم که سهام به نام من ثبت شده ؟؟؟؟. هیچ پیامی هم مبنی بر خرید به من ارسال نشده

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید صبر کنید تا سهام به شما تخصیص داده شود

 79. پریسان گفت:

  سلام
  من از طریق بانک ملت برای خودم ۲ میلیون از صندوق سرمایه گذاری پذیره نویسی را با شبای خودم ثبت نام کردم . و برادرم بی اطلاع بود و با کد ملی من و همان شماره شبا از طریق بانک رفاه ۲ میلیون برای من ثبت کرد .الان مجموعا ۴ میلیون ثبت شده . ایا ۲ میلیون اضافه به حساب من برگشت میخوره ؟کی به حسابم برمیگرده؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله ولی هنوز ساز و کار مشخص نشده. باید صبر کنید

 80. حسام گفت:

  سلام.از طریق درگاه بانک صادرات برای خودم و همسرم ثبت نام کردم اما با کارت بانک ملی پرداخت را انجام دادم و کد رهگیری دریافت شده
  اولا این پرداخت مشکلی نداره چون از یک‌بانک دیگه هست یا اشکال داره؟
  دوما کد رهگیری را باید چیکار کرد؟آیا به جایی باید ارائه داد ؟
  کلا تکلیف اونهایی که ثبت نام کردند و کد رهگیری دارند چیه؟
  ممنونم از راهنمایی تون . سلامت باشید

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صبر کنید تا ساز و کار به درستی مشخص شود.

   در حال حاضر ساز و کار معاملات مشخص نیست

 81. Sムʝʝムd گفت:

  چه صندوق یا سهامی بخریم که بدون ریسک باشه یا کمترین ریسک متوجه سرمایه اصلیمون بشه !؟؟؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بدون ریسک یعنی سرمایه گذاری در بانک داشته باشید

   1. Sムʝʝムd گفت:

    نه، غیر از بانک رو گفتم
    بانک سود دهیش ناچیزه اصلا نمیشه با سرمایه کم پیشرفت داشت

 82. حسین برخورداری گفت:

  سلام من چهارنرفر ازسایت بانک رفاهوملت وصادرات سهام دولت گرفتیم ولی کدبورسی ازسجام وکارگذاری آگاه ودانا داشتم ولی درجریان نبودم مشکلی پیش نمیاد

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   متوجه سوال شما نشدم

 83. صادق گفت:

  سلام
  من تو مهلت معین شده با آساتریدر آگاه سفارش خرید دارایکم رو زدم، تا یه مدت پول از حساب بورسیم کسر شده بود. ولی در پرتفو چیزی نیومده هنوز. الان حساب مانده نقدیم از دستم رفته، نمیدونم بلخره چیزی خریده شده. یا نه پول به حسابم بگشته!

  سوالم اینه که
  طول میکشه که دارایکم داخل پرتفو نشون داده بشه؟
  و
  آیا امکان داشته که اون موقع که من سفارش خرید زدم،تو صف مونده و خریدی انجام نشده باشه؟

  ممنون

 84. عبداله گفت:

  سلام من ۳۱اردیبهشت درپذیره نویسی ازطریق درگاه بام مبلغ یک میلیون تومان پرداخت کردم ولی کدپیگری را حفظ نکردم فقط پیام پرداخت ازبانک ملی برام آمد دیگه هیچ پیامی ازطرف پذیره نویسی برام نیام چی کارکنم

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   صبذ کنید تا پایان همین ماه

   مهلت ثبت 1 ماه پس از 31 اردیبهشت بوده است

  2. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   باید صبر کنید تا تخصیص صورت بگیرد

 85. محسن گفت:

  با عرض سلام ووقت بخیر .من از طریق کارگزار فارابی نماد دارا یکم را سفارش گذاشتم در طول اینمدت چندین بار مبلغ بلوکه شده به حساب برمیگشت و دوباره روز بعد بلوکه میشد تا الان که مهلت تمام شده ومبلغ به حساب مونده .لطفا بفرمایید بنظر شما چکار کنم ؟ ممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   در مورد کارگزاری فارابی اطلاعی ندارم

   باید از کارگزاری مربوطه بپرسید

 86. مهران گفت:

  با سلام
  با توجه به اینکه برخی از سهام موجود در صندوق دارا یکم افزایش سرمایه دارند آیا مزایای احتمالی به کسانی که این صندوق را خریداری کرده اند تعلق میگیرد؟

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   بله

 87. Mm گفت:

  سلام وقتیETFواردسبدشدچه کارکنیم انجام معاملات بایدتوسط صاحب سهام صورت گیردیاتوسط کارگزاری هاراهنماییم کنیدممنون

  1. mehdi afzalian گفت:

   سلام

   مانند سهام امکان معامله ان وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *